Stockholm'e Gitmeniz İçin 7 Neden

 

Her bir köşesinden bir başka güzelliğin yeşerdiği meşhur İskandinav ülkesi İsveç’in en popüler destinasyonlarından biri ve başkenti olan Stockholm, dünyanın her yanından gelen her tür gezgine kollarını açan ve onlara cennetten kesitler sunmayı vaat eden enfes bir ada kenttir. Doğası, coğrafyası, tarihi, mimarisi, sanat ve kültüre yaptığı ev sahipliği ile, gezmeyi seven, paha biçilemez dünya miraslarına ilgi duyan herkesin ilgisini çekmeyi başarır. Lakin bir noktada son derece yanlış bir genel yargı vardır ki, bazı maceracı ruhların eşsiz tatil planlamalarının önüne set çeker: “Stockholm’e yalnızca yazın gidilir!”

Stockholm, coğrafi özellikleri gereğiyle kış aylarında bitmek bilmeyen gecelere (18 saati bulabilen) ve son derece düşük sıcaklıklara ev sahipliği yaptığından böyle bir kanı ortaya çıkmıştır; fakat bu, harika fırsatların görülmesini ve elde edilmesini engellemekten başka hiçbir işe yaramaz. Neyse ki siz bu yazı aracılığıyla Stockholm'e gitmeniz için var olan 7 nedeni ve Stockholm’ün soğuk havalarda da güzelliklerini keşfedeceksiniz.

1) Rağbet ile Düşen Fiyatlar

Nisan-Mayıs aylarından itibaren cıvıl cıvıl olan Stockholm sokakları havaların henüz ısınmadığı dönemlerde sakin bir güzelliğe sahip. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bunun nedeni turist yoğunluğunun kış mevsiminde azalmasıdır; doğal olarak uçak firmaları Stockholm bilet fiyatlarını; işletmeler ise Stockholm otel fiyatlarını oldukça hesaplı rakamlarla buluşturup piyasaya sürerler. Aralık sonunda Noel’i kapsayan süreçte bir kez daha yükselen fiyatlar indiğinden Stockholm tatilinizi ocak ayı ve sonrasında planlamak son derece mantıklı bir fikir olacaktır.

Eğer bir yerlerde yüzmek, sahillerinde gezmek gibi yalnızca sıcak havalarda yapılan aktivitelerden oluşan bir Stockholm tatili planlamamışsanız, listenizdeki diğer her maddeyi gerçekleştirebilirsiniz; sıkı sıkı giyinmek şartıyla tabii.

2) Kayaksız Asla

Kış turizmine ilgi duyanlar için Stockholm muhteşem bir kaynaktır; çünkü şehir merkezine yakın ya da uzak olmak üzere Stockholm’de pek çok kayak merkezi bulunmaktadır. Hammarbybacken, Flottsbro, Ekholmsnäsbacken, Ekebyhovsbacken, Ragnhildsborgsbacken ve Romme Alpin sıklıkla tercih edilen kayak noktalarından yalnızca bazılarıdır. Eğer unutulmaz Stockholm tatilinizi harika aktivitelerle taçlandırmak isterseniz bu noktalara gidip kayak takımı ya da kızak kiralayabilir ve karın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Üstelik Noel ile yükselen fiyatlar olmadan!

3) Beyazlar içinde bir Gamla Stan

Gamla Stan adası, Stockholm’ün zamana meydan okuyan; kültürün, tarihin ve sanatın yansımalarını taşıyan mimarisiyle bu şehrin eski kent merkezidir. Gezmelere doyamayacağınız bu adanın gecesi de gündüzü de muhteşem görüntülere ev sahipliği yapar; özellikle 17. ve 18. yüzyıldan kalma rengarenk evlerinin o buz gibi havada içinizi ısıtacağından emin olabilirsiniz. Hatta yeterince şanslıysanız, bembeyaz karlar altındaki nostaljik görüntüyü kendi gözlerinizle görebilecek ve bu enfes kontrastın güzelliği karşısında büyüleneceksiniz.

4) Müzeler

İskandinavya’nın kültür başkenti olarak da bilinen Stockholm, bu konuda müzelerine çok şey borçludur; zira tarihin, sanatın ve doğanın göz bebeği sayılacak pek çok şey, bu müzelerin sınırları içerisinde saklıdır. Stockholm’ün tarihi ve toplumsal özüne inen Kungliga Slottet ve Nordiska Museet’ten modern sanatın en bilindik merkezlerinden biri olan Moderna Museet’e kadar uzanan pek çok farklı dal ve temadaki müzelerin tadı en güzel soğuk havalarda çıkar. Üşümeyi bir kenara bırakıp Stockholm’ün en önemli müzelerinde başınızı döndürecek yolculuklara çıkın.

5) Buz Pateni

Stockholm, ilgilisi olanın pek seveceği, olmayanın bile mutlaka denemek isteyeceği bir buz pateni etkinliğine ev sahipliği yapar. Şehrin tam göbeğindeki buz pateni sahasında pek çok yerli ve yabancı insan şehrin muhteşem manzarası eşliğinde bir oraya bir buraya salınıp dururlar. Herkese açık ve son derece uygun fiyatlarla paten kiralama yapılan Kungsträdgården’de hafta içi sabah dokuzdan akşam dokuza; hafta sonu ise sabah ondan akşam dokuza kadar dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

6) Glögg Şarabı

Noel zamanının meşhur içeceği olan Glögg Şarabı, İsveç’e özgü sıcak ve baharatlı bir şarap çeşididir. Her ne kadar Noel denince aralık ayı akla gelse de, Mart ayı da bu geleneksel lezzeti yudumlamak için harika bir zamanlamadır. Zira, artık Yeni Yıl geçip bitmiş olacağından, çok daha uygun fiyatlarla tadım yapabilir ya da şişelenmiş olarak raflarda yerini alan şaraplardan satın alabilirsiniz.

7) Anı Ölümsüzleştirmek

Fotoğrafçılığa, hele ki manzara fotoğrafçılığına ilgi duyuyorsanız Stockholm sizin için benzersiz bir esin ve sanat kaynağı olacaktır. Enfes mimarinin beyazlar altından gülümsediği, ışıl ışıl geceleri, denizleri, sokakları ve huzurlu haliyle muhteşem kareler yakalamayı garanti eden Stockholm, portfolyonuza benzersiz bir katkıda bulunacak. Üstelik şehrin en uzun süre açık kalan ve en aktif müzelerinden biri olan Fotografiska Museum’da daki sergileri gezerek ilgi alanınız hakkında yeni perspektifler kazanabilirsiniz.