Gezginlerin Gözbebeği Küba'ya Dair Gerçekler

Gezginlerin favorilerinden olan Küba, kendine has tarzıyla gidip görülesi bir ada ülkesidir. Gelin Ernesto Che Guevara ile anılan bu güzel ülkeyi birlikte inceleyelim... Orta Amerika'da Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Kuzey Atlas Okyanusu'nun kesiştiği yerde bulunan Küba, Florida’nın güneyinde yer almaktadır.

Ülkenin nüfusu yaklaşık 11 milyondur. Yaşam standartları çok da iyi olmamasına rağmen ülkede işsizlik oranı oldukça düşüktür. Kolomb öncesi dönemde 80-100 bin sayılarında olan ada yerlileri günümüzde sadece birkaç aile olarak kalmıştır. 

1

Tropikal bir iklime sahiptir. Aynı zamanda kasırgalara da açık halde olan Küba, dünyadaki en büyük 13. adadır. 

1492 yılında Kristof Kolomb adaya çıktığında, adada İspanya Krallığı için hak iddia etmiş. Sonrasında İspanya-Amerika savaşlarının bitimine kadar İspanya’nın bir toprağı olan ülke 1902 yılında bağımsızlık kazanmıştır. 

Küba, İspanya ve Afrika etkisini oldukça fazla taşımaktadır. Ülkede konuşulan dil İspanyolca'dır. Ülkede iki çeşit yerel para birimi vardır. 

Küba’da 10 bin kadar Müslüman yaşamaktadır. Fakat ülkede hakim olan din Hristiyanlıktır. Özellikle çoğu kişinin Katolik olduğu bilinmektedir. 

2

Küba bayrağındaki 3 yatay mavi çizgi adanın 3 bölgesini temsil ederken, 2 yatay beyaz çizgi ise adalet ve iyilik anlamına gelmektedir. Bayraktaki kırmızı üçgen özgürlük, eşitlik ve kardeşlik anlamına gelir. Yıldız ise sosyalizm sembolüdür. 

Küba’da yaşam sokaklarda, mahalle aralarında sürer. Sokaklarda beysbol oynayan çocuklar, araba tamir edenler ve bisikletli insanlar görmeniz mümkündür. Genel anlamda güvenli bir şehirdir.

3

Ülke, puro üretiminin merkezi olarak da bilinir. Mutfağı İspanyol-Karayip karışımıdır ve domuz eti, mısır ve siyah fasulye oldukça fazla tüketilir. Refah düzeyinin yükseldiği ülkede halkın tamamına yakını okuma-yazma bilir ve emek gücünün yarısını da kadınlar oluşturur. 

Başkent Havana’da geçmişe ait birçok eser bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı Havana şehri, 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. 

4

Küba denilince belki de akla gelen ilk şeylerden biri olan, Küba Devrimi ile öne çıkan Ernesto Che Guevara’nın fotoğraflarına sokaklarda rastlamak mümkündür.