Afrika'nın En Güzel Milli Parkları

Eğer doğayı tüm haşmetiyle tanımak, çevrenizde olup bitenleri anlamak istiyorsanız biraz gözlem yapmalısınız. Bunun için en doğru adres Afrika olabilir. Sahip olduğu binlerce kuş, balık ve on binlerce farklı böcek türüyle burası doğal yaşamın kalbinin attığı yer. İşte yolunuz düşerse mutlaka uğramanız önerilen milli parklar.

Kruger National Park

Güney Afrika Kruger dünyanın en ünlü, eski ve büyük doğal parklarından biri. Burası inanılmaz bir verimliliğe sahip 150 memeli, 500’ü aşkın kuş, 114 sürüngen ve 50 balık türüyle ziyaretçilerini büyülüyor. Parkta ziyaretçiler için 21 dinlenme noktası da mevcut.

Afrika Milli Parkları

Kiang West National Park

Gambia Gambia Nehri’nin güney kıyısında konumlanan King West yine ilk 10’a giren muhteşem canlı çaşitliliğine ev sahipliği yapan bir park. Burada sadece alışageldiğiniz hayvanları değil, avcıları, Nil timsahlarını, yunusları ve yılanları da görebilirsiniz. Bölgenin yapısı ise savanlardan ve yaprak döken bitkilerden oluşuyor bu yüzden daha etkileyici sahnelere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Sehlabathebe National Park

Lesotho 1969’da kurulan bu park iki özelliğiyle ön plana çıkıyor birincisi sahip olduğu biyolojik çeşitlilik ikincisi ise kültürel miras olması. Afrika’dan Alpler’e kadar geniş bir coğrafyanın bitki örtüsüne sahip olan park, farklı türlerde onlarca memeliyi, sürüngeni, amfibiyi ve balık türünü de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca parkta 65 bölgede kültürel kalıntılar tespit edilmiş durumda.

South Luangwa National Park

Zambia Vahşi hayvanların yaşadığı bu alan 1938’de bulundu ve hem canlı çeşitliliği hem de safari yürüyüş yolu ile ünlü oldu. Fakat South Luangwa diğerlerinden farklı olarak daha büyük cüsseli hayvanlara sahip. Filler, hipopotamlar, zürafalar, bufalolar ve Luangwa Nehri’nin beslediği crocodiller. Fakat malesef siyah boynuzlu gergedanın burada soyu 1978’de tükendi.

Afrika Milli Parkları 1

Kakum National Park

Gana Gana’nın merkez bölgesinin kıyılarında yer alan park aslında bir tropik yağmur ormanı ve dolayısıyla pek çok türe ev sahipliği yapıyor. Nesli tehlikede olan türleri de görebileceğiniz parkta bazı önemli hayvan grupları var. Eğer buraya geldiyseniz Diana maymununu, dev bongo antilopunu ve Afrika filini de görmeye çalışın. Ayrıca parkın en ünlü yerlerinden biri olan 1.150 ft uzunluğundaki yürüyüş yolu 3 tepeyi birbirine bağlamasıyla biliniyor, bunu da tecrübe etmenizi öneririz.

Chobe National Park

Botswana 1967’de Botswana’da kurulan Chobe National Park, Afrika’nın en yoğun hayvan konsantrasyonuna sahip bölgesi olma özelliğine sahip. Burada bilinen en büyük fil populasyonu bulunuyor.

Yankari National Park

Nijerya’nın kuzeydoğusunda konumlanan bu doğal park turistlerin en popüler uğrak noktalarından biri. Park zengin doğal kaynaklara, 50 memeli ve 350 kuş türüne sahip. Ayrıca Yankari National Park sahip olduğu yeraltı geotermal aktiviteleri ve 4 sıcak su kaynağı ile eğlenceli ve rahatlatıcı anlar sunuyor.

Afrika Milli Parkları 2

Lag Badana National Park

Somali’nin güney kıyısı tarafında bulunan park ülkenin en eski parkı olma özelliğini taşıyor. Fakat burayı sadece gidilesi bir yer yapan bu değil. Parkta 200 farklı damarlı bitki bulunuyor ve bunun 20’si endemik. Bölgenin yakınındaki mercan resifleri de turistlerin buraya akın etmesinin bir diğer sebebi.

Bwindi Impenetrable National Park

Uganda Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırı boyunca uzanan bu milli park, kapladığı orman alanından dolayı ciddi bir çeşitliliğe ve ekosisteme sahip. Parkta çok sayıda memeli, sürüngen ve kuş türü bulunmasına rağmen en dikkate değeri Bwindi gorilleri, 340 Bwindi goriliyle park bir önem arz ediyor çünkü bu güzel türün soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Loango National Park

Gabon Nkomi ve Ndogo lagünleri arasında konumlanan milli park Afrika’nın batı kıyılarının mücevheri. Savanlar, ormanlar, kumsallar ve mangrovlar gibi ortamlara sahip olan parkta, filler, bufalolar, hipopotamlar, goriller ve leoparlar bulunuyor.