Google+

Lozan

Lozan - : - / -
--℃
1 CHF=0.00
Type J250V10 A
 • Ocaweather-icon1.3℃
 • Şubweather-icon2.8℃
 • Marweather-icon5.5℃
 • Nisweather-icon9.2℃
 • Mayweather-icon13.3℃
 • Hazweather-icon16.6℃
 • Temweather-icon19.3℃
 • Ağuweather-icon18.4℃
 • Eylweather-icon15.4℃
 • Ekiweather-icon10.9℃
 • Kasweather-icon5.4℃
 • Araweather-icon2.1℃
Nüfus: 129.383 / Dil: Fransızca, Almanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Yağışlı karasal iklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Lozan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lozan, İsviçre'de Fransızca konuşulan Suisse Romand kısmında olup Vaud kantonunun başkentidir ve ayni zamanda District de Lausanne’ın merkezidir. Lozan, Cenevre Gölü kıyısında ve Cenevre kentine de 60 kilometre uzaklıktadır. Kuzeyinde Jura Dağları ve gölün karşı tarafında da Évian-les-Bains (Fransa) bulunmaktadır. Şehrin merkezine uzak fakat şehrin pek çok yerinden bakıldığında göl kıyısını görebilmek mümkündür. Çarpıcı bir göl manzarasına sahiptir. Genel güney yokuş düzenlemesi ile beraber, şehrin merkezine eski bir ırmak olan Flon'un yatağı bulunur, ırmağın üstü 19. yüzyılda kapatılmıştır. Eski ırmak şehrin ortasında geçen bir uçurum oluşturur ve üzerinden birbirine yakın semtleri bağlamak için birçok köprü geçer. Aynı zamanda Flon, uçurumun içinde bulunan Metro istasyonunun ismidir. Belediye sınırları içinde devamlı ikamet edenlerden oluşan Lozan nüfusu 129.383 kişi olup nüfus yoğunluğu 3.127 kişi/km2dir. Bu şehir çok farklı kültürlere sahip insanlar içermektedir. Bu yönüyle şehrin birleştirici bir gücü vardır ve böylece belediye sınırları içinde Lozan nüfus itibarıyla İsviçre'nin dördüncü büyük şehri olmaktadır.

Daha önceleri Keltlerin yerleşim alanı olan, bugün ise Vidy ve Ouchy semtlerinin bulunduğu göl kenarındaki bölgeye Romalılartarafından bir askeri kamp kurulmuş ve buraya Lozanadı verilmiştir. Zamanla bir şehir haline dönüşen Lozan farklı kişiler tarafından yönetildikten sonra 1536'dan 1798'a kadar Bern hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu dönemde, katedraldeki asma halılar gibi birçok değerli eşya ve hazine kalıcı olarak uzaklaştırılmıştır. Napolyon Savaşları esnasında şehrin statüsü değişmiştir ve bununla birlikte 1803'de yeni kurulan Vaud kantonunun başkenti olmuştur ve bu kanton İsviçre Federasyonu’nakatılmıştır. 1950'lerden 1970'lere kadar çok sayıda İtalyan şehre göç eder. Bunlardan birçoğu Renens Mahallesi’ne yerleşir ve yerel yemek tarzlarının değişmesine sebep olurlar. Bu değişime rağmen şehir birkaç protesto haricinde sakinliğini korumuştur. Sakin yapısı size bu şehirde huzuru sunabilmektedir. Çoğumuzun duymuş olduğu ve Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nda kazandığı zaferin devamı olan Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923’de Lozan’da imzalanmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Lozan Gezilecek Yerler

Lozan’da gezebileceğiniz ve sizi tarihin derinliklerine götürebilecek birçok yer var. Katedraller, müzeler, saraylar ve kaleleri gezerek 2-3 günde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Lozan’a ayak bastığınız an bütün binaların Orta Çağ’dan kaldığını görebilirsiniz. Şehrin her sokağını her binasını hayranlıkla gezebileceğiniz ve bir daha gelmek isteyeceğiniz bambaşka bir büyüsü var. Cenevre Gölü kıyısında bir kent olması çekiciliğini daha da arttırıyor. Lozan başlı başına gezilmesi gereken bir şehir fakat her yerde olduğu gibi burada da turistik açıdan gidilmesi gereken belirli yerler var.

