Google+

Arama formu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Diego...
Devamı oku
San Diego’da gece dışarı çıkmak veya yaya olarak gezmek yabancılar için...
Devamı oku
Yeni yıl- 1 Ocak, Noel bitiş tatili- 4 Ocak, M.Luther King’i anam günü- 19...
Devamı oku
ucsd.edu San Diego Pride Festival (Haziran) Seasonals Festival (...
Devamı oku
wikimedia.org San Diego neredeyse tüm beklentilere hitap edecek alışveriş...
Devamı oku
sandiego.org San Diego gece hayatı bakımından oldukça aktiftir. Gece...
Devamı oku
10bestmedia.com San Diego’da yerel yemeklerin yanında, hemen hemen her...
Devamı oku
San Diego gezilecek yerler bakımından özellikle doğasıyla ön plana...
Devamı oku
ellingtoncms.com San Diego’da şehir içi ulaşımda troleybüs, otobüs ve...
Devamı oku
Kuzey Pasifik Okyanusu kenarında bulunan ve Amerika’nın en büyük 9....
Devamı oku
Çeşitli havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak San Diego’ya...
Devamı oku
San Diego’ya gidilecek en uygun zaman Mayıs – Eylül aylarıdır. Bu aylarda...
Devamı oku
San Diego’ya gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Kaliforniya eyaletinde bulunan bir...
Devamı oku
San Diego (UTC -7) ile Türkiye (UTC+3) arasında 10 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
San Diego’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.
Devamı oku
San Diego’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.
Devamı oku
San Diego Amerika Birleşik Devletleri’nin güney-batısında, Kaliforniya...
Devamı oku
San Diego ABD’nin güney-batısında bulunan Kaliforniya Eyaleti’nin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 13.9℃
Şub 14.4℃
Mar 15.2℃
Nis 16.5℃
May 17.8℃
Haz 19.1℃
Tem 21.1℃
Ağu 22℃
Eyl 21.4℃
Eki 19.3℃
Kas 16.3℃
Ara 13.6℃
Kısa Kısa...
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri / Nüfus: 1.300.000 / Dil: Amerikan İngilizcesi / Para Birimi: Amerikan Doları / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün / İklim: Subtropikal İklim / Big Mac Index: 4.79 $ ( Türkiye 3.87 $)

San Diego Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Diego ABD’nin güney-batısında bulunan Kaliforniya Eyaleti’nin ikinci, ABD’nin ise 9. En büyük şehridir. Meksika ile sınırı olan bir sahil kentidir. Emekli nüfusunun yoğunluğu ve kumsallarıyla ünlüdür. Nüfusu ise 1.300.000’dir.

San Diego Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bilgiustam.com

San Diego ABD’nin güney-batısında bulunan Kaliforniya Eyaleti’nin ikinci, ABD’nin ise 9. En büyük şehridir. Meksika ile sınırı olan bir sahil kentidir. Emekli nüfusunun yoğunluğu ve kumsallarıyla ünlüdür. Nüfusu ise 1.300.000’dir. ABD’nin Florida’dan sonra ki en popüler tatil şehri olan San Diego aynı zamanda denizcilik alanında da çok gelişmiştir. ABD’nin ana deniz filosu bu şehirde yer almaktadır.

San Diego Nerededir?

San Diego Amerika Birleşik Devletleri’nin güney-batısında, Kaliforniya eyaletinin ise güneyinde, Meksika sınırında bulunmaktadır.

San Diego Para Birimi

San Diego’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.

San Diego Resmi Dili

San Diego’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

San Diego Saat Farkı

San Diego (UTC -7) ile Türkiye (UTC+3) arasında 10 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, San Diego’da gece 02.00’dir.

San Diego Vize İşlemleri

San Diego’ya gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Vize almak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

San Diego Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Kaliforniya eyaletinde bulunan bir diğer şehir olan Los Angeles’ta bulunmaktadır.

