San Diego Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Diego ABD’nin güney-batısında bulunan Kaliforniya Eyaleti’nin ikinci, ABD’nin ise 9. En büyük şehridir. Meksika ile sınırı olan bir sahil kentidir. Emekli nüfusunun yoğunluğu ve kumsallarıyla ünlüdür. Nüfusu ise 1.300.000’dir.


Bilgiustam.com

San Diego ABD’nin güney-batısında bulunan Kaliforniya Eyaleti’nin ikinci, ABD’nin ise 9. En büyük şehridir. Meksika ile sınırı olan bir sahil kentidir. Emekli nüfusunun yoğunluğu ve kumsallarıyla ünlüdür. Nüfusu ise 1.300.000’dir. ABD’nin Florida’dan sonra ki en popüler tatil şehri olan San Diego aynı zamanda denizcilik alanında da çok gelişmiştir. ABD’nin ana deniz filosu bu şehirde yer almaktadır.

Devamını Oku

San Diego Nerededir?

San Diego Amerika Birleşik Devletleri’nin güney-batısında, Kaliforniya eyaletinin ise güneyinde, Meksika sınırında bulunmaktadır.

San Diego Saat Farkı

San Diego (UTC -7) ile Türkiye (UTC+3) arasında 10 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, San Diego’da gece 02.00’dir.

San Diego Vize İşlemleri

San Diego’ya gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir.

Devamını Oku

San Diego Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Kaliforniya eyaletinde bulunan bir diğer şehir olan Los Angeles’ta bulunmaktadır.

 • Adres: 6380 Wilshire Bblvd. Suite:907 Los Angeles, Kaliforniya
 • Tel: +1 (323) 655-8832, +1 (323) 655-8839, +1 (323) 655-8856, +1 (323) 655-8829

San Diego'ya Ne Zaman Gidilir?

San Diego (Kaliforniya)

San Diego’ya gidilecek en uygun zamanMayıs – Eylül aylarıdır. Bu aylarda sıcaklık genellikle 25 – 30 derece arasındadır. Subtropikal bir iklime sahip olduğundan mevsimler arası farklar çok azdır. Bunun yanında San Diego’nun gece ile gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklar yoktur. Özetle yaz mevsimi San Diego’nun en güzel olduğu dönemdir.

San Diego’da Nerede Kalınır?

Kuzey Pasifik Okyanusu kenarında bulunan ve Amerika’nın en büyük 9. kenti olan San Diego, Kaliforniya eyaletinde yer alıyor. Gelişmiş ekonomisi, birbirinden keyifli kumsalları, muhteşem okyanus manzarası ve çeşitli festivalleri ile tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarıyor.

Çoğu zaman ılıman olan iklimi sayesinde senenin her ayı ziyaret alan San Diego, “Amerika’nın En Güzel Şehri” sıfatını taşıyor. Huzurlu ve mutlu insanlar şehri olarak da bilinen kent, pek çok insanın emeklilik hayallerini süslüyor. Yaz tatillerinde ülkede kalmak ve deniz keyfi yapmak isteyen Amerikalıların, Florida ile birlikte yoğun olarak tercih ettiği San Diego tema parkları, hayvanat bahçeleri, müzeleri ve düzgün şehirleşme ile de tatil için harika bir şehir.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca San Diego otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

San Diego Oteller

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Diego, Meksika sınırında yer alıyor. Kuzey Pasifik Okyanusu kenarında bulunan San Diego, ılık iklim koşulları, harika kumsalları, keyifli yaşantısıyla popüler bir tatil destinasyonu.

Okyanus kenarındaki konumun turistik katkıları yanında ekonomik olarak da kente kattıkları tartışılmaz. Ülkenin ticarî limanlarından birine sahip olan San Diego oldukça gelişmiş bir sanayi ve ticaret kenti aynı zamanda. Amerikan donanmasının da üs olarak kullandığı San Diego, ülkenin emeklilik için en çok tercih edilen huzurlu ve yüksek standartlı şehri olarak hem Amerikalıların hem de turistlerin hayallerindeki yerini koruyor.

 

Genel olarak eğlencenin gün boyu sürdüğü San Diego’da gece hayatı da renkli bir seyir gösteriyor. Çeşitli barlar ve birbirinden hareketli dans, komedi, müzik kulüpleri, sabaha kadar eğlenebileceğiniz keyifli bir ortam sunuyorlar. Alkol satışı sabah 02.00’ye kadar yapılsa da bu durum eğlencenin devam etmesine engel olmuyor.  

Devamını Oku

San Diego Şehir İçi Ulaşım


ellingtoncms.com

San Diego’da şehir içi ulaşımda troleybüs, otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Troleybüs en çok tercih edilen toplu taşıma aracıdır ve şehir içinde birçok bölgeye gitmektedir. Ancak bu olanaklara rağmen San Diego’da mesafeler arası çok uzun olduğu için araç kiralama yöntemine sıkça başvurulmaktadır. ABD’nin doğusunda ki şehirlerin çok büyük olması ve oldukça fazla sayıda araç bulunması, hem bu yönteme zorlamakta hem de fiyatları ucuzlatmaktadır.
 

Devamını Oku

San Diego Gezilecek Yerler

 • San Diego (2) - A.B.D.

San Diego gezilecek yerler bakımından özellikle doğasıyla ön plana çıkmaktadır. Harika plajları, bahçeleri, su parkları ve hayvanat bahçelerinin yanı sıra gemilerin güvertesinde bile yer alan deniz müzeleri ile turistler tarafından oldukça rağbet gören bir şehirdir. Sub tropikal iklimi ve konumu nedeniyle ülke içinden ve Meksika’dan daha çok turist çeken San Diego, yıllardır yaz tatilcilerinin popüler şehirlerinden biri olmuştur.

San Diego gezilecek yerler:

Balboa Parkı


balboaparkonline.org

San Diego’da ki ilk gezinizi Balboa Parkı’na yapabilirsiniz. Burada müzeler, parklar, bahçeler iç içe geçmiş muhteşem bir atmosfer oluşturmaktadır. Neo-klasik İspanyol mimarisi ile yapılmış bir kule ve müzelerinin etrafı çiçek bahçeleriyle doludur. Balboa Parkı bunların yanında içinde birkaç tiyatro ve ABD’nin en büyük hayvanat bahçelerinden birini de bulundurmaktadır. 1868 yılında kurulan toplam 1200 dönümlük bu devasa doğa parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: San Diego, CA, ABD
 • Telefon:+1 619-239-0512
 • Saatler: Her zaman açık
 • Web sitesi için tıklayınız.

La Jolla 


thegrandecolonial.com

San Diego’nun kumsal tatilcilerinin buluştuğu bir yer olan La Jolla genellikle varlıklı insanların evlerinin bulunduğu bir sahil semtidir. Tenha koyları, harika kumsalları, okyanus kayalıkları ziyaretçilerinin güzel bir vakit geçirmesinde ki esas nedenlerdir. Bunların yanında sahile paralel uzanan en büyük caddesinde ise birçok lüks mağaza, kafeler, restoranlar ve High-End isimli büyük bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Tüm bu özellikleriyle La Jolla, San  Diego’da gezilmesi gereken yerlerin başlarında gelmektedir.

 • Adres: La Jolla, San Diego, CA, Birleşik Devletler

Old Town


thedana.com

Şehrin en eski yerleşim yeri olanOld Town, 19. Yüzyılda yapılmış binaları ve sokakları ile turistlerin en gözde yerlerinden biridir. Burada ki yapıların birçoğu eski batı İspanyol mimarisi ile inşa edilmiştir. Old Town,  ABD – Meksika savaşına kadar Meksika’ya, İspanyol kolonilerine ait bir yerdi ve şimdiki hali de bu kolonilerin bıraktığı bir kültüre aittir. Ayrıca içinde bulunan Old Town Tarih Müzesi’nde Meksika tarihinden kalma eşyalar, eserler, savaş dönemi dökümanları gibi birçok materyal sergilenmektedir.

