Kalimnos Festivalleri

kf2.jpg

Bütün Yunan adalarında olduğu gibi sene içerisinde Kalimnos’ta da birkaç festivalin kutlandığı görülmektedir. Dini festivaller haricinde bu festivallerden en önemlisi kaya tırmanışı festivalidir. Kalimnos’ta denk gelebileceğiniz festivallerden bazıları aşağıdadır.

Agios Ioannis Festivali: Kalimnos’ta 24 Haziran’da gerçekleşen Agios Ioannis Festivali müziklerle şenliklerle kutlanır. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte alacakaranlıkta bütün plajlarda ve adanın limanlarında küçük ateşler yakılır. İnsanlar bu ateşlerin üzerinden atlar. Eğlenceler gün boyunca devam eder.

Aziz Panteleimon Festivali: 27 Temmuz’da kutlanan festivalde Aziz Panteleimon’u onurlandırmak için büyük bir tören yapılır. Törenin ardından şifa verdiğine inanılan azize adanan manastırda kutlamalara devam edilir.

Meryem Ana Festivali: Hristiyanların dini takvimlerindeki en önemli günlerden biri olan ve Meryem Ana’nın ölmeden Tanrı’nın cennetine girdiğine inanılan güne dair kutlamalar 15 Ağustos’ta yapılmaktadır.Büyük bir coşkuyla kutlanan bu günde ve sonraki günlerde adadaki şenlikler devam eder.

Kaya Tırmanışı Festivali: Kalimnos dünyanın en iyi kaya tırmanışı yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Her yıl eylül ve ekim ayında farklı ülkelerden birçok profesyonel ve amatör dağcı adaya gelmektedir. Üç gün süren festival boyunca Ege Denizi manzarasında gerçekleşen kaya tırmanışlarının yanı sıra geleneksel Yunan dansı dersleri, DJ partileri ve adalar arası geziler düzenlenmektedir. 5-7 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalin ayrıntıları için resmi web sitesine bakmanızı öneririz.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.