Google+

Arama formu

Tegucigalpa’da Gezilecek Yerler

Honduras’ın başkenti Tegucigalpa bir hayli küçük bir şehir olarak bir kaç güzel gezilecek destinasyona sahip.

Tegucigalpa’da Gezilecek Yerler

Tegucigalpa’da görülmesi gereken diğer yerler

Tegucigalpa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Trapiche GuestHouse Room2, PRIVATE ROOM GREAT LOCATION ALTOS DE MIRAMONTES, Esquina Mayab güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri La Casa Del Morito, Casa ZZur, Apartamentos 2 Villas Coloniales Altos de Miramontes. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Yoga´s Garden, Like Honduras, Cabañas Los Encinos gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Palmira Hostel, La Ronda Hostel Tegucigalpa, Hostal Mision Catracha tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tegucigalpa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Los Dolores Kilisesi, San Francisco Kilisesi, Museo para la Identidad Nacional, Museo Arqueologico

Aziz Mikael Katedrali

Aziz Mikaeil Katedrali (İngilizcesi: St. Michael the Archangel Cathedral, İspanyolcası: Catedral Metropolitana de San Míguel Arcángel) Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir katedraldir. 1746 yılında gerçekleşen bir yangında tamamen yanıp kül olmuştur. Aynı yangında şehrin büyük kısmı da yok olmuştur.

Dönemin rahiplerinden Diego Rodriguez de Rivas ve Apostolik kilisesinin başındaki Velasco 1756 yılında aynı yere yeni bir mabet yapılması emrini vermiştir. Bu yapımdan da rahip Jose Simeon Zelaya Cepeda’yı mesul tutmuşlardır. Mevcut katedralden önce ilk olarak yani Başmelek Aziz Mikail Kilisesi kurulmuştur 1763 yılında. Katedralin inşası ise 1765-1786 yılları arasında rahip Jose Simeon Zelaya Cepeda tarafından yürütülmüştür. Bu rahibe Guatemala kökenli mimar Joseph Gregory Nazianzen Quiroz eşlik etmiştir. Katedral Fray Antonio de San Miguel tarafından 1782 kutsanarak açılmıştır.

Aziz Mikael Katedrali

Parque La Leona

Tegus şehir merkezinde yer alan eski bir mahalledir. Şehrin merkezindeki parka bakar. Daracık ve kıvrımlı sokakları bir hayli de yokuş olduğundan gezmesi, en azından yukarı doğru tırmanarak gezmesi pek kolay olmasa da bu şehirde görülebilecek en otantik ve nadide çekim merkezlerinden biridir.

Bu yolların tamamı mahalleyle aynı adı taşıyan Leona Parkı’na çıkar. Muhteşem manzarası ve rahat atmosferiyle tırmandığınız yola değecek bir lokasyon. Merkezi parkta yer alan kilisenin ön kapısına yüzünüz dönük biçimde sola doğru yürümek suretiyle yokuş yukarı devam ettiğinizde bu parka ulaşacaksınız.

Parkın içinde küçük bir restoran/dükkân var. Burada yerel mutfaktan lezzetler bulabilirsiniz. Ayrıca muhteşem de bir manzarası var bu restoranın. Dükkân kısmından hediyelik eşya alabilirsiniz.

Parque La Leona

Parque el Picacho

Şehre tepeden bakan bir park bu. Yüksek bir tepenin üstüne kurulmuş. Adını içinde bulunan devasa bir İsa heykelinden alıyor. Heykelin diğer adı da "Cristo el Picacho" ve bu heykel şehrin her noktasından görülebiliyor. Parkın girişinde bir otopark mevcut ve ziyaretçiler araçlarını ücretsiz olarak park edebiliyor. Parka giriş ücreti ise 5 dolar. Parktaki şehir manzarası, iyi ki bu tepeye çıkmışız dedirtecek cinsten. Gayet bakımlı ve temiz bir park. Ayrıca çılgın kalabalıklar yok. Parka ulaşmak için, eğer aracınız yoksa El Hatillo’dan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs şehrin merkezindeki parkın bir kaç sokak kuzeyinden kalkıyor. Buradaki kilisenin önünde başlayan Calle Peotanal’in sonuna doğru yürürseniz, siyah kapılardan geçerek, Museo de Identidad Nacional’i geçip, Bonillo Tiyatrosu’na doğru yürüyün. Tiyatronun size göre en uzak köşesinin oradan bir kaç apartman ileride sağda otobüsleri göreceksiniz. Otobüse bindiğinizde ücreti toplayan görevliye inmek istediğiniz yeri söyleyin. Otobüsün sizi indirdiği yerden 15-20 dakikalık bir yürüyüşle heykele ulaşacaksınız. Otobüs yolculuğunuz da bir o kadar sürecek.

Parque el Picacho

Ulusal Hayvanat Bahçesi

Ulusal Hayvanat Bahçesi (National Zoo), Picacho heykeliyle aynı tepenin üzerinde yer alır. Hayvanat bahçesinde maymunlar, parlak renkli papağanlar ve benzeri egzotik kuşlar bulunmakta. Hayvanat bahçesini ziyaret ücrete tabidir.

Hayvanlara sağladıkları koşullar itibariyle pek çok hayvanat bahçesine oranla iyi durumda olduğu söylenebilen hayvanat bahçesinde çoğunlukla sakin yapılı hayvanlar bulunmakta. Elbette daha bütün vahşi türlerin esaretlerinden pek de memnun olmadıklarını da göreceksiniz. Hayvanat bahçesindeki vahşi türler arasında maymunlar, timsahlar, jaguar, tapirler, yılanlar ve benzeri sürüngenler var.

Ulusal Hayvanat Bahçesi