Google+

İTALYA’NIN RENKLİ DÜNYASI: BURANO ADASI

442710 Ağu 2014Gezi Notu
UFUK AKKUŞUFUK AKKUŞGold Yazar10 Ağu 201444270 Yorum

Adaya ayak basıncaya kadar bu derece etkileneceğimi hiç düşünmemiştim. Nasıl olur da bir ada bu kadar güzelleştirilir ve sanat harikası haline gelir, inanın en güzel örneği diyebilirim. İtalyanların en sevdiğim yönü çok yaratıcı olmaları gerçekten… Neresi mi? Burano Adası’ndan bahsediyorum.

Venedik

Venedik-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Venedik’e kadar gelip Burano Adası’nı ziyaret etmeden gitmek olmazdı herhalde. Venedik’in çevresinde yüzlerce ada olduğunu biliyordum. Özellikle Murano Adası ve Burano Adası ise bunların en önemli olanlarıydı.

Venedik-2
Burano Adası Evleri ve Yansımalar

Venedik şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The Red House, Ca' delle Perle, Cà 5393 Orange. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ca Vela, Casanas gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Appartamento Luxury Ai Greci, Riva Di Biasio Apartment - Mfm Home, Biennale tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Venedik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Burano Adası cam işçiliği ile ünlü, Murano Adası ise dantel işlemeleri ve dantel işçiliği ile farklı bir üne sahipti. Renkli evleri olduğunu da duymuştum ve bu duyum beni Burano Adası’nı ilk sıraya almam konusunda karar verdirdi.

Venedik-3
Burano’nun renkli evleri

Venedik’ten vaporettolar ile 15-20 dakikalık bir yolculukla ulaşım da çok kolaydı buraya. Hep karıştırdım ilk başlarda Murano muydu, Burano muydu diye. Adaların isimleri de birbirine kendileri gibi çok yakındı.

Venedik-4
Burano Island

Venedik’ten bindiğim vaporetto’nun ilk durağı Murano Adası oldu. Dışarıdan gördüğüm kadarı ile pek farklı bir şey yoktu. Daha sonra Burano Adası’na geldiğimde ise adeta büyülendim diyebilirim. Etkileyici bir havası var adanın, rengârenk boyanmış evleri, daracık sokakları, renkli evlerin su kanallarına rengârenk yansıması gerçekten muhteşem.

Venedik-5
Adada farklı bir kapı mimarisi

Evlerin mimari açıdan çok farklı olan kapıları da renkleri kadar güzel ve etkileyiciydi Burano Adası’nda. Fotoğraflarını çekmeye doyamadığım, her noktasından tat aldığım bir yer oldu benim için. Eminim çoğu kişinin bilmediği ya da çok önemsemediği bir yerdi ancak Venedik kadar özel, rüya gibi bir yerdi Burano Adası.

Venedik-6
Burano Sokakları

Venedik-7
Evlerde yaşam

Evlerin boyanma sebebinin; akşam saatlerinde evlerine dönen balıkçıların evlerini karıştırmamaları ve evlerini kolayca bulabilmeleri için olduğu söyleniyor. Belki de doğrudur. Ama asıl bildiğim kimse belediyeden izin almadan evinin rengini değiştiremiyor. 

Venedik-8
Burano Adası / İtalya

Venedik-9
Burano evleri ve ben

Adada yemek yiyebileceğiniz restoranlar, hediyelik eşya dükkânları ve dinlenebileceğiniz ufak tefek park alanları mevcut. Yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçük ama fotoğraf zenginliği açısından benim için kocaman bir ada Burano Adası. Eğer yolunuz Venedik’e düşerse en azından Burano Adası’nı ziyaret etmeden asla dönmeyin Venedik’ten.

Venedik şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Benzersiz Saat Saint Marks Bazilikası sonra (89 €), Venedik Sırları: Tiyatro Karnaval Walking Tour (29 €), Venedik: 3 Saatlik İlk Kabare Akşam Yemeği (80 €), Venedik: Altın Bazilikası (55 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar