Malmö Hakkında Bilinmesi Gerekenler

malmo-2677337_960_720.jpg

İsveç’in 3. büyük şehri olan ve güney sahilinde konumlanan Malmö bir liman şehridir. Nüfusunun %16’sı Müslüman olan Malmö diğer ülkelerden çok sayıda göç alır.

Uzun yıllar boyunca Danimarka’ya ait olan bu şehir, 1658 Roskilde Antlaşması’yla beraber İsveç’e katıldı. Eski adı Malmhaug olan ve kum yığını anlamına gelen Malmö, ilk kurulduğu zamanlarda Danimarka’nın savunma kentlerinden biriydi. Bu yüzden oldukça kale ve hisara sahip olan Malmö’de günümüze ulaşan sadece tek bir kale vardır: Malmöhus Kalesi.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Malmö Gezilecek Yerler

Meydanları ile ünlü bir şehir olan Malmö 3 ana büyük meydana sahiptir. Şehre girdiğiniz ilk dakikalarda karşınıza çıkacak olan Stortorget diğer adıyla Büyük Meydan, Old Town adı verilen bölgede bulunur. Lilla Torg olarak adlandırılan Küçük Meydan ve Malmö şehrinin kalbi olarak bilinen Gustav Adolfs Torg şehrin diğer önemli meydanlarıdır. Gezilmesi gereken yerlerin hemen hemen hepsi bu meydanlarda konumlandırılmıştır. Şehrin meydanlarını gezerken aynı zamanda müzelerini, belediye binalarını, parklarını ve kiliselerini de gezebilirsiniz.

Malmö Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleriyle ve modern tasarımlarıyla ünlü olan Malmö şehrinde gezilip görülecek yerler hakkında ayrıntılı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz. Hem Malmö şehrinin kalbi olarak bilinen hem de eskiden mera alanı olarak kullanılan Gustav Adolfs Torg, Malmö Festivali’nin düzenlediği ve festival boyunca 1.4 milyon insana ev sahipliği yapan, aynı zamanda Malmö BelediyeBinası’nı içinde bulunduran Stortorget ve tasarımlarıyla ünlü olan Lilla Torg meydanları öncelikle ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Old Town bölgesinde bulunan Malmö Kalesi, Malmö Kalesi’nin batısında konumlanan Teknoloji ve Deniz Müzesi, İskandinavya’nın en uzun binası kabul edilen ve Vaster bölgesinde konumlanan Turning Torso ve Gotik mimari olarak adlandırılan Malmö şehrinin en büyük kilisesi olan Aziz Petri Kilisesi görülmeye değer yerlerdendir. Ayrıca doğa tutkunları için birçok kuş çeşidine ev sahipliği yapan, 10.000’den fazla çiçek çeşidini barındıran ve Malmö şehrinin en büyük şehir parkı olarak bilinen Pildammsparken Parkı’nı Malmö geziniz boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda adı geçen bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Malmö’ye Ne Zaman Gidilir?

malmo-75651_960_720.jpg

Malmö’de okyanus iklimi vardır. gulf stream akıntılarına sahip olan bu şehirde mevsimler arası sıcaklık farkları çok büyük değişiklikler göstermez. Yazın en sıcak ortalama 22 derece ile temmuz - ağustos ayları arasında iken, 17 saate yakın gündüz yaşanmaktadır. Kışın ise ocak ve şubat aylarında en fazla -1 dereceye kadar düşer. Yılın üçte birini yağışlı geçiren bu şehirde kar yağışları sık görülse bile fazla uzun sürmez.

Malmö’ye kış aylarında gitmeyi tercih edenler, şehirde bulunan Stortorget yani büyük Meydan’da halk ile birlikte buz pateni yapma fırsatı yakalayabilirler.

Soğuktan ve yağışlardan hoşlanmayanlar ise Haziran - Ağustos zamanlarını tercih edebilirler. Bu aylarda şehir sıcaktır ama Türkiye’de olduğu gibi sert ve kurak bir yaz yaşanmaz. Hava sıcaklığının en fazla 22 dereceye ulaştığı bu aylarda şehirde iki farklı festival kutlanır.

Devamını Oku

Malmö’ye Nasıl Gidilir?

oresund-905584_960_720.jpg

Türkiye’den Malmö’ye yalnızca aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye’den Kopenhag’a yapacağınız direkt uçuş yaklaşık 3 saat sürmektedir. Kopenhag’a geçtikten sonra Danimarka ile Malmö arasındaki Öresund Köprüsü’nü kullanabilirsiniz. Kopenhag’dan bineceğiniz trenle Baltık Denizi üzerinden yapacağınız yaklaşık 20 dakikalık bir tren yolculuğu ile Malmö’ye kolayca ulaşabilirsiniz.

Malmö’de Nerede Kalınır?

