San Diego sınırları içerisinde yer alan La Jolla, San Diego’nun en lüks sahil kasabalarından biri. San Diego’nun merkezine ise sadece 15 dakikalık mesafede. La Jolla, İspanyolca’da  “mücevher” anlamına geliyor.

Yaklaşık 35.000 kişilik bir nüfusa sahip olan kasaba, Pasific okyanusunca uzanan 11 kilometrelik sahile sahip. Bu sahile ise Pasific Beach deniliyor. Pasific Beach boyunca ise lüks villalar sıralanmış durumda. Kaliforniyalı zenginlerin rağbet ettikleri güzel ve şirin bir sayfiye. Ancak bu bölgedeki emlak fiyatları genel Amerika standartlarının çok üzerinde. Rehberimizin söylediği kadarıyla 3 yatak odalı standart bir evin fiyatı yaklaşık 2.2 milyon dolarmış.

La Jolla, burayı mesken tutmuş fok balıkları ile dikkat çeken mükemmel bir doğal koy.

Parklarda sincaplar kedi gibi dolaşıyor.

San Diego ve sahilleri iklimi çok güzel olduğu için Kaliforniya eyaletinin en çok rağbet edilen şehri. İklimi her zaman ılıman olsa da Aralık ve Ocak aylarında zaman zaman fırtına gözleniyor bu bölgede.

Kasabanın en ilgi çekici bölgesi Pasifik Beach ve bu beach üzerinde yer alan tahta iskele. Pasifik okyanusuna uzanan tahta iskelenin her 2 tarafında tek katlı ahşap evler var. Bu evler tek tip ancak çok şık.

Beyaz badanalı bu evlerin kapıları, çatıları ve ahşap panjurları mavi. Küçücük pencereleri önünde envai çeşit kaktüs görebiliyorsunuz.

Bu evler otel olarak kiraya veriliyormuş. Kazıklı evler de denilen bu evlere özellikle film artistleri çok rağbet ediyormuş. Ancak çok rağbet gördüğünden burada kalmak için 1 yıl önceden rezervasyon yaptırmak şart.

İskelenin sağ tarafı sörfçülere ait ve bu tarafta yüzmek yasak. Biz gittiğimizde pek çok sörf yapan vardı. İskelenin sol tarafı ise güneşlenen, denize giren insanlarla dolu idi.

University of California, San Diego da burada yer alıyor. 1960 sonrası Kaliforniya Universitesi’nin açılması ile bu bölgedeki hareketlilik artmış. La Jolla’nın merkezinde çok sayıda mücevher dükkanı, sanat galerisi ve tasarım butikleri göreceksiniz. Alışveriş ve yemek yemek için en ideal caddeleri ise Prospect Caddesi ve Girard Bulvarı. Aynı zamanda Girard Bulvarı üzerinde çok sayıda ufak kilise de bulunuyor.

Eğer sanata ilgi duyuyorsanız, 1940’larda açılmış olan ve içerisinde Amerika ve Avrupa’dan yaklaşık 3.500 eser barındıran Sanat müzesini ziyaret etmelisiniz.

La Jolla’nın bir diğer özelliği ise yıl boyunca açık olan geniş golf sahalarına sahip olması. Bunlardan en bilindik olanı ise Torrey Pines Municipal Golf Kursu. Burada her sene Ocak-Şubat döneminde PGA Golf Turnuvası düzenleniyormuş.

La Jolla’yı gezdikten sonra San Diego’ya devam ederken, Point Loma Sport Fishing Pier isimli bir marinada mola veriyoruz. Bu marinada birbirinden etkileyici tekneler sıralanmış. Teknelerin yer kirası aylık 750$ – 1000 $ arasında.

Ardından tekneleri izleyebileceğimiz bir restoranda Mexica usulü taco ve karides yiyoruz. Tabii ki yanında Corona biralarımızla birlikte. Yemek sonrası ise San Diego’ya devam ediyoruz.

San Diego’nun mücevheri La Jolla’da evler pahalı olabilir ancak otellerin fiyatı normal diyebiliriz. Tercih edilebilecek otellerden biri olan La Jolla Cove Suites. Bu otelin en büyük özelliği denize sıfır olması. Otelden çıktığınız gibi plaja girebiliyorsunuz. Konumuna göre ücretlendirmeleri makul seviyede. Bunun yanında okyanusa 1-2 blok mesafede bulunan Best Western PLUS oteli de birçok mağaza ve sanat galerilerinin yakınında bulunuyor.

La Jolla’da kaliteli zincir oteller de bulunuyor. La Jolla’ya 6 kilometre mesafede bulunan Residence Inn San Diego La Jolla ve 8 kilometre mesafede bulunan Hyatt Regency La Jolla bu otellere örnek gösterilebilir. Ayrıca Hyatt Regency La Jolla oteli, Torrey Pines Golf Sahası’na sadece 5 kilometre uzaklıkta. Pasifik okyanusuna 9-10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Hotel La Jolla’da civarda ki güzel otellerden biri. La Jolla’da daha fazla otele göz atmak istiyorsanız, direk olarak buraya tıklayarak Booking.com üzerinden bakabilirsiniz.  

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.