Eindhoven Hakkında Bilinmesi Gerekenler

eindhoven-2.jpg

Eindhoven, Avrupa'nın kuzey batı kıyılarında bulunan Hollanda'nın güneyinde yer alan bir şehirdir. 2016 yılına ait verilere göre yaklaşık 336 binlik bir nüfusa sahip olan Eindhoven; Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht'in ardından ülkenin 5. büyük şehri konumundadır. Eindhoven'a Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuşların yanı sıra ülkenin başkenti Amsterdam'dan kente kalkan trenlerle Eindhoven'a ulaşmanız mümkündür. Şehir ayrıca Belçika'nın Brüksel ve Antwerp şehirleri ile Almanya'nın Düsseldorf ve Köln şehirlerine arabayla 1 - 1,5 saat uzaklıktadır. Hollanda'da Türk vatandaşları için vize uygulaması olduğunu da hatırlatalım.

Belçika'ya yakın bir konumda olan Kuzey Brabat adlı il sınırları içerisinde yer alan Eindhoven, Hollanda'nın genelinde olduğu gibi düz bir arazi üzerindedir. Ancak özellikle Amsterdam ve diğer kıyı şehirlere nazaran deniz seviyesinden yüksek olduğu için o meşhur kanallara Eindhoven'da rastlanmaz. Düzenli bir yapıya ait olan şehirde birçok park da bulunmaktadır. Trafik sorunu bulunmayan kentte, bir Hollanda klasiği olarak kiralayacağınız bisikletlerle rahat rahat istediğiniz noktalara gidebilirsiniz. Eindhoven, ılıman okyanus iklimi etkisindedir. Ancak Amsterdam gibi kıyı bölgelere nazaran biraz daha serindir. Şehir özellikle sonbahar ve kış döneminde çok yağış alır ve hava soğur. Bu nedenle yaz aylarında gitmek en ideal seçimdir. Ancak kentin kışın da -özellikle Noel döneminde- gezilesi olduğunu not düşelim.

Eindhoven'ın tarihi 12. yüzyıla kadar uzanır. Bu dönemlerde küçük bir kasaba olan şehir, 1500'lerden itibaren önce İspanyollar, sonra da Fransızlar tarafından işgallere uğrayıp büyük hasarlar almış ve 19. yüzyıl başına kadar 2 bin nüfuslu ufak bir tarım kenti olarak kalmıştır. 19. yüzyılda tüm dünyayı etkisi almaya başlayan Sanayi Devrimi ile Eindhoven'ın da altın çağı başlamıştır. 1860'larda inşa edilen ilk demir yoluyla Belçika'ya bağlanan şehirde ilk sanayi faaliyetleri tekstil ve tütün üzerine kurulmuştur. Ardından 1891 yılında şehirle özdeşleşecek olan ünlü elektronik şirketi Philips kurulur ve kent Hollanda için oldukça kıymetli hale gelir. 1920'lerde 47 bin olan nüfus, 1930'larda büyük bir artış ile 100 bine ulaşır. 1921 yılında ünlü ağır vasıta markası DAF da Eindhoven'da kurulur ve şehir tam anlamıyla bir endüstri merkezi haline gelir.

2. Dünya Savaşı'ndaki Nazi Almanyası işgali tüm Hollanda’nın tümünü olduğu gibi Eindhoven'ı da etkiler. Naziler, şehrin ve ülkenin can damarı olan Philips fabrikası başta olmak üzere kenti bombardımana tutar. Philips fabrikasının Almanların vurduğu tek endüstiryel hedef olması kentin ne denli stratejik olduğunu göstermektedir. 19 Eylül 1944'te işgalden kurtulan Eindhoven sonrasında savaşın yaralarını hızla sararak bugünlere ulaşır. Kent, sanayinin yanı sıra Eindhoven Teknik Üniversitesi sayesinde bir öğrenci şehridir. Avrupa'nın seçkin mühendislik fakültelerini bünyesinde bulunduran üniversite binlerce öğrenciye eğitim vermektedir. Az önce de bahsettiğimiz gibi Philips demek neredeyse Eindhoven demektir. Philips demişken de Hollanda ve Avrupa futbolunun en iyi takımlarından birisi olarak kabul edilen PSV Eindhoven'a değinmemek olmaz. 1913 yılında Philips işçileri tarafından kurulan kulübün isminin açılımı "Philips Sport Vereniging" yani "Philips Spor Kulübü"dür. Eindhoven'ın gururu olan takım maçlarını da Philips Stadı'nda oynar. Eindhoven gezinizde Philips Stadı'nı ziyaret etmeniz ve PSV'nin sayısız kupayla dolu etkileyici müzesini gezmeniz kesinlikle önerilir. Son derece modern görünümdeki stat, -Philips'in büyük katkısıyla- dünyanın en iyi aydınlatılan stadı olarak gösterilmektedir.

Eindhoven; müzeleri, geniş parkları, mimari anlamda göz dolduran kiliseleri ve harika bir şekilde aydınlatılmış sokaklarıyla yolunuz Hollanda'ya düşmüşse ziyaret edilmesi gereken bir şehir. Van Abbe Müzesi, Philips Müzesi, DAF Müzesi, Tarihî Açık Hava Müzesi, Kempenland Müzesi ve MU Artspace gibi müzeleri ziyaret etmeniz şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca Eindhoven'ın en yüksek binası olan De Amirant da mimarisiyle ön plana çıkar. Kentte yine Philips'ın 75. yaşı şerefine Sanayi Devrimi'ni simgelemesi için inşa edilen UFO şeklindeki Evoluon binası da büyük ilgi çekmektedir. Eindhoven'da nüfusun çoğu Flemenk olsa da bir endüstri şehir olması popülasyonun da çeşitli olmasına sebep olmuştur. Resmî dil Flemenkçe olsa da insanlarla İngilizce konuşarak rahatça iletişim kurabilirsiniz. Eindhoven'da en büyük azılık grubunun nufüsun yüzde 5'ini oluşturan Türkler olduğunu da belirtelim. Düzenli bir sanayi şehri görünümündeki Eindhoven'da gece hayatı öğrenci nüfusu sayesinde hareketlidir. Özellikle merkez bölgelerde birçok bar, haftanın her günü gece geç saatlere kadar açıktır. Şehir yıl boyunca birçok konsere, festivale ve etkinliğe de ev sahipliği yapar.

Tanıtım Videosu :