Hiroşima Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hiroshima-1193455_960_720.jpg

Japonca “geniş ada” anlamına gelen Hiroşima, ülkesinin en önde gelen sanayi merkezlerinden biri olmasına rağmen, dünyaya adını uğradığı nükleer saldırı ile duyurmuştur. 1589 yılında Japonya ülkesinin en güçlü feodal hükümdarlarından olan Möri Terumoto tarafından Seto İç Denizi’nin nehir deltasında kurulmuş olup, ilk kez şehir ünvanını 1 Nisan 1889 yılında almıştır. Öta Nehri deltasının kıyı şeridinde bulunan Hiroşima şehri, bu nehrin kanalları sayesinde adacıklar halinde konumlanmaktadır.

Şehir kara bir saldırıya uğramadan önce hızla büyüyen ve giderek sanayisini daha iyi hale getiren ve gelecek vaat eden bir şehirdi. Şehrin konumu ve büyümekte olan sanayisi nedeniyle Japonya için önemli olan Hiroşima; Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri arasında olan savaşta çok büyük yaralar aldı. 8 Aralık 1941’te başlayan savaş tüm hızıyla devam ederken Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Truman; 26 Temmuz 1945’te Japonya’nın teslim olmasını isteyen bir bildirge yayınladı. Bildirgeyi kabul etmeyen Japonya’ya daha önce denemeleri yapılan atom bombasının atılması için emir veren Truman, 6 Ağustos 1945 yılında Hiroşima’ya bıraktığı “little boy” isimli atom bombası ile sadece ilk etapta 70 bin kişinin ölümüne neden olmuştur. Atom bombasının yaymış olduğu radyasyonlar nedeniyle doğan hastalıklar yüzünden ölen insanlarla birlikte bu sayı 90 bini aşmış bulunmaktadır ve günümüzde de bu radyasyonun etkileri halen devam etmektedir. Bu olayın ardından 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 yılında Japonya'nın diğer şehirlerinden biri olan Nagazaki şehrine de “Fat Man” isimli bir atom bombası atan ABD, burada 74 bin kişinin ölümüne neden olup daha sonrasında yaydığı hastalıklar ile ölüm sayısının 143 bine yükselmesine neden olmuştur.
 

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Hiroşima ile İlgili

Hiroşima Nerededir?

Japonya’nın güneyinde bulunan Hiroşima, Seto Denizi’nin kıyı şeridinde konumlanmıştır.

Hiroşima’ya Nasıl Gidilir?

bullet-train-1918480_960_720.jpg

Hiroşima kentine Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmamakla birlikte, Osaka veya Tokyo’ya yapılacak 12 - 14 saat süren uçuşlardan sonra hızlı tren ile ulaşabilirsiniz. Hızlı trenler normalde yerel halk için oldukça pahalı olmakla birlikte eğer gitmeden önce hızlı tren biletleri Türkiye’den alınırsa daha uygun fiyata gelmektedir.

Hiroşima’ya Ne Zaman Gidilir?

sea-1259890_960_720.jpg

Hiroşima’da muson ikliminin nemli hali etkili olduğu için kış ayları serin ve ılıman şekilde geçmektedir. Yaz aylarının ise tam tersi olarak sıcak ve nemli geçtiği bu şehirde ağustos ayı temmuz ayından daha sıcak yaşanmaktadır çünkü normalde temmuz ayında hava sıcaklığının en yüksek derecede olması gereken bu şehirde mevsimsel geçişlerde gecikmeler yaşanmaktadır. Yıl boyunca yağmur yağışlarına maruz kalan bu şehirde yıllık ortalama yağış miktarı bir hayli yüksektir. Yağmurların dindiği havanın ise en soğuk olduğu aylar bu şehirde aralık ve ocak aylarıdır. Yağmurun en çok yağdığı ay ise haziran ve temmuz olup bu aylarda şehir ısınmaya başlamaktadır. Ağustos ayı ise şehrin hem en az yağmur alan hem de en sıcak yaz ayıdır.

Kış mevsiminin çok soğuk olmadığı Hiroşima’da en düşük sıcaklıklar 5 ile 7 derece arasında değişmektedir. Haziran ayı ile başlayan sıcaklıklar en yükse 30 dereceye ağustos ayında ulaşır ve kasım ayında düşmeye başlar. Kar yağışlarının görüldüğü aylar ise aralık, ocak ve şubat aylarıdır.

