Pretoria Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Güney Afrika’nın kuzey kesiminde yer alan Pretoria, üç başkentten biridir. Jakaranda ağaçlarıyla dolu olan şehrin simgelerinden biri bu ağaçtır ve ‘Jakaranda Şehir’ olarak da anılır. Bir diğer simgesi ise Afrika’nın yıldızı diye anılan Cullinan elmasıdır. Ekolojik yapısına bağlı olarak botanik bahçeleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çeker. Bu doğal güzelliklerin içinde en ilginci ise binlerce yıllık geçmişiyle  ’dir. Dünyada sadece 4 tane bulunan bu krater, kente 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

Pretoria Nerededir? 

Apies Irmağı’nın her iki yakasında da yer alan Pretoria, doğuda Magalies Dağı’na kadar uzanmaktadır. 1855’te kurulan şehir, Güney Afrika’nın üç başkentinden idari başkent olarak geçen kent, ülkenin kuzey kesimindedir.

 

Pretoria’ya Nasıl Gidilir? 

Havaalanına sahip olmayan Pretoria şehrine ulaşmak için İstanbul’dan yaklaşık 10 saat süren uçak yolculuğuyla Johannesburg şehrine ulaştıktan sonra, tren ile yarım saatlik süren bir yolculuk yapmak gerekmektedir. 

Pretoria’ya Ne Zaman Gidilir? 

Nemli subtropikal iklime sahip olan Pretoria, yazları oldukça sıcak geçmekte ve yağış almaktadır. Kışları ise tipik Güney Afrika kışları gibi çok soğuk olmayan gündüzleri takip eden düşük sıcaklıklı gecelerden oluşur. Fazla kar yağışına şahit olunmayan şehirde kasım ve mart arasında yoğun yağmur yağışına rastlanmaktadır. Fazla sıcaklar ve yoğun yağışlara yakalanmamak adına en ideal seyahat dönemi nisan ve ekim ayları arasındadır. 

Pretoria’da Nerede Kalınır? 

Pretoria’da birçok otel seçeneği mevcuttur. Şehir merkezinde konaklamak pek uygun fiyatlı bir seçenek olmasa da ulaşım açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Öte yandan uygun fiyatlı seçenekler arıyorsanız, şehir merkezine biraz daha uzak seçeneklere göz atabilirsiniz. Şehir merkezindeki otellerden Richtershuyz Guest House, Brooklyn Manor gibi, biraz daha uzak ve ekonomik seçenekler için Glen Marion Guesthouse ya da Hayward’s Safari House gibi otellere bakabilirsiniz. 

Pretoria’da Ne Yapılır? 

Pretoria’da bütün yıla yayılmış şekilde birçok festival düzenlenmektedir. Aralık ayında Antika ve El Sanatları Fuarı, temmuzda Krekvars Sanat Festivali, Stellenbosch Müzik Festivali gibi bir çok etkinlik için bu aktiviteleri takip edip katılabilirsiniz. 1905’te Cullinan’daki madende bulunan Cullinan elması şehrin en önemli ögelerinden biridir. Dünyanın en büyük elması olan Cullinan elmasını gördükten sonra, çıkarıldığı yeri de gezebilirsiniz. Oldukça zengin bir ekolojiye sahip olması sebebiyle şehrin en görülmesi gereken yerlerinden biri de botanik bahçesidir. Bunun yanında Wonderboom Doğa Rezervi, Fairy Glen gibi doğa harikaları da görülmelidir. Melrose Evi ve Milli Kültür Tarih Müzesi’ni gezebilir, en ünlü ağacı olan 1000 yıllık incir ağacıyla fotoğraf çekilebilirsiniz. Şehre özgü oyunların izlenebileceği bir tiyatroya da sahip olan Pretoria, planlı bir kenttir. Kilise Caddesi (Church Street) doğu-batı yönünde 20 km boyunca uzanan, şehrin ana caddesidir ve iki yanında uzanan jakaranda ağaçlarıyla ünlüdür. Okul döneminde tam bir öğrenci kentidir. Menlyn, Centurion, Hatfield ve Brooklyn en gözde semtleridir. Pretoria’da pek bir gece bir hayatı yoktur. Sosyal hayat küçük pub tarzı yerlerde ya da alışveriş merkezlerinde şekillenir.