Pyongyang Hakkında Bilinmesi Gerekenler

pyongyang.jpg

Pyongyang, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, daha popüler adıyla Kuzey Kore’nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Taedong Nehri üzerinde, nehrin Batı Kore Denizi’ne bağlandığı yerin 110 km yukarısında bulunur. Şehir 1946 yılında Güney Pyongan şehrinden ayrılmıştır. Doğrudan kendi yönetimsel birimiyle yönetilen bir şehir olmuştur, tıpkı Güney Kore’deki Seul şehri gibi... Şehrin adı, Korece’de ‘düz toprak” anlamına gelmektedir.

Totaliter rejimle idare edilmekte olan Kuzey Kore ülkesinin başkenti olarak, ülkenin hakim ideolojisi şehrin tüm mimari yapılanmasına yansımıştır. Tatsız beton binaların yükseldiği şehir, aslında Kore Savaşı’nda tamamen yıkıldıktan sonra yeniden inşa edildiği için bu özellikleri göstermektedir.

Son derece gizemli, ancak yönetimin ülkeye dair bilgi akışını da kontrol etmek istemesiyle erişilmesi bir hayli zor olan bu şehri, tüm Kuzey Korede olduğu gibi devletin yetki verdiği özel tur şirketleri aracılığıyla gezebilirsiniz.Turistlerin otellerinden tek başına çıkmaları ve tek başlarına şehri gezmeleri, yerel halkla iletişime geçmeleri bile yasaktır. Ancak bu her detayına kadar kurgulanmış ve muhteşem bir bolluk ülkesindeymişsiniz izlenimi verdirecek şekilde süslenmiş küçük şehir gezileri esnasında, bir küçük an yakalayıp bu şehirde yaşayan stoik insanların gündelik hayatına dair hakiki bilgiye de ulaşabilirsiniz. Moran Tepesi üzerindeki bir yürüyüşle yerel halkı piknik yaparken, müzik dinlerken ve tembellik yaparken görebilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8FwAb9QvVjM

Pyongyang ile İlgili

Pyongyang Nerededir?

Taedong Nehri üzerinde, nehrin Batı Kore Denizi’ne bağlandığı yerin 110 km yukarısında bulunur.
 

Pyongyang’ye Nasıl Gidilir?

Pyongyang’a çoğunlukla Pekin üzerinden tren ya da uçakla ulaşım sağlanır.
 

 Pyongyang Ne Zaman Gidilir?

Nemli karasal iklime sahip olan Pyongyang’ya kış aylarında Sibirya üzerinden soğuk ve kuru rüzgarlar hakim olmaktadır. Bu da mevsimin sert geçmesine sebep olur. Özellikle Kasım-Mart aylarında arasında hava sıcaklıkları 0 derecenin altındadır. Yaz ayları ise sıcak ve nemli geçer. Haziran-Ağustos ayları arasında sıcaklık 21-25 derece arasındadır.

Pyongyang’de Nerede Kalmalı?

Kuzey Kore’nin politik şartlarından dolayı otel seçimini birlikte gezeceğiniz tur programları aracılığıyla yapmanız gerekir. Farklı bütçelere uygun seçenekler mevcuttur.
 

Pyongyang’de Gezilecek Yerler

Şehri gezerken yaşayacağınız en büyük sorun, tur rehberinizin size eski devlet başkanı Kim Il-sung, ve yeni devet başkanı olan oğlu Kim Jong-il’i yüceleyen heykel, bina, yapı park vesaire gibi şeyleri gösterip takdir etmenizi sağlamak konusunda sergileyeceği büyük çabadır.
 

Devamını Oku

 Pyongyang Şehir İçi Ulaşım

Tatra_tram_in_Pyongyang.jpg

Kuzey Kore’de turistlerin kendilerine verilmiş tur rotaları ve rehberlerin nezaretinde gerçekleştirilen yolculukla dışında tek başlarına gezmeleri yasaktır. Yerel halkın genellikle serbestçe gezinmeleri konusunda bir engel yoktur. Ancak otobüsleri kullanmaları yasaktır. Çalışan bir metro sistemi vardır. İki hattı bulunur ve yabancıların kullanımına açıktır. Eski de olsa trenler etkin bir biçimde çalışmaktadır. Taksi vardır ancak Koreliler yabancıları almakta bir hayli çekingenlerdir.

Pyongyang Mutfağı


Kuzey Kore’de dünya mutfağından seçenekler bulabileceğiniz restoranlar mevcuttur. Ancak restoran fiyatları oldukça pahalıdır ve ülke halkı alım gücü itibariyle buralarda yemek yiyememektedir. Kuzey Kore’ye ait özel bir tarif olan zencefil, karabiber, sarımsak, yeşil soğan ve balık içeren şeffaf bir çorba olan Sungeoguk çorbasını deneyebilirsiniz. Kuzey Kore’de köpek eti yendiğine dair rivayetler de vardır. Kırsal kesimlerde kahvaltıda pirinç, çorba ve kızartma yenir. Şehirdeyse süt ve ekmek tüketilir. Öğle yemeklerini çok hafif geçirirler. Pirinç makarnası ya da kızarmış pirinci tercih ederler.

Populer restoranlar

Chongryu, Dangogi Gukjib, Okryu, Pyongyang Ostrich Farm, National Restaurant.

Bahşiş

Kuzey Kore restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Pyongyang’da Alışveriş

Kuzey Kore’de hediyelik eşya dükkanlarında amacı devlet propagandası olan kartpostallar satılır. Nazi Almanyası ve Sovyet Rusya dönemindeki propaganda araçlarına benzeyen görsel detayları olan bu kartpostalların, ileride geçmişe dair nadide birer belge haline gelme ihtimalini göz ardı etmeyin. Aynı tarzda üretilmiş pullardan da alabilirsiniz. Yerel içki, pirinçten yapılan İnsam Likörü de sevdiklerinize getirebileceğiniz orijinal bir hediye olabilir. Ancak fiyatı oldukça pahalıdır.

Pyongyang Gece Hayatı

Kuzey Kore’de gece hayatı pek gelişmiş değildir. Az sayıda olan bar ve kulüpler otellerin içindedir. Bunlar dışında Juche Tower’ın yakınındaki Diplomatic Club, Random Access Club (RAC) ya da Friendship adlı mekanlara gidilebilir.
 

Pyongyang Festivaller

Kim Il Sung Doğumgünü Kutlamaları (Nisan)

Ejderha Kayığı Festivali (Haziran)

Kore İşçi Partisi Kuruluş Kutlamaları (Ekim)

Pyongyang Resmi Tatiller

Kuzey Kore Yeni Yılı

Kim Jong II’nin doğumgünü (16 Şubat)

Daeboreum

Ağaç Dikme Günü (2 Mart)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Güneşin Günü (15 Nisan)

Kang Pan–sok Doğumgünü (21 Nisan)

Silahlı kuvvetler günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Zafer Günü (27 Temmuz)

Özgürlük Günü (15 Ağustos)

Songun Günü (25 Ağustos)

Ulusal Gün (9 Eylül)

Parti Kuruluş Günü (10 Ekim)

Kim Jong Suk’un doğumgünü (24 Aralık)

Anayasa Günü (27 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Pyongyang İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 119

Pyongyang Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Pyongyang’e girmek için vize alması gerekmektedir.
 

Pyongyang Para Birimi

Kuzey Kore ülkesindeki Nagasaki şehrinin para birimi Kuzey Kore Vonu’dur.

Pyongyang Saat Farkı

Pyongyang (GMT +8.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6.30 saat zaman farkı bulunur.
 

Pyongyang Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -6oC
  • Şub -2oC
  • Mar 3oC
  • Nis 10oC
  • May 16oC
  • Haz 21oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 12oC
  • Kas 4oC
  • Ara -2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3,255,388 / Dil: Korece / Para Birimi: Kuzey Kore Vonu (KPW) / İklim: Nemli Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün