Tegucigalpa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cantagallo_01.jpg

Honduras’ın orta kısmının güneyinde yer alan Tegucigalpa, ülkenin başkentidir. Bir vadiye kurulu olan şehir dağlarla çevrilidir. Kısaca “Tegus” olarak da anılan şehir, 1880’lerden bu yana başkenttir. Aynı zamanda 1 milyondan fazla nüfusuyla ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir.

Devamını Oku

Tegucigalpa ile İlgili

Tegucigalpa Nerededir?

Honduras’ın orta kısmının güneyinde yer alan Tegucigalpa, ülkenin başkentidir. Bir vadiye kurulu olan şehir dağlarla çevrilidir.

 Tegucigalpa Ne Zaman Gidilir?

Tegucigalpa’da tropikal iklim hâkimdir. Ancak yüksek bir bölgede yer aldığından ülkenin diğer şehirlerine göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Hava sıcaklıkları ortalama 19-23 derece arasındadır. En soğuk aylar aralık ve ocaktır. Sıcaklık ortalama 14 derecedir. Yılın en sıcak ayları olan mart ve nisanda ise 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Mayıs-ekim ayları arasında yağış görülmektedir.

Tegucigalpa’ya Nasıl Gidilir?

Tegucigalpa’da bir havalimanı mevcuttur. Ancak buraya gitmek için, tıpkı tüm ülkede olduğu gibi öncelikle Amerika’ya uçmak gerekiyor. Miami, Atlanta, Houston üzerinden gidilebilmektedir.

Tegucigalpa’da Nerede Kalmalı?

Tegucigalpa’da konaklama için uygun fiyatlı oteller daha çok Avenida Gutenberg çevresindedir. Bunun dışında kalan bölgelerde daha lüks seçenekler bulmak mümkündür.

 Tegucigalpa Şehir İçi Ulaşım

DSC06311.JPG

Tegucigalpa’yı yürüyerek gezecekseniz, şehir merkezindeki stadyumu kendinize başlangıç noktası olarak kabul edebilirsiniz. Pek çok önemli ana cadde bu noktaya bağlandığından harita kullanımınız açısından kolaylık sağlayacaktır.

Devamını Oku

Tegucigalpa Mutfağı

Tegucigalpa’nın mutfağı, tıpkı ülkenin yani Honduras’ın mutfağı gibi, yerel lezzetlerden oluşuyor. Ayrıca İspanyol, Karayip ve Afrika mutfağından özellikleri de barındırıyor.

Kızarmış balık, “tamale” (mısır unu ile kıyma ve kırmızıbiberle yapılan bir yemek türü), ızgara etle hazırlanan “carne asada”, pirinç, sığır eti, kavrulmuş fasulye ve muzdan yapılan “plato tipico”, kızarmış fasulye ve tortilla ile hazırlanan “baleada” ülkenin en çok tercih edilen yerel lezzetleri.

Popüler restoranlar

Devamını Oku

Tegucigalpa Gece Hayatı

Tegucigalpa gece hayatında çok iddialı bir şehir değildir. Ancak sayıları az olmasına rağmen, var olan mekânlar oldukça başarılıdır. Kabbalah Lounge, şehrin en canlı mekânı olarak gösteriliyor. Temalı partileri ve mekân içindeki gösterileriyle dikkat çekiyor. Çok popüler bir diğer dans ve eğlence mekânı Bambu’dur. Boulevard Morazan’daki mekâna girerken kıyafetlere dikkat edildiğini unutmayın.

Tegucigalpa’da Alışveriş

Tegucigalpa’da alışveriş merkezi arıyorsanız, seçeneğiniz pek fazla değil. Multiplaza Mall, bu konuda şehrin ihtiyacını tek başına karşılıyor. Sanatçıların ve zanaatkârların işlerini, ya da daha genel anlamda yerel üretimleri daha yakından görüp satın almak için Aveue Miguel Cervantes çevresindeki mağazaları gezmelisiniz. Seramik işleri, kâğıt ürünler ve çömlekler oldukça popüler. Bunun dışında tezgâhlarda sıkça şapka, yöresel takı örnekleri, kahve, puro ve ahşap biblolar göreceksiniz.

Tegucigalpa Para Birimi

Honduras sınırları içerisinde yer alan Tegucigalpa şehrinin para birimi Honduras Lempirası’dır. 1 TL yaklaşık 7,70 Honduras Lempirası’dır.

Tegucigalpa Resmi Dili

Honduras ülkesinde bulunan Tegucigalpa’nın resmi dili İspanyolca’dır. Konuşulan diğer diller arasında Miskito, Pech, Sumu ve Lenca dilleri de yer alır.

Tegucigalpa Türkiye Dış Temsilciliği

Honduras, Guatemala Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

GUATEMALA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio Design Center, Torre II, Oficina 406 Guatemala

Telefon: +502 2490 2068

Faks: +502 233 72 972

E-posta:[email protected]

Görev Bölgesi: Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

Tegucigalpa Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Amerika Günü (14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Morazan Günü (3 Ekim)

Columbus Günü (12 Ekim)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Tegucigalpa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 21oC
  • Mar 22oC
  • Nis 23oC
  • May 24oC
  • Haz 23oC
  • Tem 22oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 22oC
  • Kas 21oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,157,509 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Honduran Lempirası (HNL) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün