Kuzey Kore

Kuzey Kore Hakkında Temel Bilgiler

North-Korea-launches-new-zone-to-attract-Chinese-tourists.jpg

Kuzey Kore, resmi adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nda bulunan küçük bir ülkedir. Yüzölçümü 120.540 kilometrekaredir. Kore İşçi Partisi tarafından yönetilen devletin resmi ideolojisi sosyalizmdir. Kuzey Kore, resmi inanç olarak ateisttir; öte yandan toplumda Budizm inancı da yaygındır. Ayrıca çoğunluğunu Protestanların oluşturduğu Hristiyanlar da vardır. Kapalı ekonomisinden ve NATO’nun uyguladığı yaptırım ve ambargolar sebebiyle dünyanın en pahalı ekonomisidir. Devlet güvenliği sebebiyle İnternet’in bile yasak olduğu Kuzey Kore hakkında en az bilgi sahibi olunan toplumdur. Yabancı ziyaretçiler pek hoş karşılanmamakta ve ülkeyi ne kadar görebileceklerine devlet karar vermektedir.

Kuzey Kore ile İlgili

Kuzey Kore Nerededir?

Kuzeyinde Rusya ve Çin, güneyinde KoreCumhuriyeti, doğusunda Japon Denizi ve batısında Sarı Deniz ile çevrilidir.

Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir?

Ülkeye sadece devlet turlarıyla yılda yaklaşık iki bin yabancı girebilmektedir ve yabancıların tek başına yolda yürümeleri ve şehri gezmeleri yasaktır.

Kuzey Kore’ye Ne Zaman Gidilir?

Kuzey Kore’yi gezmek için yaz ve sonbahar aylarını tercih etmek gerekir. İlkbahar ayları yoğun muson yağışına tabidir.

Kuzey Kore Kültürü

Hakkında en az şey bilinen ülke Kuzey Kore’dir. Bu devletin politikasıdır. Kuzey Kore’yi ziyaret etmek için devletin onay verdiği şirketlerden birine başvurmak gerekir. Aracı şirketlerin Kuzey Kore’de sizi gezdirmesi mümkün değildir. Gezinizi devlet görevlileri eşliğinde yapabilirsiniz. Ülkede yabancıların otelden yalnız çıkması yasaktır.

Kuzey Kore Mutfağı

sungeoguk-korean-soup-made-trout-black-pepper-66899879.jpg

Kuzey Kore mutfağı Güney Kore mutfağından çok farklı değildir. Ülkede pek çok dünya mutfağından seçenek bulabileceğiniz restoran da mevcuttur. Ancak restoran fiyatları oldukça pahalıdır ve ülke halkı alım gücü itibariyle buralarda yemek yiyememektedir. Kıtlık yaşanmasından dolayı halk düzgün beslenememektedir bile. Kuzey Kore’ye ait özel bir tarif olan zencefil, karabiber, sarımsak, yeşil soğan ve balık içeren şeffaf bir çorba olan Sungeoguk çorbasını deneyebilirsiniz. Kuzey Kore’de köpek eti yendiğine dair rivayetler vardır.

Kuzey Kore’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

116224477.8EhIIADH.NorthKoreaAug09218.jpg

Kuzey Kore’de hediyelik eşya dükkânlarında amacı devlet propagandası olan kartpostallar satılır. Nazi Almanya’sı ve Sovyet Rusya dönemindeki propaganda araçlarına benzeyen görsel detayları olan bu kartpostalların, ileride geçmişe dair nadide birer belge haline gelme ihtimalini göz ardı etmeyin. Aynı tarzda üretilmiş pullardan da alabilirsiniz. Yerel içki, pirinçten yapılan İnsam Likörü de sevdiklerinize getirebileceğiniz orijinal bir hediye olabilir. Ancak fiyatı bir hayli yüksektir.

Kuzey Kore Festivalleri

130722163425-north-korea-mass-games-2-horizontal-large-gallery.jpg

Kültürel ve uluslararası etkinliğin pek düzenlenmediği Kuzey Kore’de en coşkulu kutlama devlet başkanlarının doğumları ve ulusal bayramlardır. Kutlamalar askeri bir tören edasında geçer. Bunların dışında üç adet etkinlik vardır. Birincisi baharda düzenlenen Dragon Bot Yarışları, diğeri de Ekim ayı boyunca süren Mass Games adlı spor etkinliğidir. İki yılda bir de Pyongyang Uluslararası Film Festivali düzenlenir.

