Hiroşima Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hiroshima-1193455_960_720.jpg

Japonca “geniş ada” anlamına gelen Hiroşima, ülkesinin en önde gelen sanayi merkezlerinden biri olmasına rağmen, dünyaya adını uğradığı nükleer saldırı ile duyurmuştur. 1589 yılında Japonya ülkesinin en güçlü feodal hükümdarlarından olan Möri Terumoto tarafından Seto İç Denizi’nin nehir deltasında kurulmuş olup, ilk kez şehir ünvanını 1 Nisan 1889 yılında almıştır. Öta Nehri deltasının kıyı şeridinde bulunan Hiroşima şehri, bu nehrin kanalları sayesinde adacıklar halinde konumlanmaktadır.

Şehir kara bir saldırıya uğramadan önce hızla büyüyen ve giderek sanayisini daha iyi hale getiren ve gelecek vaat eden bir şehirdi. Şehrin konumu ve büyümekte olan sanayisi nedeniyle Japonya için önemli olan Hiroşima; Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri arasında olan savaşta çok büyük yaralar aldı. 8 Aralık 1941’te başlayan savaş tüm hızıyla devam ederken Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Truman; 26 Temmuz 1945’te Japonya’nın teslim olmasını isteyen bir bildirge yayınladı. Bildirgeyi kabul etmeyen Japonya’ya daha önce denemeleri yapılan atom bombasının atılması için emir veren Truman, 6 Ağustos 1945 yılında Hiroşima’ya bıraktığı “little boy” isimli atom bombası ile sadece ilk etapta 70 bin kişinin ölümüne neden olmuştur. Atom bombasının yaymış olduğu radyasyonlar nedeniyle doğan hastalıklar yüzünden ölen insanlarla birlikte bu sayı 90 bini aşmış bulunmaktadır ve günümüzde de bu radyasyonun etkileri halen devam etmektedir. Bu olayın ardından 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 yılında Japonya'nın diğer şehirlerinden biri olan Nagazaki şehrine de “Fat Man” isimli bir atom bombası atan ABD, burada 74 bin kişinin ölümüne neden olup daha sonrasında yaydığı hastalıklar ile ölüm sayısının 143 bine yükselmesine neden olmuştur.
 

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Hiroşima Gezilecek Yerler

Hiroşima dünyaya adını yaşadığı büyük felaketle duyursa da aslında yaşanılan felaketten sonra kendini hızla toparlayan ve çabuk büyüyen bir şehir olmuştur. Şehre gittiğinizde savaş sırasında yaşananları, sonrasındaki mücadeleyi hemen fark etmenizin yanında ayrıca şehir doğal güzellikleriyle, parklarıyla, tarihî tapınaklarıyla, güzel adalarıyla gerçekten görülmeye değer barındırmaktadır.

Hiroşima Gezilecek Yerler

Hiroşima tarihinin en önemli ve en acı tarihinden kalma kalıntıları görmek isterseniz Hiroşima Anıtı Müzesi, patlamanın ardından radyasyon nedeniyle ölen küçük çocuğun hikâyesini merak ederseniz Çocuk Barış Anıtı’nı görmelisiniz. Atılan bombadan sonra yıkılmayan nadir binalardan biri olan Atom Bombası Kubbesi, bombalama sırasında yıkılan ama sonradan yeniden inşa edilen Hiroşima Kalesi de şehrin tarihine tanıklık eden noktalardır. Samuray zamanlarından kalma Shukkei- En Bahçesi ve tarihsel ve doğal bir güzellik sunan Mitai- Dera ve Fudoin Tapınakları ise kesinlikle görülmesi gereken tarihî yapılardır. Ayrıca, körfezin açıklarında bulunan Itsukushima Adası, Japonya’nın en ünlü ve en görkemli ağaçlarını görebileceğiniz Momijidani Parkı ve ünlü bir hayvanat bahçesi olan Hiroşima Şehri Hayvanat Bahçesi de eşsiz doğası ve güzelliğiyle görülmesi gereken yerler listesindedir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Hiroşima’ya Ne Zaman Gidilir?

sea-1259890_960_720.jpg

Hiroşima’da muson ikliminin nemli hali etkili olduğu için kış ayları serin ve ılıman şekilde geçmektedir. Yaz aylarının ise tam tersi olarak sıcak ve nemli geçtiği bu şehirde ağustos ayı temmuz ayından daha sıcak yaşanmaktadır çünkü normalde temmuz ayında hava sıcaklığının en yüksek derecede olması gereken bu şehirde mevsimsel geçişlerde gecikmeler yaşanmaktadır. Yıl boyunca yağmur yağışlarına maruz kalan bu şehirde yıllık ortalama yağış miktarı bir hayli yüksektir. Yağmurların dindiği havanın ise en soğuk olduğu aylar bu şehirde aralık ve ocak aylarıdır. Yağmurun en çok yağdığı ay ise haziran ve temmuz olup bu aylarda şehir ısınmaya başlamaktadır. Ağustos ayı ise şehrin hem en az yağmur alan hem de en sıcak yaz ayıdır.

Kış mevsiminin çok soğuk olmadığı Hiroşima’da en düşük sıcaklıklar 5 ile 7 derece arasında değişmektedir. Haziran ayı ile başlayan sıcaklıklar en yükse 30 dereceye ağustos ayında ulaşır ve kasım ayında düşmeye başlar. Kar yağışlarının görüldüğü aylar ise aralık, ocak ve şubat aylarıdır.

Hava durumu dikkate alınacak olursa sıcak ve yağışsız geçen temmuz ve ağustos ayları bu şehri ziyaret için en uygun olan zamanlardır. Fakat şehirde mayıs ayında gerçekleştirilen Hiroşima Çiçek Festivali’ne ise doğa, çiçekler ve müzik eşliğinde barış kutlanmakta ve bu tarihte de şehre oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir.

Hiroşima’ya Nasıl Gidilir?

bullet-train-1918480_960_720.jpg

Hiroşima kentine Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmamakla birlikte, Osaka veya Tokyo’ya yapılacak 12 - 14 saat süren uçuşlardan sonra hızlı tren ile ulaşabilirsiniz. Hızlı trenler normalde yerel halk için oldukça pahalı olmakla birlikte eğer gitmeden önce hızlı tren biletleri Türkiye’den alınırsa daha uygun fiyata gelmektedir.

Hiroşima’da Nerede Kalınır?

4137066.jpg

Hiroşima içerisindeki su kanalları sayesinde altı bölgeye ayrılmış bir yerleşim merkezidir. Geçmiş tarihinden dolayı bölge sıkça ziyaretçi aldığı gibi, yaşanılanları unutmadan atlatmaya çalışan kendi halkı da şehrin tarihî önemini korumasında rol oynamıştır. Baştan sona tarihî bir gerçekliği yansıtan bu şehirde her sokak, her mahalle ayrı ayrı önem taşımaktadır. Hiroşima şehrine gelen herkesin en başta görmesi gereken yerler Miyajima bölgesindeki Dünya Miras Alanları ve Atom Bombası Kubbesi olup bunların yanında Hiroşima’da görülmeye değer daha birçok tarihî alan sayılabilir. Şehrin tarih kokan sokakları, yaşanılan anıların canlandırıldığı caddeleri, sahil şeridindeki adalarıyla bu şehirde görülmesi gereken yerler çok fazla olmaktadır. O yüzden nereleri görüp nerelerde gezileceğini belirledikten sonra, o bölgeye yakın yerlerde konaklama tavsiye edilir. Şehir içi ulaşım kolay olmasının yanında bölgeler arası mesafeler uzun süreceğinden, en çok hangi bölgede zaman geçirilmek isteniyor ise, o bölgede ya da o bölgeye yakın bir yerde konaklamak uygun olacaktır.