 • Adres: 6380 Wilshire Bblvd. Suite:907 Los Angeles, Kaliforniya
 • Tel: +1 (323) 655-8832, +1 (323) 655-8839, +1 (323) 655-8856, +1 (323) 655-8829

San Diego'ya Ne Zaman Gidilir?

San Diego (Kaliforniya)

San Diego’ya gidilecek en uygun zaman Mayıs – Eylül aylarıdır. Bu aylarda sıcaklık genellikle 25 – 30 derece arasındadır. Subtropikal bir iklime sahip olduğundan mevsimler arası farklar çok azdır. Bunun yanında San Diego’nun gece ile gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklar yoktur. Özetle yaz mevsimi San Diego’nun en güzel olduğu dönemdir.

San Diego'ya Nasıl Gidilir?

Çeşitli havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak San Diego’ya gidebilirsiniz.

San Diego (Kaliforniya) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

San Diego’da Nerede Kalınır?

Kuzey Pasifik Okyanusu kenarında bulunan ve Amerika’nın en büyük 9. kenti olan San Diego, Kaliforniya eyaletinde yer alıyor. Gelişmiş ekonomisi, birbirinden keyifli kumsalları, muhteşem okyanus manzarası ve çeşitli festivalleri ile tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarıyor.

Çoğu zaman ılıman olan iklimi sayesinde senenin her ayı ziyaret alan San Diego, “Amerika’nın En Güzel Şehri” sıfatını taşıyor. Huzurlu ve mutlu insanlar şehri olarak da bilinen kent, pek çok insanın emeklilik hayallerini süslüyor. Yaz tatillerinde ülkede kalmak ve deniz keyfi yapmak isteyen Amerikalıların, Florida ile birlikte yoğun olarak tercih ettiği San Diego tema parkları, hayvanat bahçeleri, müzeleri ve düzgün şehirleşme ile de tatil için harika bir şehir.

 San Diego’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca San Diego otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

San Diego Oteller

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Diego, Meksika sınırında yer alıyor. Kuzey Pasifik Okyanusu kenarında bulunan San Diego, ılık iklim koşulları, harika kumsalları, keyifli yaşantısıyla popüler bir tatil destinasyonu.

Okyanus kenarındaki konumun turistik katkıları yanında ekonomik olarak da kente kattıkları tartışılmaz. Ülkenin ticarî limanlarından birine sahip olan San Diego oldukça gelişmiş bir sanayi ve ticaret kenti aynı zamanda. Amerikan donanmasının da üs olarak kullandığı San Diego, ülkenin emeklilik için en çok tercih edilen huzurlu ve yüksek standartlı şehri olarak hem Amerikalıların hem de turistlerin hayallerindeki yerini koruyor.

 San Diego Oteller

Genel olarak eğlencenin gün boyu sürdüğü San Diego’da gece hayatı da renkli bir seyir gösteriyor. Çeşitli barlar ve birbirinden hareketli dans, komedi, müzik kulüpleri, sabaha kadar eğlenebileceğiniz keyifli bir ortam sunuyorlar. Alkol satışı sabah 02.00’ye kadar yapılsa da bu durum eğlencenin devam etmesine engel olmuyor.  

San Diego Şehir İçi Ulaşım

San Diego Şehir İçi Ulaşım
ellingtoncms.com

San Diego’da şehir içi ulaşımda troleybüs, otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Troleybüs en çok tercih edilen toplu taşıma aracıdır ve şehir içinde birçok bölgeye gitmektedir. Ancak bu olanaklara rağmen San Diego’da mesafeler arası çok uzun olduğu için araç kiralama yöntemine sıkça başvurulmaktadır. ABD’nin doğusunda ki şehirlerin çok büyük olması ve oldukça fazla sayıda araç bulunması, hem bu yönteme zorlamakta hem de fiyatları ucuzlatmaktadır.
 