Kuzey Kore’de Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yılbaşı Ocak 1

· Kore Yeni Yıl (7/8/9 Şubat)

· Generalissimo Günü (14 Şubat)

· Kim Jong–il’in Doğum Günü (16 Şubat)

· Daeboreum (22 Şubat)

· Arbor Günü (2 Mart)

· Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

· Güneşin Günü (15 Nisan)

· Kang Pan–sok’un Doğum Günü (21 Nisan)

· Silahlı Kuvvetler Günü (25 Nisan)

· 1 Mayıs İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Zafer Günü (27 Temmuz)

· Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

· Songun Günü (25 Ağustos)

· Bağımsızlık günü (9 Eylül)

· Partinin Kuruluş Günü (10 Ekim)

· Anneler Günü (12 Kasım)

· Anayasa Günü (27 Aralık)

Kuzey Kore’de İklim ve Hava Durumu

İklimi genellikle ılıktır. Erken yaz döneminde kısa bir süre nemli bir sezon geçirir. Asıl yağışlar ise musona bağlı olarak bahardadır, temmuz ve ağustos aylarında da kuraklık olur.

Kuzey Kore’nin Kısa Tarihi

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti adıyla 1948'de kurulmuştur. 1910-1945 yılları arasında yaşanan Japon işgalinin ve II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin ardından Kore Yarımadası'nın kuzeyi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin güneyi ise Amerika Birleşik Devletleri'nin denetimine girmiştir. 1948'de Sovyetlerin denetimindeki bölgede sosyalist bir rejim kurulmuştur. Ancak bu gelişmeler üzerine ABD'nin Güney Kore'ye çıkarma yapması savaş tehlikesi yaratmıştır. 1950 yılında Kore Savaşı başlamıştır.

Kuzey Kore Sovyetler Birliği ve Çin'den destek alırken, Güney Kore Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve diğer bazı NATO devletlerinden silah ve para desteği almıştır. 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne sebep olan savaş 1953 yılında sona ermiştir.

Kuzey Kore Ekonomisi

Kuzey Kore, hâlihazırda dünyanın sayılı kapalı ekonomilerinden birine sahiptir. Önemli kömür madenleri ve zengin mineral yatakları bulunmasına rağmen, ülke başlıca temel ihtiyaçlardan çoğunu karşılayamamakta ve uluslararası yardıma olan ihtiyacını sürdürmektedir. Kuzey Kore'nin Satın Alma Gücü Paritesi'ne göre milli geliri yaklaşık 40 milyar dolar, kişi başına düşen milli geliri ise 1800 dolardır. Kuzey Kore'nin 2011 yılındaki ihracatı 4.7 milyar dolar ithalatı ise 4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Kuzey Kore’de Din ve İnanç

Kuzey Kore’de inanç özgürlüğü vardır. Fakat buna rağmen dinler pratik alanda kısıtlamalara tabidir. Ülkedenüfusun yüzde 65’e yakını herhangi bir dine mensup değildir. Bunun yanı sıra Kore Şamanizm’i, Hristiyanlık ve Budizm nüfus içinde inanılan dinler arasındadır.

Kuzey Kore’deki Türkiye Dış Temsilcilikleri

Güney Kore’deki Seul Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Vivien Bldg. 4th floor 52, Seobinggoro 51gil Yongsan-gu Seoul-Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

[email protected]

http://seul.be.mfa.gov.tr

Kuzey Kore’de Konuşulan Diller

Kuzey Kore’nin resmi dili Güney Kore ile paylaştıkları Korece’dir. Fakat Kuzey Kore diyalekti kendine hastır ve munhwa dedikleri özgün bir yapıya sahiptir.

Kuzey Kore Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -6oC
  • Şub -2oC
  • Mar 3oC
  • Nis 10oC
  • May 16oC
  • Haz 21oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 12oC
  • Kas 4oC
  • Ara -2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 24.052.231 Dili: Korece Para Birimi: Kuzey Kore Wonu İklim: Yarı Tropikal İklim