Şehrin doğal güzelliklerini görmek isterseniz, şehrin en güzel adalarını ve dağ manzaralarını kapsayan Aki bölgesinde konaklayabilirsiniz. Eğer burada konaklarsanız aynı zamanda karşısında bulunan Kure’de yetişen turunçgillerden tadabilir ve sonbaharda yürüyüş parkına çevrilen Sandankyo Goge’de yürüyüş yapabilirsiniz. Bu bölgede konaklama için en iyi oteller; Aki Grand Hotel,Miyajima Coral Hotel, Sakuraya ve Kurayado Iroha olacaktır.

Devamını Oku

Hiroşima Şehir İçi Ulaşım

008_002.jpg

Öncelikle eğer Hiroşima şehrine hava yolu ile gelindiyse şehir merkezine ulaşmak için Astramline, otobüs veya Taksi kullanabilirsiniz.

Astramline: Elektrikli bir ulaşım aracı olan Astramline ile havaalanından şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Bilet ücreti ise 1.340 yen olmaktadır.

Otobüs: Bilet ücretleri neredeyse Astramline biletleri ile aynı olmasına rağmen otobüs ile şehir merkezine gitmek yaklaşık 65 dakika sürmektedir.

Taksi: Taksi ile ulaşım her şehirde olacağı gibi Hiroşima kentinde de en hızlı ve konforlu ulaşım yoludur. Hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşmak için taksi tercih edilebilir fakat havaalanından şehir merkezine ödenecek ücret yaklaşık 15.000 yen olmaktadır.

Hiroşima kentinde şehir içi ulaşım ise oldukça kolaydır. Ulaşımın çokça rahat ve ucuz olduğu bu şehirde; Hiroden adındaki tramvaylar, elektrikli ulaşım aracı olan Astramline, iki farklı hatta sahip olan otobüsler veya taksiler ulaşım için kullanılmaktadır. 

Devamını Oku

Hiroşima Mutfağı

sushi-1858696_960_720.jpg

Japon mutfağının kendine has lezzetlerini bu şehirde bulmak mümkün olacaktır. Hiroşima, Japonya’nın her çeşit zenginliğini içinde barındırdığı gibi mutfak konusunda da bu şehirde deneyimleyeceğiniz yiyeceklerle tüm Japon mutfağını tatmış olacaksınız.

Özellikle Japon mutfağının en meşhur yemeği olan okonomiyaki mutlaka Hiroşima şehrinde yenmelidir. Japonya’nın her şehrinde kendine özgü yapılma biçimi olan bu yemeğin en iyi Hiroşima’da pişirildiği iddia edilir. Un, su, yumurta ve karışık sebzelerle hazırlanan bu yemek bizim mutfağımızdaki bulamaça benzemektedir. Japonlar da bu yemeğe bazı yerlerde “Japon pizzası” demektedir.

Japonya’ya özgü yemek kültüründe sadece yemeğin içeriğinin zenginliği değil, yemeği sunuş şekli de oldukça özenlidir. Her yemeğin kendine göre bir sunuş şeklinin olması hem yemeğin tadını artırır hem de önce görsel olarak doyurmaktadır.

Hiroşima mutfağında ayrıca deniz ürünleri de oldukça fazla tüketilir. Deniz şehri olmasından dolayı her zaman taze olarak bulabileceğiniz deniz ürünlerinin Hiroşima’nın kendine has olan soslarıyla harmanlanmış halini kesinlikle denemelisiniz. Yosun ve zencefil ile yapılan soslarla hazırlanan bu deniz ürünlerinin yanında ayrıca dünya mutfaklarından lezzetler de bulabilmek mümkün olacaktır.

Devamını Oku

Hiroşima Gece Hayatı  

shack_1.jpg

Gündüz hayatı nasıl eğlenceli ve aktif ise Hiroşima gece hayatını da aynı derecede aktif tutmaktadır. Hemen hemen her bölgede bulabileceğiniz barlarda sabahlara kadar olmasa da gecenin geç saatlerine kadar süren eğlenceler bulmak mümkün olacaktır. Hiroşima şehrinde gece hayatı yaşanılan yıkıcı geçmişi unutturmak adına gerçekten çok canlı ve eğlenceli olmaktadır. Özellikle Nagarekava bölgesinde birçok bar ve gece kulübü bulabileceğiniz gibi aynı zamanda Parco binasının yanında toplanan birçok bar, pub ve gece kulüplerinden birinde de eğlenebilirsiniz.

