Dünyadan Dans Eden Dünyaca Ünlü Fıskiyeler

Tasarımlarıyla hayretler uyandıran fıskiyeler, şehirleri tamamlayan öğelerdendir. Bir şehrin görsel şölen ihtiyacını karşılar. İnsanlar sıcak yaz günlerinde ferahlamak ve dinlenmek için çevresine akın ederler. Bu fıskiyelerin müzik eşliğinde dans edenleri de bir başkadır. Ayrıca turistlerin gözde mekânlarındandır.

Dubai Fountain

En’lerin toplandığı bir yerde devasa bir fıskiye. Dünyanın en büyük ve en pahalı fıskiyeleri arasında. 275 m boyunda koca bir dev Dubai Fountain. Onu bulmak hiç zor değil. Neredeyse 23 km uzaklıktan bile görülebiliyor. Dünyanın en yüksek gökdeleninin hemen yanı başında. Hem de harika bir dansçı. Müzikal izlemek için de seçebilirsiniz onu. 

Dubai Fountain

Multimedya Fıskiye Park, Polonya

Polonya’nın yeni doğmuş tazelerinden. Henüz çok genç. Mayıs 2013’te açılan parkla beraber doğdu. Yeni şehrin ayaklarının ucunda olarak tanımlıyorlar onu. Çünkü Nowe Miasto (Yeni Şehir) ile Wista Nehri arasında. Ziyaretiniz için yağmursuz ve rüzgârsız dingin günleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü her gece sahne almayan bir fıskiye kendisi…

Swarovski Fountain,Avustralya

Kafası yeşil, gözleri kristal bir fıskiye. Kulağa farklı geliyor değil mi? İlginç bir sanatsal tasarım. Bu yeşil kafanın hemen altında ise bir mağara var. Giz içinde giz barındıran fıskiye...

Blood Fountain (Kanlı Fıskiye),Romanya

Sizi kan tutar mı? Cevap hayırsa Romanya’daki bu fıskiyeyi ziyaret edebilirsiniz. Merak etmeyin! Gördüğünüz şey sadece kırmızı boyalı su. Bazısı görmeye bile dayanamazken bazısı ise fıskiyenin manzarası eşliğinde romantik anlar yaşıyor. Siz hangi kategoridesiniz?

Fıskiye

Moonlight Rainbow Fıskiyesi,Kuzey Kore

Siz hiç geceleri gökkuşağı gördünüz mü? Kuzey Kore’de Banpo Köprüsü’nde her gece gökkuşağı var. Bu gökkuşağının üzerinden geçmek istiyorsanız, Banpo Köprüsü’ne uğrayın! Böylece rengarenk fıskiyelerin gösterisini de izleyebilirsiniz. Bu manzara, dünyanın en uzun fıskiyesinin eseri…

Merlion Fıskiyesi,Singapur

Kocaman bir heykel. Kafası aslan, gövdesi balık. Ne denizkızı ne de vahşi ormanların aslanı Merlion Fıskiyesi. Efsanelerden fırlamış fantastik bir karakter sanki. Dalgaların üzerinde dimdik durarak ağzından su fışkırtıyor. Hem de şehrin en iyi manzarasına sahip Singapur’un Merlion Parkı’nda. Turistlerin olmazsa olmaz mekânı.

Bellagios Fıskiyeleri,Las Vegas

Lüks oteller ve kumarhanelerle ünlü Las Vegas ve çok bilinen fıskiyesi Bellagio. Suyun kıvrak hareketlerle bütün gece dans ettiği Bellagio fıskiyelerinin görsel şöleni bir harika! Rahatlamak için lüks otellerin SPA’sına bile ihtiyacınız kalmaz. 

Nine Floating Fountains,Japonya

İllüzyon mu dersiniz? Emin olmak için çevresini dolaşarak hileyi aramak bile geçebilir aklınızdan. Şaşkınlık yaratan parlak bir fikir. Bütün fıskiyeler suyunu aşağıdan püskürtürken Osaka’daki Floating ezberbozan. Havalanırken ateş yerine su fışkırtan bir füze sanki. 

Japonya Fıskiye

Peterhof Fıskiyeleri,Rusya

Fıskiyeleriyle ünlü Peterhof Sarayı ve altından heykeller. Bu fıskiyeler çeşmesinin bekçisi 2 bronz aslan. Samson Çeşmesi de burada. Her bir parmağında inanılmaz marifetler olan Peterhof Fıskiyeleri geceleri oyuncu, gündüzleri psikolog. Derman da gösteri de onda. Hangi özelliğinden yararlanmak istiyorsunuz? Sadece seçin!

Magica Fountain,İspanya

Güneşin 22.30’da battığı İspanya Meydanı’nda büyülü bir fıskiye. Gecesi başka gündüzü başka; sihirli bir fıskiye. Gündüz müzik ve suyun sesi. Gece ise şov vakti; ışıklar eşliğinde suyun dansı. Tercih sizin. En güzel fotoğrafları çekmek için doğru zamanda Barselona’nın en büyük parkı Montjuic civarına uğramanız gerek. 

Villa d’Este Fountain,İtalya

İtalya’nın en sessiz mekânlarından. Geceleri ise ışıkların büyüsü hakim. Kendinizi burada Rönesans döneminde zannedebilirsiniz.

İtalya Fıskiye

Buckingham Su Fıskiyesi,Chicago

Yüksek binaların arasında bir yaz günü serinlemek zor olabilir. Kalabalığın ortasında başka bir dünyaya ışınlanmanın yolunu arıyorsanız Buckingham Fıskiyesi’nin dibinde bitmeniz yeterli. Bunu yaşamak için yapmanız gereken tek şey Grant Park’ın ortasında bulunan zaman makinesine ulaşmak.

Jet d’eau Fountain (Leman Gölü Fıskiyesi),Cenevre

Heidi’nin ülkesi İsviçre ve bu ülkenin ikinci büyük şehri Cenevre. Yazın sıcağında püfür püfür, kışın ise her yer beyaz. Kayakçıların gözdesi bir şehir. Orta Avrupa’nın ikinci büyük gölü Leman da burada. Üzerinde ise dev bir fıskiye. Suyunu püskürttüğünde 35 katlı bir bina boyunda.