Google+

Arama formu

Tegucigalpa

Honduras, Guatemala Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir. GUATEMALA...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Honduras’a girmek için vize almasına...
Devamı oku
Tegucigalpa’da tropikal iklim hâkimdir. Ancak yüksek bir bölgede yer...
Devamı oku
Tegucigalpa’da bir havalimanı mevcuttur. Ancak buraya gitmek için, tıpkı...
Devamı oku
Tegucigalpa’da konaklama için uygun fiyatlı oteller daha çok Avenida...
Devamı oku
Tegucigalpa’yı yürüyerek gezecekseniz, şehir merkezindeki stadyumu...
Devamı oku
Honduras’ın başkenti Tegucigalpa bir hayli küçük bir şehir olarak bir...
Devamı oku
Tegucigalpa’nın mutfağı, tıpkı ülkenin yani Honduras’ın mutfağı gibi,...
Devamı oku
Tegucigalpa gece hayatında çok iddialı bir şehir değildir. Ancak...
Devamı oku
Tegucigalpa’da alışveriş merkezi arıyorsanız, seçeneğiniz pek fazla...
Devamı oku
Paskalya Festivali (Nisan) Virgin of Suyapa Festivali (Şubat) Sanat...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalyadan Önceki Perşembe Kutsal Cuma Kutsal...
Devamı oku
Honduras’ın orta kısmının güneyinde yer alan Tegucigalpa, ülkenin...
Devamı oku
Acil yardım: 195 Yangın: 198 Polis: 112
Devamı oku
Honduras’ın orta kısmının güneyinde yer alan Tegucigalpa, ülkenin...
Devamı oku
Honduras sınırları içerisinde yer alan Tegucigalpa şehrinin para birimi...
Devamı oku
Honduras ülkesinde bulunan Tegucigalpa’nın resmi dili İspanyolca’dır....
Devamı oku
Honduras (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 HNL = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 20℃
Şub 21℃
Mar 22℃
Nis 23℃
May 24℃
Haz 23℃
Tem 22℃
Ağu 23℃
Eyl 23℃
Eki 22℃
Kas 21℃
Ara 20℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,157,509 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Honduran Lempirası (HNL) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Tegucigalpa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cantagallo_01.jpg

Honduras’ın orta kısmının güneyinde yer alan Tegucigalpa, ülkenin başkentidir. Bir vadiye kurulu olan şehir dağlarla çevrilidir. Kısaca “Tegus” olarak da anılan şehir, 1880’lerden bu yana başkenttir. Aynı zamanda 1 milyondan fazla nüfusuyla ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir.

Dağlarla çevrili yapısının da etkisiyle hem yokuşların hem de düz alanların rastlandığı şehirde yürüyerek gezmek çoğu zaman mümkündür. Kolonyal mimariyi keşfetmek, tarihinin ruhunu yaşamak için bu iyi bir yöntemdir. Pek çok noktada peyzajına özen gösterilmiş doğal güzelliklere sahip parklar bulunmaktadır.

Her ne kadar şehirde suç oranı çok yüksek olsa da, son yıllarda bu etiketten kurtulmak için pek çok çalışma yapılmıştır. Şehrin ekonomisini ticaret, inşaat, tekstil, şeker ve tütün sağlamaktadır.

Tegucigalpa’da tropikal iklim hâkimdir. Ancak yüksek bir bölgede yer aldığından ülkenin diğer şehirlerine göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Hava sıcaklıkları ortalama 19-23 derece arasındadır. En soğuk aylar aralık ve ocaktır. Sıcaklık ortalama 14 derecedir. Yılın en sıcak ayları olan mart ve nisanda ise 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Mayıs-ekim ayları arasında yağış görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Zt48D2rPa8g

Tegucigalpa’da Gezilecek Yerler

Honduras’ın başkenti Tegucigalpa bir hayli küçük bir şehir olarak bir kaç güzel gezilecek destinasyona sahip.

Tegucigalpa’da görülmesi gereken diğer yerler

Los Dolores Kilisesi, San Francisco Kilisesi, Museo para la Identidad Nacional, Museo Arqueologico

Aziz Mikael Katedrali

Aziz Mikaeil Katedrali (İngilizcesi: St. Michael the Archangel Cathedral, İspanyolcası: Catedral Metropolitana de San Míguel Arcángel) Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir katedraldir. 1746 yılında gerçekleşen bir yangında tamamen yanıp kül olmuştur. Aynı yangında şehrin büyük kısmı da yok olmuştur.

