Alışılmışın Dışında 10 İlginç Ada

Hayat yeterince garipken kimi adalar daha da garip. Bildiğiniz dünyadan soyut, kendi halinde süren bu izole yaşamlardan bakalım tercihiniz olacak mı?

La Isla de las Muñecas

"Bebekler Adası" olarak çevirebileceğimiz ada, Meksika Körfezi’nde bulunuyor. Kafayı kırıp ailesini terk eden ve bu ıssız adaya yerleşen Don Julian adında bir Meksikalı burayı bebeklerle bezemiş ki kötü ruhlar kendine yaklaşamasın.

1

Tashirojima Adası

Her şey 1850'li yıllarda Kedi Adası sakinlerinin adadaki farelerin soyunu kurutmak için anakaradan getirdikleri kedilerle başladı. Adada ekolojik denge kedilerin lehine bozulunca kedi popülasyonu patladı ve buranın turistik bir değer kazanmasını sağladı.

Okunoshima Adası

Burası da Tavşan Adası oluyor. İkinci Dünya Savaşı öncesi ve sırasında Japonların kimyasal silahları test etmek adına kobay olarak kullandıkları tavşanlar savaş sonrasında serbest kaldı ve adayı istila ettiler.

Ilha de Queimada Grande

Tavşan ve kedi adalarını gördükten sonra bir de Yılan Adası’na göz atalım. Sao Paulo’nun 130 km açığında bulunan bu ıssız adada yerleşim olmamasının birincil etkisi ise bu zehirli yılanlar!

2

Christmas Adası

Avustralya’nın Hint Okyanusu’nda bulunan bir parçası olan adada her yıl kızıl yengeçler tarafından en büyük göçlerden biri gerçekleştiriliyor. Yılda 120 milyon yengeç adadaki ormanlık araziden sahile hücum ediyor ve kıyıyı kan kırmızısına boyuyorlar.

Yüzen Ada

Peru’daki Titicaca Gölü sakinlerinden Uros Kabilesi tarafından yapılan bu yüzen adalar, kabile üyelerinin selden kurtulmak için sağladıkları bir yöntem ve son zamanlarda da turistik bir hal almış.

Kuzey Sentinel Adası

Hindistan’a bağlı Andaman Adaları’nın bir parçası olan bu ada şüphesiz en izole yerlerden birisi. Ziyaretçilere kapalı, tamamen ilkel koşullar altında yaşayan ada halkı adeta zamanda yolculuk yapıyor. 

Palmiye Adası

Yine bir el yapımı olan ada diğer kardeşleriyle birlikte Dubai kıyılarında bulunuyor. Bu yapay adalar sayesinde B.A.E hiç savaşmadan toprak kazanmış ve sahil şeridini ikiye katlamış.

3

Alcatraz Adası

Listedeki belki de en ünlü ada; Alcatraz. Al Capone, Mickey Cohen gibi şöhretli kimselere ev sahipliği yapmış bu hapishane adası San Francisco’nun ortasında yer alıyor.

Sokotra Adası

Şu günlerde iç savaşla uğraşan Yemen’e bağlı olan ada Arap Yarımadası'nın 350 kilometre kadar güneyinde yer alıyor. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı ada ve ona bağlı kayalıklarda gezegenin başka yerinde olmayan 250’den fazla bitki türünü barındırıyor.

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.