Bu şehirde en iyi bilinen bar ve kulüp tarzındaki mekân isimleri; başta Mac Bar olmak üzere, Stevie’s Wunder Bar, Cat Cafe Manekineko ve Dour-s Bar olarak sıralanabilir. Pistte dans etmek, karaoke yapmak gibi disko tarzı eğlence mekânları isterseniz de Mambos, After Beat ve Club G Hiroşima tam size göre olacaktır. Eğer caz dinlemek istiyorsanız; Bird isimli mekâna gidilmesi tavsiye edilir ve gay kulüpleri tercih etmek isterseniz de Kumagoro tavsiye edilen mekânlardan biri olacaktır.

Devamını Oku

Hiroşima Festivalleri

2452_PL.jpg

Hiroşima yıl içinde pek fazla etkinliğe sahne olmasa da ziyaretçilerini tatmin edecek dünyaca ünlü iki büyük festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bu dönemlerde şehrin oldukça kalabalık olacağını aklınızda bulundurarak otel rezervasyonlarını önceden yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Devamını Oku

Hiroşima’da Alışveriş

b.jpg

Öncelikle Japonya ülkesinin tam bir alışveriş cenneti olduğu unutulmamalıdır. Japonya’nın hangi şehrine giderseniz gidin, yapacağınız tüm alışverişler hem oldukça kaliteli hem de uygun fiyatlı olacaktır. Teknolojiden gıdaya, giyimden aksesuara kadar her çeşit alışverişi gerçekleştirebileceğiniz bu ülkede Hiroşima şehrinde de aklına gelebilecek her türlü alışverişi yapabilirsiniz.

Hiroşima şehrinde butik dükkânlar ve büyük alışveriş merkezleri ayrı ayrı yerlerde toplanmıştır. Şehir merkezinde bulunan Hon- Dori isimli mekân ise şehrin en büyük kapalı çarşısıdır. Bu çarşıda yapacağınız alışverişte teknolojinin en yeni ürünlerinden başlayıp, en küçük hediyelik eşyaya kadar her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Eğer sadece teknoloji için alışveriş yapmak istiyorsanız Enkobashi-cho tramvay durağının hemen yanında konumlanan Best Denki isimli mağazada, teknoloji üzerine her çeşit alışverişi gerçekleştirebilirsiniz. Matsubara-cho bölgesinde bulunan Fukuya isimli alışveriş merkezinde ise yerel ürünlerden butik eşyalara ve kitaplardan çeşitli aksesuar ürünlerine kadar her türlü alışveriş ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Devamını Oku

Hiroşima Saat Farkı

Hiroşima ile Türkiye arasında 6 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 16.00’yı gösterirken Hiroşima’da saat 22.00’dir.

Hiroşima Para Birimi

Hiroşima’da para birimi olarak Japon yeni kullanılmaktadır. 1 JPY yaklaşık olarak 0,054 TL’ye karşılık gelmektedir.

*Kur bilgisi Ekim 2018’de güncellenmiştir.

Hiroşima Resmi Tatiller

Belirsiz: Bahar Günü

29 Nisan: Yeşil Gün

3 Mayıs: Anayasa Günü

4 Mayıs: Halk Günü

5 Mayıs: Çocuk Günü

20 Temmuz: Denizcilik Günü

15 Eylül: Yaşlılara Saygı Günü

Belirsiz: Sonbahar Günü

3 Kasım: Kültür Günü

23 Kasım: İşçiler Şükran Günü

23 Aralık: İmparator’un Doğum Günü

Devamını Oku

Hiroşima Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 8oC
  • Nis 13oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 17oC
  • Kas 12oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.194 milyon / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY)/ İklim: Muson iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün