Eindhoven Hakkında Bilinmesi Gerekenler

eindhoven-2.jpg

Eindhoven, Avrupa'nın kuzey batı kıyılarında bulunan Hollanda'nın güneyinde yer alan bir şehirdir. 2016 yılına ait verilere göre yaklaşık 336 binlik bir nüfusa sahip olan EindhovenAmsterdamRotterdam, Lahey ve Utrecht'in ardından ülkenin 5. büyük şehri konumundadır. Eindhoven'a Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuşların yanı sıra ülkenin başkenti Amsterdam'dan kente kalkan trenlerle Eindhoven'a ulaşmanız mümkündür. Şehir ayrıca Belçika'nın Brüksel ve Antwerp şehirleri ile Almanya'nın Düsseldorf ve Köln şehirlerine arabayla 1 - 1,5 saat uzaklıktadır. Hollanda'da Türk vatandaşları için vize uygulaması olduğunu da hatırlatalım. Belçika'ya yakın bir konumda olan Kuzey Brabat adlı il sınırları içerisinde yer alan Eindhoven, Hollanda'nın genelinde olduğu gibi düz bir arazi üzerindedir. Ancak özellikle Amsterdam ve diğer kıyı şehirlere nazaran deniz seviyesinden yüksek olduğu için o meşhur kanallara Eindhoven'da rastlanmaz. Düzenli bir yapıya ait olan şehirde birçok park da bulunmaktadır. Trafik sorunu bulunmayan kentte, bir Hollanda klasiği olarak kiralayacağınız bisikletlerle rahat rahat istediğiniz noktalara gidebilirsiniz. Eindhoven, ılıman okyanus iklimi etkisindedir. Ancak Amsterdam gibi kıyı bölgelere nazaran biraz daha serindir. Şehir özellikle sonbahar ve kış döneminde çok yağış alır ve hava soğur. Bu nedenle yaz aylarında gitmek en ideal seçimdir. Ancak kentin kışın da -özellikle Noel döneminde- gezilesi olduğunu not düşelim.
 

Tanıtım Videosu :

Devamını Oku

Eindhoven ile İlgili

Eindhoven Gezilecek Yerler

Hollanda’nın Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht şehirlerinin ardından 5. büyük şehri olan Eindhoven, 19. yüzyıldaki gelişimiyle ön plana çıkmaktadır. Bu tarihten öncesine kadar, ufak bir kasaba olan şehrin tarihi yaşadığı işgaller ve yıkımlar nedeniyle oldukça buruktur. Kökenleri 12. yüzyıla kadar uzanan ve Hollanda’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Eindhoven, 1500’lü yıllarda hem İspanyolların hem de Fransızların işgaline uğramış, bununla da kalmayıp yakılıp yıkılmıştır. Çok bitkin bir haldeyken 1629’da tekrar Hollanda’ya bağlı bir parça haline gelen şehrin kendine gelmesi uzun yıllar almıştır. 19. yüzyılın başında 2 bin nüfuslu bir kasaba halinde olan Eindhoven’ın kaderini değiştiren dönüm noktası ise Sanayi Devrimi olmuş, yapılan yeni demir yolunun ardından tütün ve tekstil ürünleri üzerine kurulan endüstri ile nüfus da artmaya başlamıştır. 1891’de kurulan elektronik devi Philips şehirle adeta özdeşleşirken, yine ünlü ağır taşıt üreticisi DAF ile birlikte Eindhoven, Hollanda’nın stratejik bir noktası haline gelmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında Philips fabrikası başta olmak üzere yaşanan yıkım Eindhoven’ı biraz sendeletse de kent hızla toparlanarak bugünkü çağdaş noktaya ulaşmıştır. Eindhoven’da Hollanda şehirleşmesinin karakteristik özelliği olarak düzenli ve geniş parklar, birbirinden değerli müzeler, Sanayi Devrimi’nin mimari alana etkisini gösteren ilginç binalar görülmeye değerdir.

Eindhoven Gezilecek Yerler

Eindhoven, neredeyse bütün Hollanda şehirleri gibi düz bir coğrafya üzerine kuruludur ve bu açıdan gezmesi de rahat bir kenttir. Caddelerinin bir kısmı araç trafiğine kapalı olan kentte, kiralayacağınız bir bisikletle gezilecek tüm yerlere rahatça ulaşmanız mümkündür. Eindhoven’da görmeniz gereken yerleri sıralayacak olursak; Evoluon Binası, Philips Stadyumu, Van Abbemuseum,Philips Müzesi, DAF Müzesi, MU Art Space Galerisi, St. Catherina Kilisesi, De Admirant binası, Genneper Parkı ve Flying Pins öne çıkan yerlerdir.

Adını andığımız yerlerle ilgili detaylı bilgi aşağıdadır.

Devamını Oku

Eindhoven Nerededir?

Hollanda, Avrupa’nın kuzey batısında Atlas Okyanusu’nun bir uzantısı olan Kuzey Denizi kıyısında, Belçika ile Almanya ile sınır komşusu olan bir ülkedir. Eindhoven şehri ise ülkenin güneyinde Belçika ve Almanya sınırlarına yakın konumda bulunmaktadır. Kuzey Barbant ilinde yer alır.

Eindhoven’a Ne Zaman Gidilir?

Eindhoven kenti, tüm Hollanda gibi ılıman okyanus iklimi bandında bulunur ve çok yağış alır. Yazın sıcaklıklar 20 - 25 derece bandında seyrederken kışın ise 3 - 6 derece arasında değişiklik gösterir. Yağışlara denk gelmemek ve sıcak havalarda şehri gezmek için Eindhoven'a mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında gitmeniz önerilir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var: Eindhoven'ın dünyaca ünlü birçok festivali, sonbahar ve kış aylarında gerçekleştiriliyor. Şehirde eylül ayında Nazi Almanyası işgalinden kurtuluşu simgeleyen Lichtjesroute isimli kentin dört bir yanının ışıklara bürüdüğü kurtuluş günü etkinlikleri kutlanıyor. Ekim ayında ise Dutch Design Week isimli birbirinden ilginç endüstriyel tasarımlara ev sahipliği yapan tasarım fuarı ziyaretçilerini bekliyor. Kasım ayının ikinci haftasında ise yine ışıkların hâkimiyeti altında geçen ve kenti adeta bir masal âlemine çeviren dünyaca ünlü Glow Festivali düzenleniyor. Aralık ayında ise Hollanda'nın en önemli açık hava etkinliklerinden birisi olan dünyaca ünlü birçok sanatçının sahne aldığı Folkwoods Festivali var. Eindhoven'da ayrıca yine aralık ayında gerçekleşecek Noel kutlamaları da Avrupa'nın birçok kentindeki gibi renkli ve görülmeye değer şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle hava her ne kadar soğuk ve yağışlı olsa da bu tarihlerde gitmeniz halinde de Eindhoven'ın keyfi bir başka olacaktır. Bavulunuzu iklim şartlarını gözeterek hazırlamanızda fayda var.

Eindhoven Nasıl Gidilir?

Perron_Station_Eindhoven.jpg

Türkiye'den Eindhoven'a direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul'dan Amsterdam'a 3,5 saat sürecek bir uçuşun ardından buradan Eindhoven'a 20 dakikada bir kalkan trenlere binip şehre ualaşabilirsiniz. Biletler 20 euro civarında olup yolculuk 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Eindhoven Nerede Kalınır?

Hollanda’nın Sanayi Devrimi ile gelişen kentlerinden biri olan Eindhoven, ülkenin büyük şehirleri arasında yer alıyor. Belçika sınırına yakın, Kuzey Brabat bölgesindeki bu keyifli şehir, son derece planlı bir şehircilik örneği sergiliyor.

Düzenli yaşantısı, keyifli sosyal alanları, rengârenk binaları, zengin koleksiyonlarıyla öne çıkan müzeleri ve teknolojik yönüyle diğer şehirlerin arasından sıyrılıyor. Kış aylarında çok soğuk olsa da özellikle Noel dönemlerinde ışıklar içinde kalan şehir, soğuk havanın etkisini azaltacak bir güzelliğe bürünüyor. 

Devamını Oku

Eindhoven Otelleri

Hollanda’nın Kuzey Brabat sınırlarında yer alan Eindhoven, ülkenin güneyinde bulunuyor. Sakin ve telaşsız yaşantısı, Hollanda’nın alışılmış görüntüsünü oluşturan bisikletleri, son derece iyi bakılan ve korunan keyifli yeşil alanlarıyla öne çıkan bu küçük güzel şehir ülkenin en büyük 5. şehri durumunda. Defalarca yıkım görmüş olsa da 19. yüzyıl sonrası hızla gelişen Eindhoven, günümüzde turistik ilgi gören bir Avrupa şehri.