Buranın sokaklarında bulunan dükkânların ve restoranların oldukça otantik bir görünümü vardır. Kendinizi bir an ABD’de değilde Meksika’da gibi hissedebilirsiniz. Eğer burada alışveriş yapmak isterseniz San Diego’nun başka yerlerinde bulamayacağınız otantik birçok ürün satılan butik dükkânları ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Old Town, San Diego, CA, Birleşik Devletler

San Dieo Hayvanat Bahçesi


sandiegozoo.org

San Diego Hayvanat Bahçesi ABD’nin en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. Ünü dünya geneline de yayılmıştır. Toplam 100 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur ve bünyesinde dünya üzerinde çok az örneği olan endemik hayvanları barındırır. Toplamda 650 farklı türde 3.700’den fazla hayvan bulunmaktadır. Yağmur ormanları hayvanları, Afrika gorilleri, tayga, kutup ve tundra hayvanları ile kuş kafesleri en çok ilgi çeken hayvanlardır. 1 günde gezilmesi mümkün olmayan bu muhteşem yeri, alanın %75’ini dolaşan tur otobüsleri ile gezmeniz daha yararlı olacaktır.

 • Adres: 2920 Zoo Dr, San Diego, CA 92101, ABD
 • Telefon: +1 619-231-1515
 • Saatler: 09.00 – 21.00
 • Ücretler: Yetişkinler için 48$, çocuklar için 38$
 • Web sitesi içintıklayınız.

Uss Midway Müzesi


westinsandiego.com

USS Midway Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin eski uçak gemisi ve üzerinde bulun an eski uçaklarının sergilendiği dünya üzerinde az örneği olan bir müzedir. USS Midway uçak gemisi hem İkinci Dünya Savaşı’nda hem de Körfez Savaşı’nda kullanılmış, ABD’nin emektar gemilerinden biridir. Uçuş güvertesine çıkılabilen gemide F-14 Tomcat, F-4 Phantom modelleri başta olmak üzere 25 adet restore edilmiş uçak sergilenir. Böylesine farklı bir deneyim yaşattığı için haliyle çok rağbet görmekte ve kalabalık olmaktadır. Bu yüzden erken saatlerde gelmeniz faydalı olacaktır.

 • Adres: 910 N Harbor Dr, San Diego, CA 92101, ABD
 • Telefon:+1 619-544-9600
 • Saatler: 10:00–17:00
 • Ücretler: Yetişkinler için 20$, çocuklar için 10$

San Diego Deniz Müzesi


theodoremccoll.com

San Diego Deniz Müzesi, dünya ülkelerinden birçok tarihi geminin sergilendiği sıra dışı müzelerden biridir. Barındırdığı koleksiyonlar arasında Hindistan’a ait olan dünyanın en eski aktif yelkenli gemisi, buharlı feribot, Sovyetlerin savaş sırasında kullandığı denizaltı gemisi başta olmak üzere 19. Yüzyıldan kalma çeşit çeşit yelkenli gemiler bulunmaktadır. Burada bulunan gemilerin birçoğu savaşların yanı sıra göçmenler ve ticaretle uğraşanlar tarafından da 19. Yüzyılda kullanılmıştır. Müze ayrıca 40 dönümlük bir alana kurulduğu için genişlik olarak ABD’nin en büyük müzesi sayılmaktadır. Bu büyük müze San Diego’da mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

 • Adres: 1492 N Harbor Dr, San Diego, CA 92101, ABD
 • Telefon:+1 619-234-9153
 • Saatler: 09:00–20:00

SeaWorld


sandiego.com

SeaWorld hem San Diego’nun hem de ABD’nin en gözde turistik yerleri arasında sayılmaktadır.  Burası su hayvanlarının eğitimli su hayvanları şovlarının düzenlendiği muhteşem bir su parkıdır. Okyanus ve deniz hayvanlarının yaşamlarını daha yakından keşfedebileceğiniz SeaWorld’de en çok ilgi çeken şovlar ise katil balina, yunus ve deniz aslanlarına ait olanlardır. Bu tür şovlar San Diego’nun dışında, dünya üzerinde çok nadir yerlerde düzenlenir. Su parkının içinde yer alan akvaryum tünellerinde ise bu hayvanları su altından da izleme fırsatı sunulmaktadır. 1964’ten beri hizmet veren ve birçok Holywood filmine ilham kaynağı olan bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: 500 Sea World Dr, San Diego, CA 92109, ABD
 • Çalışma saatleri: 11:00–19:30
 • Telefon: +1 619-226-3901
 • Ücretler: Yetişkinler için 84$, çocuklar için 78$
 • Web sitesi için tıklayınız.

