Artvin Nerededir?

Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nün en doğusunda bulunan ve Gürcistanile sınırı bulunan bir şehirdir. 7.359 kilometre kare yüz ölçümüne sahip Artvin ilinin komşu illeri olarak doğu sınırında Ardahan, güneyinde Erzurum, batısında ise Rizebulunmaktadır. Kuzeyde Karadeniz kıyılarına sınırı olan şehrin kuzeybatı sınırı Türkiye’yi Gürcistan’a bağlayan sınırlar ile çevrilmiştir.

2017 yılı başı itibariyle 166.143 kişilik nüfusa sahip Artvin, nüfus açısından Türkiye’nin en düşük nüfusa sahip şehirlerinden biridir. Şehirde il merkezi ile birlikte toplam 9 ilçe ve bu ilçelerde 38 mahalle ile 320 köy bulunmaktadır.

Artvin şehir merkezinden en yakın komşu il merkezi Ardahan olup 115 kilometrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. En uzak komşu il merkezi ise 196 kilometre ile Erzurum’dur. Artvin il merkezinden Gürcistan sınırı ise 100 kilometreden düşük bir uzaklıkta bulunurken, Karadeniz sınırında bulunan Hopa ilçesinden Gürcistan sınırı sadece 20 kilometredir.

Artvin, Türkiye’nin en önemli metropolü olan İstanbul’a; Sakarya, Merzifon, Giresun, Trabzon ve Rize üzerinden 1.346 kilometre uzaklıkta iken başkent Ankara’ya 1.045 kilometre uzaklıktadır. Ege’nin en büyük şehri olan İzmir’den Artvin’e olan uzaklık ise 1.640 kilometredir.