Genç öğrenci nüfusunun yoğun olarak göze çarptığı Eindhoven, spor, doğa ve tarih gibi çeşitli etkinliklerden hoşlanan turistler için oldukça popüler bir destinasyon. Büyük elektrik / elektronik markası Philips’in doğup büyüdüğü bu şehre yapmış olduğu yatırımlar nedeniyle iki isim her yerde birlikte anılıyor. Geniş parkları, benzersiz müzeleri, düzenli şehir yaşantısıyla Eindhoven, diğer ülke halkları tarafından oldukça yoğun olarak ziyaret ediliyor.

Hollanda’nın ilgi çeken bu güzel kenti, gece hayatı konusunda konuklarına çok fazla alternatif sunmuyor. Akşam saatlerinde sessizleşen sokaklar, kapanmış olan mekânlar ve tek tük görebileceğiniz insanlar şehrin gece profilini oluşturuyor. Ancak genç öğrencilerin müdavimi olduğu mekânlar sabah saatlerine kadar açık kalıyor ve gece hayatı ile eğlence gece boyunca devam ediyor.

Devamını Oku

Eindhoven Şehir İçi Ulaşım

194lyvlz3rx2hjpg.jpg

Havalimanından ulaşım

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Eindhoven’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Ancak aktarmalı olursa hava yoluyla şehre ulaşmanız mümkün. Eğer bu yolu tercih ederseniz son durağınız Eindhoven Havalimanı olacaktır. Hollanda’nın en büyük havaalanlarından biri olan Eindhoven Havaalanı, şehre 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Havaalanından şehre ulaşmak için en kolay seçenek 401 ve 402 numaralı otobüs hatlarını kullanmak. Yaklaşık 10 dakikada bir kalkan otobüslere bilet için kalkış noktalarında bulunan bilet otomatlarını kullanabilir ya da şoförden talep edebilirsiniz. Bilet fiyatı ise 7,5 euro. Eindhoven Havaalanı’ndan geçen ve ülkenin diğer şehirlerine de giden tren yolu hattı da kent merkezine ulaşmanız için önemli bir opsiyon. Bunun dışında her şehirde olduğu gibi taksi seçeceğiniz de mevcut.

Devamını Oku

Eindhoven Mutfağı

l_6572_dutch-food-1.jpg

Hollanda'nın mutfağıyla öne çıkan bir ülke olmadığını belirtmek gerek. Genel bir karakteristik özellik söylemek zor. Ama lezzetsiz mi, kesinlikle hayır. Genelde Avrupa ile aynı seyirde ilerleyen bir mutfak olan Hollanda mutfağında kırmızı et, balık ve patates öne çıkar. Hollanda'nın imparatorluk döneminde Uzak Doğu'da yaptığı kolonileşme baharat kültürünü de mutfağa kazandırmıştır. Et ya da balığa muhakkak patates eşlik eder. Sebzeler de garnitür olarak sofralarda yerini alır. Bu sebzeler lahana, brokoli ve havuçtur. Ülkede kıyı kesimlerde balık ürünleri öne çıkarken, denizden uzak yerlerde kırmızı et sofralara ağırlığını koyar. Hollanda'da peynircilik de oldukça ileri boyuttadır ve birbirinden lezzetli peynirler hem tatmak hem de hediye olarak sunulmak için ziyaretçilerini bekler.

Eindhoven da Hollanda'nın Belçika sınırına yakın olduğu için yukarıda bahsettiğimizden hareketle et, patates ve sebze ağırlıklı bölgeye dâhildir. Ancak bu demek değil ki, sadece bunlar var. Eindhoven'da Felemenk mutfağına dair lezzetler bulacağınız gibi, şehrin işçi ve öğrenci ağırlıklı nüfusundan dolayı dünya mutfağını ziyaretçilerine sunan mekanları da mevcut.

Eindhoven'da yerel ve uluslararası lezzetlerde öne çıkan restoranlar:

Dijk9: Felemenk, Fransız mutfağı, vejetaryen menüler.

Zoet&Zout: Felemenk, Fransız mutfağı, Orta Avrupa mutfağı ve vejetaryen menüler.