Diğer Yerler;

 • Coronado Adası
 • Pasifik Plajı

San Diego gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Amerikan Mutfağı


10bestmedia.com

San Diego’da yerel yemeklerin yanında, hemen hemen her yerde dünya mutfağına ait restoranlarda bulunabilmektedir. Diğer ülke mutfaklarından lezzetleri isteğinize göre seçebileceğiniz için yerel yemekler konusunda birkaç tavsiye verebiliriz. San Diego’da deniz ürünleri ve klasik Amerikan yemek kültürünün yanında Meksika mutfağından da esintiler vardır. Yengeç, ahtopot, ıstakoz gibi balıklar çokça tüketilmektedir. Bunun yanında patates ve kırmızı ette çokça tüketilmektedir. Şehrin en lüks restoranları ise La Jolla,Gaslamp Quarter ve Del Mar’da bulunmaktadır.

Devamını Oku

San Diego Gece Hayatı


sandiego.org

San Diego gece hayatı bakımından oldukça aktiftir. Gece hayatı genellikle bar ve kulüplerde yaşanmaktadır. Bu mekanlar ise genellikle Downtown, Gaslamp Quarter ve Pasifik Plajı’nda bulunur. Fiyat olarak da çok uygun olan mekanlarda bir şişe biranın fiyatı ortalama 4-5$’dan satılır. San Diego’da eğlence yerleri ise genellikle gece 2 ve sonrasına kadar açık olsa da saat 2’den sonra alkol satışı yasaktır. San Diego gece hayatı çok eğlenceli olduğu kadar çok dikkatte gerektirmektedir. Paranızı ve değerli eşyalarınızı yanınızda taşımamak bir turist olarak faydalı olacaktır. 

Devamını Oku

San Diego Festivaller


ucsd.edu

 • San Diego Pride Festival (Haziran)
 • Seasonals Festival (Temmuz)
 • San Diego Film Festival (Eylül-Ekim)
 • San Diego Beer Festival (Eylül)

San Diego Resmi Tatiller

 • Yeni yıl- 1 Ocak,
 • Noel bitiş tatili- 4 Ocak,
 • M.Luther King’i anam günü- 19 Ocak,
 • Washington’un doğum günü- 16 Şubat,
 • Anma günü- 25 Mayıs,
 • Bağımsızlık günü- 3-4 Temmuz,
 • İşçi bayramı- 7 Eylül,
 • Columbus günü- 12 Ekim,
 • Gaziler günü- 11 Kasım,
 • Noel- 25 Aralık

San Diego Faydalı Bİlgiler

San Diego’da gece dışarı çıkmak veya yaya olarak gezmek yabancılar için biraz tehlikeli olabilmektedir. Alkol satış yaşı minimum 21’dir. Kapalı mekânlarda sigara kullanımı ve gece 2’den sonra içki satışı yasaktır.

 • Polis, Acil ve Yangın: 911

San Diego (Kaliforniya) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13.9oC
  • Şub 14.4oC
  • Mar 15.2oC
  • Nis 16.5oC
  • May 17.8oC
  • Haz 19.1oC
  • Tem 21.1oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 21.4oC
  • Eki 19.3oC
  • Kas 16.3oC
  • Ara 13.6oC

Kısa Kısa

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Nüfus: 1.300.000
Dil: Amerikan İngilizcesi
Para Birimi: Amerikan Doları
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün
İklim: Subtropikal İklim
Big Mac Index: 4.79 $ ( Türkiye 3.87 $)