Sakinliğin Adresi: Bozburun

Geçen hafta sakin bir tatil yapmak istediğimize karar verip erkek arkadaşımla Bozburun’a gitmeye karar verdik. Daha önceden hakkında çok şey okuduğum Bozburun’da tam bizim istediğimiz gibi bir tatil yapabileceğimizin farkındaydık ancak bu kadar seveceğimizi düşünmüyorduk. Ege’nin birkaç nesil önceki akrabaları Bozburunluymuş ancak o da daha önce buraya gitmemiş ve hep merak edermiş.

Cuma gecesi uçak ile önce İzmir’e gittik. Aslında Muğla ya da Dalaman’dan buraya gidişimiz daha kolay olabilirdi ancak İzmir’den arabayı alıp gezerek gitmek daha cazip geldi. Sabah kalkıp İzmir’den yola çıktık Bozburun’a ve yaklaşık 6 saat sonra vardık. Marmaris’e geldiğinizde kalkan dolmuşlarla da buraya gelebilirsiniz.

Kaldığımız yer Ünlü Apart Pansiyon’du. Bozburun’a gitmeyi düşünen herkese burada kalmasını öneririm. Hem çok temiz ve denizin hemen yanında, hem de Nail Abi ve Sabahat Abla o kadar tatlı ve yardımcılar ki burada kaldığınızda kötü bir tatil geçirmeniz imkânsız gibi. Sabah kahvaltısında yumuşacık pide gibi bir ekmek (Bozburun ekmeği) yanında çeşitli reçeller, bal, peynirler, salatalık, domates vs. var. Öğlen yemeği ile akşam yemeğinizi ise ya kendiniz yapıyorsunuz ya da dışarıda harika Bozburun restoranlarında yiyorsunuz. Pansiyon 3 adet binadan oluşuyor. Binaların her birinde kullanabileceğiniz mutfak var ve içindeki her şeyi kullanabiliyorsunuz.

Pansiyonun bahçesi ise saatlerce sakince vakit geçirebileceğiniz bir yer. Dut ağaçlarının altında isterseniz kitabınızı okuyun isterseniz işinizi yapın, her zaman huzur dolacaksınız. Ara sıra Sabahat Abla sizi çaya çağıracak ve yanında lezzetli kurabiyeler ikram edecek. Sakın kaçırmayın :)

Pansiyonun hemen önünde ise burada kalanlara ayrılmış bir set ve üstünde şezlonglar var. Bozburun’da sahil bekliyorsanız unutun, çünkü burada deniz üstüne setler yapılmış ve oralara şezlonglar atılmış. Merdivenlerden ya da atlayarak berrak denize giriyorsunuz.

Biz yaklaşık 1 hafta burada kaldık ve normalde aklımızda Söğüt’e ve Selimiye’ye de uğramak vardı ancak mümkün olmadı. Sabahları Bozburun o kadar huzurluydu ki arabaya bin, yola git insana çok zor geliyor. Sadece bir gün tekne ile gezinti yaptık ki size de kesinlikle Bozburun’a giderseniz tekne ile gezmenizi öneririm. Bu sayede Ada Boğazı, Söğüt Adası ve Akvaryum gibi harika yerlerde denize girebilirsiniz. Bizim gittiğimiz tekne, Ünlü Apart Pansiyon’a çok yakın bir yerden kalkıyordu ve adı Aras 2016’ydı. Sabah 10.30’da yolculuk başladı ve saat 17.00’a kadar çok güzel koylarda durdu.

Öğlen yemeğinde balık, makarna ve salata verdikten sonra karpuz da ikram ettiler.

Gelelim Bozburun’da nerelerde yemek yiyebileceğinize. İlk önerim mezelerini çok beğendiğimiz Filika olacak. Deniz kenarındaki masalardan birinde oturduk ve denize bakarak çok güzel bir gece geçirdik. Mezelerden şakşuka, Girit ezmesi, kabak çiçeği dolması ve kabaklı havuçlu taratoru denedik, hepsi çok güzeldi ama özellikle Girit ezmesine bayıldık. Sıcaklardan ise ahtapot, kalamar ve zencefilli deniz ürünleri güveci denedik. Ben normalde deniz ürünlerini pek sevmememe rağmen hem kalamara hem de zencefilli güvece bayıldım. Son olarak üzerinde şeker ve tereyağıyla kavrulmuş kadayıf olan bir tür muhallebi yedik ki hayatımda yediğim en güzel tatlılardan biriydi.

Bir başka gün ise Kandil Restaurant Şafak Usta’nın Yeri’ne gittik. Yine deniz kenarındaki masalardan birine kurulduk ve yaptığımız araştırmalardan burada Atatürk mezesi ve Bozburun ezmesi söylememiz gerektiğine karar verdik. Yanında da kabak kızartması, şakşuka ve haydari istedik. Sıcaklardan ise sigara böreği ve tereyağlı karides güveç söyledik. Burada da yediğimiz her şey çok güzeldi, ama özellikle Atatürk mezesi ve karides güveç denenmeli diyebilirim.

Bozburun’a gelmeyi düşünenler için bir uyarı yapayım: Eğer bir barda bir şeyler içmek ya da müzikli bir yere gitmeyi düşünüyorsanız burası pek size göre değil. Akşamları pansiyonların önünde kurulmuş setlerde içkinizi içebilirsiniz ya da meydanda dondurma yiyerek gelen geçeni izleyebilir, burada satılan ürünleri inceleyebilirsiniz. Gece denize girmek ise burada çok yaygın. Siz de sıcak Bozburun'da denize girerek serinleyebilir ve sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.