Lozan, İsviçre’nin güneybatısında bulunan ve Fransızca konuşulan "Suisse Romand" kısmında olup Vaud kantonunun başkentidir ve aynı zamanda "District de Lausanne" merkezidir. Aynı zamanda Lozan Cenevre Gölü kıyısındadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

0f375845964e4d93292f344092875e3c96cfd1eb_2000.jpg

Lozan’da yağışlı karasal iklim görülmektedir. Kışları soğuk, yazları sıcak ve güneşlidir. Lozan’da kasım ve nisan ayları arasında kar görülebilmektedir. Bu zamanlarda soğuk olması sebebiyle gidilmesi önerilen aylar arasında yer almaz. En çok yağış mayıs ve haziran aylarındadır. Şehrin en sıcak ayı ise temmuzdur. Sıcaklık 20-25 dereceyi bulmaktadır. Ocak ayı ise senenin en soğuk geçen ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 1 derecedir. Gidilebilecek en iyi aylar eğer ki soğuk sevmiyorsanız temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Çok sıcak olmamakla beraber sıcaklık ortalaması en iyi ihtimalle 20 derece denilebilir. Buna rağmen Lozan’da bulunduğunuz dönemlerde yağışlı havalara hazırlıklı olunmalıdır. Şehir turunu daha güzel yapabilmek için mayıs-ekim arası tercih edilmelidir. Kayak için tercih edilmesi gereken zaman ise ekim-mayıs ayları arasıdır.

Lozan’da yıl boyunca birçok etkinlik yapılmaktadır, bu anlamda zengin bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Yıl boyunca festivaller olmaktadır. Eylül ayında çizgi roman festivalleri, ekim ayında Lozan Yeraltı Film ve Müzik Festivali, kasım ayında Metropop Müzik Festivali, nisan ayında Jazz Festivali, mayısta Balelec, haziranda Müzik Festivali, temmuzda şehir ve müzik festivalleri, ağustos ayında da yine müzik festivalleri olmaktadır. En verimli geçen ayın temmuz olduğunu görebiliriz. Hem hava durumu bakımından hem de yapılan etkinliklerin yoğunluğundan dolayı tercih edilmelidir. Lozan seyahati planlarken resmi tatillere de dikkat edilmelidir. Resmi tatillerde gidilmesi durumunda müzelere giriş pek mümkün olmayabilir ve bu zamanlarda şehrin her yerini gezme fırsatı bulamayabilirsiniz.

geneva-2572168_960_720.jpg

Lozan’da havalimanı bulunmadığından dolayı Türkiye’den Lozan’a direkt olarak uçuş yapılamamaktadır. Zürih, Cenevre, St. Gallen ve Neuchatel şehirlerinden Lozan’a tren ve otobüs seferleri bulunmaktadır. Türkiye’den Cenevre’ye direkt olarak uçtuktan sonra tren ile 1 saate yakın bir süre ile de Lozan’a gelmek mümkün, zira Lozan’a en yakın havaalanı Cenevre Havalimanı’dır. Buradan da Lozan yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. Zürih-Lozan arası ise 2 saat civarında sürmektedir. Bu süreler otobüs ile ulaşılmak istendiğinde artış gösterebilmektedir.

Lozan Nerede Kalınır?

Lozan kentinde konaklamak için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Oteller, apartlar, pansiyonlar ve konuk evleri mevcuttur. Konaklanacak yerin konumuna ve otel yıldızlarına göre fiyatlar çok fazla değişiklik göstermektedir. Kalınacak yer gezilecek rotaya göre belirlenmeli ve gezmek istediğiniz yerlere yakın olmalıdır. Bu şekilde zamandan tasarruf edebilirsiniz. Şehirde 50’den fazla konaklama tesisi bulunmaktadır. Yoğunluklu olarak Cenevre Gölü kıyısı, şehir merkezi ve Quchy bölgesinde bulunmaktadır. Turistik bölgelere yakın olduğundan dolayı bu bölgelerde konaklanması tercih edilmelidir. Merkezî yerlerde de fiyat, otellerin sunduğu imkânlara göre farklılık gösterebilmektedir.

Hostel fiyatları ucuz olduğundan ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen seçenektir. Çoğu hostellerde banyo ve mutfak ortak olarak kullanılmaktadır. Nadir olarak bazılarında özel banyolar bulunmaktadır. Odalar en az 3 kişilik olup en fazla ise 10 kişiliktir. Bazı özel odalarda 1 ve 2 yatak da bulunabilmekte ve doğal olarak fiyat artmaktadır. Yani hostelde kaldığınızda siz sadece yatak ücretini ödersiniz. Ayrıca bazı hostellerde kredi kartsız rezervasyon yaptırılabilmektedir ve seyahatin iptali ya da ertelenme durumunda rezervasyonunuzu da iptal ettirebilirsiniz. Bunların haricinde ekstra bir ücret ile özel odalar da bazı hostellerdemevcut olabilmektedir. Kaldığınız odada yeni kültürden insanlarla tanışıp yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Özel hostel odalarında kalmak isteyenler için Au BonheurdesIris, Vevey Hotel&Guesthouse, Le Coucou Hotel&Restaurant Bar, A Cote önerilebilmektedir.

Grup ile gidiliyorsa apart dairelerin kiralanması fiyat açısından daha uyguna gelebilir. Daha da uygun fiyatlara konaklamak için seyahat tarihinden 2-3 ay öncesi konaklanacak yerlere rezervasyon yapılması gerekmektedir. Kiraladığınız gün sayısı boyunca ev size ait olur ve kendinizi ev rahatlığında hissedebileceğiniz bütün olanaklar bulunmaktadır. Bazı evlerde check-out yani evden çıkış zamanında ekstra bir temizlik ücreti istenmektedir. Bu duruma rezervasyon yaparken dikkat ederseniz orada böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamış olursunuz.

Lozan Şehir İçi Ulaşım

Lozan’da şehir içi ulaşım çoğu yerde olduğu gibi metro, otobüs, tren, taksi ve bisiklet ile sağlanır. Yerliler ve turistler açısından toplu taşıma araçlarını kullanmak büyük avantaj sağlamaktadır. Çünkü metro ulaşım sistemleri çok gelişmiştir. Dolayısıyla da zamandan tasarruf etmek için güzel bir olanak haline gelmiştir. Metro ve otobüs hizmeti TL adlı şirket tarafından, demiryolu hizmeti LEB tarafından sağlanmaktadır.

Metro ile gezilmek istenirse; Lozan’da 2 metro hattının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar M1 ve M2’dir. M1 hafif raylı sistemdir. M2 hattı ise ağır raylı sistemdir. İki hattın toplamında 28 istasyon vardır. Bu istasyonlar gezilebilecek turistik yerlere yakın mesafededir ve böylelikle şehir içindeki ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Sefer saatleri rotaya göre değişiklik göstermektedir.

Biletleri metro istasyonlarında bulunan otomatlardan alabilirsiniz. Tek kullanımlık biletler 3CHF’dır. Bir gün içinde kullanılabilecek biletler ise 8,60 CHF’dır.

Otobüs ile gezmek isterseniz şehrin içinde çok sayıda otobüs hattı bulunduğunu söyleyebiliriz. Otobüs biletlerini yine istasyonlarda bulunan otomatlardan ya da duraktan temin edebilirsiniz. Otobüs seferleri sık sık yapılmaktadır. Şehirde troleybüs dediğimiz elektrikli otobüsler vardır.

fonduestube-fondue-1.jpg

İsviçre, Batı Avrupa yemek kültüründen oldukça etkilenmiştir. Fransa, Almanya ve İtalya’nın yemek kültürünün karması olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yüzden geniş bir mutfağa sahiptir. Ülkenin en önemli gıda malzemeleri arasında, süt ve süt ürünleri, mantar, lahana, patates, bezelye ve havuç örnek verilebilir. Çok sayıda peynir çeşidinin bulunması ülkenin bu yöndeki zirvesini korumasına olanak sağlamaktadır. Ülkede süt ve süt ürünleri iyi değerlendirilmekte ve yeni ürünlerin oluşturulması için büyük emek verilmektedir. 18. yüzyıldan beri İsviçre çikolatasının ünü dünyaya yayılmıştır ve halen de çikolatanın kalbinin orada attığını söyleyememiz mümkündür. Alkollü, bademli ve bunlar gibi birçok çeşit çikolata üretilmektedir. Tat ve kalite bakımından diğer ülkelerden ileri oluşu İsviçre markalarının diğer ülkelere yayılmasına olanak sağlamıştır. Ülkede tüketilen bir diğer tatlı türü de turtalardır. Bölgesine göre turtaların malzemesi değişmektedir. Bir yerde meyveli yapılırken diğer yerde çok farklı malzemelerden üretilebilmektedir.

Çikolata ve peynir haricinde şarap ve ekmek de ülkenin önemli gıda ürünlerini oluşturmaktadır. Şaraplardan en çok tüketilen e sevilen meyveli olanlarıdır ve aynı zamanda beyaz şaraplarıyla da ünlü bir ülkedir. Kaliteli şaraplar üretildiğini ve turistlerin bu yöndeki ilgisinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Fondü de ülkenin genelinde karşınıza çıkabilen bir yemektir. Erimiş peynir ile uzun çubuklara batırılmış ekmekleri buluşturarak yenilen fondünün yanında sıcak içecekler içilmesi de önerilmektedir. Ülkede değişik sosis türleri de üretilmektedir. Kısacası ülkenin her yerinde bambaşka tatlar ile buluşabilirsiniz. Böylesine zengin bir mutfağa sahip ülkede herkesin ağız tadına göre yemek bulması mümkündür. Özellikle Cenevre bölgesindeki restoranların meşhur olduğunu söyleyebiliriz.

lausanne-Tourism-Board.jpg

İsviçre’deki gece hayatı söz konusu olduğunda Lozan, İsviçre ve Avrupa’daki diğer gece hayatına kıyasla daha cezbedicidir. Bu durum 1990 yılından beri süregelmiştir. Lozan’da gece hayatı renkli ve hareketlidir. Şehir merkezinde ve civarında hatta nehir kıyısı boyunca sayısı bir hayli fazla olan barlar, publar, gece kulüpleri, disko benzeri eğlence mekânları yer almaktadır. Ayrıca barlar da kendi içinde salsa bar ve elektro bar başta olmak üzerebirçok kategoriye ayrılmaktadır. Yani burada her müzik zevkine hitap edebilecek eğlenceli mekânlar bulunmaktadır. Lozan’da bu mekânların en meşhur olanları ve çoğunluğu Cenevre Gölü kıyısında toplanmaktadır. Kulüpler, Lozan’da sunulan eğlence programının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Günün ilk saatlerine kadar açık olan bu mekânlar sizin isteğiniz üzere düzenlenen doğum günü ve benzeri özel günler için de size ek hizmet imkânları sunabilmektedir.

En popüler mekânlar arasında MAD Club yer almaktadır. Lozan'ın fütüristik şehir merkezi bölgesi olan Flon'da renkli duvarlara sahip bir depo olan Le Mad, 20 yılı aşkın bir süredir elektro müzik tapınağı olmuştur. 5 katlı ve 3 danslı katlar, en büyük DJ'lere ve şaşırtıcı tema gecelerine ev sahipliği yapmaktadır.

XOXO Club da aynı şekilde Flon’da yer almaktadır. Gölgelerin ve ışıkların karışımı ile binanın mimarisi dikkat çekmektedir.

D!,PinteBesson, Le Romandie, Le Punk, Taco’s Bar, Vinyl Club, LesArches, Paparazzi, The Great Escape gibi eğlence mekanları da tercih edebileceğiniz diğer yerler arasındadır.

Lozan Festivalleri

Impetus Festival: Alternatif kültür ve müzik festivalidir. 27-30 nisan arasında yapılmaktadır.

Balelec Festival: Bir akşamda 30 konser olan bu festivale 15.000 kişi katılmaktadır. 1980'de İsviçre'de düzenlenen Lozan Teknoloji Enstitüsü’nde Avrupa'nın en büyük öğrenci etkinliği olmuştur. Mayıs ayında düzenlenmektedir.

Lausanne Festivale: Lozan kentinde, 40 yıldır her yaz düzenlenen inanılmaz sayıdaki ücretsiz kültürel faaliyet de içeren festivaldir. Haziran ve eylül ayları arasında gerçekleşir.

Blues Rules Crissier Festival: Bu festival, hem eklektik hem de pastoral ve kompakt bir ortamda (Château de Crissier gerekçesiyle) üstün bir program ile uluslararası Blues sahnesinin en iyilerini sunmaktadır. Mayıs ayında yapılır.

Festival de la Cité: Festival de la Cité, her sene temmuz ayında Lozan’da düzenlenen ücretsiz bir organizasyon olup, çok disiplinli, çığır açıcı bir festival olmasıyla da benzersiz eserler, çocuk etkinlikleri ve bir hafta boyunca farklı mekânlarda yer alan heyecan verici konserler serisi sergilenmektedir.

Paleo: Nyon yakınlarında düzenlenen ve her yıl yaklaşık 250 bin kişiyi ağırlayan Paleo Festivali temmuz ayında yapılmaktadır. Bir müzik festivali olan Paleo kapsamında 200’e yakın konser verilmektedir.

Lozan’da Alışveriş

Alışveriş, kent merkezinde her dükkânın yürüme mesafesinde temsil edildiği Lozan'da keyfin bir parçası haline gelmektedir. Lüks saat yapımcıları, tasarım kıyafetleri ve aksesuarları bulunan butikler, cazip çikolatacılar, açık hava pazarları ve hediyelik eşyalar satan dükkânlar bulunmaktadır ve genelde İsviçre hediyelik eşyaları arasında her zevke uyacak bir şeyler bulabilmeniz mümkündür. Gece geç saatlere kadar da açık olan mağazalar bulunmaktadır. Lozan'daki ana tren istasyonunun üstündeki alanda birçok şık giyim mağazası bulunmaktadır. En ilgi çekici alışveriş yerleri Place St François'in çevresindedir. Buradan Rue de Bourg'da dolaşabilirsiniz. Place de la Riponne ve LausanneFlon alanı da alışverişte aradığınız eşyaları keşfetmek için çok iyi yerlerdir. Bu alanların her birinde, uluslararası yüksek cadde zincirlerinin yanında özel kıyafetler ve ayakkabı butikleri bulunur. Palud Meydanı, Bourg Caddesi, Ale Caddesi gibi yerlerde alışveriş olayının daha hayat bulduğu yerler olduğu bilinmektedir. Bu caddelerde arayıp da bulamayacağınız bir şeyin olmadığı düşünülmektedir. Ayrıca bu yerlerde ünlü markaların mağazaları da bulunmaktadır. Vevey, Montreux, Morges ve Nyon şehirlerinin hepsinde çekici küçük özel mağazalar bulunur. Buralara göz atmak ve hediye alışverişi için ideal yerlerdir. Lozan'da çok sayıda haftalık ve mevsimlik pazarlar var. Lozan Şehir Merkezi, haftanın her çarşamba ve cumartesi günü taze yerel ürünlerle yöresel spesiyaller satmaktadır. Pazartesileri ve perşembe günleri, Grancy Bulvarı'nda bir başka yiyecek pazarı da var. Perşembe günleri PlaceChauderon'da bir bitpazarı yer alır ve Place de la Riponne'de ikinci el bir pazar yer alır. Her ayın ilk cuma günü Place de la Palud'daki el sanatları pazarına göz atmanız önerilir. Giysiler için, Lozan'daki ana mağazalar Globus, Manor ve Bongenie'dir. Ana süpermarketler Coopve Migros'tur. Aligro, yiyecek, içecek ve ev eşyalarını hem normal hem de büyük hacimli olarak satmaktadır. Aldi, dünya çapında bir indirim süpermarket zinciridir.

Normal koşullarda Türkiye’deki saat İsviçre’den 1 saat ilerideydi. Fakat Türkiye’de saat uygulamasının sabitlenmesi nedeniyle bu fark 2 ye çıkmıştır. Yani İsviçre’de saat 10.00 iken Türkiye’de saat 12.00’dir.*

*Bu bilgi 2018 senesi ocak ayında güncellenmiştir.

Lozan’da İsviçre frangı (CHF) kullanılmaktadır. 1 CHF 3,85 Türk lirasına denk gelmektedir.

İsviçre’nin konumundan kaynaklı olarak ülkede Almanca ve Fransızca konuşulmaktadır. Konuşulan diller şehrin bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Fakat Suisse Romande bölgesinde bulunan Lozan şehrinde daha çok Fransızca konuşulmaktadır.

Lozan, Türkiye Cumhuriyeti Cenevre Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Cenevre Başkonsolosluğu

Telefon: +41 22 710 9361

Eposta:consulat.geneve@mfa.gov.tr

Adres: ConsulatGénéral de Turquie/T.C.Cenevre Başkonsolosluğu 20, Route de Pré-Bois, 1215 Genève 15 C.P. 1901 (International Center Cointrin (ICC) İş Merkezi D.Blok.3.Kat)

İnternet sitesi: http://cenevre.bk.mfa.gov.tr/

Uyarı: Başkonsoloslukta randevu sistemi uygulanmaktadır. Konsolosluk işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr sitesinden randevu alınmalıdır.

1 Ocak: Yeni yıl

2 Ocak: Berchtold Günü

3 Nisan: Kutsal Cuma

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

14 Mayıs: Hz. İsa’nın Göğe yükselişi

25 Mayıs: Kutsal Pazartesi

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İtfaiye: 118

Polis:117

Ambulans: 144

Uluslar arası Telefon Kodu: +41