Hava durumu dikkate alınacak olursa sıcak ve yağışsız geçen temmuz ve ağustos ayları bu şehri ziyaret için en uygun olan zamanlardır. Fakat şehirde mayıs ayında gerçekleştirilen Hiroşima Çiçek Festivali’ne ise doğa, çiçekler ve müzik eşliğinde barış kutlanmakta ve bu tarihte de şehre oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir.

Hiroşima’da Nerede Kalınır?

4137066.jpg

Hiroşima içerisindeki su kanalları sayesinde altı bölgeye ayrılmış bir yerleşim merkezidir. Geçmiş tarihinden dolayı bölge sıkça ziyaretçi aldığı gibi, yaşanılanları unutmadan atlatmaya çalışan kendi halkı da şehrin tarihî önemini korumasında rol oynamıştır. Baştan sona tarihî bir gerçekliği yansıtan bu şehirde her sokak, her mahalle ayrı ayrı önem taşımaktadır. Hiroşima şehrine gelen herkesin en başta görmesi gereken yerler Miyajima bölgesindeki Dünya Miras Alanları ve Atom Bombası Kubbesi olup bunların yanında Hiroşima’da görülmeye değer daha birçok tarihî alan sayılabilir. Şehrin tarih kokan sokakları, yaşanılan anıların canlandırıldığı caddeleri, sahil şeridindeki adalarıyla bu şehirde görülmesi gereken yerler çok fazla olmaktadır. O yüzden nereleri görüp nerelerde gezileceğini belirledikten sonra, o bölgeye yakın yerlerde konaklama tavsiye edilir. Şehir içi ulaşım kolay olmasının yanında bölgeler arası mesafeler uzun süreceğinden, en çok hangi bölgede zaman geçirilmek isteniyor ise, o bölgede ya da o bölgeye yakın bir yerde konaklamak uygun olacaktır.

Şehrin doğal güzelliklerini görmek isterseniz, şehrin en güzel adalarını ve dağ manzaralarını kapsayan Aki bölgesinde konaklayabilirsiniz. Eğer burada konaklarsanız aynı zamanda karşısında bulunan Kure’de yetişen turunçgillerden tadabilir ve sonbaharda yürüyüş parkına çevrilen Sandankyo Goge’de yürüyüş yapabilirsiniz. Bu bölgede konaklama için en iyi oteller; Aki Grand Hotel,Miyajima Coral Hotel, Sakuraya ve Kurayado Iroha olacaktır.

Tarihî sokaklarını gezerken denizinin de tadını çıkarmak istiyorsanız o zaman Bingo bölgesinde konaklamanız tavsiye edilmektedir. Burada bulunan Seto İç Denizi’ne bağlı olan Onomichi ve Tomonouro tarihî yönden zengin bir kültüre sahip iki önemli destinasyondur. Onomichi’de Senkoji Tapınağı’na çıkarak muhteşem manzaranın tadını çıkarabilir, tarihî bir liman olan Tomonoura’da deniz seferlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu bölgede konaklama için en iyi oteller; Ryokan Urashima, Green Hill Hotel Onomichi, Onomichi Royal Hotel ve Onomichi Kokusai Hotel olacaktır.

Hiroşima yerlileri arasında oldukça popüler olan Bihokubölgesi ise çiçek parkları, meyve tarlaları ve şarap imalathanelerini ziyaret etmek için uygun bir konaklama alanı olacaktır. Güneyindeki gibi bir plaj etkinliği olamayan bu bölge, deniz sevmeyenler için uygun olacaktır. Bu bölgede konaklama için ise yalnızca iki tane otel bulunmaktadır. Otellerin isimleri Hibaso ve Miyoshi Royal Hotel’dir.

Eşsiz doğasının yanında dini törenlerdeki maskeli, özel giysili, şarkılı ve şiirli Kagura gösterilerinin de tadını çıkarmak isterseniz de Geihoku bölgesinde konaklamanız tavsiye edilmektedir. Geihoku bölgesinde 30 metre yüksekliğinde bir şelale, doğal kaplıcalar ve kayak merkezleri bulunmaktadır. Tam bir doğa harikası ve kültür merkezi olan bu yerde konaklamak isterseniz aynı zamanda bölgedeki tarihî kalıntıları da inceleyebilirsiniz. Yalnız bu bölgenin iç kısımlarında konaklama imkânı bulunmamaktadır. O yüzden bölgeye yakın yerlerde konaklamak gerekecektir.

Hiroşima Gezilecek Yerler

Hiroşima dünyaya adını yaşadığı büyük felaketle duyursa da aslında yaşanılan felaketten sonra kendini hızla toparlayan ve çabuk büyüyen bir şehir olmuştur. Şehre gittiğinizde savaş sırasında yaşananları, sonrasındaki mücadeleyi hemen fark etmenizin yanında ayrıca şehir doğal güzellikleriyle, parklarıyla, tarihî tapınaklarıyla, güzel adalarıyla gerçekten görülmeye değer barındırmaktadır.

Hiroşima Gezilecek Yerler

Hiroşima tarihinin en önemli ve en acı tarihinden kalma kalıntıları görmek isterseniz Hiroşima Anıtı Müzesi, patlamanın ardından radyasyon nedeniyle ölen küçük çocuğun hikâyesini merak ederseniz Çocuk Barış Anıtı’nı görmelisiniz. Atılan bombadan sonra yıkılmayan nadir binalardan biri olan Atom Bombası Kubbesi, bombalama sırasında yıkılan ama sonradan yeniden inşa edilen Hiroşima Kalesi de şehrin tarihine tanıklık eden noktalardır. Samuray zamanlarından kalma Shukkei- En Bahçesi ve tarihsel ve doğal bir güzellik sunan Mitai- Dera ve Fudoin Tapınakları ise kesinlikle görülmesi gereken tarihî yapılardır. Ayrıca, körfezin açıklarında bulunan Itsukushima Adası, Japonya’nın en ünlü ve en görkemli ağaçlarını görebileceğiniz Momijidani Parkı ve ünlü bir hayvanat bahçesi olan Hiroşima Şehri Hayvanat Bahçesi de eşsiz doğası ve güzelliğiyle görülmesi gereken yerler listesindedir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Hiroşima Şehir İçi Ulaşım

008_002.jpg

Öncelikle eğer Hiroşima şehrine hava yolu ile gelindiyse şehir merkezine ulaşmak için Astramline, otobüs veya Taksi kullanabilirsiniz.

Astramline: Elektrikli bir ulaşım aracı olan Astramline ile havaalanından şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Bilet ücreti ise 1.340 yen olmaktadır.

Otobüs: Bilet ücretleri neredeyse Astramline biletleri ile aynı olmasına rağmen otobüs ile şehir merkezine gitmek yaklaşık 65 dakika sürmektedir.

Taksi: Taksi ile ulaşım her şehirde olacağı gibi Hiroşima kentinde de en hızlı ve konforlu ulaşım yoludur. Hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşmak için taksi tercih edilebilir fakat havaalanından şehir merkezine ödenecek ücret yaklaşık 15.000 yen olmaktadır.

Hiroşima kentinde şehir içi ulaşım ise oldukça kolaydır. Ulaşımın çokça rahat ve ucuz olduğu bu şehirde; Hiroden adındaki tramvaylar, elektrikli ulaşım aracı olan Astramline, iki farklı hatta sahip olan otobüsler veya taksiler ulaşım için kullanılmaktadır.

Hiroden (Tramvay) en kullanışlı ve en ucuz ulaşım aracı olmaktadır. 8 hattan oluşan Hiroden’lerin ücretleri gidilecek yere göre değişkenlik göstermektedir ve biletler duraklardaki otomatlardan temin edilebilir.

Asramline ise genellikle banliyölere hizmet vermekle birlikte, turistik mekânlara da ulaşım sağlamaktadır. Bilet fiyatları 470 yen olup duraklardaki otomatlardan sağlanabilir.

Otobüsler ile şehir merkezine ve banliyölere ulaşım sağlanabilir. Çok sayıda otobüs barındıran bu şehirde 2 farklı otobüs hattı bulunmaktadır. Bilet ücretleri 150 yen olmakla birlikte hem otomatlardan hem de aracın içerisinde şoförlerden temin edilebilir.

Taksiler ise açılışı 620 yen ile yapmakta ve kilometre başına 520 yen almaktadır.

Hiroşima Mutfağı

sushi-1858696_960_720.jpg

Japon mutfağının kendine has lezzetlerini bu şehirde bulmak mümkün olacaktır. Hiroşima, Japonya’nın her çeşit zenginliğini içinde barındırdığı gibi mutfak konusunda da bu şehirde deneyimleyeceğiniz yiyeceklerle tüm Japon mutfağını tatmış olacaksınız.

Özellikle Japon mutfağının en meşhur yemeği olan okonomiyaki mutlaka Hiroşima şehrinde yenmelidir. Japonya’nın her şehrinde kendine özgü yapılma biçimi olan bu yemeğin en iyi Hiroşima’da pişirildiği iddia edilir. Un, su, yumurta ve karışık sebzelerle hazırlanan bu yemek bizim mutfağımızdaki bulamaça benzemektedir. Japonlar da bu yemeğe bazı yerlerde “Japon pizzası” demektedir.

Japonya’ya özgü yemek kültüründe sadece yemeğin içeriğinin zenginliği değil, yemeği sunuş şekli de oldukça özenlidir. Her yemeğin kendine göre bir sunuş şeklinin olması hem yemeğin tadını artırır hem de önce görsel olarak doyurmaktadır.

Hiroşima mutfağında ayrıca deniz ürünleri de oldukça fazla tüketilir. Deniz şehri olmasından dolayı her zaman taze olarak bulabileceğiniz deniz ürünlerinin Hiroşima’nın kendine has olan soslarıyla harmanlanmış halini kesinlikle denemelisiniz. Yosun ve zencefil ile yapılan soslarla hazırlanan bu deniz ürünlerinin yanında ayrıca dünya mutfaklarından lezzetler de bulabilmek mümkün olacaktır.

Hiroşima şehrinde yeme içme konusunda sıkıntı yaşanmamasının bir diğer nedeni de turist ofislerinde şehrin ulaşım haritası yerine ilk önce şehirdeki restoran haritasını dağıtmalarıdır. Mutfak kültürüne oldukça değer veren Japonlar, gittiğiniz her şehirde sizlere ayrı ayrı restoranların adreslerini ve nerede ne yenmesi gerektiğini anlatan haritalar dağıtacaklardır.

Japonya’nın herhangi bir şehrinde rahatlıkla bulabileceğiniz sushi, sashimi, maki, nigiri ve vasabi mutlaka denenmesi gereken yerel yiyecekler arasında gelmektedir. Hiroşima’da İstasyon Bölgesi’nde Yocchan adlı restoranda veya Peace Memorial Park’a yakın Hassei’de okonomiyaki, Hiroşima merkezinde yer alan Ekohiki’deistiridye yemenizi tavsiye ederiz. Yine Peace Memorial Park’ın yakınlarında Okonomiyaki Nagata-ya aslı restoranda da okonomiyaki’yi deneyebilirsiniz. Yemek zinciri Oootaya’da çeşitli Japon lezzetlerini deneyebileceğiniz gibi Avrupa’dan lezzetler denemek isterseniz Parco della Pace’de İtalyan lezzetlerini, güzel bir et yemek isterseniz de Momonoki’yi önerebiliriz.

Hiroşima’da Alışveriş

b.jpg

Öncelikle Japonya ülkesinin tam bir alışveriş cenneti olduğu unutulmamalıdır. Japonya’nın hangi şehrine giderseniz gidin, yapacağınız tüm alışverişler hem oldukça kaliteli hem de uygun fiyatlı olacaktır. Teknolojiden gıdaya, giyimden aksesuara kadar her çeşit alışverişi gerçekleştirebileceğiniz bu ülkede Hiroşima şehrinde de aklına gelebilecek her türlü alışverişi yapabilirsiniz.

Hiroşima şehrinde butik dükkânlar ve büyük alışveriş merkezleri ayrı ayrı yerlerde toplanmıştır. Şehir merkezinde bulunan Hon- Dori isimli mekân ise şehrin en büyük kapalı çarşısıdır. Bu çarşıda yapacağınız alışverişte teknolojinin en yeni ürünlerinden başlayıp, en küçük hediyelik eşyaya kadar her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Eğer sadece teknoloji için alışveriş yapmak istiyorsanız Enkobashi-cho tramvay durağının hemen yanında konumlanan Best Denki isimli mağazada, teknoloji üzerine her çeşit alışverişi gerçekleştirebilirsiniz. Matsubara-cho bölgesinde bulunan Fukuya isimli alışveriş merkezinde ise yerel ürünlerden butik eşyalara ve kitaplardan çeşitli aksesuar ürünlerine kadar her türlü alışveriş ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Geleneksel ürün alışverişi yapmak istiyorsanız, şehrin yerel pazarlarına ve aktarlarına kesinlikle uğramanız gerekmektedir. Matcha çayı Japonya’nın her şehrinde bolca bulunur ve kesinlikle denenmesi gereken yerel bir lezzettir. Koyu yeşil renginde olan bu çay hem yerinde içilmeli hem de ülkenize dönerken yanınıza bolca almanız gereken bir çaydır. Yalnız, Japonya’da yerel ürünlerin fiyatlarının oldukça pahalı olduğu unutulmamalıdır. Bunun yanında şehrin yerel pazarlarından ya da mağazalarından Japonlara özgü olan geleneksel giysileri kimonodan bir tane hatıra amaçlı alabilirsiniz. Kimono fiyatlarının oldukça pahalı olmasının yanında dilerseniz sadece birkaç günlüğüne de uygun fiyata kiralayabilirsiniz. Pirinç ve tahıl tozundan yapılan yerel içkileri olan Sake ise kesinlikle hem yerinde tadılmalı hem de mağaza ve dükkânlardan en uygun fiyatlısını bulup ülkenize dönerken yanınızda götürmeniz gereken yerel lezzetlerden biri olmaktadır.

Hiroşima Gece Hayatı  

shack_1.jpg

Gündüz hayatı nasıl eğlenceli ve aktif ise Hiroşima gece hayatını da aynı derecede aktif tutmaktadır. Hemen hemen her bölgede bulabileceğiniz barlarda sabahlara kadar olmasa da gecenin geç saatlerine kadar süren eğlenceler bulmak mümkün olacaktır. Hiroşima şehrinde gece hayatı yaşanılan yıkıcı geçmişi unutturmak adına gerçekten çok canlı ve eğlenceli olmaktadır. Özellikle Nagarekava bölgesinde birçok bar ve gece kulübü bulabileceğiniz gibi aynı zamanda Parco binasının yanında toplanan birçok bar, pub ve gece kulüplerinden birinde de eğlenebilirsiniz.

Bu şehirde en iyi bilinen bar ve kulüp tarzındaki mekân isimleri; başta Mac Bar olmak üzere, Stevie’s Wunder Bar, Cat Cafe Manekineko ve Dour-s Bar olarak sıralanabilir. Pistte dans etmek, karaoke yapmak gibi disko tarzı eğlence mekânları isterseniz de Mambos, After Beat ve Club G Hiroşima tam size göre olacaktır. Eğer caz dinlemek istiyorsanız; Bird isimli mekâna gidilmesi tavsiye edilir ve gay kulüpleri tercih etmek isterseniz de Kumagoro tavsiye edilen mekânlardan biri olacaktır.

Hiroşima’da kesinlikle uğramanız gereken mekânlardan biri de Cafe Lotus olacaktır. Bu mekânın en ilginç özelliklerinden biri de içeriye ayakkabılarınızı çıkarıp giriyor olmanız. Size verilen kitli dolaplara eşyalarınızı bırakarak sanki eve giriyormuşçasına rahatlama sağlayan bu mekân, hem sıcak insanlarla kaynaşmak hem de Japon evlerinin eğlence hayatını deneyimlemek için güzel bir fırsat sunar. Genellikle kimsenin pek bilmediği bu gizli mekân 3-12, 5th floor of Building Namiki Curl, Mikawa-cho, Naku-ku, Hiroshima adresinde bir binanın beşinci katında bulunmaktadır. Sabah saat 06.00’dan sabaha karşı saat 03.00’e kadar hizmet veren bu eve girişler ücretsiz olup bira fiyatları 500 yen’den başlamaktadır.

Eğer akşamüstü gece eğlencesine başlamadan önce bir şeyler atıştırmak ve rahatlamak istiyorsanız da J-Cafe tercih edilmelidir. Ahşaptan oluşan bu kafede tahtadan yapılmış kanepelere oturarak hem yerel lezzetlerden küçük parçalar atıştırabilir hem de günün yorgunluğunu atmak için özel karışımlı bitki çaylarından içebilirsiniz.

Üzücü bir tarihe tanıklık eden Hiroşima, geçmişi unutmak ve yeniden hayata dâhil olabilmek umudu ile içerisinde barındırdığı her türlü insanı mutlu etme amacı taşır. Sadece gece eğlencesi olarak içki içip dans etmek değil, aynı zamanda şehrin en güzel manzarasına tanıklık edebileceğiniz tepeler, sokaklar da mevcut olmaktadır. Tüm günün yorgunluğunu sessiz ve huzurlu bir şekilde bu yerlerde atabilir, sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Okonomimura ve Mt. Haigamine caddelerinde gezerken bu caddelerden birinde herhangi bir restorana oturarak hem sessizliğin tadını çıkarıp hem de en güzel şehir manzaraları eşliğinde Japon yerel mutfağının tadını çıkarabilirsiniz.

Gece sabaha karşı gideceğiniz Kiri-no-Umi bölgesinde ise kıyıda oturup denizden güneşin doğuşunu izleyebilir, sadece bu doğuşu izlemek için kilometrelerce yol gelip bölgeyi ziyaret eden insanlarla tanışabilirsiniz.

Hiroşima Festivalleri

2452_PL.jpg

Hiroşima yıl içinde pek fazla etkinliğe sahne olmasa da ziyaretçilerini tatmin edecek dünyaca ünlü iki büyük festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bu dönemlerde şehrin oldukça kalabalık olacağını aklınızda bulundurarak otel rezervasyonlarını önceden yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Hiroşima Uluslararası Animasyon Festivali: Dünya barışına vurgu yapılmak amacıyla düzenlenen bu uluslararası film festivali, her yıl ağustos ayında düzenlenmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima kentinin uğradığı nükleer saldırıyı konu eden bu gösterilerde sanatsal bir dille yaşanılan acılar anlatılmaktadır.

Hiroşima Çiçek Festivali: Her yıl mayıs ayında düzenlenen bu festival 3 gün sürmektedir. Müziğin, dans gösterilerinin ve diğer birçok etkinliğin olduğu bu festivalde doğa ve insan sevgisi anlatılarak barışın önemi vurgulanır.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Hiroşima Resmi Tatiller

Belirsiz: Bahar Günü

29 Nisan: Yeşil Gün

3 Mayıs: Anayasa Günü

4 Mayıs: Halk Günü

5 Mayıs: Çocuk Günü

20 Temmuz: Denizcilik Günü

15 Eylül: Yaşlılara Saygı Günü

Belirsiz: Sonbahar Günü

3 Kasım: Kültür Günü

23 Kasım: İşçiler Şükran Günü

23 Aralık: İmparator’un Doğum Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Hiroşima İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 110

Ambulans: 119

İtfaiye: 119

Hiroşima Dış Temsilcilikleri

T.C. Tokyo Büyükelçiliği

Telefon: +81-3) 6439-5700

Fax: +81-3) 3470-5136

Eposta:[email protected]

Adres: 2-33-6 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo, 150-0001 JAPONYA

İnternet sitesi: http://tokyo.be.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Hafta içi 09.00-12.30 ile 14.00-17.30

Hiroşima Para Birimi

Hiroşima’da para birimi olarak Japon yeni kullanılmaktadır. 1 JPY yaklaşık olarak 0,054 TL’ye karşılık gelmektedir.

*Kur bilgisi Ekim 2018’de güncellenmiştir.

Hiroşima’nın Resmi Dili

Hiroşima’da resmî dil olarak Japonya’nın resmî dili olan Japonca konuşulmaktadır.

Hiroşima Saat Farkı

Hiroşima ile Türkiye arasında 6 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 16.00’yı gösterirken Hiroşima’da saat 22.00’dir.

Hiroşima Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 8oC
  • Nis 13oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 17oC
  • Kas 12oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.194 milyon / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY)/ İklim: Muson iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün