Google+

MALMÖ VE ORESUND KÖPRÜSÜ

MALMÖ VE ORESUND KÖPRÜSÜ

HÜSEYİN YILMAZEditör05 Eki 201183040 Yorum

İsveç’in üçüncü büyük kenti olan Malmö’nün nüfusu yaklaşık 650 bin kişidir. Malmö'nün 1275 yılında kurulduğu düşünülmektedir. Malmö, uzun yıllar boyunca Danimarka'nın en büyük ikinci kenti olarak kalmıştır. O dönemlerdeki adı kum yığını anlamına gelen Malmhaug imiş.15. yüzyılda şehir, Danimarka'nın en büyük kentlerinden biri haline gelmiş. O dönemde Malmö, Hansa Birliği ve İskandinavya arasında önemli bir role sahipmiş. Bu yıllarda kent önemli bir savunma duvarı görevi yapmış. O dönemdeki kalelerden ise günümüze sadece Malmöhus kalesi kalmış.

16. yüzyılda gerçekleşen reform hareketlerini İskandinavya’da ilk benimseyen kent olan Malmö, 1658’de imzalanan Roskilde anlaşması ile İsveç’e katılmış. 1677’de Danimarka Malmö’yü geri almak için İsveç’e savaş açmış ama kent geri alınamamış.

Kentin asıl önem kazanması ise 1850-1870 arasında yapılan demiryolu ve Kockums limanının popülerleşmesi sayesinde olmuş. Kent büyük bir ticaret merkezi haline gelmiş. Ancak bu da kente yoğun bir göç başlatmış. Nüfus hızla artmaya ve çevre illerde işsizlik oranının yükselmesi nedeniyle 1980’larda Kockums limanı kapatılmış, farklı sanayi dallarına ağırlık verilmiş. Tüm ülke genelinde ise tarım ve hayvancılık az gelişmiş. Ancak otomotiv kimya ve yedek parça sanayi çok gelişmiş.

Malmo lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Astoria, Hotel Duxiana Malmö, Moment Hotels. Bir de booking.com'un Malmo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ancak halen çok sayıda göç almaktadır. Kent nüfusunun %27'sine yakını İsveç dışında doğmuştur. Özellikle de kente Kopenhag’dan da çok sayıda kişi günübirlik çalışmaya gelmektedir. Çünkü iki kentin birbirine olan mesafesi sadece 16 kilometredir.

Ülkenin güneyinde yer alan Malmö kenti, Kopenhag’a 16 kilometre uzunluğundaki Oresund köprüsü ile bağlanmaktadır. 1996-2000 yılları arasında yapılmış olan bu köprünün 2,7 kilometrelik bölümü asmadır. Asma köprü kategorisinde dünyada ikinci sırada geliyor. 16 kilometrelik bu köprünün 8 kilometresi tünel içinden geçiyor. Köprü 2 katlı olup, üst katı motorlu araçlara, alt katı trenlere geçiş imkânı sağlıyor.

Malmö, İsveç’e ait bir şehir ama Malmö’de oturanlar havaalanı olarak Kopenhag’ı kullanıyorlar. Çünkü Malmö’ye en yakın havaalanı burası.

Biz Malmö’ye Kopenhagen’den bu köprü üzerinden tren ile geçiş yaptık. Bir kişilik, Kopenhag’dan Malmö’ye gidiş dönüş bileti 18 Euro. Burada eğer tren bileti alacaksanız, Danimarka tarafından almak daha mantıklı. Çünkü biletler İsveç’ten alınınca %20 daha pahalı.

Malmö küçük bir şehir olduğundan genel hatlarıyla gezmek için bir tam gün ayırmanız yeterli. Malmö’de 3 ana meydan var; Gustav Adolf’s Meydanı, Stortorget denilen büyük meydan ve Lilla torg denilen küçük meydan.

Ana meydan Stortorget, yuvarlak şekilde geniş bir meydan. Kış aylarında, bu meydan buz pateni sahasına çevriliyor.

Bu meydanın ortasında Kral 5. Karl Gustav’ın bir heykeli yer alıyor. Çevrede ise 1812 yapımlı Belediye Meclis binası ve çeşitli devlet binaları yer alıyor.

Biraz ilerlediğimizde yolun orta kısmında bronzdan yapılmış ard arda tek sıra halinde sıralanmış caz sanatçılarının heykelleri var.