13. yüzyıldan günümüze gelen liman kenti Malmö, İsveç’in nüfus olarak en büyük üç kenti arasında yer alıyor. Ülkenin en güney noktası olan Malmö, Baltık Denizi’nin Danimarka ile İsveç arasında kalan Kuzey Denizi bağlantısı Öresund Boğazı’nın kıyısında konumlanıyor. Bu boğaz, üzerine yapılan suni ada ve köprü ile Danimarka ile İsveç’i bağlayan 12 kilometrelik harika bir köprü-tünel kompleksi ile iki ülkeyi birbirine bağlıyor.

Kültürel zenginliği, şehirde yaşayan insan popülasyonunun çeşitliliğine paralel olarak hayli geniş olan Malmö, geçmişten bugüne taşıdığı tarihî eserleri ile de çok beğeniliyor. 15. yüzyıldan kalma pek çok kale ve sur kalıntısı ile masalsı bir atmosfere sahip olan kent, küçük ama hareketli ve modern bir turistik destinasyon.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Malmö otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Malmö Otelleri

İsveç’in güney kısmında bulunan Malmö, ülkenin en kalabalık ve büyük ilk üç şehri arasında yer alıyor. Şehir, Öresund Boğazı’nın ayırdığı karşı komşusu Kopenhag ile 12 kilometrelik muhteşem bir yol ile bağlanıyor. Hem demir yolu hem kara yolu içeren bu yol gerçek bir mühendislik harikası. Baltık Denizi kenarında yer alan bu keyifli liman kenti, turizm ve ticaret açısından ülkenin popüler yerleşim noktalarının başında geliyor. Taze deniz mahsullerini içeren İsveç mutfağının en lezzetli örneklerini tadıp her çeşit deniz mahsulüne doyacağınız Malmö’de yapılan tatiller, bu avantaj ile gurme turlarını aratmıyor.

Şehrin en büyük meydanı olan Stortorget Meydanı, her yıl düzenlenen uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaptığı gibi gençler için harika bir sosyalleşme noktası görevi görüyor. Şehirde her yıl düzenlenen The Malmö Festival ile Malmö Pride oldukça ilgi çekiyor. Özellikle The Malmö Festival bir hafta boyunca 15 milyon civarında konukla bölgenin en büyük festivalleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

 

Malmö’de gece hayatı şehirde bulunan genç öğrenci nüfusu da hareketlendirecek etkinliklerle canlanıyor. Şehirde belli başlı bazı bölgelerde yoğunlaşmış mekânlarda eğlence sabaha kadar devam ediyor. Şehrin meydanlarına yakın noktalarında bulunan kulüplerde herkesin dilediği tarzda bir eğlence bulması son derece kolay oluyor.

Devamını Oku

Malmö Şehir İçi Ulaşım

bikes-305987_960_720.jpg

Malmö’deki havalimanı Kopenhag’dan çok daha küçüktür ve uluslararası uçuşlar genelde Kopenhag Havaalanı’ndan gerçekleştirilir. Malmö’de havaalanından birkaç büyük İsveç kentine uçuşlar bulunmaktadır. Eğer hava yolu ile bu şehre ulaşılmış ise aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz.

Havalimanı otobüsleri ile yaklaşık 50 dakika süren bir yolculukla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tek yön bilet fiyatları 115 krondur ve biletinizi havaalanında bulunan otomatlardan alabilirsiniz. Otobüs saatleri, 04.50 - 20.00 arasındadır.

Taksi ile ulaşım Malmö şehri için çok yaygın denilemez. Ama yine de toplu taşıma araçlarının serviste olmadığı zamanlarda taksi tercih edilebilir. Açılış ücreti 60 krondan başlayan taksi ücretleri kilometre başına 10 krondur.

Devamını Oku

Malmö Mutfağı

salmon-518032_960_720.jpg

Öncelikle hatırlatmak gerekir ki Malmö bir liman şehridir ve bundan dolayı en güzel ve en sık tüketilen ürün balıktır. Ayrıca dünyanın balık konusunda en önemli ününe sahip olan ülkesi de İsveç’tir. Bu yüzden balık türünün en güzel örneklerini İsveç’in liman kenti olan Malmö’de bulmak ve tatmak kaçınılmaz bir fırsattır.

Malmö’de en çok tüketilen balık türü marine edilmiş ve ya tütsülenmiş balıklardır. Özellikle soman balığını marine etmek, şehirde en çok popüler olanıdır. Şehrin en iyi balık restoranı olan Johan P.’de bir akşam yemeği ziyafeti yakalayabilirsiniz.

Şehrin en ünlü ve geleneksel olarak adlandıracağımız yemeği Denizci yahnisidir. Bu yahninin yapımında biftek ve patates bilinen yahnilerle aynı olsa da, etler pişirilirken su yerine bira konması tadını diğer yahnilerden oldukça farklı kılar. Gamla Brogatan restoranında bu geleneksel yahniyi deneyebilirsiniz.

