Arizona Nerededir?

Güneybatı Amerika’nın Rocky Dağları bölgesinde bulunan Arizona, kuzeyde Utah; doğuda New Mexico, kuzeydoğuda Four Corners bölgesi (4 eyaletin sınırlarının birleştiği nokta) ile Colorado; güneyde Meksika’nın Sonora eyaleti; güneyde Meksika’nın Baja CaliforniaNorte eyaleti ile batıda Kaliforniya ve sınırın büyük kısmını oluşturan Colorado Nehri’nin bulunduğu Nevada ile komşudur.

Devamını Oku

Arizona’ya Ne Zaman Gidilir?

horseshoe-bend-768789_960_720.jpg

 

Arizona’ya yapılan seyahatlerin çoğu, sonbahar, kış ve bahar aylarında havanın ılık olduğu alçak çöl bölgelerinde bulunan Phoenix ve Tucson şehirlerinedir. Ilık hava ve düşük yağış oranı seyahat eden kişilere, doğa yürüyüşü, bisiklet sürme, golf ve tarihi yerleri gezip görme gibi dışarıda sürdürebilecekleri farklı etkinlik imkanları sunar. Kışın yüksek kesimlerdeki kar yağışı kayak gibi kış sporları yapmaya da olanak tanır.

Yaz aylarında, alçak çöl bölgelerinde sıcaklıklar oldukça yüksek seyrederken, Flagstaff gibi yüksek kesimlerde daha ılık olur ve böylece yazın bile dışarıda keyifli vakit geçirmek daha mümkün olur.


 

Devamını Oku

Arizona Mutfağı

sonoran-hot-dog.jpg

 

Arizona usulü işkembe çorbası olan menudo, evde hazırlanabileceği gibi restoranlarda da genellikle sadece hafta sonları (hatta Pazar günü) servis edilir. Bunun nedeni ise işkembenin hazırlanma ve pişirme süresinin çok uzun olmasıdır. Bizdeki gibi bu çorba da sarhoşluğun çözümü olarak tercih edilmektedir.

Meksika’nın taco kültürünün benimsenmiş olduğu Arizona’da, bu lezzetli yiyecekler Navaho Tacoları veya Indian taco isimleriyle bilinmektedir. Eyalet genelinde pek çok yerde bulmanız mümkündür.

Devamını Oku

Arizona’da Konuşulan Diller

Arizona’da resmi dil İngilizcedir ve nüfusun yüzde 74’ü sadece İngilizce konuşmaktadır. En çok konuşulan ikinci dil ise nüfusun yüzde 19,5’inin konuştuğu İspanyolcadır (veya Creole İspanyolcası). Yaklaşık 90 bin kişinin konuştuğu Navaho dili üçüncü sırada gelmektedir ve 30 bin kişi ise diğer Yerli Kuzey Amerika dillerini konuşmaktadır. Almanca konuşan 25 bin kişinin yanı sıra, 17 bin kişi Çince, 15 bin kişi ise Fransızca konuşmaktadır.

Arizona’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Lincoln’ün Doğum Günü (12 Şubat),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Colombus Günü (9 Ekim),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25 Aralık)

Arizona’nın Ekonomisi

arizona-buyuk-kanyon.jpg

Günümüzde Arizona’nın ekonomisinde öne çıkan sektörler imalat ve turizmdir. Tarımsal alanda pamuk, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, süt ve süt ürünleri, marul ve saman; sanayide ise bakır ve diğer madenler, elektrik donanımı, ulaşım donanımı, makine, basım ve yayın, işlenmiş gıda ürünü, elektronik önde gelen faaliyetlerdendir.

