Google+

Arama formu

İstanbul’dan direkt seferlerin olmadığı Arizona’ya seyahat etmek için iki...
Devamı oku
Güneybatı Amerika’nın Rocky Dağları bölgesinde bulunan Arizona, kuzeyde...
Devamı oku
Arizona’ya yapılan seyahatlerin çoğu, sonbahar, kış ve bahar...
Devamı oku
Arizona usulü işkembe çorbası olan menudo, evde hazırlanabileceği...
Devamı oku
Arizona’da resmi dil İngilizcedir ve nüfusun yüzde 74’ü sadece İngilizce...
Devamı oku
LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: Turkish Consulate General, 4801...
Devamı oku
· Yeni Yıl (1 Ocak), · MLK Jr. Günü (16 Ocak), · Lincoln’ün Doğum...
Devamı oku
Günümüzde Arizona’nın ekonomisinde öne çıkan sektörler imalat ve...
Devamı oku
Arizona’daki ilk yaşam belirtileri 12.000 yıl öncesine dayanmaktadır....
Devamı oku
Arizona’da az yağışlı ve kuru bir iklim hakimdir, özellikle güneybatı...
Devamı oku
Nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan’lardan oluşan Arizona’da, yüzde 39...
Devamı oku
Arizona’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Phoenix,...
Devamı oku
Arizona (AZ), 295.260 km2 yüzölçümü ile Amerika Birleşik Devletleri’nin...
Devamı oku
LOS ANGELES BAKONSOLOSLUU Adres: Turkish Consulate General, 4801...
Devamı oku
Yeni Yl (1 Ocak), MLK Jr. Gn (16 Ocak), Lincolnn Doum Gn (12 ubat...
Devamı oku
Arizona (AZ), 295.260 km2 yzlm ile Amerika Birleik Devletlerinin 6....
Devamı oku
Arizonann bakenti ve ayn zamanda en byk ehri olan Phoenix, Amerika...
Devamı oku
Nfusun byk ounluu Hristiyanlardan oluan Arizonada, yzde 39 orannda...
Devamı oku
Arizonadaki ilk yaam belirtileri 12.000 yl ncesine dayanmaktadr. lk...
Devamı oku
Arizonaya yaplan seyahatlerin ou, sonbahar, k ve bahar aylarnda...
Devamı oku
Arizonada az yal ve kuru bir iklim hakimdir, zellikle gneybat ksm en...
Devamı oku
Gnmzde Arizonann ekonomisinde ne kan sektrler imalat ve turizmdir....
Devamı oku
Arizona usul ikembe orbas olan menudo, evde hazrlanabilecei gibi...
Devamı oku
stanbuldan direkt seferlerin olmad Arizonaya seyahat etmek iin iki byk...
Devamı oku
Gneybat Amerikann Rocky Dalar blgesinde bulunan Arizona, kuzeyde Utah;...
Devamı oku
Arizonada resmi dil ngilizcedir ve nfusun yzde 74 sadece ngilizce...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 6,9 milyon / Dili: İngilizce / Para Birimi: USD / İklim: Çöl İklimi /  

Arizona Hakkında Temel Bilgiler

Arizona Hakkında Temel Bilgiler

Arizona (AZ), 295.260 km2 yüzölçümü ile Amerika Birleşik Devletleri’nin 6. büyük eyaleti olmakla beraber 6,9 milyon nüfusu ile de 14. büyük eyalettir.

Arizona Nerededir?

Güneybatı Amerika’nın Rocky Dağları bölgesinde bulunan Arizona, kuzeyde Utah; doğuda New Mexico, kuzeydoğuda Four Corners bölgesi (4 eyaletin sınırlarının birleştiği nokta) ile Colorado; güneyde Meksika’nın Sonora eyaleti; güneyde Meksika’nın Baja California Norte eyaleti ile batıda Kaliforniya ve sınırın büyük kısmını oluşturan Colorado Nehri’nin bulunduğu Nevada ile komşudur.

Sınırları toplamı 2.379 km olan Arizona’nın, doğu-batı uzunluğu 547 km ve kuzey-güney uzunluğu 636 km’dir.

Arizona’ya Ne Zaman Gidilir?

Arizona’ya Ne Zaman Gidilir?

 

Arizona’ya yapılan seyahatlerin çoğu, sonbahar, kış ve bahar aylarında havanın ılık olduğu alçak çöl bölgelerinde bulunan Phoenix ve Tucson şehirlerinedir. Ilık hava ve düşük yağış oranı seyahat eden kişilere, doğa yürüyüşü, bisiklet sürme, golf ve tarihi yerleri gezip görme gibi dışarıda sürdürebilecekleri farklı etkinlik imkanları sunar. Kışın yüksek kesimlerdeki kar yağışı kayak gibi kış sporları yapmaya da olanak tanır.

Yaz aylarında, alçak çöl bölgelerinde sıcaklıklar oldukça yüksek seyrederken, Flagstaff gibi yüksek kesimlerde daha ılık olur ve böylece yazın bile dışarıda keyifli vakit geçirmek daha mümkün olur.


 

Arizona’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan direkt seferlerin olmadığı Arizona’ya seyahat etmek için iki büyük şehrinde bulunan uluslararası havaalanlarından biri tercih edilebilir.

Arizona şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Arizona Mutfağı

Arizona Mutfağı

 

Arizona usulü işkembe çorbası olan menudo, evde hazırlanabileceği gibi restoranlarda da genellikle sadece hafta sonları (hatta Pazar günü) servis edilir. Bunun nedeni ise işkembenin hazırlanma ve pişirme süresinin çok uzun olmasıdır. Bizdeki gibi bu çorba da sarhoşluğun çözümü olarak tercih edilmektedir.

Meksika’nın taco kültürünün benimsenmiş olduğu Arizona’da, bu lezzetli yiyecekler Navaho Tacoları veya Indian taco isimleriyle bilinmektedir. Eyalet genelinde pek çok yerde bulmanız mümkündür.

Arizona’da Konuşulan Diller

Arizona’da resmi dil İngilizcedir ve nüfusun yüzde 74’ü sadece İngilizce konuşmaktadır. En çok konuşulan ikinci dil ise nüfusun yüzde 19,5’inin konuştuğu İspanyolcadır (veya Creole İspanyolcası). Yaklaşık 90 bin kişinin konuştuğu Navaho dili üçüncü sırada gelmektedir ve 30 bin kişi ise diğer Yerli Kuzey Amerika dillerini konuşmaktadır. Almanca konuşan 25 bin kişinin yanı sıra, 17 bin kişi Çince, 15 bin kişi ise Fransızca konuşmaktadır.

Arizona’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Turkish Consulate General, 4801 Wilshire Blvd., Suit 310, Los Angeles, CA 90010

Telefon: +1 (323) 655 8832 / +1 (323) 591 6480 / 81 / 82

Fax: +1 (323) 655-8681

E-mail: Consulate.losangeles@mfa.gov.tr

Web Sitesi: losangeles.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-12.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, California, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming, Pacific Islands

Arizona’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Lincoln’ün Doğum Günü (12 Şubat),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Colombus Günü (9 Ekim),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25 Aralık)

Arizona’nın Ekonomisi

arizona-buyuk-kanyon.jpg

Günümüzde Arizona’nın ekonomisinde öne çıkan sektörler imalat ve turizmdir. Tarımsal alanda pamuk, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, süt ve süt ürünleri, marul ve saman; sanayide ise bakır ve diğer madenler, elektrik donanımı, ulaşım donanımı, makine, basım ve yayın, işlenmiş gıda ürünü, elektronik önde gelen faaliyetlerdendir.

En çok ihraç edilen ürünler; bilgisayar ve elektronik ürünler, ulaşım donanımı, makine, cihaz ve cihaz parçalarıdır. En çok pamuk tarımının yapılmakta olduğu Arizona’da, 2004 yılında, 96.000 hektarlık alanda 680.000 balya Upland pamuğu üretilmiştir ve toplam değeri 163.200.000 doları geçmektedir. Sebzelerden özellikle marulun değeri yine 2004 yılında 858.010.000 doları bulmuştur. Diğer önemli tarım ürünü olan saman ise, 208.269.000 dolar değerinde olup 2.119.000 ton üretilmiştir.

Arizona’nın Kısa Tarihi

Arizona’daki ilk yaşam belirtileri 12.000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk Arizonalılar, kalıntıları San Pedro Valley’de bulunan avcılarıdır. M.S. 500 yılında, onlardan sonrakiler şu anki Meksika’dan ilkel tarımı aldılar ve birkaç kültüre ayrıldılar. Basket Makers (Anasazi) eyaletin kuzeydoğu kısmına yayıldı; Mogollonlar doğudaki dağlık bölgeye yerleşti ve avcılık yaptı; oldukça gelişmiş sulayıcılar olan Hokohamlar, orta ve güney vadilere kanallar ve köyler kurdular; ve az gelişmiş nehir insanları olan HakatayalarBüyük Kanyon’un güneyinde ve batısında yaşadılar.

1500’lerde İspanyollar keşif, misyonerlik ve yerleşme amaçlarıyla bölgeye ilk kez geldiklerinde, yerlilerin çoğu nehir kenarındaki verimli vadilerde, küçük barınaklarda yaşıyordu. Bu Arizona yerlileri, 3 dil ailesine aitti: Uto-Aztecan (Hopi, Paiute, Chemehuevi, Pima-Papago); Yuman (Yuma, Mohave, Cocopa, Maricopa, Yavapai, Walapai, Havasupai); ve Athapaskan (Navaho-Apaçi). Hopi aralarında en eski olanıydı, geçmişleri Anasazilere dayanmaktadır; en gençleri Navaho-Apaçiler ise Plains’ten göç etmişlerdir.

Arizona’da İklim ve Hava Durumu

o-ARIZONA-facebook.jpg

Arizona’da az yağışlı ve kuru bir iklim hakimdir, özellikle güneybatı kısmı en kurak bölgedir. Sıcaklıklar bölgeden bölgeye, mevsimden mevsime ve hatta gündüz ve gece bile büyük değişiklik gösterebilir. Güneybatı çölünde yer alan Yuma’da günlük ortalama sıcaklık ocak ayında 20°C iken, temmuz ayında ise 27°C-41°C arasında değişir. İç kısımdaki yüksek alanda bulunan Flagstaff’ta ise ocak ayı günlük ortalama sıcaklık -9°C ile 5°C arasında değişirken, temmuz ayı günlük ortalama sıcaklık 10°C-27°C olarak ölçülmektedir. En yüksek sıcaklık 29 Haziran 1994 tarihinde Lake Havasu City’de (53°C) ve en düşük sıcaklık da 7 Ocak 1971 tarihinde Hawley Lake’de (-40°C) kaydedilmiştir.

En çok güneş ışığına maruz kalan yer eyaletin güneybatı kısmıdır. Eyaletin güney ve batıdaki alçak kısımlarında oldukça nadir olan kar yağışı, kış aylarında en yüksek noktalarda 254 cm’ye kadar çıkmaktadır.

Arizona’da Din ve İnanç

Nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan’lardan oluşan Arizona’da, yüzde 39 oranında Protestan, yüzde 21 oranında ise Katolik yaşamaktadır. Yüzde 4 oranında Agnostik, yüzde 3 oranında da ateistin bulunduğu eyalette, yüzde 2 oranında Yahudi ile birlikte sadece yüzde 1 oranında Müslüman, Hindu ve Budist vardır.

Arizona’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Arizona’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

 

Arizona’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin de en büyük 5. şehridir. Sonoran Çölü’nün ortasındadır ve Büyük Kanyon’a giden yolun üzerindedir. ABD’deki diğer büyük şehirlerden farklı olarak Phoenix, pek çok park ve korunmuş alan barındırmaktadır.

Arizona’nın ikinci büyük şehri olan Tucson, eski “Vahşi Batı” ruhunu modern bir şehirde yaşatılmış halidir. Tucson, UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri olarak tanımlanan ilk şehirdir. Görsel ve performans sanatları sahneleri ile saydın galeri ve müzelerle dolu Tuscon’un çok kültürlü mirası göz doldurur. Güzelliğiyle ünlü Sonoran Çölü, bu bölgeyi Güneybatı Amerika’nın sembolü olan dev saguaro dahil olmak üzere harika kaktüslerle kaplar.