Pyongyang’de Gezilecek Yerler

Şehri gezerken yaşayacağınız en büyük sorun, tur rehberinizin size eski devlet başkanı Kim Il-sung, ve yeni devet başkanı olan oğlu Kim Jong-il’i yüceleyen heykel, bina, yapı park vesaire gibi şeyleri gösterip takdir etmenizi sağlamak konusunda sergileyeceği büyük çabadır.
 

Zafer Takı

Zafer Takı, 1925-45 yılları arasında gerçekleşen Japon Direnişi’ni anmak için dikilmiştir. Meksika’daki Monumento a la Revolución’dan sonra dünyanın ikinci büyük zafer takıdır, 60 metre yüksekliğinde ve 50 metre genişliğindedir.

1982 yılında, Moran Tepesi’nin eteklerindeki Zaferin Dönüşü Meydanı’na dikilen tak, cumhurbaşkanı ve general Kim Il-Sung'un Kore direnişindeki rolünü vurgulamak ve yücelemek amacı güder. Kendisinin 70’inci doğumgünü şerefine açılışı yapılan anıtın yapımında kullanılan 25.000 adet ince işlenmiş beyaz granit taş, Kim Il-sung’un o zamana kadarki hayatının bir gününü temsil eder.

Paris’teki Arc de Triomphe’dan modellenerek yapılan tak, selefinden 10 metre daha yüksektir. Üzerinde sayısız merdiven, odacık, asansör ve gözlem platformları bulunan yapının dört adet tonozlu girişi vardır. Bunların her biri 27 metre yüksekliğindedir. Takın üzerinde General Kim Il-sung’un Şarkısı isimli ağıtın sözleri yazmaktadır. Şarkı 1925 yılında Kore’yi Japon yönetiminden kurtarıp bağımsızlığa kavuşturan generalin yaşadıklarını anlatır.

Arch-of-Triumph-2014.jpg

Juche Kulesi

Kuzey Kore’nin yönetimsel ideolojisi olan ve devletin ilk lideri Kim Il-sung tarafından formüle edilen Juche’u yüceleyen bu kule, 1982 yılında tamamlanmıştır. Taedong Nehri’nin doğu kıyısında yer alır. Nehrin batısında ise Kim Il-sung Meydanı vardır. 170-metre yüksekliğindeki yapı, tıpkı Zafer Takı’nda olduğu gibi Kim Il-sung'un 70’inci doğumgününün şerefine açılmış ve yapımında kullanılan 25.000 adet ince işlenmiş beyaz granit taş, Kim Il-sung’un o zamana kadarki hayatının bir gününü temsil etmektedir.

Kuleye asansörle çıkılabilmektedir ve en tepedeki gözlem platformundan tüm şehrin panoramik manzarası görünür. Kulenin zemin katında Juche ideolojisinin önemi ve prensiplerini açıklayan bir video gösterimi belli dönemlerde gösterilmektedir.

Kulenin, Washington Anıtı’ndan modellendiği düşünülmektedir. Ancak benzerinden yaklaşık bir metre kadar daha uzundur. Juche Kulesi, yeryüzündeki ikinci büyük anıtsal sütundur. Dünyanın en büyük anıtsal sütunu ise San Jacinto Anıtı’dır ve Juche Kulesi’nden yaklaşık 3 metre daha yüksektir.

Kulenin duvarlarından biri Juche Çalışma Grupları ve rejimin yabancı destekçileri tarafından hediye edilmiş 82 adet dostluk plakası ile süslenmiştir.

Kim Il-sung Square

Kim Il-sung Meydanı, devletin kurucu liderinin adını taşıyan büyük bir şehir meydanıdır. 1954 yılında, kentin Kore Savaşı’ndan sonra yaşadığı yıkımın ardından gerçekleşen yeniden yapılandırılma sürecinin masterplanına göre tasarlanan ve inşaatına başlanan meydan, 1964 yılında açılmıştır. Nmsan Tepesi’nin eteklerinde yer alan meydan, Taedong Nehri’nin batı yakasındadır.Nehrin tam karşısındaki Juche Kulesi’ne bakar. Dünyadaki 37inci en büyük meydandır. Yaklaşık olarak 75.000 metrekarelik bir alan kaplar. Tek seferde 100 bin kişinin toplanmasına elverişli bir alandır. Meydanın büyük bir kültürel önemi vardır. Gösteriler, danslar ve askeri yürüyüşler için kullanılan geleneksel toplanma noktasıdır. Ülkeyle ilgili tüm haberlerde bu meydanın görüntüsü kullanılır.

Meydan form ve tasarım olarak Pekin’deki Tiananmen Meydanı’na anımsatmaktadır. Kurulup açıldığından beri pek çok farklı etkinlikle kutlanmıştır; sayısız askeri gösteril yürüyüşü düzenlenmiştir. Meydanın mimari tasarımında kendisinden bir nehirle ayrıldığı ama tam karşı karşıya durduğu Juche Kules’sini, sanki karşı yakada değilmiş de meydanın öteki ucundaymış gibi gösteren bir optik yanılsama yaratmak amaçlanmış ve başarılmıştır.

 

 

Büyük Mansudae Anıtı

Mansu Tepesi’nde bulunan Mansudae Anıtı, bir anıtlar kompleksidir. Kompleksin merkezinde 22 metre yüksekliğindeki iki heykel bulunur. Devlet başkanları Kim Il-sung v Kim Jong-il’e ait olan bu heykeller bronzdan yapılmıştır. Heykellerin arkasında Kore Devrim Müzesi binası vardır. Müzenin ön cephesinde mozaikle yapılmış bir eserde devrimin gerçekleştiği kutsal dağ olan Paektu Dağı tasvir edilir. Heykellerin yanından geçip müze binasından uzaklaşırken iki farklı anıt daha görülür. Bunlar işçileri, askerleri, çiftçileri, Japon Karşıtı Devrimi ve Sosyalist Devrimini tasvir eder. Bu anıtlar 22.5 metre yüksekliğinde ve 50 metre uzunluğundadır.

Anıtlar 1972 yılında yapılmaya başlamıştır. İlk başta ülkenin kurucu lideri Kim Il-sung’u tasvir eden heykel dikilmiştir. İlk dikildiğinde altın varakla kaplı heykel sonradan bronza dönüştürülmüştür. Liderin ölümünden ve yerine oğlunun geçmesinden sonra oğlu Kim Jong-il’in de heykeli dikilmiştir. Fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçilere iki heykeli bir arada ve tüm bütünlükleriyle çekme zorunluluğu koyulmuştur.

Mansudae-Monument-Bow-2014.jpg

Pyongyang’de görülmesi gereken diğer yerler

Hayvanat Bahçesi, Film Stüdyoları, Tan’gun Mezarı, Kore Devrim Müzesi.

Korean_Revolution_Museum.jpg