Google+

Arama formu

BİR SONBAHAR FENOMENİ: YEDİGÖLLER - BOLU

Bu yazı Gezimanya üyesi UFUK AKKUŞ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yıllar önce arkadaşlarımla yolumuz düşmüştü Yedigöller Bölgesi’ne... Çok meşakkatli bir yolculuk olmuştu bizim için. Bozuk ve çamurlu yollar, yağan yağmur ve kasvetli hava, o günden aklımda kalanlar. Yedigöller çok güzel bir doğa harikasıydı ancak yaşadığımız zorlu yolculuk etkili olmuş olmalı ki yeniden gitmek beni hep korkuttu ve zaten gitmek de nasip olmadı. Son günlerde ise iyi sonbahar fotoğrafları için daha iyi bir yer aklıma gelmiyor gerçekten. Yedigöller tam bir sonbahar fenomeni... Bu defa daha iyi bir yol ve daha kolay ulaşım umuduyla çıkıyorum yola. Makinelerim, tripodum, filtrelerim ve elbette kumanda hazır ve haydi hayırlı yolculuklar...

Bolu

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Yedigöller’e gitmek için 2 adet yol var aslında. Birinci yol olarak Ankara-İstanbul otoyolunun Yeniçağ çıkışından Mengen-Devrek yolunu takip edip Yedigöller’e doğru yol almak. Ancak bu yol bu sene (2014) için tadilatta, şimdilik kullanılamaz. Kaynak ise çok sağlam, yolun kenarında patates satan satıcılar bu yolu kullanmayın diğer yol açık, bu yol kapalı diye teyit ediyorlar.

Bolu bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Bolu-1

Bolu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Abant Palace Hotel, Korudam Pansiyon, VONRESORT Abant, Kaya Green Park Bolu, Abant Bahçeli Köşk Otel, Abant Aden Boutique Hotel Spa, Matışlar Konağı Butik Otel, Gazelle Resort Spa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Adanaz Suit Otel, Highway Otel, Bolu Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Abant Köşk Oteli, Büyük Abant Oteli, Vonresort Abant tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Bolu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İkinci yol ise benim yaptığım gibi yine Ankara-İstanbul otoyolundan Bolu şehir merkezine girip, şehir merkezinden Yedigöller tabelalarını takip etmek. Buradaki yol yaklaşık 42 km sürüyor ve yolun yaklaşık 40 km’si stabilize toprak yol. Yol yeni tadilat görmüş ve çok da sorunlu bir yol değil. Yine de yol konusunda beklenti fazla yüksek olmasın. Ancak doğa harika! Yolun 20. kilometresinde artık tepeye çıkıyorsunuz ve bundan sonra iniş başlıyor. Burada biraz mola verip, satıcılardan yerel yiyecekler satın alıp dinlenebilirsiniz. En azından haşlanmış mısır bana çok leziz geldi.

Yedigöller Nasıl Bir Yer?

Bolu-2

Moladan sonra iniş başladı ve yaklaşık 20 dakika sonra Yedigöller Milli Parkı içerisine girmiş bulunuyorum. Yedigöller Milli Parkı ve giriş elbette ücretli. Otomobil için 10 TL ödüyorsunuz. Arabasız girenler için kişi başı 3 TL. Milli Park içerisinde kamp alanları mevcut. İsterseniz gece konaklamak için çadır kurabilirsiniz ancak çadır için 15 TL ödemeniz gerekiyor. Tabii tüm ekipmanlar sizden.

Bolu-3

Yemek olayını çok inceleyemedim ancak buraya gelirken mutlaka yanınızda yiyecek-içecek getirmeniz gerekiyor. Yiyecek-içecek konusunda belki umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Sonbahar ise haliyle en kalabalık olduğu zamanlar. Doğa ise tüm güzelliğini buraya vermiş neredeyse. Sarı, turuncu, yeşil ve kırmızının her tonu insana inanılmaz huzur veriyor. Rengârenk ağaçların göle verdiği yansımalar ise anlatılmaz…

Bolu-4

Adını verdiği 7 adet gölü de görmek mümkün. Göller hemen hemen aynı bölgede ve birbirlerinden çok uzak değiller. Göllerin isimleri de kendileri gibi çok güzel; Sazlıgöl, İncegöl ve Nazlıgöl biraz yukarıda… Daha sonra Küçükgöl geliyor. Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl ise aşağıda bulunuyor.

Bolu-5

Fotoğraf açısından çok zengin bir yer burası ancak sınırlı olan zamanımı daha çok Büyükgöl’de geçiriyorum. Benim için harika fotoğraflar sunuyor Büyükgöl. Göle yansıyan renkler gerçekten inanılmaz. E artık bana müsaade. Fotoğrafları çektik, bilgileri aldık, doğaya doyamadık ama göl kenarında biraz da soluklandık. Vakti olanlar için şimdiden yolunuz açık olsun…

Bolu-6

Bolu-7

Etiketler

GEÇKİN GEZGİN kullanıcısının resmi
GEÇKİN GEZGİN
Cum, 10/31/2014 - 18:38
Sevgili Ufuk, Yazın tam zamanında geldi. Yarın sabah 5.30'da yola çıkıp Mengen yolunu kullanacaktım. Senin önerin üzerine diğer yolu deneyeceğim. Dilerim kaybolmam...:-)))
UFUK AKKUŞ kullanıcısının resmi
UFUK AKKUŞ
Cum, 10/31/2014 - 18:42
Sayın Hocam faydalı olması her zaman en büyük dileğimiz.. Tabelalar yeterli değil ama yine de çok kolay bulacağınıza eminim.. İyi yolculuklar dilerim..
Gokhan Hasan Apaydin kullanıcısının resmi
Gokhan Hasan Apaydin
Sa, 01/24/2017 - 11:02
çok güzel anlatım olmuş . teşekkürler.

UFUK AKKUŞ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

UFUK AKKUŞ

Gezgin, Fotoğrafçı 1977 Karabük doğumlu, Safranbolu da yaşıyor.. Mesleğini çok seven bir sigortacı. Hayallerinin peşinden düştü yollara. Farklı kültürleri tanımayı çok seviyor. Gittiği ülkelerde şehirlerin gece fotoğraflarını çekmek en büyük tutkusu. Özellikle doğa fotoğrafları çok önemli onun için ve Kelebek fotoğrafları olmazsa...