Avustralya'ya Özgü 10 Şey

Ne dersiniz? Avustralya’nın kendine has özelliklerine bakmadan önce ülkenin genel özelliklerini inceleyelim mi? Evet, evet inceleyelim. Okyanusya Kıtası’nda bulunan bu güzel ülkenin tam adı Avustralya Milletler Topluluğu’dur. Kıtanın çok büyük bir kısmını kaplayan ülkenin komşuları arasında Endonezya, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları ve Yeni Zelanda gibi ülkeler bulunur. Başkenti Canberraolan ülkenin en büyük şehri ise Sydney’dir.

Vakti zamanında İngilizlerin koca bir açık hava hapishanesi olarak kullandığı ülkede bir zamanlar göç dalgaları yaşanmış ve komünler metropollere dönüşmüş. Bakalım yaklaşık 200 yıllık süreçte bu koca kıtada başka neler değişmiş.

Avustralya

En temel bilgi: Avustralya, kanguruların insandan daha çok olduğu bir ülkedir. Zaten eminiz ki ülkenin kangurularla özdeşleştiğini bilmeyen yoktur. Hatta bu durum belgesellerde ve çizgi filmlerde bile kendine yer bulmuştur. Yani Avustralya dendiğinde akla öncelikli olarak gelmesi gereken şey kangurulardır.  

"Dut yapraklı sokan çalı" (?) olarak çevirebileceğimiz dendrocnide moroides bitkisi sadece dokunarak kusmanıza sebebiyet veriyor ve bir tek bu koca kıta-ülkede yetişiyor. Avustralya’nın kuzey doğusunda yer alan yağmur ormanlarında yetişen bu bitki kangurular kadar çok bilinmese de ülke ile özdeşleşmiş etmenlerden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor.

1859 yılında 22 çift tavşan getirilen bu kıtayı tavşanlar çok sevmiş ve kısa bir sürede nüfusları 2 milyonu geçerek adeta adayı istila etmişler. Yani ülke hayvanlar açısından çok zengin desek abartmış olmayız.

Dünyanın en büyük otoban ağına sahip ülkede 14.500 kilometrelik devasa bir yol ağı bulunuyor. Bu bizlere ülkenin ulaşım söz konusu olduğunda da önemli bir yere sahip olduğunu kanıtlayan etmenlerden…

Bir örümcek tarafından ısırılıp ölebileceğiniz tek ülke de yine Avustralya. Ülkede hayvanlar o kadar önemli ki, farkındaysanız yazımız boyunca da hep hayvanlara değindik. J Yani eğer ki yolunuz Avustralya’ya düşerse hem bitkilere hem de örümceklere dikkat edin, bizden söylemesi…

Avustralya

Anna Creek Station adındaki sığır çiftliği, gezegenin en büyüğü olarak biliniyor. Kıyaslama açısından söyleyecek olursak çiftlik Makedonya büyüklüğündedir. Yine Avustralya ve yine hayvanlarla ilgili bir bilgi…

Dünyanın en ölümcül 10 yılanı da yine Avustralya’da bulunuyor. Fark ettiyseniz ülkede bulunan hayvanların öldürücü olanlarının oranı bir hayli yüksektir. Yani Avustralya’da mutlaka hayvanlara dikkat etmek gerek.

Arap coğrafyasıyla bağdaştırdığımız develer burada öyle çok yer alıyor ki Suudi Arabistan’a deve ihraç ediliyor.

Avustralya koca kara bir kara parçası olmakla birlikte bunun yanı sıra 10 binden fazla adayı da barındırıyor.

sidney

Burger King olarak bildiğimiz küresel fast-food ağının buradaki adı ise Hungry Jack’s. Sebebi ise daha önceden ülkede Burger King isim hakkının alınmış olması.

Avustralya ile ilgili vereceğimiz ilginç bilgiler şimdilik bu kadar. Siz de bu ilginç ülkeyi daha çok keşfetmek isterseniz Avustralya rehberimizi okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.