İsveç'in Malmösünü Geziyoruz

Malmö yedi yüz bine yaklaşan nüfusu ile İsveç'in, başkent Stockholm ve Göteborg'dan sonra 3. büyük şehridir. Para birimi İsveç Kronu'dur (SEK) ve diğer İskandinav ülkeleri gibi pahalı bir ülkedir. Malmö, ülkenin güneyinde ve Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın hemen yanındadır. Türkiye'den direkt uçuş bulunmamakla beraber Kopenhag aktarmalı uçmak mümkündür ancak pratik olanı Kopenhag'a uçup oradan trene binmektir. 3 istasyon sonra Malmö ana tren garına yaklaşık 30 dakika sonra ulaşabileceğiniz bu trenler, 20 dakikada bir kalkmaktadır. Biletler kişi başı gidiş dönüş 20 Dolar'dır. Kopenhag ile Malmö’yü birbirine bağlayan Oresund Köprüsü'nden geçerken eminiz çok keyif alacaksınız. Köprünün yapımına 1995 yılında başlanmış ve 2000 yılında bitirilmiş. Toplam uzunluğu yaklaşık 8 kilometre ve iki katlı köprünün üst bölümü kara yoluna, alt bölümü ise demir yoluna ait. Köprünün üzerinden giderken sıra sıra dizili rüzgar güllerini izlemek pek keyifli. Arabamızın içinden hem köprüyü hem de rüzgar güllerini böyle görüntüledik.

Şehir içi ulaşım: Şehir küçük olduğu için gezi noktaları yürüme mesafesindedir. Skanetrafiken firması tarafından işletilen otobüsler ile de şehrin her tarafına kolayca ulaşabilirsiniz. 24 saat kullanımlık bilet 195 Kron'dur. Bunun dışında taksi ve bisiklet alternatiflerini de kullanabilirsiniz.

Gezilecek yerler: Görülmesi gereken yerlerden biri Malmöhus Kalesi (Malmöhus Slott). Eski Şehir'e yakın konumdaki kalenin yapımı 1437'dir. O tarihlerde Malmö Danimarka'ya aittir ve kale Danimarkalı krallara ev sahipliği yapmıştır. Bir süre hapishane olarak kullanıldıktan sonra 1909 yılında tamamen boşaltılmıştır. Günümüzde ise müze olarak (sanat ve tarih müzesi) hizmet veren kalenin çevresi sularla çevrili.  

Malmö'de birbirine yürüme mesafesinde üç adet meydan bulunuyor. Stortorget Meydanı turistler açısından en ilgi görenidir. Meydanın ortasında 5. Karl Gustov Heykeli, şehrin en eski binalarından olan Belediye Binası (bakımda olduğu için güzelliğini tam göremedik) ve meydanın hemen girişinde Apoteket Lejonet (Lejonet Eczanesi) binası dikkat çekmektedir. 1800'lü yıllardan kalma Apoteket Lejonet binası İsveç'in en eski eczanesi olarak halen faaliyetini sürdürmektedir.

Lejonet Eczanesi'nin önündeki caddenin ortasında, 1985 yılında Ynguen Lundell tarafından yapılmış, art arda tek sıra halinde sıralanmış caz sanatçılarının heykelleri bulunuyor. Dünyaca meşhur heykelin arasına girip fotoğraf çektirmeyeni dövüyorlar :)

St.Petri Kilisesi (St. Petri Kyrka) kentin en önemli ve en eski kilisesidir. Stortorget Meydanı'na çok yakın konumdaki kilisenin yapımı 14.yüzyıldır. Gotik tarzda olan kilisenin içi ise çok güzel.

Stortorget Meydanı'ndan başka iki meydan ise Gustov Adolfs Torg ve Lilla Torg'dur (torg=meydan). Birbirlerine yürüme mesafesindeki meydanlar fuar, sergi gibi çeşitli etkinliklere ve şık butikler, kafe, bar, çiçekçi ve parklara da ev sahipliği yapmaktadır.

diğer gezi yazılarımız için http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.