Ege Kıyıları Tatil Rehberi

Gökçeada

Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adası. Çanakkale’ye bağlı olan Gökçeada’ya Gelibolu Yarımadası’ndan kalkan feribotlar ile ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda İstanbul-Gökçeada uçak seferleri de başlamıştır. Adanın hemen hemen her yerinde denize girilebilmesiyle birlikte Aydıncık sahilinde rüzgar sörfü de yapılabiliyor. 

Gökçeada

 

Bozcaada

Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada, Türkiye’nin üçüncü büyük adası. Stratejik konumu nedeniyle de tarihte önemli bir yer edinmiştir. Ada topraklarının büyük bir bölümünü bağ alanları oluşturur. Buralarda sofralık ve şaraplık üzüm yetiştirilmektedir. 

Bozcaada

 

Ayvalık

Balıkesir'de yer alan Ayvalık, sakin bir tatil geçirmek isteyenler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Son zamanlarda dalgıçlar için de gözde bir mekan halinde. Ayvalık’ta tatil boyunca benzersiz zeytinyağlı yemekleri de tatma fırsatı bulabilirsiniz. 

Foça

İzmir’in bir sahil ilçesi olan Foça, Çandarlı Körfezi ile İzmir Körfezi arasındaki yarımada üzerine kuruludur. Buradaki doğal zenginliklerin korunması amacıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş. Denizin berrak ve temizliğinin yanı sıra birçok koya sahiptir.

Foça

Kuşadası

Aydın’da bulunan Kuşadası, yabancı yolcu gemileri ve yatların uğrak yerlerinden biridir. Betonlaşmanın fazla olmasına rağmen, kent içinde rahatlıkla denize girebilirsiniz. 

Kuşadası

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası, Kuşadası ve Söke ilçelerinin sınırları içerisinde yer alıyor. Kanyonlarla ve vadilerle bölünmüş olup aynı zamanda ziyarete açık bir milli parktır. Bölge, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. 

Bodrum

Tatil deyince ilk akla gelen yerlerden biri Bodrum. Türkiye’nin en popüler tatil yerlerinden biri olan Bodrum’a ulaşım da oldukça gelişmiştir. Meşhur beyaz evleri, berrak denizi, marinası ve ünlenen gece hayatı ile turistleri kendisine çekmekte. 

Bodrum

Datça

Muğla’ya bağlı olan Datça Yarımadası’nın geçmişi çok eski yıllara dayanır. Bölge oksijen zenginliği bakımından Türkiye’de birinci, dünyada ise ikinci sırada yer alır. Yat turizminde de önemli yer tutan Datça, rüzgar bolluğu ve nemin hissedilmemesi nedeniyle en sağlıklı turizm beldelerinden biridir.

Datça

Didim

Aydın’ın bir ilçesi olan Didim, daha çok Altınkum sahili ve Antik Kent Didyma ile ünlenmiştir. 55 km uzunluğundaki ince kumlu sahili oldukça muazzam bir görüntü sunuyor. Çevresinde yaklaşık 40 civarında koy bulunuyor ve bu koylar su sporlarına da elverişlidir. 

Marmaris

Marmaris de her geçen yıl daha çok popülerleşen tatil beldelerinden biridir. Eğlenceseverlerin de sakinlik arayanların da kendinden bir şeyler bulabileceği bir yerdir. Bölgede yatçılığın gelişimi için de yat festivali ve yat yarışları düzenlenmektedir. 

Marmaris