Avrupa'nın En Batı Ucu Lizbon

Bu seneki izinlerimin ilkini geçirmek için Portekiz'i seçtim. Son zamanlarda bu ülkeye gidenler çoğaldı. Okuduklarım, izlediklerim ilgimi çekti ve kendimi Portekiz'de buldum. Lizbon, Porto, Sintra, Cascais, Braga, Fatıma gibi bir çok yerini gezme fırsatım oldu. Gördüğüm yerlerden size bu gün Lizbon'u ve çevresini anlatmak istiyorum.

Lizbon ülkenin başkenti ve en büyük şehri. Şehri gezmek için iki ya da üç gün yeterli olacaktır size. Atlas Okyanusu kenarında bulunan Lizbon'dan Tejo Nehri geçmektedir. İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu olan şehrin caddeleri hep yokuş,gitmeden önce yokuşlarda yürümeyi göze almalısınız.

Lizbonun iklimi Akdeniz iklimi olduğundan ılıman bir havası var, rüzgarı ise hiç bitmiyor. Portekiz'e gitmek için en uygun mevsim haziran-ekim ayları arası. İstanbul'dan beş saatlik uçuşla başkent Lizbon'a ulaşabilirsiniz. Şehrin en meşhur bölgesi Belem Bölgesi. Burada bulunan Belem Kalesi ve Kaşifler Anıtı'nı sahilde görmelisiniz.Hemen arkasında ise Jeronimus Manastırı var.

Manastırın yanında bölgenin meşhur tatlısı Belem Turtası (belem nada diyorlar) ile meşhur Belem Pastanesi var.Önünde kuyruk görünce vazgeçmeyin bekleyin ve bu tatlıyı mutlaka tadın. Tanesi 1,5 Euro.


Yine sahilde 25 Nisan Köprüsü'nü görebilirsiniz.Tejo nehri üzerindeki köprü 1966 yılında yapılmış. Sudan yüksekliği 70 metre olan köprüde altı şeritli yol ve iki şeritli tren rayı bulunuyor.İspanya'da doğup Portekiz'de Atlas Okyanusu'na dökülen nehir ise İber Yarımadası'nın en uzun nehridir.


Aşağıda Lizbon'la bütünleşen diğer yer ise asansör. Hem bir üst semte çıkmak için, hem de manzara seyretmek için
kullanabilirsiniz.

Yukarıda bir de Arkeoloji Müzesi var. Tabii diğer Avrupa şehirleri gibi bir çok meydan bulunmakta. Rossio Meydanı,Ticaret Meydanı bunlardan bazısı. 
Sarı tramvaya binip 3,5 Euro'ya şehir turu atabilirsiniz. Bu meydanlarıda caddeleri de görebilirsiniz. Lizbon'a kadar gelmişken Alfama semtini de görmek gerek. Eski evlerle ve Fado mekanlarıyla dolu. Evler genelde çini kaplı. Çiniyi Avrupa'da dış cephede kullanan tek ülke Portekiz. Fado ise Portekiz'e özgü bir müzik türü. Gitmişken bende fado gecesine katılıp yerel lezzetleri tadarak güzel bir gece geçirdim.

Lizbon'a kadar gitmişken bence mutlaka Sintra ve Cascais'i de görmelisiniz.Sintar'a da eski evleri, dar sokakları gezip kralın yazlık sarayını da ziyaret edin. Meşhur Roma Pastanesi de Sintra'da sarayın hemen karşısında konumlanmış, molanızı burada verin derim. Avrupa kıtası ana karasının en batı ucu Cabo De Roca da bu kısımda. Tepeden okyanusu izleyebilirsiniz.

Avrupa'nın en büyük kumarhanesi de yol üzerinde Estorilde. Muhteşem bir bahçe içinde bulunuyor. Kısa bir süre daha giderseniz Cascais'e ulaşırsınız. Yazlık ,okyanus kıyısında bir yerlerşim yeri bu nokta.

Yine önemli bir yer olan Fatıma da Lizbon ile Porto arasında bulunuyor. Lizbon'a yaklaşık iki saat mesafede. Önemi ise Hrıstiyanların hac yerlerinden biri olması. Bundan yüz yıl önce burada Meryem Ana üç küçük çocuğa görünmüş. Daha sonra buraya yüzlerce insan gelip yine görünmesini beklemiş. Dizlerinin üzerinde girişten içerideki Katolik kilisesine kadar dua ederek gelen hırıstiyanlarla dolu burası.

Gelelim buralarda ne yememiz gerektiğine. Sardalya zamanı olduğu için (haziran ortası) mutlaka sardalya yemelisniz. Bizdeki sardalyalardan daha büyük buradakiler. Bir diğer balık çeşidi ise burada meşhur olan morino balığı, patatesle servis ediliyor. Biraz sert bir balık, porsiyonu da oldukça büyük idi iki kişi bitiremedik.

Portekizliler zeytini genelde akşam yemeğinde ana yemekten önce yiyorlar. Portekiz'de masaya zeytin ,ekmek ,su vs...ne söylerseniz ayrıca para ödemeniz gerekiyor. Etin üzerine pişirdikleri yumurtayı koydukları ve yine patatesle servis ettikleri yemekleri de en sık tüketilenler arasında. Sintra'da Roma Cafe de özellikle bizdeki paçanga böreği gibi sarılmış dondurma ile servis edilen tatlıyı mutlaka deneyin.

Portekizde deniz ürünlerini doya doya yiyebilirsiniz. Fiyatlar uygun.Somon tabağı 9 Euro, pizza 8 Euro .Tabii şaraplarıyla da meşhur olduğu için şarap da tatmalısınız.

www.sarimutfak.blogspot.com.tr