Dönemin rahiplerinden Diego Rodriguez de Rivas ve Apostolik kilisesinin başındaki Velasco 1756 yılında aynı yere yeni bir mabet yapılması emrini vermiştir. Bu yapımdan da rahip Jose Simeon Zelaya Cepeda’yı mesul tutmuşlardır. Mevcut katedralden önce ilk olarak yani Başmelek Aziz Mikail Kilisesi kurulmuştur 1763 yılında. Katedralin inşası ise 1765-1786 yılları arasında rahip Jose Simeon Zelaya Cepeda tarafından yürütülmüştür. Bu rahibe Guatemala kökenli mimar Joseph Gregory Nazianzen Quiroz eşlik etmiştir. Katedral Fray Antonio de San Miguel tarafından 1782 kutsanarak açılmıştır.

Aziz Mikael Katedrali

Teguci alpa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Trapiche GuestHouse Room2, Habitación Privada en Residencial Trapiche, Tegucigalpa, PRIVATE ROOM GREAT LOCATION ALTOS DE MIRAMONTES güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri La Casa Del Morito, Apartamentos 2 Villas Coloniales Altos de Miramontes, Apartamento Torre Almendro. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Yoga´s Garden, Cabañas Los Encinos, Uyuca Vista Guest House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Palmira Hostel, La Ronda Hostel Tegucigalpa, Hostal Mision Catracha tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tegucigalpa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Parque La Leona

Tegus şehir merkezinde yer alan eski bir mahalledir. Şehrin merkezindeki parka bakar. Daracık ve kıvrımlı sokakları bir hayli de yokuş olduğundan gezmesi, en azından yukarı doğru tırmanarak gezmesi pek kolay olmasa da bu şehirde görülebilecek en otantik ve nadide çekim merkezlerinden biridir.

Bu yolların tamamı mahalleyle aynı adı taşıyan Leona Parkı’na çıkar. Muhteşem manzarası ve rahat atmosferiyle tırmandığınız yola değecek bir lokasyon. Merkezi parkta yer alan kilisenin ön kapısına yüzünüz dönük biçimde sola doğru yürümek suretiyle yokuş yukarı devam ettiğinizde bu parka ulaşacaksınız.

Parkın içinde küçük bir restoran/dükkân var. Burada yerel mutfaktan lezzetler bulabilirsiniz. Ayrıca muhteşem de bir manzarası var bu restoranın. Dükkân kısmından hediyelik eşya alabilirsiniz.

Parque La Leona

Parque el Picacho

Şehre tepeden bakan bir park bu. Yüksek bir tepenin üstüne kurulmuş. Adını içinde bulunan devasa bir İsa heykelinden alıyor. Heykelin diğer adı da "Cristo el Picacho" ve bu heykel şehrin her noktasından görülebiliyor. Parkın girişinde bir otopark mevcut ve ziyaretçiler araçlarını ücretsiz olarak park edebiliyor. Parka giriş ücreti ise 5 dolar. Parktaki şehir manzarası, iyi ki bu tepeye çıkmışız dedirtecek cinsten. Gayet bakımlı ve temiz bir park. Ayrıca çılgın kalabalıklar yok. Parka ulaşmak için, eğer aracınız yoksa El Hatillo’dan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs şehrin merkezindeki parkın bir kaç sokak kuzeyinden kalkıyor. Buradaki kilisenin önünde başlayan Calle Peotanal’in sonuna doğru yürürseniz, siyah kapılardan geçerek, Museo de Identidad Nacional’i geçip, Bonillo Tiyatrosu’na doğru yürüyün. Tiyatronun size göre en uzak köşesinin oradan bir kaç apartman ileride sağda otobüsleri göreceksiniz. Otobüse bindiğinizde ücreti toplayan görevliye inmek istediğiniz yeri söyleyin. Otobüsün sizi indirdiği yerden 15-20 dakikalık bir yürüyüşle heykele ulaşacaksınız. Otobüs yolculuğunuz da bir o kadar sürecek.

Parque el Picacho

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tegucigalpa Nerededir?

Honduras’ın orta kısmının güneyinde yer alan Tegucigalpa, ülkenin başkentidir. Bir vadiye kurulu olan şehir dağlarla çevrilidir.

 Tegucigalpa Ne Zaman Gidilir?

Tegucigalpa’da tropikal iklim hâkimdir. Ancak yüksek bir bölgede yer aldığından ülkenin diğer şehirlerine göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Hava sıcaklıkları ortalama 19-23 derece arasındadır. En soğuk aylar aralık ve ocaktır. Sıcaklık ortalama 14 derecedir. Yılın en sıcak ayları olan mart ve nisanda ise 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Mayıs-ekim ayları arasında yağış görülmektedir.

Tegucigalpa’ya Nasıl Gidilir?

Tegucigalpa’da bir havalimanı mevcuttur. Ancak buraya gitmek için, tıpkı tüm ülkede olduğu gibi öncelikle Amerika’ya uçmak gerekiyor. Miami, Atlanta, Houston üzerinden gidilebilmektedir.

Tegucigalpa şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Tegucigalpa’da Nerede Kalmalı?

Tegucigalpa’da konaklama için uygun fiyatlı oteller daha çok Avenida Gutenberg çevresindedir. Bunun dışında kalan bölgelerde daha lüks seçenekler bulmak mümkündür.

Tegucigalpa pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Tegucigalpa Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Tegucigalpa Otelleri
En Uygun Fiyatlı Tegucigalpa Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Tegucigalpa Otelleri
Tegucigalpa Ev Kiralama

 Tegucigalpa Şehir İçi Ulaşım

DSC06311.JPG

Tegucigalpa’yı yürüyerek gezecekseniz, şehir merkezindeki stadyumu kendinize başlangıç noktası olarak kabul edebilirsiniz. Pek çok önemli ana cadde bu noktaya bağlandığından harita kullanımınız açısından kolaylık sağlayacaktır.

Bunun dışında şehirde ana toplu ulaşım sistemi otobüsler üzerine kuruludur. Ancak otobüs duraklarının varlığını tabelalar yardımıyla bulmakta zorlanabilirsiniz. Yol kenarında bekleyen bir kalabalık görürseniz, muhtemelen orası duraktır. Hızlı ulaşım için seçenek ise taksilerdir.

Tegucigalpa Mutfağı

Tegucigalpa’nın mutfağı, tıpkı ülkenin yani Honduras’ın mutfağı gibi, yerel lezzetlerden oluşuyor. Ayrıca İspanyol, Karayip ve Afrika mutfağından özellikleri de barındırıyor.

Kızarmış balık, “tamale” (mısır unu ile kıyma ve kırmızıbiberle yapılan bir yemek türü), ızgara etle hazırlanan “carne asada”, pirinç, sığır eti, kavrulmuş fasulye ve muzdan yapılan “plato tipico”, kızarmış fasulye ve tortilla ile hazırlanan “baleada” ülkenin en çok tercih edilen yerel lezzetleri.

Popüler restoranlar

Asados El Gordo, La Terraza de Don Pepe, El Cumbre, La Milonga

Bahşiş

Tegucigalpa restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Tegucigalpa Gece Hayatı

Tegucigalpa gece hayatında çok iddialı bir şehir değildir. Ancak sayıları az olmasına rağmen, var olan mekânlar oldukça başarılıdır. Kabbalah Lounge, şehrin en canlı mekânı olarak gösteriliyor. Temalı partileri ve mekân içindeki gösterileriyle dikkat çekiyor. Çok popüler bir diğer dans ve eğlence mekânı Bambu’dur. Boulevard Morazan’daki mekâna girerken kıyafetlere dikkat edildiğini unutmayın.

Tegucigalpa Festivaller

Paskalya Festivali (Nisan)

Virgin of Suyapa Festivali (Şubat)

Sanat Festivali (Ekim)

Tegucigalpa’da Alışveriş

Tegucigalpa’da alışveriş merkezi arıyorsanız, seçeneğiniz pek fazla değil. Multiplaza Mall, bu konuda şehrin ihtiyacını tek başına karşılıyor. Sanatçıların ve zanaatkârların işlerini, ya da daha genel anlamda yerel üretimleri daha yakından görüp satın almak için Aveue Miguel Cervantes çevresindeki mağazaları gezmelisiniz. Seramik işleri, kâğıt ürünler ve çömlekler oldukça popüler. Bunun dışında tezgâhlarda sıkça şapka, yöresel takı örnekleri, kahve, puro ve ahşap biblolar göreceksiniz.

Tegucigalpa Saat Farkı

Honduras (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı bulunur.

Tegucigalpa Para Birimi

Honduras sınırları içerisinde yer alan Tegucigalpa şehrinin para birimi Honduras Lempirası’dır. 1 TL yaklaşık 7,70 Honduras Lempirası’dır.

Tegucigalpa Resmi Dili

Honduras ülkesinde bulunan Tegucigalpa’nın resmi dili İspanyolca’dır. Konuşulan diğer diller arasında Miskito, Pech, Sumu ve Lenca dilleri de yer alır.

Tegucigalpa Türkiye Dış Temsilciliği

Honduras, Guatemala Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

GUATEMALA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio Design Center, Torre II, Oficina 406 Guatemala

Telefon: +502 2490 2068

Faks: +502 233 72 972

E-posta: embajada.guatemala@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

Tegucigalpa Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Amerika Günü (14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Morazan Günü (3 Ekim)

Columbus Günü (12 Ekim)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Tegucigalpa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 195

Yangın: 198

Polis: 112

Tegucigalpa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Honduras’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

Honduras Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.