Google+

Pyongyang

Pyongyang - : - / -
--℃
1 KPW=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-6℃
 • Şubweather-icon-2℃
 • Marweather-icon3℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon-2℃
Nüfus: 3,255,388 / Dil: Korece / Para Birimi: Kuzey Kore Vonu (KPW) / İklim: Nemli Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

pyongyang.jpg

Pyongyang, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, daha popüler adıyla Kuzey Kore’nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Taedong Nehri üzerinde, nehrin Batı Kore Denizi’ne bağlandığı yerin 110 km yukarısında bulunur. Şehir 1946 yılında Güney Pyongan şehrinden ayrılmıştır. Doğrudan kendi yönetimsel birimiyle yönetilen bir şehir olmuştur, tıpkı Güney Kore’deki Seul şehri gibi... Şehrin adı, Korece’de ‘düz toprak” anlamına gelmektedir.

Totaliter rejimle idare edilmekte olan Kuzey Kore ülkesinin başkenti olarak, ülkenin hakim ideolojisi şehrin tüm mimari yapılanmasına yansımıştır. Tatsız beton binaların yükseldiği şehir, aslında Kore Savaşı’nda tamamen yıkıldıktan sonra yeniden inşa edildiği için bu özellikleri göstermektedir.

Son derece gizemli, ancak yönetimin ülkeye dair bilgi akışını da kontrol etmek istemesiyle erişilmesi bir hayli zor olan bu şehri, tüm Kuzey Korede olduğu gibi devletin yetki verdiği özel tur şirketleri aracılığıyla gezebilirsiniz. Turistlerin otellerinden tek başına çıkmaları ve tek başlarına şehri gezmeleri, yerel halkla iletişime geçmeleri bile yasaktır. Ancak bu her detayına kadar kurgulanmış ve muhteşem bir bolluk ülkesindeymişsiniz izlenimi verdirecek şekilde süslenmiş küçük şehir gezileri esnasında, bir küçük an yakalayıp bu şehirde yaşayan stoik insanların gündelik hayatına dair hakiki bilgiye de ulaşabilirsiniz. Moran Tepesi üzerindeki bir yürüyüşle yerel halkı piknik yaparken, müzik dinlerken ve tembellik yaparken görebilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8FwAb9QvVjM

Şehri gezerken yaşayacağınız en büyük sorun, tur rehberinizin size eski devlet başkanı Kim Il-sung, ve yeni devet başkanı olan oğlu Kim Jong-il’i yüceleyen heykel, bina, yapı park vesaire gibi şeyleri gösterip takdir etmenizi sağlamak konusunda sergileyeceği büyük çabadır.
 

Zafer Takı

025 Eki 2016Gezilecek Yerler

Zafer Takı, 1925-45 yılları arasında gerçekleşen Japon Direnişi’ni anmak için dikilmiştir. Meksika’daki Monumento a la Revolución’dan sonra dünyanın ikinci büyük zafer takıdır, 60 metre yüksekliğinde ve 50 metre genişliğindedir.

1982 yılında, Moran Tepesi’nin eteklerindeki Zaferin Dönüşü Meydanı’na dikilen tak, cumhurbaşkanı ve general Kim Il-Sung'un Kore direnişindeki rolünü vurgulamak ve yücelemek amacı güder. Kendisinin 70’inci doğumgünü şerefine açılışı yapılan anıtın yapımında kullanılan 25.000 adet ince işlenmiş beyaz granit taş, Kim Il-sung’un o zamana kadarki hayatının bir gününü temsil eder.

Paris’teki Arc de Triomphe’dan modellenerek yapılan tak, selefinden 10 metre daha yüksektir. Üzerinde sayısız merdiven, odacık, asansör ve gözlem platformları bulunan yapının dört adet tonozlu girişi vardır. Bunların her biri 27 metre yüksekliğindedir. Takın üzerinde General Kim Il-sung’un Şarkısı isimli ağıtın sözleri yazmaktadır. Şarkı 1925 yılında Kore’yi Japon yönetiminden kurtarıp bağımsızlığa kavuşturan generalin yaşadıklarını anlatır.

Zafer Takı

-

Pyongyang lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pyongyang aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Juche Kulesi

2225 Eki 2016Gezilecek Yerler

Kuzey Kore’nin yönetimsel ideolojisi olan ve devletin ilk lideri Kim Il-sung tarafından formüle edilen Juche’u yüceleyen bu kule, 1982 yılında tamamlanmıştır. Taedong Nehri’nin doğu kıyısında yer alır. Nehrin batısında ise Kim Il-sung Meydanı vardır. 170-metre yüksekliğindeki yapı, tıpkı Zafer Takı’nda olduğu gibi Kim Il-sung'un 70’inci doğumgününün şerefine açılmış ve yapımında kullanılan 25.000 adet ince işlenmiş beyaz granit taş, Kim Il-sung’un o zamana kadarki hayatının bir gününü temsil etmektedir.

Kuleye asansörle çıkılabilmektedir ve en tepedeki gözlem platformundan tüm şehrin panoramik manzarası görünür. Kulenin zemin katında Juche ideolojisinin önemi ve prensiplerini açıklayan bir video gösterimi belli dönemlerde gösterilmektedir.

Kulenin, Washington Anıtı’ndan modellendiği düşünülmektedir. Ancak benzerinden yaklaşık bir metre kadar daha uzundur. Juche Kulesi, yeryüzündeki ikinci büyük anıtsal sütundur. Dünyanın en büyük anıtsal sütunu ise San Jacinto Anıtı’dır ve Juche Kulesi’nden yaklaşık 3 metre daha yüksektir.

Kulenin duvarlarından biri Juche Çalışma Grupları ve rejimin yabancı destekçileri tarafından hediye edilmiş 82 adet dostluk plakası ile süslenmiştir.

Juche Kulesi

-

Kim Il-sung Square

2925 Eki 2016Gezilecek Yerler

Kim Il-sung Meydanı, devletin kurucu liderinin adını taşıyan büyük bir şehir meydanıdır. 1954 yılında, kentin Kore Savaşı’ndan sonra yaşadığı yıkımın ardından gerçekleşen yeniden yapılandırılma sürecinin masterplanına göre tasarlanan ve inşaatına başlanan meydan, 1964 yılında açılmıştır. Nmsan Tepesi’nin eteklerinde yer alan meydan, Taedong Nehri’nin batı yakasındadır.Nehrin tam karşısındaki Juche Kulesi’ne bakar. Dünyadaki 37inci en büyük meydandır. Yaklaşık olarak 75.000 metrekarelik bir alan kaplar. Tek seferde 100 bin kişinin toplanmasına elverişli bir alandır. Meydanın büyük bir kültürel önemi vardır. Gösteriler, danslar ve askeri yürüyüşler için kullanılan geleneksel toplanma noktasıdır. Ülkeyle ilgili tüm haberlerde bu meydanın görüntüsü kullanılır.

Meydan form ve tasarım olarak Pekin’deki Tiananmen Meydanı’na anımsatmaktadır. Kurulup açıldığından beri pek çok farklı etkinlikle kutlanmıştır; sayısız askeri gösteril yürüyüşü düzenlenmiştir. Meydanın mimari tasarımında kendisinden bir nehirle ayrıldığı ama tam karşı karşıya durduğu Juche Kules’sini, sanki karşı yakada değilmiş de meydanın öteki ucundaymış gibi gösteren bir optik yanılsama yaratmak amaçlanmış ve başarılmıştır.

Kim Il-sung Square

 

 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Taedong Nehri üzerinde, nehrin Batı Kore Denizi’ne bağlandığı yerin 110 km yukarısında bulunur.
 

Geolocation

Nemli karasal iklime sahip olan Pyongyang’ya kış aylarında Sibirya üzerinden soğuk ve kuru rüzgarlar hakim olmaktadır. Bu da mevsimin sert geçmesine sebep olur. Özellikle Kasım-Mart aylarında arasında hava sıcaklıkları 0 derecenin altındadır. Yaz ayları ise sıcak ve nemli geçer. Haziran-Ağustos ayları arasında sıcaklık 21-25 derece arasındadır.

Pyongyang’a çoğunlukla Pekin üzerinden tren ya da uçakla ulaşım sağlanır.
 

Kuzey Kore’nin politik şartlarından dolayı otel seçimini birlikte gezeceğiniz tur programları aracılığıyla yapmanız gerekir. Farklı bütçelere uygun seçenekler mevcuttur.
 

Pyongyang onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Pyongyang Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pyongyang Otelleri

En Uygun Fiyatlı Pyongyang Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Pyongyang Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Pyongyang Otelleri

Tatra_tram_in_Pyongyang.jpg

Kuzey Kore’de turistlerin kendilerine verilmiş tur rotaları ve rehberlerin nezaretinde gerçekleştirilen yolculukla dışında tek başlarına gezmeleri yasaktır. Yerel halkın genellikle serbestçe gezinmeleri konusunda bir engel yoktur. Ancak otobüsleri kullanmaları yasaktır. Çalışan bir metro sistemi vardır. İki hattı bulunur ve yabancıların kullanımına açıktır. Eski de olsa trenler etkin bir biçimde çalışmaktadır. Taksi vardır ancak Koreliler yabancıları almakta bir hayli çekingenlerdir.


Kuzey Kore’de dünya mutfağından seçenekler bulabileceğiniz restoranlar mevcuttur. Ancak restoran fiyatları oldukça pahalıdır ve ülke halkı alım gücü itibariyle buralarda yemek yiyememektedir. Kuzey Kore’ye ait özel bir tarif olan zencefil, karabiber, sarımsak, yeşil soğan ve balık içeren şeffaf bir çorba olan Sungeoguk çorbasını deneyebilirsiniz. Kuzey Kore’de köpek eti yendiğine dair rivayetler de vardır. Kırsal kesimlerde kahvaltıda pirinç, çorba ve kızartma yenir. Şehirdeyse süt ve ekmek tüketilir. Öğle yemeklerini çok hafif geçirirler. Pirinç makarnası ya da kızarmış pirinci tercih ederler.

Populer restoranlar

Chongryu, Dangogi Gukjib, Okryu, Pyongyang Ostrich Farm, National Restaurant.

Bahşiş

Kuzey Kore restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Kuzey Kore’de gece hayatı pek gelişmiş değildir. Az sayıda olan bar ve kulüpler otellerin içindedir. Bunlar dışında Juche Tower’ın yakınındaki Diplomatic Club, Random Access Club (RAC) ya da Friendship adlı mekanlara gidilebilir.
 

Kim Il Sung Doğumgünü Kutlamaları (Nisan)

Ejderha Kayığı Festivali (Haziran)

Kore İşçi Partisi Kuruluş Kutlamaları (Ekim)

Kuzey Kore’de hediyelik eşya dükkanlarında amacı devlet propagandası olan kartpostallar satılır. Nazi Almanyası ve Sovyet Rusya dönemindeki propaganda araçlarına benzeyen görsel detayları olan bu kartpostalların, ileride geçmişe dair nadide birer belge haline gelme ihtimalini göz ardı etmeyin. Aynı tarzda üretilmiş pullardan da alabilirsiniz. Yerel içki, pirinçten yapılan İnsam Likörü de sevdiklerinize getirebileceğiniz orijinal bir hediye olabilir. Ancak fiyatı oldukça pahalıdır.

Pyongyang (GMT +8.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6.30 saat zaman farkı bulunur.
 

Kuzey Kore ülkesindeki Nagasaki şehrinin para birimi Kuzey Kore Vonu’dur.

Kuzey Kore’de bulunan Pyongyang’ın resmi dili Korece’dir.

Kuzey Kore Yeni Yılı

Kim Jong II’nin doğumgünü (16 Şubat)

Daeboreum

Ağaç Dikme Günü (2 Mart)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Güneşin Günü (15 Nisan)

Kang Pan–sok Doğumgünü (21 Nisan)

Silahlı kuvvetler günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Zafer Günü (27 Temmuz)

Özgürlük Günü (15 Ağustos)

Songun Günü (25 Ağustos)

Ulusal Gün (9 Eylül)

Parti Kuruluş Günü (10 Ekim)

Kim Jong Suk’un doğumgünü (24 Aralık)

Anayasa Günü (27 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 119

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Pyongyang’e girmek için vize alması gerekmektedir.
 

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.