Ganghwado Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ganghwado, Güney Kore’nin en büyük beşinci adasıdır. Adada, tepelerde yer alan tapınaklar ve tarihî geçmişin bıraktığı miras dikkat çekmektedir. Bir dizi önemli mimari yapı ve arkeolojik alana ev sahipliği yapan Ganghwado Adası, batılı turistlerin gezi rotalarında yaygın şekilde yer almamaktadır. Bu sebeple halk, Koreli olmayan simalara alışkın değildir fakat gene de olağanüstü misafirperver bir tutuma sahiplerdir.

Ganghwado Adası’nda tarih öncesi çağlardan beri yerleşim bulunmaktadır. Bu sebeple adada çok sayıda tarihi eser mevcuttur. Bunlardan biri olan Goindol mezarlarında, Kore’nin kurucu figürü Dangunwanggeom’un bulunduğuna dair kanıtlar yer almaktadır. Kore’nin tarihi, Dangunwanggeom ile başlamaktadır. Ganghwado Adası, 13. yüzyılın ortalarında Moğollar anakaraya saldırı gerçekleştirdiğinde, kısa bir süre için, Kore’nin başkenti olmuştur. Ada, Han Nehri’nin ağzındaki konumundan dolayı stratejik bir öneme sahiptir. 19. yüzyıl ise Fransız ve Amerika Birleşik Devletleri güçleriyle kanlı çatışmalara sahne olmuştur. Bu mücadeleler, Kore’nin batının hakimiyetine karşı kendisini korumasına vesile olmuş ve ulusal izolasyon politikasını güçlendirmiştir.

Ganghwado Adası, kendine özgü zengin geçmişi ile ziyaretçilerine birçok gezilip görülecek yer sunmaktadır. Özenle korunmuş antik eserler, tapınaklar, 39 yıl boyunca Moğol istilasına karşı dayanabilmiş saray, şifalı bitkiler ve dahası Ganghwado Adası’nda görülebilir.
  

Ganghwado Adası Nerededir?

Doğu Asya’da, Kore Yarımadası’nın güneyinde kalan Güney Kore devletinin batı kıyısında bulunan Ganghwado Adası, idari olarak Incheon şehrine bağlıdır. Kore’nin batısındaki Sarı Deniz’de yer alan Ganghwado Adası’nın kuzey sahilindeki kanalın hemen karşısında Kuzey Kore toprakları yer almaktadır. Ada, anakaraya otomobillerin geçebildiği iki köprü ve dar bir kanal ile bağlıdır.
 

Ganghwado Adası’na Nasıl Gidilir?

Ganghwado Adası’nda havalimanı bulunmamaktadır. Bu yüzden otobüsler ile diğer şehirlerden yolculuk yapmak mümkündür. Güney Kore’nin başkenti Seul’un Sinchon Otobüs Terminali’nden Ganghwo Adası’na sık sık otobüs seferleri mevcuttur. Ayrıca Bupyeong İstasyonu, Hapjeong İstasyonu, Songjeong İstasyonu ve Incheon Otobüs Terminali’nden de Ganghwado Adası’na doğrudan seferler bulunmaktadır. Seul’den yolculuk yaklaşık 90 dakika sürmektedir.

Ayrıca Ganghwado Adası’nda, adanın çevresini dolaşan ve başlıca turistik yerleri gezdiren bir otobüs de bulunmaktadır. Fakat bu “turist otobüsleri”ni yakalamak, toplu taşıma araçlarını bulmaktan biraz daha zorludur.

Ganghwado Adası’ndaki Festivaller

Ganghwado Adası’nda her yıl nisan ayının ortasında Goryeo Dağı’nda bir festival gerçekleşmektedir. Goryeo Azalea Festivali’nde, açelya çiçeği ile tavada kızartılmış tatlı pirinçten yapılan açelya hwajeon keki tadılabilir. Festivalde aynı zamanda fotoğraf sergisi de görülebilir.

Her yıl ekim ayının başında Oepo-ri rıhtımında gerçekleştirilen Tuzlu Karides Festivali, çeşitli konserlere de sahne olmaktadır. Festivalde tuzlu karides müzayedesi de yapılmaktadır fakat gene de fiyatlar neredeyse bedavadır.

Büyük Ganghwa Vakfı Günü Festivali ise 1 - 3 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmektedir. Kutsal ateşin taşındığı, Taoist perilerin dans ettiği festival Chamseongdan Altarı’nda gerçekleştirilmektedir.

Ganghwado Adası’nda Görülecek Yerler

Yongheunggung Sarayı, 1849’dan 1863’e kadar hüküm sürmüş olan Kral Cheoljong’un tahta çıkmadan önce yaşamış olduğu yerdir. Sarayın mimarisi, Kore’nin geleneksel mimari özelliklerine sahiptir. Yeongyeongdang ve Nakseonjae konutları gibi inşa edilmiş olan sarayın sade bir atmosferi bulunmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu sarayda Kral Cheoljong’un evi olduğuna dair bir anıt bulunmaktadır.
1900 yılında, Piskopos Charies Jone Corfe kutsanan Ganghwa İngiliz Kilisesi, birçok restorasyon işlemi görmesine rağmen halâ orijinal öğelerini korumaktadır. İki katlı dörtgen bir yapıda olan binanın cephesi, geleneksel Kore tarzının karakteristiğini yansıtmaktadır. İç mekânda ise Kore’nin estetik uyumuna sahip batı bazilikası özellikleri görülmektedir.

Ganghwa-eup yamaçlarında konumlanan, küçük bir saraydan kalmış ve restore edilmiş kalıntılardan meydana gelen ve Goryeo hanedanı zamanına (918-1392) tarihlenen Goryeogungji Sarayı, 1234 yılında tamamlanmıştır. Saray, Moğol istilasından korunmak için başkenti Ganghwado’ya taşıyan Kral Gojong tarafından yaptırılmıştır. Saray ve kasaba, bir zamanlar 7 kilometrelik bir sur duvarı ile çevrili olmuştur. Fakat Fransız istilası sırasında bu duvar yıkılmıştır.

Ganghwa Tarih Müzesi, ada tarihinin 5 bin yıllık geçmişini kapsamaktadır. Ganghwado’nun UNESCO listesinde yer alan antik dolmen siteleriyle başlayan ve 1871’deki Amerika Birleşik Devletleri saldırısına kadar devam eden yaratıcı sergide adanın tarihini yakından izlemek mümkündür.