San Diego Gezilecek Yerler

San Diego Gezilecek Yerler

San Diego gezilecek yerler bakımından özellikle doğasıyla ön plana çıkmaktadır. Harika plajları, bahçeleri, su parkları ve hayvanat bahçelerinin yanı sıra gemilerin güvertesinde bile yer alan deniz müzeleri ile turistler tarafından oldukça rağbet gören bir şehirdir. Sub tropikal iklimi ve konumu nedeniyle ülke içinden ve Meksika’dan daha çok turist çeken San Diego, yıllardır yaz tatilcilerinin popüler şehirlerinden biri olmuştur.

Amerikan Mutfağı

Amerikan Mutfağı
10bestmedia.com

San Diego’da yerel yemeklerin yanında, hemen hemen her yerde dünya mutfağına ait restoranlarda bulunabilmektedir. Diğer ülke mutfaklarından lezzetleri isteğinize göre seçebileceğiniz için yerel yemekler konusunda birkaç tavsiye verebiliriz. San Diego’da deniz ürünleri ve klasik Amerikan yemek kültürünün yanında Meksika mutfağından da esintiler vardır. Yengeç, ahtopot, ıstakoz gibi balıklar çokça tüketilmektedir. Bunun yanında patates ve kırmızı ette çokça tüketilmektedir. Şehrin en lüks restoranları ise La Jolla, Gaslamp Quarter ve Del Mar’da bulunmaktadır.

San Diego Gece Hayatı

San Diego Gece Hayatı
sandiego.org

San Diego gece hayatı bakımından oldukça aktiftir. Gece hayatı genellikle bar ve kulüplerde yaşanmaktadır. Bu mekanlar ise genellikle Downtown, Gaslamp Quarter ve Pasifik Plajı’nda bulunur. Fiyat olarak da çok uygun olan mekanlarda bir şişe biranın fiyatı ortalama 4-5$’dan satılır. San Diego’da eğlence yerleri ise genellikle gece 2 ve sonrasına kadar açık olsa da saat 2’den sonra alkol satışı yasaktır. San Diego gece hayatı çok eğlenceli olduğu kadar çok dikkatte gerektirmektedir. Paranızı ve değerli eşyalarınızı yanınızda taşımamak bir turist olarak faydalı olacaktır. 

San Diego'da Alışveriş


wikimedia.org

San Diego neredeyse tüm beklentilere hitap edecek alışveriş merkezleri ve butik mağazalarla doludur. Özellikle giyim alışverişlerinde her stile uygun elbiseler bulabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz. En önemli alışveriş merkezleri Downtown’da bulunan “Horton Plaza”, Mission Valley’de bulunan “Fashion Valley” ile “Westfield Mission”, ve La Jolla’da bulunan Westfield UTC’dir.

Eğer yerel ürünler ve düşük bütçeli veya farklı tüketim ürünlerinden oluşan bir alışveriş yapmayı düşünüyorsanız en doğru adres Downtown’dur. Burada birçok küçük butik mağaza ve dükkanlar bulunur. Hillcrest’de ise yine birçok benzersiz ürün bulabilirsiniz.

San Diego Festivaller


ucsd.edu

 • San Diego Pride Festival (Haziran)
 • Seasonals Festival (Temmuz)
 • San Diego Film Festival (Eylül-Ekim)
 • San Diego Beer Festival (Eylül)

San Diego Resmi Tatiller

 • Yeni yıl- 1 Ocak,
 • Noel bitiş tatili- 4 Ocak,
 • M.Luther King’i anam günü- 19 Ocak,
 • Washington’un doğum günü- 16 Şubat,
 • Anma günü- 25 Mayıs,
 • Bağımsızlık günü- 3-4 Temmuz,
 • İşçi bayramı- 7 Eylül,
 • Columbus günü- 12 Ekim,
 • Gaziler günü- 11 Kasım,
 • Noel- 25 Aralık

San Diego Faydalı Bİlgiler

San Diego’da gece dışarı çıkmak veya yaya olarak gezmek yabancılar için biraz tehlikeli olabilmektedir. Alkol satış yaşı minimum 21’dir. Kapalı mekânlarda sigara kullanımı ve gece 2’den sonra içki satışı yasaktır.

 • Polis, Acil ve Yangın: 911