Devamını Oku

Malmö Gece Hayatı  

bar-872161_960_720.jpg

Malmö’de gece hayatı oldukça aktif geçmektedir. Her gece özel partilerin düzenlendiği, sabah saatlerine kadar açık olan barları ve kulüpleriyle oldukça canlı bir gece hayatına sahiptir bu şehir fakat şunu belirtmek gerekir ki Malmö’de gece hayatı güzel olduğu kadar oldukça da pahalı. Özellikle alkollü içeceklerin fiyatı oldukça yüksek, kulüplerin hemen hemen hepsine giriş ücretlidir. Malmö oldukça küçük bir şehir olduğu için gece hayatını geçirebileceğiniz mekânlar birbirine yakın olarak konumlanmıştır. Malmö’nün 3 büyük meydanında dilediğiniz bir mekânda sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Eğer bu şehirde öğrenciyseniz, Rönnen Uluslararası Öğrenci Yurdu’nu ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Öğrenci yurdu olarak bilinen Rönnen, çok çeşitli kültürlerden öğrenciler barındırarak geceleri öğrenci parti yurduna dönüşmektedir.

Devamını Oku

Malmö Festivalleri

csd-2735009_960_720.jpg

Genelde haziran aylarında kutlanan Malmö Pride, diğer adıyla Regnbagsfestivallen (Gökkuşağı Festivali), 1 hafta boyunca çeşitli etkinliklerin yapıldığı ve gerçekten eğlenceli ve rengârenk bir festivaldir. En büyük ve en eğlenceli gün olarak bu festivalde cumartesi günü özel olarak seçilir. 1995’ten beri kutlanan bu festivalde LGBTİ hakları dile getirilerek çeşitli etkinlikler düzenlenir.

The Malmö Festival’i ise, diğer adıyla Malmöfestivalen, bir sokak festivalidir. 1985’ten beri her yıl ağustos ayında 1 hafta boyunca sokakta gerçekleştirilen bu festivalde, sanatın, müziğin, kültürün ve yemeklerin her çeşidini deneyimleyebilirsiniz. İskandinavya ülkelerinin en büyük festivali olarak bilinen bu festivale farklı ülkelerden ve şehirlerden toplamda 1,4 milyon ziyaretçi katılır

Malmö’de Alışveriş

malmo-2834881_960_720.jpg

Malmö şehri alışveriş yapmak için mükemmel fırsatlar sunan bir şehirdir. Öncelikle KV Caroli adında bir alışveriş merkezi vardır ki içinde kafesinden, ünlü giyim mağazalarından, eczaneye kadar her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Triangeln ve Mitt Mollan da çok büyük ve ünlü birer alışveriş merkezleridir. Bütün ihtiyaçlarınızı burada da karşılayacağınız gibi buralarda gezerken dikkatli olmakta fayda var. Şehir genelde yağışlı olduğundan bütün insanlar alışveriş merkezlerinde zamanlarını geçirmektedir. Yoğun kalabalığı ve insanların dalgın oluşlarını fırsat bilen hırsızlar, alışveriş merkezlerinde yoğunlaşmış durumdadırlar.

Devamını Oku

Malmö Saat Farkı

Malmö ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye 1 saat ileridedir. Türkiye’de saat 11.00 iken Malmö’de saat 10.00’u gösterir.

Malmö Para Birimi

Malmö’de para birimi olarak İsveç kronu (SEK) kullanılmaktadır. 1 SEK, 0,519 TL ve 0,098 euro’dur.

*Kur bilgisi haziran 2018’de güncellenmiştir.

Malmö Dış Temsilcilikleri

Malmö’de Türkiye’ye ait bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Ancak Stockholm bölgesinde Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliği bulunmaktadır.

T.C. Stockholm Büyükelçiliği

Telefon: 00 46 8 23 08 40-41-42-43-44-45

Faks: 00 46 8 663 55 14

E-posta: [email protected]

Adres: Dag Hammarskjölds Vag 20 115 27 Stockholm - Sweden

Devamını Oku

Malmö Resmi Tatiller

Yeni Yıl Tatili: 1 Ocak

Noel’in 13. Günü: 6 Ocak

İyi Cuma: Her yıl değişkenlik gösterir

Paskalya: Her yıl değişkenlik gösterir

İşçi Bayramı Tatilleri: 1 Mayıs

Ulusal Bayram: 9 Mayıs

Milli Pazartesi: 20 Mayıs

Noel: 24 - 25 Aralık

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Malmö Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 2oC
  • Nis 5oC
  • May 11oC
  • Haz 14oC
  • Tem 16oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 8oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 341.457/ Dil: İsveççe / Para Birimi: İsveç Kronu (SEK) / İklim: Okyanus iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün