Ülkelerden Dünya Mirasları 12

Tek bir yazıda ülkelerin tüm dünya miraslarına yer vermemiz bir hayli zor olacağı için bu içeriğimizde alfabetik olarak yalnızca Venezuela'nın, Vietnam'ın, Yemen'in, Yeni Zelanda'nın, Yunanistan'ın ve Zimbabve'nin dünya miraslarını sizlerle paylaşacağız. Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Venezuela

Coro ve Limanı İspanyol sömürgesinin başladığı ilk yıllardan itibaren toprak kullanılarak inşa edilen pek çok bina vardır (602 adet). Şehir orijinal halini günümüze kadar korumuştur. 

Coro ve Limanı 1993 yılında Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmiştir. Fakat kategori olarak Tehlike Altında Olanlar Listesi'nde yer almaktadır.

1

Canaima Milli Parkı Venezuela'nın güneydoğusunda bulunan bu park içerisinde dünyanın suları en yüksekten akan şelalesi (1002 metre) olan ''Melek Şelalesi''ni de içerisinde barındırır. 

Canaima Milli Parkı Park, el değmemiş yamaç ve şelaleleri ile güzel bir peyzaj ortamı sağlamaktadır. 30.000 km2 alanı kapsamaktadır ve içerisinde Pemon Kızılderili Halkı yaşar. 

Canaima Milli Parkı Masa Dağları'nın oluşturduğu bu park, Batı Afrika ve Arizona'daki Monument Vadisi ile benzerlik göstermektedir. 

Caracas Şehir Üniversitesi Modern akımın mükemmel bir örneği olarak bilinir. Yapımı 15 yıl sürmüştür. Binalar toplam 9 ayrı bölgede toplanmıştır. 

Caracas Şehir Üniversitesi Komplekste ayrıca görsel sanatlar, plastik sanatların şaheserleri de yer almaktadır, Alexander Calder’in “Clouds“ eseri buradadır. 

Vietnam

Hue Yapı Kompleksi Hue 1802-1945 yılları arasında başkent idi. Buradaki Parfüm Nehri boyunca kralların mezarları ve tapınaklar bulunmaktadır. Şehrin tam kalbinde Yasak Mor Şehir bulunmaktadır. 

Ha Long Körfezi Körfezde 1600 ada ve adacık yer almaktadır. Ayrıca mağaralar ve kovuklar bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan seçimlerde, dünyanın 7 doğal harikasından birisidir. 

Hoi An Antik Kenti Güneydoğu Asya'daki önemli ticari limanlardan birisidir. Bu limanda Çin ve Japon etkilerini görmek de mümkündür. 

2

My So'n Tapınakları Bu tapınak Champa Krallığı'nın başkentinin dini merkeziydi. Etrafı dağlarla çevrili bu tapınak, 10. yüzyılda inşa edilmiştir. Güneydoğu Asya'nın politik ve kültürel tarihinin önemli bir ürünüdür. 

Phong Nha-Ke Bang Milli Parkı Yontma Taş Devri'nden kaldığı varsayılmaktadır ve bu yüzden Asya kıtasının en eski yeridir. Yer altı nehirleri, mağaralar, havaaltı stromatolitler. Bu yer 2 bölümden oluşmaktadır: Phonh Nha Doğa Rezervi ve Ke Bang Ormanı. 

Thang Long - Hanoi Kraliyet Sarayı Vietnam'ın 1010 yılında başkenti olan şehrin arkeolojik bölümüdür. Çin'den bağımsızlık alındıktan sonra buranın önemi daha da artmıştır. 19. yüzyılda eserlerin çoğu zedelenmiştir; fakat hükümet restorasyon çalışmalarını sürdürmektedir. Kale içerisindeki Bayrak Kulesi en çok ilgi çeken bölümdür. 

Ho Hanedanlığı’nın Sarayı 14. yüzyıl sonlarına doğru taş bloklardan inşa edilmiştir. Bir Neokonfüçyüs sembolü olarak kabul edilir. Önündeki nehir ve arkasındaki dağlar ile konum olarak doğa ile iç içedir. 

Trang An Peyzaj Kompleksi      Trang An, Kızıl Nehir'in kıyıları üzerindedir. Hao Lu 10. ve 11.yüzyıl'a kadar Vietnam'ın başkentiydi. 

Yemen

Surlarla Çevrili Shibam Şehri 16. yüzyılda kurulmuş olan Shibam şehri surlarla çevrilidir. Yüksek katlı evlerden oluşan bu şehir planlanması en eski ve en güzel örneklerden birisidir. 

Surlarla Çevrili Shibam Şehri Kule tarzında inşa edilen bu evlere Çöl Manhattan'ı adı verilmiştir. En yüksek bina 29 metre ve 8 katlıdır. Evlerin çoğu 16. yüzyıldaki büyük sel felaketinden sonra yapılmıştır. 

Sana'a Eski Şehri 2.200 metre yükseklikteki dağ vadisine kurulmuştur. Kule şeklindeki evlerin yanı sıra 100'ün üzerinde cami bu şehirde bulunmaktadır. 

3

Sana'a Eski Şehri Evler toprak kerpiç ile yapılmıştır. Şehrin çevresi 9 metre yüksekliğe sahip olan toprak duvarla çevrilidir. Tuz Pazarı, en ünlü çarşısıdır. 

Zabid Tarihi Şehri Bakımsızlıktan dolayı Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır. Hem sivillerin hem de askeriyenin bulunmasından dolayı tarihi ve arkeolojik açıdan önemlidir. 

Zabid Tarihi Şehri Şehir, 631 yılında kurulmuştur. Buradaki İslam üniversitelerinden dolayı, İslam dünyasında da önemli bir rolü vardır. 

Socotra Takımadaları Aden Körfezi'nde Yemen'den 500 km uzakta, 4 büyük ve 2 küçük adadan oluşur. Biyolojik çeşitlilik, farklı bitki örtüsü burayı uluslararası anlamda önemli bir yer haline getirmiştir. 

Socotra Takımadaları 825 bitki türünün bir kısmı sürüngenlerin ve büyük bir kısmı da kara salyangozlara hastır ve dünyanın başka bir yerinde bulunmazlar. 192 kuş çeşidi vardır. Ayrıca denizde de yaşam çok renklidir. Mercanlar, balıklar, yengeçler, karidesler ve ıstakozlar bu adalarda bulunur. 

Yeni Zelanda

Te Wahipounamu Güneybatı Yeni Zelanda Bu arazi, kayalık sahiller, göller ve şelalelerden oluşmaktadır. Arazinin içerisinde 800 yıllık kayın ağaçları bulunmaktadır. 

Te Wahipounamu Güneybatı Yeni Zelanda Alpin papağanlar, Kea papağanları, kara salyangozları, kiwi gibi ender bulunan hayvanlar bu arazide yaşamaktadır. 

Tongariro Milli Parkı Tongariro Milli Parkı, milli park olarak ilan edilip korunmaya alınan dünyadaki 4. milli parktır. Maori halkı bu bölgeyi kutsal kabul eder. Hem kültürel hem de dini olarak önemli bir yerdir. 

4

Tongariro Milli Parkı 1993 yılında kültürel peyzaj olarak bu listeye adını yazdırdı. Yeni Zelanda, ilk kez Tongariro Milli Parkı ile Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girmiştir.

Yeni Zelanda Subantarktik Adaları Milyonlarca yıl önce Avustralya ve Antarktika'dan kopan parçalar sonrasında oluşan Yeni Zelanda'nın en güneyinde, yani Antarktika'ya en yakın yerde 5 ada olarak yer almaktadır. 

Yeni Zelanda Subantarktik Adaları Bu bölge 3.5 milyon km2'dir. Biyolojik çeşitlilik, vahşi yaşam üst düzeydedir. Deniz kuşları ve penguenler burada yumurtlar. Toplam 126 adet kuş çeşidi tespit edilmiştir. 

Yeni Zelanda Subantarktik Adaları Burada bulunan 5 adanın isimleri şu şekildedir: Antipodes Adaları, Auckland Adaları, Bounty Adaları, Campbell Ada Grubu ve The Snares.   

Yunanistan

Bassae'daki Apollo Tapınağı Bilinen antik bir Yunan tapınağıdır. En tarihi ve sade Yunan mimarisi olan Doric tarzdaki bu tapınağın bir kısmı Delphi’deki Apollo tapınağından kopyalanmıştır. Bu başyapıt, sökülerek Londra’daki British Müzesi'ne taşınmıştır. 

Akropolis- Atina Akropolis, 'yukarı şehir' anlamına gelmektedir. Kısa kenarında 8 kolon, uzun kenarında ise 17 kolon bulunur. Varlığını bugüne kadar sürdürememiştir. 

Delphi Arkeolojik Alanı Dünyanın göbeği sayılan ve antik dünya üzerinde etkisi olmuş kutsal bir mabedin kalıntılarıdır. Atina ve Thebes gibi şehir devletleri de, savaşlarda onları desteklediği için Apollo’ya teşekkür etmek adına, hazine ve heykellerle katkıda bulundular. 

5

Rodos Ortaçağ Şehri Hristiyan Hospitalers askerleri tarafından kurulmuş bir şehirdir. Gotik ve Osmanlı yapılarına sahiptir. Listeye 1988 yılında girmiştir. 

Meteora 'Gökyüzünün Kolonları' anlamına gelen bu yer, kumtaşı kayalardan oluşan kolonlar üzerine inşa edilmiş manastır grubudur. Rahipler 11. yüzyıldan beri buraya yerleşmişlerdir ve 6 aktif manastır vardır. 

Athos Dağı 1054 yılından beri Ortodoks dünyasının ruhani merkezi olup Ege Denizi üzerine uzanan bir yarımadada bulunmaktadır. Kadın ve çocuklara yasak olan bu yerde 20 manastır bulunur. Bu dağ, 12 adet sketes'e ev sahipliği yapmaktadır. 

Selanik'in Paleohristiyan ve Bizans Yapıları Yunanistan'ın en büyük 2. şehri olan Selanik, Bizans zamanında altın çağını yaşamıştır. Farklı mimari tipolojisi ile bilinmektedir. 

Epidaurus'daki Asklepios Koruma Alanı Şifa bulma ayinleri, Helenik mimarisi ve özellikle tiyatrosu ile ünlüdür. Peloponnesus Yarımadası üzerinde bulunur. 4 yılda bir yapılan tiyatro ve atletizm yarışlarının yapıldığı Asclepieia Festivali'ne ev sahipliği yapmıştır. 

Mystras Arkeolojik Alanı 13. yüzyıldan kalma bir şehir harabesidir. Önceleri bir şato olarak başlamasına rağmen Spartalıların buraya gelmesi sonucu büyük bir şehre dönüşmüştür. Sanatçıların ve yazarların sığındığı entellektüel bir şehir olarak da bilinir. 1825 yılındaki büyük yangın sonucu şehir sona ermiştir. 

Olympia Arkeolojik Alanı Olimpiyatların ilk defa yapıldığı bu yer Antik Yunan'a ait bir çok yapıyı içinde bulundurur. MÖ 10. yüzyılda Zeus'a ibadet yeri olarak kullanılmıştır. Burada yapılan spor müsabakaları sonucunda kazananlara zeytin dalından taç takılırdı. 

Delos Cyclades Adalar topluluğundaki küçük bir ada ve oradaki arkeolojik alandır. Akdeniz limanı olması ve Ege tarihindeki rolü nedeniyle bu listeye girmiştir. 

Daphni, Hosios Loukas ve Sakız Adası’ndaki Nea Moni Manastırları Birbirlerinden uzakta olmalarına rağmen her 3 manastırda da aynı tipleme ve estetik özelliklere sahip mermer ve mozaik süslemeler bulunmaktadır. 

5

Samos'daki Pythagoreion ve Heraion Yunan ve Roma anıtlarının yer aldığı antik bir limandır. Eupalimian su kemeri olarak da bilinen tünel, 1,036 metre uzunluğundadır ve MÖ 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Hearion Tapınağı, 8. yüzyılda inşa edilmiştir, fakat 10 yıl sonra bir deprem sonucu yıkıldığı düşünülmektedir. 

Aigai Arkeolojik Alanı Yeni adı ile Vergina. Burası, ününü Makedonya Kralı Büyük İskender'in babasının mezarının 1977 yılında burada bulunmasına borçludur. Sarayın, tiyatronun ve mezarların inşa edildiği gelişme dönemi MÖ 4. yüzyılın ikinci yarısına rastlamaktadır. Şehir, MÖ 168 yılında Romalıların eline geçti ve tamamen yakıldı. 

Mycenae ve Tiryns Arkeolojik Alanları Mycenaean medeniyetinin en büyük iki şehriydi ve MÖ 1600 ile 1200 arasında Yunanistan'daki en güçlü krallıktı. 13 metre yüksekliğinde, 7 metrelik kalın surlarıyla güvenli bir yerdi. Hitit ve Mısır ile ticari girişimler sonucu zenginleştiler, fakat 1200 yılında bu zenginliği kaybettiler ve şehir dağıldı. 

Patmos Adası'ndaki Saint John Manastırı ve Apocalypse Mağarası Bu yerler, geleneksel Yunan Ortodoks hac merkezlerini temsil eder. 3 bölümden oluşur: Chora, Hagios Ioannis Theologos Manastırı ve Kıyamet Mağarası. 

Korfu Tarihi Kenti Venedikliler zamanından kalma savunma sistemi ile ünlüdür. 19. ve 20. yüzyıldan kalma neoklasik binaları koruyabilmiştir. Şehirde bulunan 3 kale nedeniyle Kale Şehir olarak da bilinir. 

Zimbabve

Mana Pools Milli Parkı, Sapi ve Chewore Safari Alanları 4 büyük havzanın ortasında kalan Mana havzası. Her üç alan da Zambezi vadisinde, orta ve aşağı Zambezi nehri boyunca ve Zambia sınırında yer alır. Erozyon ve tortularla oluşan nehir ve kumsal yatakları, önemli doğal değerlerdendir.

Mana Pools Milli Parkı, Sapi ve Chewore Safari Alanları Diğer bölgelerde yaşanan su sıkıntısı nedeniyle pek çok hayvan göç ederek bu bölgeye gelmektedir. Siyah renkte olan gergedanlar, filler, bufalolar, aslanlar, timsahlar, leoparlar, su aygırları ve çitalar burada yaşamaktadır.

Büyük Zimbabwe Milli Yapısı 11. yüzyıldan itibaren 10.000 üzerinde insan bu büyük şehirde yaşardı. Great Zimbabve merkezi ticaret bölgesiydi ve zenginliği altın ticareti ile olmuştur. Burası, 15. yüzyılda yiyecek ve yakacak odun sıkıntısı nedeniyle terk edilmiştir. 

7

Khami Kalıntıları Milli Yapısı Büyük Zimbabve terk edildikten sonra başkent olan şehrin arkeolojik harabeleridir. Geniş ticaret ağına sahip olduğu bilinen bu yerde ithal Ming porseleni ve İspanyol gümüş eşya izlerine rastlanmıştır. 

Mosi-oa-Tunya Ya da en bilinen adı ile ''Victoria Şelaleleri''. Bu doğa harikası yer hem Zimbabve hem Zambiya adına listeye dahil olmuştur. 1708 metre uzunluğunda 100 metre yüksekliğindedir. Su buharını 20 km öteden görmek mümkündür. 

Mosi-oa-Tunya Suyun döküldüğü yerin düzleşmesi sebebiyle dünyada tek olma özelliğine sahiptir. Döküldükten sonra s çizerek devam eder. Büyük bir bölümü Zimbabve içerisindedir. 

Matobo Tepeleri Kayalıklar, 100.000 yılı aşkın bir süredir buradadır. Hem vahşi yaşam hem de bitki örtüsü için muazzam bir bölgedir. Ayrıca bu kayalıklar, insanlar tarafından ev olarak da kullanılmıştır. 

Matobo Tepeleri Tsodilo (Botswana) ile kıyaslandığında Matobo Hills daha eskidir. Güney Afrika ve Nambia'daki bazı doğal güzelliklerle benzerlikler taşır. 

Gökhan Dikmen

Yazar Hakkında

Gökhan Dikmen

1989 yılında Federal Almanya'da doğdum. Baba mesleği sayesinde 7 farklı şehirde yaşadım.