Kentin en eski yerleşimi olan bölgeye verilen isim ise Gamla Stan. Burada çok sayıda antika ve 2. el satan mağazaya rastlıyoruz. Bir de pek çok tasarım mağazası var. Gamla Stan (eski şehir)’den yürüyerek Storgaten alışveriş caddesine geliyoruz, burası Malmö’nün modern bölgesi. Bu cadde üzerinde de pek çok mağaza ve hediyelik eşya satan dükkânlar bulunuyor.

Kentin en önemli tarihi bölgesi ise, eski şehrin batısında yer alan 1437 senesinde yapılmış olan Malmöhus kalesi. Bu kale 1500’lü yıllarda, yani Malmö’nün Danimarka’ya ait olduğu dönemde Danimarkalı krallara ev sahipliği yapmış. Daha sonra 1914 senesine kadar hapishane olarak kullanılmış.

Malmö’nün en önemli kiliseleri ise St. Petri kyrka ve St. Johannes kyrka. St. Petri 14.yy’a tarihlenen kentin en eski kilisesi, St. Johannes ise en büyüğü.

Vakit bulursanız, Malmö’deki denizcilik ve teknoloji müzesini de gezebilirsiniz. Bizim fırsatımız olmadı.

Tekrar Kopenhag’a dönüş için tren istasyonuna yürürken buradaki bisikletlerin yoğunluğu da dikkatimizi çekiyor.

Malmö’de de diğer Kuzey Avrupa kentlerinde olduğu gibi bisiklet kullanımı çok yaygın.


Malmo Otelleri

Malmo Turları

İskandinavya Başkentleri Turu / Türk Hava Yolları 7 Gece (899.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 28 Ağustos 2015,Cuma - 4 Eylül 2015,Cuma
İskandinavya Başkentleri Turu / Türk Hava Yolları 7 Gece (859.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 24 Ekim 2015,Cumartesi - 31 Ekim 2015,Cumartesi
İskandinavya Başkentleri Turu / Türk Hava Yolları 5 Gece (679.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 25 Temmuz 2015,Cumartesi - 30 Temmuz 2015,Perşembe
İskandinavya Başkentleri Turu / Türk Hava Yolları 5 Gece (679.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 25 Temmuz 2015,Cumartesi - 30 Temmuz 2015,Perşembe
İskandinavya Başkentleri Turu / Türk Hava Yolları 5 Gece (699.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 28 Ağustos 2015,Cuma - 2 Eylül 2015,Çarşamba

Malmo için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

Silver Yazar
02 Şub 2014
Gezi Notu

MALMÖ'DE NOEL ZAMANI

Malmö, İsveç’in güneyinde yer alan bir sahil şehri. İsveç’in aslında 3. büyük kenti, nüfusu ise sadece 664.000 civarında. Malmö ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag arasındaki alttan trenlerin, üstten ise araçların gittiği Oresund Köprüsü, 2001 yılında yapılmış ve iki ülkeyi birbirine bağlamış.   Yılbaşı öncesi Türk Hava Yolları’ndan yanacak millerime ait bilgi gelince, milleri... daha fazla

Editör
15 Eki 2013
İpuçları
Editör
14 Eki 2013
Galeri
İsveç’in üçüncü büyük kenti olan Malmö’nün nüfusu yaklaşık 650 bin kişidir. Malmö'nün 1275 yılında kurulduğu düşünülmektedir. Malmö, uzun yıllar boyunca Danimarka'nın en büyük ikinci kenti olarak kalmıştır. O dönemlerdeki adı kum yığını anlamına gelen Malmhaud'muş. 15. yüzyılda ise bu şehir Danimarka’nın en büyük ve yoğun kentlerinden bir tanesi olmuştur. 1658 senesinde ise Roskilde Antlaşması aracılığıyla bu şehir Skane bölgesiyle birlikte İsveç’e bağlanmıştır.
Ülkenin güneyinde yer alan Malmö kenti, Kopenhag’a 16 kilometre uzunluğundaki Oresund köprüsü ile bağlanmaktadır. 1996-2000 yılları arasında yapılmış olan bu köprünün 2.7 kilometrelik bölümü asmadır. Asma köprü kategorisinde dünyada ikinci sırada gelmektedir. Köprü 2 katlı olup, 8 kilometresi tünel içinden geçmektedir. Üst katı motorlu araçlara, alt katı trenlere geçiş imkânı sağlamaktadır. Fotoğraf: commons.wikimedia
Malmö küçük bir şehir olduğundan genel hatlarıyla gezmek için bir tam gün ayırmanız yeterlidir. Malmö’de 3 ana meydan vardır. Bunlar Gustav Adolf’s Meydanı, Stortorget denilen büyük meydan ve Lilla torg denilen küçük meydandır.
Ana meydan Stortorget, yuvarlak şekilde geniş bir meydandır. Kış aylarında, bu meydan buz pateni sahasına çevrilmektedir.
Bu meydanın ortasında Kral 5. Karl Gustav’ın bir heykeli yer almaktadır. Çevrede ise 1812 yapımlı Belediye Meclis binası ve çeşitli devlet binaları bulunmaktadır. Fotoğraf: panoramio

Malmö - İsveç

İsveç’in üçüncü büyük kenti olan Malmö’nün nüfusu yaklaşık 650 bin kişidir. Malmö'nün 1275 yılında kurulduğu düşünülmektedir. Malmö, uzun yıllar boyunca Danimarka'nın en büyük ikinci kenti olarak kalmıştır. O dönemlerdeki adı kum yığını anlamına gelen Malmhaud'muş. 15. yüzyılda ise bu şehir Danimarka’nın en büyük ve yoğun kentlerinden bir tanesi olmuştur. 1658 senesinde ise Roskilde Antlaşması aracılığıyla bu şehir Skane bölgesiyle birlikte İsveç’e bağlanmıştır.

05 Eki 2011
Gezi Notu

MALMÖ VE ORESUND KÖPRÜSÜ

İsveç’in üçüncü büyük kenti olan Malmö’nün nüfusu yaklaşık 650 bin kişidir. Malmö'nün 1275 yılında kurulduğu düşünülmektedir. Malmö, uzun yıllar boyunca Danimarka'nın en büyük ikinci kenti olarak kalmıştır. O dönemlerdeki adı kum yığını anlamına gelen Malmhaug imiş.15. yüzyılda şehir, Danimarka'nın en büyük kentlerinden biri haline gelmiş. O dönemde Malmö, Hansa Birliği ve... daha fazla

Editör
12 Haz 2007
Video

Gezimanya Malmö

Editör
12 Ağu 2002
İpuçları

Editör
1 saat 35 dak önce
Duyuru

30 dakikalık uzay turları başlayacak

ABD’nin Long Beach şehrinde yapılan Uzay Teknolojileri Fuarı, Long Beach Convention Center’da gerçekleştirildi.   Fuarda; uzay kapsülleri, roket motorları, uzay takım elbiseleri, teleskoplar, maket uzay mekiği ve uydular sergilenirken, fuar boyunca devam eden konferanslarda, NASA uzmanlarının moderatörlüğünde yeni gelişmelerin tartışıldığı bildirildi.   Fuara katılan Xcore... daha fazla

Editör
1 saat 55 dak önce
Duyuru

THY'nin Skylife dergisi artık Japonca da basılıyor

Türk Hava Yolları'nın Skylife isimli dergisinin, Japonca olarak da basılmaya başlandığı bildirildi. Tokyo, Osaka, Okinawa, Fukuoka, Nagoya ve Sapparo'ya düzenlediği seferlerle Japonya'da 6 noktaya ulaşan THY’nin; bu nedenle böyle bir dergi basmaya karar verdiği belirtiliyor. Skylife'ın Japonca versiyonunun, standart derginin içeriğine paralel şekilde ve Japon yolcuların... daha fazla

2 saat 15 dak önce
Galeri

New York’ta ne kadar süre kaldığınız ya da kaç kez ziyaret ettiğiniz önemli değil. Burası hakkında her şeyi bildiğinize çok emin olmayın. Belki unuttuğunuz bir köşe, kalıntı ya da mekan kalmıştır. Özellikle New York City’i biraz detaylıca anlamak ve bilmek isteyenlere bu 9 maddeye bir bakın diyoruz.
Kaynak: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-12-03/10-things-you-didnt-know-about-new-york-city?fb=social

​1.Özgürlük Heykeli kaidesinin bütçesini New Yorklular ceplerinden ödedi.

Evet hepimizin bildiği gibi Amerika’nın simgesi Statue of Liberty kızımız Fransızların hediyesidir. Fakat bu tonlarca ağırlığındaki kız buraya geldiğinde alt kısmı için gereken kaidenin masraflarının karşılanamayacağı paranın bittiği duyuruldu. Bunun üzerine gazete devi Joseph Pulitzer ilan vermeye ve bağış istemeye başladı. Dört bir yanda yayınlanan bu çağrıya 125.000’i aşkın kişi cevap verdi ve kızımızın kaidesi yapıldı.

​2.Metroları adeta sanatla doludur fakat siz sadece bunun küçük bir parçasını görüp bilirsiniz.

NYC metrosu aslında gizli kalmış sanat eserlerinin bilinmeyen müzesi gibidir. Fakat bazı noktaların kullanılmaması ya da bazılarının artık eskimesiyle gözden kaçan hatta varlığı bile bilinmeyen bu sanat eserlerinin arasında özellikle önemli olan birkaç parça var. 1980 yılında sanatçı Bill Brand Masstransiscope adlı eserini Brooklyn taraflarında bugün kullanılmayan ağlardan birine yaptı. Bu parça 2008’de ve 2013 yılında zarar gördükten sonra restore edildi. Bugün kuzeye giden B ve Q trenlerinde eğer dikkatlice bakarsanız eserin çok küçük bir parçasını görebileceğinizi söylüyorlar. Yolu düşenler için merak uyandırıcı bir deneyim olabilir.

​3.Gizli ve küçük müzeleri gözden kaçırmış olabilir misiniz?

Tribeca Elevator Museum’u daha önce duymaduysanız çok şaşırmayın. Çünkü burası NYC’nin en küçük müzesi. Sadece 3-4 kişinin sığabileceği bu müze kapılarını kapattığında kesinlikle depoyu anımsatıyor. Sergilerin her yıl değiştiği müzede oldukça ilginç şeyler bulabilirsiniz mesela Bush’a atılan ayakkabı, tuhaf ıvır zıvırlar ya da el yapımı ilginç şeyler.

​4.New York City’nin coğrafik merkezi neredeydi?

Bu konu zamanında çok konuşulmuş olsa da merkezin Wyckoff ve St. Nicholas bulvarlarının arasında kalan Stocholm Street olduğu kabul edildi.

New York City Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Şey

New York’ta ne kadar süre kaldığınız ya da kaç kez ziyaret ettiğiniz önemli değil. Burası hakkında her şeyi bildiğinize çok emin olmayın. Belki unuttuğunuz bir köşe, kalıntı ya da mekan kalmıştır. Özellikle New York City’i biraz detaylıca anlamak ve bilmek isteyenlere bu 9 maddeye bir bakın diyoruz.
Kaynak: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-12-03/10-things-you-didnt-know-about-new-york-city?fb=social

12 saat 51 dak önce
Galeri

Dünyada her zaman kötü şeyler olmuyor zaman zaman umut verici, gülümseten projeler de üretiliyor. Bu haber İngiltere’den, ördekler için yapılan yoldan.
Kaynak: http://www.boredpanda.com/lane-duck-path-london-share-the-space/

Londra, Birmingham ve Manchester şehirlerinde nehir boyunca uzanan ördek yolları yapıldı. 

Bu proje The Canal&River Trust kuruluşu tarafından hayata geçirildi ve kuşlar için ayrılan yolun üzerine ördek silueti çizildi.

Hayvanların yaşam alanına dikkat çekmek isteyen çalışmanın tabii ki birkaç mottosu var ‘’Alanını paylaş’’ ve ‘’Adımına dikkat et’’.

3.220 km’lik bir alanı kaplayan projenin görsellerini #sharethespace etiketiyle takip edebilir ya da paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Londra'da Ördekler İçin Yol Yapıldı

Dünyada her zaman kötü şeyler olmuyor zaman zaman umut verici, gülümseten projeler de üretiliyor. Bu haber İngiltere’den, ördekler için yapılan yoldan.
Kaynak: http://www.boredpanda.com/lane-duck-path-london-share-the-space/

13 saat 7 sn önce
Galeri

Artur Bordalo’nun (bilinen adıyla Bordalo II) bu çalışması çevre sorunlarına, artan kirliliğin dünyaya etkisine dikkat çekiyor.
Daha fazlası için: https://www.facebook.com/BORDALOII

Fotoğraflarda gördüğünüz hayvan figürlerinde ömrünü tamamlamış maddeler, geri dönüşüme giden parçalar, eski fabrikalarda ya da çöplüklerde bulunan materyaller kullanılmış.

Burada sosyal ve çevresel farkındalık yaratmak amaçlanmış. Son zamanlarda çevre kirliliği daha sık gündeme gelse de hala büyükçe bir kesim tarafından yok sayılıyor ya da küçük bir şeymiş gibi paspas altına süpürülmeye çalışılıyor. 

Fakat şurası bir gerçek ki eğer önlem alınmazsa, yakın gelecekte gerçekten de çöplerden yapılmış hayvan figürleri onlardan geriye kalan son şey olabilir.

Çöplerden Yapılan Hayvanlarla Geleceğe Mesaj

Artur Bordalo’nun (bilinen adıyla Bordalo II) bu çalışması çevre sorunlarına, artan kirliliğin dünyaya etkisine dikkat çekiyor.
Daha fazlası için: https://www.facebook.com/BORDALOII

Gold Yazar
19 saat 46 dak önce
Gezi Notu

TADINDA GEZELİM: SALİHLİ KÖYLERİ

“Tadında Gezelim” yazı dizimizin Salihli bölümünde ilk olarak merkezi dolaşmış ve o güzelim lezzetlerin tadına bakarak sizlere tanıtmıştım. Bugün çevre köylere gidiyoruz ve bakalım nereleri gezip, nelerin tadına bakacağız. Yine belediyemizin tahsis ettiği araca bindik ve Harun Hocamın yönlendirmesi doğrultusunda ilk olarak Bintepeleri görmeye gidiyoruz. Bintepeler olarak... daha fazla

Editör
21 saat 1 dak önce
Duyuru

Hitit Kralı Şuppiluliuma 3200 yıl sonra İstanbul’da

Dünyanın en büyük müze mağazası zincirlerinden olan BKG, Türkiye’nin kültür ve turizm elçiliğini yapıyor. Bu bağlamda; Müzeler Haftası’nda başlatılan proje sayesinde Türkiye’de ilk defa bir müze mağazasında, kültürel bir öğenin üç boyutlu yazıcı ile baskısı yapıldı. Çalışma içinse Hitit Kralı Şuppiluliuma’nın heykel replikası seçildi. Sahip olunan teknoloji sayesinde, tarihi... daha fazla

21 saat 50 dak önce
Gezi Notu

MASALSI KENT: VERONA

Verona, masaldan bir kent… Tarihiyle Roma'dan, sanatı ile Floransa'dan, doğal güzelliği ile Venedik'ten bir parça… Biraz ondan biraz bundan ama totalde hepsinden farklı atmosfere sahip bir şehir. Lüks araçlar, pahalı markalar ile zenginlikte tavan yapmış bir yer. Şehrin ana caddesi pempe mermer ile döşenmiş o derece bir zenginlik yani. Mağaza vitrininin güzelliğine bir bakın... daha fazla

23 saat 13 dak önce
Gezi Notu

BAHARIN CENNET KÖŞESİ ALAKIR

Antalya’nın en güzel manzarası Beydağları'nın gelinbaşı gibi tepelerinde, karlar yavaş yavaş erirken bahar da tüm renkleriyle kendini gösterdi bile. Fırtınalarla, kuvvetli yağışlarla geçen kışın ardından havaların birden ısınmasıyla doğa yeni bir bahara uyandı. Karlar zirvelerden buz gibi akıp inerken yemyeşil ormanlar bin bir çeşit çiçeklerle süslendi. Böylesine güzel bir... daha fazla

Bronz Yazar
21 May 2015
Gezi Notu

SANATIN BÜYÜK, DÜNYANIN KÜÇÜK ÜLKESİ: VATİKAN

Bugün Roma'da son günümü devlet içinde devlet olan Vatikan'a ayırdım :) Dünyanın en küçük ülkesini bugün ziyaret etmek istedim, merak ettiğim bir yerdi. En son bu küçük ülkeyi 5 sene kadar önce Tom Hanks'in Vatikan bölgesinde çevirdiği Melekler ve Şeytanlar filminde izlemiştim ve ilgimi fazlaca çekmişti.   Sabah Termini'den 40 numaralı otobüsle yaklaşık 20 dakikalık bir... daha fazla