Lozan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cbce068c01f9d4a118f45a827970bc25435c0623_2000.JPEG

Lozan, İsviçre'de Fransızca konuşulan Suisse Romand kısmında olup Vaud kantonunun başkentidir ve ayni zamanda District de Lausanne’ın merkezidir. Lozan, Cenevre Gölü kıyısında ve Cenevre kentine de 60 kilometre uzaklıktadır. Kuzeyinde Jura Dağları ve gölün karşı tarafında da Évian-les-Bains (Fransa) bulunmaktadır. Şehrin merkezine uzak fakat şehrin pek çok yerinden bakıldığında göl kıyısını görebilmek mümkündür. Çarpıcı bir göl manzarasına sahiptir. Genel güney yokuş düzenlemesi ile beraber, şehrin merkezine eski bir ırmak olan Flon'un yatağı bulunur, ırmağın üstü 19. yüzyılda kapatılmıştır. Eski ırmak şehrin ortasında geçen bir uçurum oluşturur ve üzerinden birbirine yakın semtleri bağlamak için birçok köprü geçer. Aynı zamanda Flon, uçurumun içinde bulunan Metro istasyonunun ismidir. Belediye sınırları içinde devamlı ikamet edenlerden oluşan Lozan nüfusu 129.383 kişi olup nüfus yoğunluğu 3.127 kişi/km2dir. Bu şehir çok farklı kültürlere sahip insanlar içermektedir. Bu yönüyle şehrin birleştirici bir gücü vardır ve böylece belediye sınırları içinde Lozan nüfus itibarıyla İsviçre'nin dördüncü büyük şehri olmaktadır.

Daha önceleri Keltlerin yerleşim alanı olan, bugün ise Vidy ve Ouchy semtlerinin bulunduğu göl kenarındaki bölgeye Romalılartarafından bir askeri kamp kurulmuş ve buraya Lozanadı verilmiştir. Zamanla bir şehir haline dönüşen Lozan farklı kişiler tarafından yönetildikten sonra 1536'dan 1798'a kadar Bern hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu dönemde, katedraldeki asma halılar gibi birçok değerli eşya ve hazine kalıcı olarak uzaklaştırılmıştır. Napolyon Savaşları esnasında şehrin statüsü değişmiştir ve bununla birlikte 1803'de yeni kurulan Vaud kantonunun başkenti olmuştur ve bu kanton İsviçre Federasyonu’nakatılmıştır. 1950'lerden 1970'lere kadar çok sayıda İtalyan şehre göç eder. Bunlardan birçoğu Renens Mahallesi’ne yerleşir ve yerel yemek tarzlarının değişmesine sebep olurlar. Bu değişime rağmen şehir birkaç protesto haricinde sakinliğini korumuştur. Sakin yapısı size bu şehirde huzuru sunabilmektedir. Çoğumuzun duymuş olduğu ve Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nda kazandığı zaferin devamı olan Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923’de Lozan’da imzalanmıştır.

Devamını Oku

Lozan ile İlgili

Editörün Kaleminden

Lozan Nerededir?

Lozan, İsviçre’nin güneybatısında bulunan ve Fransızca konuşulan "Suisse Romand" kısmında olup Vaud kantonunun başkentidir ve aynı zamanda "District de Lausanne" merkezidir. Aynı zamanda Lozan Cenevre Gölü kıyısındadır.

Lozan’a Nasıl Gidilir?

geneva-2572168_960_720.jpg

Lozan’da havalimanı bulunmadığından dolayı Türkiye’den Lozan’a direkt olarak uçuş yapılamamaktadır. Zürih,Cenevre, St. Gallen ve Neuchatel şehirlerinden Lozan’a tren ve otobüs seferleri bulunmaktadır. Türkiye’den Cenevre’ye direkt olarak uçtuktan sonra tren ile 1 saate yakın bir süre ile de Lozan’a gelmek mümkün, zira Lozan’a en yakın havaalanı Cenevre Havalimanı’dır. Buradan da Lozan yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. Zürih-Lozan arası ise 2 saat civarında sürmektedir. Bu süreler otobüs ile ulaşılmak istendiğinde artış gösterebilmektedir.

