Çıralı Mutfağı

kalamarin-faydalari.gif

Çıralı’nın kendine özgü bir mutfağı yoktur. Plajın yanında sahil restoranları, bahçeli kafe ve fast-food türü restoranlar mevcuttur. Buradaki restoranlarda, taze levrek ve çupra bulabilirsiniz. Ayrıca kalamar ve gözlemelerin tadına bakmayı ihmal etmeyin. Çıralı’nın en popüler tatlısı ise kavun dondurması. Restoranların deniz ürünleri, alabalık, güveçte kalamar yahnisi, et çeşitleri ve zeytinyağlıları, yöresel ürünlerle hazırlanmaktadır.

Çıralı’daki kafe ve restoranların önemli bir kısmını yerel halk işletmektedir. Konaklama tesislerine ait olan yerler de vardır. Bu nedenle, menülerde çoğunlukla yerel ürünlerle yapılan lezzetler sunulmaktadır.

Popüler restoranlar

Olaender Restoran: Ulupınar Çıralı olan sahibi Cemal Demir’in özel soslarıyla lezzetlenen balıkları, mutlaka tatmalısınız.

Azur Aida Restoran: Hem deniz ürünleri hem de geleneksel Türk yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Üstelik denize sıfır konumdadır.

Karakuş Restoran: Özellikle zengin kahvaltısı ve fırından yeni çıkmış ekmekleri nedeniyle tavsiye ediliyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.