Devamını Oku

Arizona’nın Kısa Tarihi

Arizona’daki ilk yaşam belirtileri 12.000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk Arizonalılar, kalıntıları San Pedro Valley’de bulunan avcılarıdır. M.S. 500 yılında, onlardan sonrakiler şu anki Meksika’dan ilkel tarımı aldılar ve birkaç kültüre ayrıldılar. Basket Makers (Anasazi) eyaletin kuzeydoğu kısmına yayıldı; Mogollonlar doğudaki dağlık bölgeye yerleşti ve avcılık yaptı; oldukça gelişmiş sulayıcılar olan Hokohamlar, orta ve güney vadilere kanallar ve köyler kurdular; ve az gelişmiş nehir insanları olan HakatayalarBüyük Kanyon’un güneyinde ve batısında yaşadılar.

1500’lerde İspanyollar keşif, misyonerlik ve yerleşme amaçlarıyla bölgeye ilk kez geldiklerinde, yerlilerin çoğu nehir kenarındaki verimli vadilerde, küçük barınaklarda yaşıyordu. Bu Arizona yerlileri, 3 dil ailesine aitti: Uto-Aztecan (Hopi, Paiute, Chemehuevi, Pima-Papago); Yuman (Yuma, Mohave, Cocopa, Maricopa, Yavapai, Walapai, Havasupai); ve Athapaskan (Navaho-Apaçi). Hopi aralarında en eski olanıydı, geçmişleri Anasazilere dayanmaktadır; en gençleri Navaho-Apaçiler ise Plains’ten göç etmişlerdir.

Devamını Oku

Arizona’da İklim ve Hava Durumu

o-ARIZONA-facebook.jpg

Arizona’da az yağışlı ve kuru bir iklim hakimdir, özellikle güneybatı kısmı en kurak bölgedir. Sıcaklıklar bölgeden bölgeye, mevsimden mevsime ve hatta gündüz ve gece bile büyük değişiklik gösterebilir. Güneybatı çölünde yer alan Yuma’da günlük ortalama sıcaklık ocak ayında 20°C iken, temmuz ayında ise 27°C-41°C arasında değişir. İç kısımdaki yüksek alanda bulunan Flagstaff’ta ise ocak ayı günlük ortalama sıcaklık -9°C ile 5°C arasında değişirken, temmuz ayı günlük ortalama sıcaklık 10°C-27°C olarak ölçülmektedir. En yüksek sıcaklık 29 Haziran 1994 tarihinde Lake Havasu City’de (53°C) ve en düşük sıcaklık da 7 Ocak 1971 tarihinde Hawley Lake’de (-40°C) kaydedilmiştir.

En çok güneş ışığına maruz kalan yer eyaletin güneybatı kısmıdır. Eyaletin güney ve batıdaki alçak kısımlarında oldukça nadir olan kar yağışı, kış aylarında en yüksek noktalarda 254 cm’ye kadar çıkmaktadır.

Arizona’da Din ve İnanç

Nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan’lardan oluşan Arizona’da, yüzde 39 oranında Protestan, yüzde 21 oranında ise Katolik yaşamaktadır. Yüzde 4 oranında Agnostik, yüzde 3 oranında da ateistin bulunduğu eyalette, yüzde 2 oranında Yahudi ile birlikte sadece yüzde 1 oranında Müslüman, Hindu ve Budist vardır.

Arizona’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

phoenix-198398_960_720.jpg

 

Arizona’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin de en büyük 5. şehridir. Sonoran Çölü’nün ortasındadır ve Büyük Kanyon’a giden yolun üzerindedir. ABD’deki diğer büyük şehirlerden farklı olarak Phoenix, pek çok park ve korunmuş alan barındırmaktadır.

Arizona’nın ikinci büyük şehri olan Tucson, eski “Vahşi Batı” ruhunu modern bir şehirde yaşatılmış halidir. Tucson, UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri olarak tanımlanan ilk şehirdir. Görsel ve performans sanatları sahneleri ile saydın galeri ve müzelerle dolu Tuscon’un çok kültürlü mirası göz doldurur. Güzelliğiyle ünlü Sonoran Çölü, bu bölgeyi Güneybatı Amerika’nın sembolü olan dev saguaro dahil olmak üzere harika kaktüslerle kaplar.

Devamını Oku

Arizona Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 6,9 milyon
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD
İklim: Çöl İklimi