Kaliforniya kültürünün karakteristik bir şehri olan Monterey, her kesimden kişinin ilgisini çekecek birçok olanağı bünyesinde barındırmaktadır. Okyanus manzaralı otellerin, golf sahalarının, şarap imalathanelerinin, rüzgâr sörfü yapma imkânının bulunduğu şehir; adeta insanın ruhunu canlandıran, unutulmaz deneyimler yaşanabilecek bir yerdir. Amerika-Meksika savaşının ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne dâhil olmuş olan şehirde 2010 yılı sayımına göre yaklaşık 30 bin kişi yaşamaktadır. Monterey’de Kaliforniya’nın ilk tiyatrosu, kamu binası, kamu kütüphanesi, devlet okulu, matbaa ve gazetesi kurulmuştur. Yemyeşil ve doğa ile içe içe olan Monterey, ilham verici atmosferi ile de ressam ve yazarların yaşamayı tercih ettikleri bir yerleşim olmuştur.

Amerika kıtasını İspanyollar keşfetmeden önce, Monterey’de yerli Rumsien kabilesi yaşam sürmüştür. Canlı bir doğal çevreye sahip Monterey’de yerli kabileler yaşam koşullarını sağlayabilmişlerdir. Yerli Amerikalıların eserleri, bölgede halen açık bir şekilde görülebilmektedir. 1770 yılında Avrupalı yerleşimciler askeri ve dini örgütlerini kurmuşlardır. İlerleyen süreçte, 1822’den 1846 yılına kadar Meksika toprağı olan Monterey’in, Amiral John Drake Sloat’un Monterey Limanı’na Amerika Birleşik Devletleri bayrağı dikmesiyle kaderi değişmiştir. 1848’de Amerika Birleşik Devletleri’nin olan Kaliforniya’nın anayasası, bugün hala belediye ofislerinin bulunduğu tarihi Colton Hall’da 1849 yılında yazılmıştır.

19. yüzyılın sonu 20. yüzyılın başında Kaliforniyalı ressamların merkezi olan Monterey, bu alanda dikkat çeken bir tarihe sahiptir. Ressamlar burada açık hava resmi ve Tonalizm tarzında işler üretmişlerdir. Ressamların yanı sıra John Steinbeck, Robert Louis Stevenson ve Henry Miller gibi birçok ünlü yazar da Monterey ve çevresinde yaşamışlardır.

Zengin festival takvimi, açık hava aktiviteleri, tarihi cazibe merkezleri ve el yapımı şaraplarıyla Monterey’de farklı istekleri karşılayacak birçok seçenek bulunmaktadır. Bu açıdan Monterey, keşfetmeye ve ziyaret etmeye değer bir şehirdir.

Monterey Nerededir?

Monterey, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde, Kaliforniya’nın Orta Kıyısı’nda, Monterey Körfezi’nin güney ucunda konumlanmaktadır.

Monterey’e Nasıl Gidilir?

Monterey’e uçak, tren veya özel araç ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.

Monterey şehir merkezine yalnızca 10 dakika mesafede bulunan Monterey Bölgesel Havalimanı, uluslararası ve yurt içi hatlara sahiptir. Havalimanına, Los Angeles, San Francisco, Phoenix, San Diego ve Las Vegas gibi şehirlerden doğrudan uçuş bulunmaktadır. Monterey’e yakın konumda bulunan diğer havalimanları ise 60 dakika mesafedeki San Jose Uluslararası Havaalanı ve 2 saat uzaklıktaki San Fransisco Uluslararası Havalimanı’dır.

Seattle, California, Washington ve Los Angeles’tan tren ile Salinas şehrine seferler bulunmaktadır. Bu tren yolculuğunun sahil şeridine sahip rotası, oldukça güzel bir manzara izleme şansı sunmaktadır. Salinas’tan Monterey’e geçmek için ise ücretsiz servisler kullanılabilir. Servis ile yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Ayrıca Salinas’ta Monterey’e bağlantı sağlayan Greyhound istasyonu da bulunmaktadır.

Monterey’e özel araç ile gitmek için ise birkaç yakın rotadan bahsedilebilir. Pek çok kaynakta Amerika’nın en iyi yol rotası olarak geçen San Francisco’dan Los Angeles’e uzanan Highway One, Pasifik kıyısının nefes kesen manzarasını izlemek için tercih edilebilir. Bir vadi koridorundan inen Highway 101 ise, sürücülere “Dünyanın Salata Kâsesi” olarak bilinen Salinas Vadisi manzarası sunmaktadır.

Monterey’de Gerçekleşen Etkinlikler

Jazz Bash by the Bay, mart ayında gerçekleşen bir caz festivalidir. 2018’de 38. yılını kutlamış olan etkinlik, cazın erken dönemdeki rengârenk sedalarını bir arada sunmaktadır. Geleneksel caz, çingene cazı, blues, ragtime gibi biçimlerin tınıları festival boyunca dinleyicilerle buluşmaktadır.

California’nın en eski müzik festivali olan 80 yıllık tarihe sahip Carmel Bach Festivali, temmuz ayında gerçekleşmektedir. 15 gün boyunca performans, konferans ve eğitimlere yer veren etkinlikte J.S. Bach, Handel, Mozart, Beethoven ve daha birçok sanatçının eseri seslendirilmektedir.
 

Monterey’de Görülecek Yerler

Monterey Yarımadası’ndaki, belki dünya çapında da, en güzel manzaraya sahip 17-Miles Drive, Pasifik kıyısında uzanan, görsel açıdan çarpıcı bir yoldur. Pasifik Korusu ile Pebble Kumsalı arasında bulunan yaklaşık 27 kilometrelik yol, üzerinde birçok ilgi çekici nokta barındırmaktadır. İspanyol Körfezi, Del Monte Ormanı, dünyaca ünlü Pebble Beach Golf Sahası gibi ikonik yerler rota üzerinde yer almaktadır. Yo üstündeki güzel restoranlarda hoş bir yemek yenilebileceği gibi piknik yapmak da mümkündür.

Çocukların öğrenmek için oynadığı ve yetişkinlerin oynamayı öğrendiği MY Müzesi, 8.500 metrekareden daha geniş bir alanda interaktif sergilere ve çeşitli eğlenceli aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. Kişisel yaratıcılığın ortaya çıkarılabileceği birçok etkinlik düzenleyen müze, ailece eğlenceli bir deneyim yaşamak için oldukça uygundur.