1910 Restaurant: Felemenk, Fransız mutfağı, deniz mahsülleri.

Devamını Oku

Eindhoven Gece Hayatı

Nightlife-in-Eindhoven-MAIN.jpg

Eindhoven, bir sanayi şehir olmasında ötürü, Hollanda'nın eğlence ve gece hayatıyla ünlü başkenti Amsterdam'la boy ölçüşemez. Şehirde hayat birçok noktada mesai saati bitimiyle durma noktasına gelir. Ancak Eindhoven'ı hareketli kılan şey içinde barıdırdığı yüksek öğrenci nüfusudur. Bu topluluk Eindhoven'ın geceleri yaşayan bir şehir olmasını sağlar. Kentin gece hayatı da öğrencilerden dolayı renkli ve hareketli geçer. Kent merkezinde yoğunlaşan gece hayatında birçok mekân hafta içi saat 02.00'ye, hafta sonu ise sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet verir. Şehrin en önemli mekânlarından Dynamo ve Effenaar, birbirinden eğlenceli konser ve etkinliklere ev sahipliği yaparken Muziekgebouw Frits Philips ise klasik ve caz müzik severler için idealdir.

Eindhoven'ın diğer ünlü mekânları ise şöyle:

Little One Bar: Şirin ve keyifli bir bira mekânı.

Van Moll: Çok çeşitli bira menüleriyle öne çıkıyor.

De Bierproffessor: Adından da anlaşılacağı gibi biraları leziz, atıştırmalıkları da oldukça tatmin edici.

Devamını Oku

Eindhoven Festivalleri

GLOW_Festival_Eindhoven_2015_11.JPG

Sanayi kenti olmasının yanı sıra barındırğı öğrenci nüfusuyla Eindhoven yıl boyunca alışverişten kültüre birçok festivale ev sahipliği yapar. Bunlardan en öne çıkan etkinlikler şöyle:

Extrema Outdoor: Temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen müthiş bir elektornik müzik festivali.

Devamını Oku

Eindhoven Alışveriş

RoboCup-2013-Eindhoven-City-Center.jpg

Eindhoven, alışveriş açısından beklentilerinizi karşılayacak bir zenginliğe sahip. Kent, turistlerin uğrak yeri olmasından ötürü, bu potansiyele hitap edecek alışveriş merkezleri ile birbirinden güzel hediyelik eşyaya ulaşabileceğiniz dükkânlara ev sahipliği yapıyor. Kentte öne çıkan alışveriş noktaları şöyle:

De Admirant: Eindhoven'ın en yüksek binası olan De Admirant, bünyesinde yerel ve uluslararası markaları da barındıran bir alışveriş merkezi. Kendisi ve çevresindeki yapılarla oldukça ilginç bir mimariye sahip olan binada kafeler ve sinema salonları da bulunuyor.

Philips Fruittuin: Eindhoven kırsalında yetişen tarım meyvelerin ve sebzelerin tarladan satışa sunulduğu büyük bir manav.

Valentino Art Design: Birbirinden güzel tasarımlarda ürünlerin bulunduğu bir hediyelik eşya dükkânı.

Jokkmokk: Meşhur Hollanda peynirlerini ve kuru etlere ulaşabileceğiniz bir dükkân.

Devamını Oku

Eindhoven Saat Farkı

Eindhoven’la Türkiye arasında 1 saatlik fark bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 10.00 iken Eindhoven’da saat 09.00’dur.

Eindhoven Para Birimi

Ülkenin para birimi euro’dur. 1 Euro (EUR), 4,95 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi mayıs 2018’de güncellenmiştir.

Eindhoven Resmi Dili

Hollanda’da resmî dil Felemenkçedir. Eindhoven’da Felemenkçenin yanı sıra çoğu kişiyle İngilizce olarak anlaşmanız da mümkündür.

Eindhoven Dış Temsilcilikleri

Eindhoven, Rotterdam'daki Türk Başkonsolosluğu'nun sorumluluk alanındadır.

Westblaak 2 3012KK

Rotterdam - Hollanda

Telefon: +31 10 201 2000

E-Mail:[email protected]

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (08.30-12.00) (08.30-12.00)

Eindhoven Resmi Tatiller

Paskalya Bayramı: 1 Nisan

Kraliçe'nin doğum günü: 30 Nisan

Kurtuluş Günü: 5 Mayıs

Noel Bayramı: 25 Aralık

Eindhoven Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 2oC
  • Mar 5oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 10oC
  • Kas 5oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 336.631 / Dil: Flemenkçe / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman Okyanus (Bol yağışlı) / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün