En Ünlü Meydanlar

Bir şehrin kalbi nerde atar dersiniz? Peki, turistlerin ve halkın hınca hınç doldurduğu yerlerdir buralar desek? Zorlanmadınız değil mi? Biraz düşününce aklınıza hemen “özgürlük” sembolleri olan meydanlar gelmiş olmalı. Meydanlar deyince aklınıza ilk olarak eğlenceli yerler geliyordur belki. Oysaki geçmişlerinde dramatik hatıralar da vardır. Bu meydanlardan bazısı kanlı baskınlar, ölümler, giyotinler görmüş bazısı ise devrimlere, halk eylemlerine, direnişlere ve özgürlük sloganlarına şahit olmuş. Dilleri olsa “neler gördüm neler” diyebilirler kim bilir? 

Kızıl Meydan - Moskova/Rusya

Bir masalın içinden fırlamış gibi görünen bu meydanda kendinizi çizgi film kahramanı zannederseniz, normaldir. Keyfini çıkarın. Masalsı bu meydan, bir ressamın fırçasından çıkmış gibi görünse de birçok acı gerçeğe de tanıklık etmiş. Bazen idamlara bazense Pavarotti gibi dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmış. Bu meydan, Dünya’nın en pahalı şehrinde olsa da, görenlerin etkisinden kurtulamayıp tekrar tekrar görmek istediği bir yer.

Times Meydanı - New York/Amerika

Havai fişeklerin ve ışıklı tabelaların albenisinde 24 saat ayakta, uyumayan, gece hayatı canlı bir meydan. Ama güneş doğup da ışıklar sönünce, geceleri renkli ve mutlu insanlarla dolu olan Times Meydanı, gündüzleri daha başka: işe koşturan insanlar, gece boyu açık mekânların yorgun çalışanları… Ama ne olursa olsun her daim turistlerin akınına uğrayan bir yer. Fotoğraflamak için deklanşöre en çok basılan meydanlardan. Bu arada Hard Rock Cafe ve pahalı müzikaller buranın olmazsa olmazları arasında. 

Old Town Meydanı - Prag/Çek Cumhuriyeti

Efsane şehir Prag, tarihî binaları ve büyüleyici kiliseleriyle Old Town Meydanı. Güzelliğiyle hayretler içinde kalacağınız bu meydanda, yapılardan birinin üzerinde dikkat çekici, enteresan bir astronomik saat var. Ve her saat başı Hz. İsa’nın 12 havarisinden birini gösterir. Avrupa’nın en güzel tarihî yapılarına sahip bu meydanı görmek istiyorsan, bavulunu kap git hemen! 

Old Town Square

Aziz Peter Meydanı - Vatikan

Dünyanın en büyük kilisesinin adresini biliyor musunuz? Aziz Peter Meydanı. Bu meydanda lastik gibi uzayan, hiç bitmek bilmeyen kuyruğun sahibi de Aziz Peter Kilisesi. Meydan da kiliseden farksız. Aziz heykelleri ve sütunlarla dolu. Bir de görülmeye değer süslü bir şelalesi ve Mısır obeliksi var. Ruhanî bir öneme sahip bu meydan, dünyanın en ünlüleri arasında.   

Taksim Meydanı - İstanbul/Türkiye

“Dünya tek bir ülke olsa başkenti İstanbul olurdu” diyen Napolyon yaşasa Taksim Meydanı için ne derdi acaba? Bunu bilemesek de, artık Dünya tarafından bilinen, dillere destan bir Taksim Meydanı ve Gezi Parkı var. Tabii bunun haricinde bir meydan olarak da İstanbul’un en ünlü kent meydanı. Çevresinde envai çeşit restoran, otel ve eğlence merkezleri mevcut. Pek çok siyasi ve toplumsal olayın da beşiği.  

Taksim Meydanı

Tiananmen Meydanı - Pekin/Çin

Büyük ayaklanmaların olduğu, hükümeti protesto eden binlerce öğrencinin katledildiği meydan. 1 milyon insana kucak açacak büyüklükte. Tam 440.000 metrekare ve Dünya’nın en büyük meydanı. “Ne olursan ol gel” yani. Mao’nun mezarı ve Çin Devrim Müzesi de burada. Kanlı bir şekilde bastırılan Tiananmen Olayları’ndan sonra bu meydanda bir daha  da eylemlere izin verilmemiş. Şimdilerde ise turistlerin ilk duraklarından. 

San Marco Meydanı - Venedik/İtalya

İnsanlarla güvercinlerin iç içe olduğu bu meydanda kendinizi Eminönü Yeni Camii’nin önünde zannedebilirsiniz. Hareketli ve cıvıl cıvıl bu meydandaki kafelerde insanlar canlı müzik eşliğinde dans ederler. Buraya ziyaretinizi kış aylarında gerçekleştirirseniz şayet, dizinize kadar suya batık bir şekilde yürümeniz gerekebilir. 

Azadi Meydanı - Tahran/İran

1979 İran İslam Devrimi ile toplumun a’dan z’ye değiştiğine tanıklık eden bir meydan. İran’ın 2. büyük meydanı. Ortasında ise devasa bir anıt: Özgürlük Anıtı. Çok işlevli ve çok katmanlı, hem de çok katlı. Orta katlarında İran tarihine ait bir müze var. En üst katı ise harika bir Tahran manzarasına sahip. Azadi Meydanı, Tahran’ın en önemli simgesi. 

Azadi Meydanı

Concorde Meydanı - Paris/Fransa

Paris’tesiniz ya da uçağınız oraya uçmuş. İlk işiniz ne olacak? Şimdi hayal edin, kocaman sekizgen bir yapı içindesiniz. Ve çevresi eski yapılarla dolu. Bir de geçmiş zamanda buraya bir giyotin kurulmuş ve tam 1119 can almış. İçinde Fransız Kralı 16. Louis’den Marie Antoinette’e kadar birçok ünlü isim var. Ürküttü mü? Sakın ha! Şimdilerde Paris’in en büyük ve en turistik meydanı. Manzarası ise bir harika. Siz siz olun yolunuzu buraya düşürün.

Piazza Navona Meydanı - Venedik/İtalya

4 kıtadan en önemli 4 nehir (Nil, Tuna, Ganj, Plato Nehri) ve sembolü Dört Nehir Çeşmesi. Çeşmelerin etrafında çok sayıda ressam ve sokak müzisyeni. Sonuç; rengarenk bir meydan. Ayrıca bonkör dondurmacıları da unutmayalım. Bunlar da meydana can veren diğer ögelerden. Heykeller ve mimari yapılarla süslü bu meydanı şiddetle tavsiye edebiliriz. 

Tahrir Meydanı - Mısır

Büyük, kalabalık bir kavşak ve Tahrir Meydanı. Özgürlük anlamına gelir Tahrir, ama bir meydan olarak pek de özgür değil sanki. Bir kez, çevresinde yaya yolu ya da trafiğe kapalı alan yok. Üstelik yeşilden de yoksun. Çevresi ışıklı panolar dolu. Geceleri güzel bir manzarası var. Bir meydan olarak kimliksizleştirilmeye çalışılsa da Tahrir direniyor. Halen büyük eylemlerin ve protestoların merkezi. 2011 ve 2013’te yaşanan ayaklanmalar ise en bilinen örneklerden. 

Tahrir Meydanı

Trafalgar Meydanı - İngiltere/Londra

Londra’nın kıymetlisi ve en büyük meydanı. Güvercin sesleri ve havuzdaki su şırıltısı. Bir de aslan heykelleri… Herkes burada. Londralıların en bilinen buluşma noktası. Ayrıca 2300’den fazla resmin bulunduğu National Gallery’nin de ev sahibi. Konserler ve her mevsim düzenlenen aktivitelerden ötürü uyumaya hiç vakti olmayan bir meydan. 

Paris Meydanı - Berlin/Almanya

Napolyan’a karşı zafer kazanılır ve meydanın adı değişir. Paris Meydanı. Büyükelçilik binalarının bulunduğu bu meydanın havasının biraz daha ağır olduğu zannedilse de, şimdilerde pek çok şenliğin ve gösterinin ev sahibi. Tabii ki turistler de burada. 

Rynek Glowny Meydanı - Krakow/Polonya

Krakov’da kaybolmak yok, rahat olun! Çünkü tüm yollar Rynek Glowny Meydanı’na çıkar. Adını Ortaçağ’dan beri duyurmuş bu meydan, Polonya’nın en ihtişamlı kiliselerine sahip. Bu arada Avrupa’nın en büyük meydanı olduğunu da söyleyelim. 

Krakow Meydanı

Potsdam Meydanı - Berlin/Almanya

Festivallere, dans partilerine ve hulahop (belde çevrilen çember) gösterilerine ev sahipliği yapan ilginç bir yapıya sahip meydan. Ayrıca burada her yıl hulahop festivalleri var. Hulahopçular, ışıklandırılmış hulahopları çevirerek kopuyorlar haberiniz olsun.

Santa Ana Meydanı - Madrid/İspanya

Yemyeşil ağaçlar içinde sessiz, gürültüsüz bir meydan. Geceleri ise maceralı. Madalyonun iki yüzü yan yana. Alkol almak isterseniz İspanya’nın en güzel birahaneleri ve çeşit çeşit barları da burada. Aramak için uzağa gitmeyin. Madrid’in en eski tiyatrosunun bulunduğu bu meydanda keyifli bir gece için durma yolcu!