Lozan’a Ne Zaman Gidilir?

0f375845964e4d93292f344092875e3c96cfd1eb_2000.jpg

Lozan’da yağışlı karasal iklim görülmektedir. Kışları soğuk, yazları sıcak ve güneşlidir. Lozan’da kasım ve nisan ayları arasında kar görülebilmektedir. Bu zamanlarda soğuk olması sebebiyle gidilmesi önerilen aylar arasında yer almaz. En çok yağış mayıs ve haziran aylarındadır. Şehrin en sıcak ayı ise temmuzdur. Sıcaklık 20-25 dereceyi bulmaktadır. Ocak ayı ise senenin en soğuk geçen ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 1 derecedir. Gidilebilecek en iyi aylar eğer ki soğuk sevmiyorsanız temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Çok sıcak olmamakla beraber sıcaklık ortalaması en iyi ihtimalle 20 derece denilebilir. Buna rağmen Lozan’da bulunduğunuz dönemlerde yağışlı havalara hazırlıklı olunmalıdır. Şehir turunu daha güzel yapabilmek için mayıs-ekim arası tercih edilmelidir. Kayak için tercih edilmesi gereken zaman ise ekim-mayıs ayları arasıdır.

Lozan’da yıl boyunca birçok etkinlik yapılmaktadır, bu anlamda zengin bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Yıl boyunca festivaller olmaktadır. Eylül ayında çizgi roman festivalleri, ekim ayında Lozan Yeraltı Film ve Müzik Festivali, kasım ayında Metropop Müzik Festivali, nisan ayında Jazz Festivali, mayısta Balelec, haziranda Müzik Festivali, temmuzda şehir ve müzik festivalleri, ağustos ayında da yine müzik festivalleri olmaktadır. En verimli geçen ayın temmuz olduğunu görebiliriz. Hem hava durumu bakımından hem de yapılan etkinliklerin yoğunluğundan dolayı tercih edilmelidir. Lozan seyahati planlarken resmi tatillere de dikkat edilmelidir. Resmi tatillerde gidilmesi durumunda müzelere giriş pek mümkün olmayabilir ve bu zamanlarda şehrin her yerini gezme fırsatı bulamayabilirsiniz.

Lozan Nerede Kalınır?

Cenevre Gölü’nün kıyısında bulunan ve Vaud kantonunun başkenti olan Lozan, çok zengin tarihe sahip eşsiz bir şehirdir. Müzeler, saraylar, kiliseler, kaleler, üzüm bağları ile görmeniz ve keşfetmeniz gereken pek çok şey barındıran şehirde antika dükkânlarını, lüks restoranları ve güzel barları da kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bu güzel şehirdeki ziyaretinizde otelinizi de dikkatli seçmelisiniz. Lozan’da yaklaşık 50 tane otel vardır ancak tüm oteller birbiriyle yarışır derecede kaliteli ve güzeldir. Bu oteller arasından kendi bütçenize uygun olanını kolayca bulabilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lozan otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Lozan’da Nerede Kalınır – Lozan Bölgeleri

Lozan’da konaklama açısından en avantajlı bölgeler Ouchy, Grancy, Lausanne Gare, Place de la Palud ve Bessieres bölgeleridir. Bu bölgeler ulaşım açısından çok avantajlı olduğu gibi, tüm turistik merkezlerin, restoranların ve mağazaların toplandığı bölgelerdir.

Lozan’da toplu taşıma oldukça gelişmiştir. Metro, otobüs, taksi ile kolayca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehrin her yerine gidebileceğiniz metro hattı ve çeşitli otobüs hatlarını bir gün boyunca kullanabileceğiniz bilet fiyatları yaklaşık 7 euro, yani 38 TL’dir.*

*Bu bilgi Haziran 2018’de güncellenmiştir.

Ouchy Bölgesindeki Lozan Otelleri

Şehrin en güzel limanlarından birine ev sahipliği yapan Ouchy bölgesi, Cenevre Gölü’nün kıyısındadır ve çok güzel bir manzaraya sahiptir. Birçok lüks otelin bulunduğu bu bölgede çeşitli müzeler de bulunur. Aynı zamanda çok canlı bir bölge olan Ouchy’de manzarayı seyrederken paten ya da kaykay kullanan birçok gence de rastlayabilirsiniz.

 • Beau-Rivage Palace
  Özellikler:
  Park yeri, havaalanı servisi, bar, restoran, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi, yüzme havuzu, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 361 € - 486 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Beau-Rivage Palace

 

 • Hotel Angleterre & Résidence
  Özellikler:
  Park yeri, transfer servisi, sigara içilmeyen odalar, bar, restoran, fitness merkezi, yüzme havuzu, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 161 € - 240 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Hôtel du Port
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, teras, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 115 € - 175 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Château d'Ouchy
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 162 € - 273 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Aulac
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 73 € - 154 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Aulac

Grancy Bölgesindeki Oteller

Şehir merkezinde bulunan bu güzel caddede ulaşım açısından kesinlikle sıkıntı çekmezsiniz. Hemen Grancy metro istasyonunun çevresinde bulunan bu bölge, şehirdeki en iyi alışveriş caddelerinden biri olduğu gibi birçok kafe, restoran ve bar da bulundurur.

 • Hôtel Résidence du Boulevard
  Özellikler:
  Park yeri, sigara içilmeyen odalar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 81 € - 143 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hôtel Résidence du Boulevard

 • Hotel AlaGare
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 62 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Agora Swiss Night By Fassbind
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, sigara içilmeyen odalar, fitness merkezi, sauna
  Fiyat: Geceliği 80 € - 152 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Royal Savoy Hotel & Spa
  Özellikler:
  Park yeri, havaalanı servisi, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi, yüzme havuzu, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 249 € - 278 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Carlton Lausanne Boutique Hôtel
  Özellikler:
  Park yeri, sigara içilmeyen odalar, bar, restoran, teras
  Fiyat: Geceliği 107 € - 223 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Carlton Lausanne Boutique Hôtel

Lausanne Gare Bölgesindeki Oteller

Lozan şehrinin ana tren istasyonunun yakınındaki bu bölge hem ulaşım açısından çok avantajlıdır hem de şehrin size sunduğu tüm imkânlara kolayca ulaşabilirsiniz. Diğer şehirlere de kolayca gidebileceğiniz bu bölgede çok kaliteli oteller de bulmanız mümkündür.

 • Best Western Plus Hotel Mirabeau
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, bar, restoran, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 133 € - 245 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Best Western Plus Hotel Mirabeau

 • Alpha-Palmiers By Fassbind
  Özellikler:
  Bar, restoran, engelli konuklar için olanaklar, fitness merkezi, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 112 € - 274 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Elite
  Özellikler:
  Park yeri, bahçe, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 117 € - 213 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Victoria
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, sigara içilmeyen odalar, bar, sauna, fitness merkezi, oda servisi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 61 € - 177 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Continental Hotel Lausanne
  Özellikler:
  Park yeri, bar, fitness merkezi, sigara içilmeyen odalar, engelli konuklar için olanaklar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 103 € - 244 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Continental Hotel Lausanne

Place de la Palud Bölgesindeki Oteller

Çok ünlü, Rönesans tarzı Adalet Çeşmesi’nin de bulunduğu bu bölge şehir merkezindedir ve ihtiyacınız olan şer şeyi bu bölgede bulabilirsiniz. Lüks restoranlar, alışveriş merkezleri ve mağazalar bulunan bu bölgedeki köy pazarını da ziyaret etmelisiniz.

 • Hotel du Raisin
  Özellikler:
  Aile odaları, teras, hiking, restoran
  Fiyat: Geceliği 108 € - 168 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel du Raisin

 • Hôtel Crystal
  Özellikler:
  Park yeri, aile odalar, bar, restoran, kafe, hiking, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 89 € - 95 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Studio Si...Eva
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 119 € - 133 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hôtel des Voyageurs Boutique
  Özellikler:
  Park yeri, havaalanı servisi, engelli konuklar için olanaklar, kafe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 132 € - 182 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Regina
  Özellikler:
  Park yeri, restoran, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 104 € - 172 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Regina

Bessieres Bölgesindeki Oteller

Bessieres Köprüsü’nün yakınında bulunan bu bölgede bir metro istasyonu da bulunur. Şehrin eski kısmına ve turistik merkezlere yakın olan bu bölgede katedral ve tarihî müzeler de vardır. Sizin için bu bölgedeki en iyi otelleri derledik.

 • Hôtel de l'Ours
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, teras
  Fiyat: Geceliği 96 € - 107 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hôtel de l'Ours

 • VISIONAPARTMENTS Lausanne Rue Caroline
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, ücretsiz Wi-Fi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 76 € - 101 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Lausanne Guesthouse (City Centre)
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, piknik alanı
  Fiyat: Geceliği 32 € - 112 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hôtel de la Paix Lausanne
  Özellikler:
  Park yeri, sigara içilmeyen odalar, bar, restoran, fitness merkezi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 119 € - 253 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Swiss Wine by Fassbind
  Özellikler:
  Aile odaları, bar, fitness merkezi, sauna, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 82 € - 195 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Swiss Wine by Fassbind

Lozan'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Lozan Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Lozan otellerini görmek için tıklayın.

Lozan Otelleri

İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesinde bulunan Lozan, Vaud kantonunun başkentidir. Cenevre Gölü’nün kıyısında bulunan bu güzel şehir, tarihî yapısı ve farklı mimarisiyle size harika manzaralar sunar. Sporun da merkezlerinden biri olan bu şehirde, tarih ve kültürle iç içe olacaksınız. Lozan’da ziyaret etmeniz gereken birçok müze, anıt, sanat galerisi, kilise, saray bulunur. Aynı zamanda şehir ve gece hayatı da canlı olan Lozan’da yerli restoranları kesinlikle denemelisiniz.

  

Lozan’daki oteller de şehir kadar güzel ve farklıdır. Lozan’da 60 civarında otel vardır ancak bu oteller çok geniş yelpazede hizmet verdiği için aradığınız bütçede ve kriterlerde otel bulmakta zorlanmazsınız ancak yoğun dönemlerde erken rezervasyon yapmanın size avantaj sağlayacağını unutmayın. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Lozan otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.
Devamını Oku

Lozan Gezilecek Yerler

Lozan’da gezebileceğiniz ve sizi tarihin derinliklerine götürebilecek birçok yer var. Katedraller, müzeler, saraylar ve kaleleri gezerek 2-3 günde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Lozan’a ayak bastığınız an bütün binaların Orta Çağ’dan kaldığını görebilirsiniz. Şehrin her sokağını her binasını hayranlıkla gezebileceğiniz ve bir daha gelmek isteyeceğiniz bambaşka bir büyüsü var. Cenevre Gölü kıyısında bir kent olması çekiciliğini daha da arttırıyor. Lozan başlı başına gezilmesi gereken bir şehir fakat her yerde olduğu gibi burada da turistik açıdan gidilmesi gereken belirli yerler var.

Lozan Gezilecek Yerler

Lozan İsviçre platosunun güney yokuşunda inşa edilmiştir. Cenevre Gölü kıyısında bulunuyor oluşu coğrafi açıdan büyük avantaj yaratmaktadır. Birçok turistik mekânı içinde barındıran şehirde gezilecek yerler birbirine yakındır. Lozan şehri katedraller, müzeler, saraylar, kuleleri barındırmaktadır. Şehrin tarihini merak ediyorsanız; Musée Historique de Lausanne, Château Saint-Maire ve Lozan Katedralini ziyaret edebilirsiniz. Sporla ilgileniyorsanız ya da olimpiyatlara merakınız var ise Lozan Olimpiyatlar Müzesi’ne gitmelisiniz. Sanatsal yönünü görmek isterseniz de Palais De Rumine, Collection de l'Art Brut, Musée de l'Elysée’i ziyaret edebilirsiniz. Manzaranın tadını çıkarmak isterseniz ise Casino de Montbenon, Sauvabelin Tower’da vakit geçirebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Lozan’da gezebileceğiniz en iyi yerleri aşağıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Lozan Şehir İçi Ulaşım

dscf9154.jpg

Lozan’da şehir içi ulaşım çoğu yerde olduğu gibi metro, otobüs, tren, taksi ve bisiklet ile sağlanır. Yerliler ve turistler açısından toplu taşıma araçlarını kullanmak büyük avantaj sağlamaktadır. Çünkü metro ulaşım sistemleri çok gelişmiştir. Dolayısıyla da zamandan tasarruf etmek için güzel bir olanak haline gelmiştir. Metro ve otobüs hizmeti TL adlı şirket tarafından, demiryolu hizmeti LEB tarafından sağlanmaktadır.

Metro ile gezilmek istenirse; Lozan’da 2 metro hattının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar M1 ve M2’dir. M1 hafif raylı sistemdir. M2 hattı ise ağır raylı sistemdir. İki hattın toplamında 28 istasyon vardır. Bu istasyonlar gezilebilecek turistik yerlere yakın mesafededir ve böylelikle şehir içindeki ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Sefer saatleri rotaya göre değişiklik göstermektedir.

Biletleri metro istasyonlarında bulunan otomatlardan alabilirsiniz. Tek kullanımlık biletler 3CHF’dır. Bir gün içinde kullanılabilecek biletler ise 8,60 CHF’dır.

Otobüs ile gezmek isterseniz şehrin içinde çok sayıda otobüs hattı bulunduğunu söyleyebiliriz. Otobüs biletlerini yine istasyonlarda bulunan otomatlardan ya da duraktan temin edebilirsiniz. Otobüs seferleri sık sık yapılmaktadır. Şehirde troleybüs dediğimiz elektrikli otobüsler vardır.

Tren ile gezmek için şehirde Green Line adında bir tren hattı vardır. Bu hat Bercher-Lausanne Flon arasında çalışmaktadır. Gren Line ile şehrin bir ucundan diğer ucuna gidebilirsiniz. Tren duraklarının yakınlarında turistler için harita temin edebilecekleri yerler bulunmaktadır.

Bisiklet ile gezmeyi sevenler için bu şehirde bisiklet ile gezmek çok güvenli olmakla beraber çok da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bisiklet kiralama Publibike tarafından sağlanmaktadır. Aynı zamanda istasyonlardan da bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisiklet kiralamak için çeşitli internet siteleri de mevcuttur;

Taksi ile ulaşım da mevcuttur. Şehrin her yerinde taksiler bulunmaktadır. Taksi açılış ücreti 6,20 CHF olup kilometre başına da 3,50 CHF ödenmektedir.

İletişim için;

Taxi services / telefon: +41 844 814 814

Allo taxi/ telefon: +41 844 907 907

Lozan Mutfağı

fonduestube-fondue-1.jpg

İsviçre, Batı Avrupa yemek kültüründen oldukça etkilenmiştir. Fransa, Almanya ve İtalya’nın yemek kültürünün karması olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yüzden geniş bir mutfağa sahiptir. Ülkenin en önemli gıda malzemeleri arasında, süt ve süt ürünleri, mantar, lahana, patates, bezelye ve havuç örnek verilebilir. Çok sayıda peynir çeşidinin bulunması ülkenin bu yöndeki zirvesini korumasına olanak sağlamaktadır. Ülkede süt ve süt ürünleri iyi değerlendirilmekte ve yeni ürünlerin oluşturulması için büyük emek verilmektedir. 18. yüzyıldan beri İsviçre çikolatasının ünü dünyaya yayılmıştır ve halen de çikolatanın kalbinin orada attığını söyleyememiz mümkündür. Alkollü, bademli ve bunlar gibi birçok çeşit çikolata üretilmektedir. Tat ve kalite bakımından diğer ülkelerden ileri oluşu İsviçre markalarının diğer ülkelere yayılmasına olanak sağlamıştır. Ülkede tüketilen bir diğer tatlı türü de turtalardır. Bölgesine göre turtaların malzemesi değişmektedir. Bir yerde meyveli yapılırken diğer yerde çok farklı malzemelerden üretilebilmektedir.

Çikolata ve peynir haricinde şarap ve ekmek de ülkenin önemli gıda ürünlerini oluşturmaktadır. Şaraplardan en çok tüketilen e sevilen meyveli olanlarıdır ve aynı zamanda beyaz şaraplarıyla da ünlü bir ülkedir. Kaliteli şaraplar üretildiğini ve turistlerin bu yöndeki ilgisinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Fondü de ülkenin genelinde karşınıza çıkabilen bir yemektir. Erimiş peynir ile uzun çubuklara batırılmış ekmekleri buluşturarak yenilen fondünün yanında sıcak içecekler içilmesi de önerilmektedir. Ülkede değişik sosis türleri de üretilmektedir. Kısacası ülkenin her yerinde bambaşka tatlar ile buluşabilirsiniz. Böylesine zengin bir mutfağa sahip ülkede herkesin ağız tadına göre yemek bulması mümkündür. Özellikle Cenevre bölgesindeki restoranların meşhur olduğunu söyleyebiliriz.

Lozan’da Alışveriş

6aab6a18902a9cec71d2b5ee72ff71b5620b6d26_2000.JPEG

Alışveriş, kent merkezinde her dükkânın yürüme mesafesinde temsil edildiği Lozan'da keyfin bir parçası haline gelmektedir. Lüks saat yapımcıları, tasarım kıyafetleri ve aksesuarları bulunan butikler, cazip çikolatacılar, açık hava pazarları ve hediyelik eşyalar satan dükkânlar bulunmaktadır ve genelde İsviçre hediyelik eşyaları arasında her zevke uyacak bir şeyler bulabilmeniz mümkündür. Gece geç saatlere kadar da açık olan mağazalar bulunmaktadır. Lozan'daki ana tren istasyonunun üstündeki alanda birçok şık giyim mağazası bulunmaktadır. En ilgi çekici alışveriş yerleri Place St François'in çevresindedir. Buradan Rue de Bourg'da dolaşabilirsiniz. Place de la Riponne ve LausanneFlon alanı da alışverişte aradığınız eşyaları keşfetmek için çok iyi yerlerdir. Bu alanların her birinde, uluslararası yüksek cadde zincirlerinin yanında özel kıyafetler ve ayakkabı butikleri bulunur. Palud Meydanı, Bourg Caddesi, Ale Caddesi gibi yerlerde alışveriş olayının daha hayat bulduğu yerler olduğu bilinmektedir. Bu caddelerde arayıp da bulamayacağınız bir şeyin olmadığı düşünülmektedir. Ayrıca bu yerlerde ünlü markaların mağazaları da bulunmaktadır. Vevey, Montreux, Morges ve Nyon şehirlerinin hepsinde çekici küçük özel mağazalar bulunur. Buralara göz atmak ve hediye alışverişi için ideal yerlerdir. Lozan'da çok sayıda haftalık ve mevsimlik pazarlar var. Lozan Şehir Merkezi, haftanın her çarşamba ve cumartesi günü taze yerel ürünlerle yöresel spesiyaller satmaktadır. Pazartesileri ve perşembe günleri, Grancy Bulvarı'nda bir başka yiyecek pazarı da var. Perşembe günleri PlaceChauderon'da bir bitpazarı yer alır ve Place de la Riponne'de ikinci el bir pazar yer alır. Her ayın ilk cuma günü Place de la Palud'daki el sanatları pazarına göz atmanız önerilir. Giysiler için, Lozan'daki ana mağazalar Globus, Manor ve Bongenie'dir. Ana süpermarketler Coopve Migros'tur. Aligro, yiyecek, içecek ve ev eşyalarını hem normal hem de büyük hacimli olarak satmaktadır. Aldi, dünya çapında bir indirim süpermarket zinciridir.

Önemli bilgiler;

Çoğu durumda bakkaliye taşıma çantaları mağazadan alınmalı veya evden getirilmelidir.Alışveriş arabaları 1-2 CHF madeni para yatırma gerektirebilir.Meyve ve sebzeler önceden paketlenmiş ve tartılmak üzere fiyatlandırılmış veya gevşek halde mevcuttur. Olmayan fiyatlı ürünler için bunları ölçek üzerine koyun, öğenin karşılık gelen kodunu girin ve fiyat etiketini yazdırın. Birçok mağazada sadakat programları ve düzenli indirimler sunulmaktadır. Çoğu dükkân, hem CHF hem de euroyu kabul etmektedir, ancak euro için bozuk para üstü İsviçre frangında verilmektedir.

Lozan’da Gece Hayatı

lausanne-Tourism-Board.jpg

İsviçre’deki gece hayatı söz konusu olduğunda Lozan, İsviçre ve Avrupa’daki diğer gece hayatına kıyasla daha cezbedicidir. Bu durum 1990 yılından beri süregelmiştir. Lozan’da gece hayatı renkli ve hareketlidir. Şehir merkezinde ve civarında hatta nehir kıyısı boyunca sayısı bir hayli fazla olan barlar, publar, gece kulüpleri, disko benzeri eğlence mekânları yer almaktadır. Ayrıca barlar da kendi içinde salsa bar ve elektro bar başta olmak üzerebirçok kategoriye ayrılmaktadır. Yani burada her müzik zevkine hitap edebilecek eğlenceli mekânlar bulunmaktadır. Lozan’da bu mekânların en meşhur olanları ve çoğunluğu Cenevre Gölü kıyısında toplanmaktadır. Kulüpler, Lozan’da sunulan eğlence programının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Günün ilk saatlerine kadar açık olan bu mekânlar sizin isteğiniz üzere düzenlenen doğum günü ve benzeri özel günler için de size ek hizmet imkânları sunabilmektedir.

En popüler mekânlar arasında MAD Club yer almaktadır. Lozan'ın fütüristik şehir merkezi bölgesi olan Flon'da renkli duvarlara sahip bir depo olan Le Mad, 20 yılı aşkın bir süredir elektro müzik tapınağı olmuştur. 5 katlı ve 3 danslı katlar, en büyük DJ'lere ve şaşırtıcı tema gecelerine ev sahipliği yapmaktadır.

XOXO Club da aynı şekilde Flon’da yer almaktadır. Gölgelerin ve ışıkların karışımı ile binanın mimarisi dikkat çekmektedir.

D!,PinteBesson, Le Romandie, Le Punk, Taco’s Bar, Vinyl Club, LesArches, Paparazzi, The Great Escape gibi eğlence mekanları da tercih edebileceğiniz diğer yerler arasındadır.

Lozan Festivalleri

music-2468500_960_720.jpg

Impetus Festival: Alternatif kültür ve müzik festivalidir. 27-30 nisan arasında yapılmaktadır.

Balelec Festival: Bir akşamda 30 konser olan bu festivale 15.000 kişi katılmaktadır. 1980'de İsviçre'de düzenlenen Lozan Teknoloji Enstitüsü’nde Avrupa'nın en büyük öğrenci etkinliği olmuştur. Mayıs ayında düzenlenmektedir.

Lausanne Festivale: Lozan kentinde, 40 yıldır her yaz düzenlenen inanılmaz sayıdaki ücretsiz kültürel faaliyet de içeren festivaldir. Haziran ve eylül ayları arasında gerçekleşir.

Blues Rules Crissier Festival: Bu festival, hem eklektik hem de pastoral ve kompakt bir ortamda (Château de Crissier gerekçesiyle) üstün bir program ile uluslararası Blues sahnesinin en iyilerini sunmaktadır. Mayıs ayında yapılır.

Festival de la Cité: Festival de la Cité, her sene temmuz ayında Lozan’da düzenlenen ücretsiz bir organizasyon olup, çok disiplinli, çığır açıcı bir festival olmasıyla da benzersiz eserler, çocuk etkinlikleri ve bir hafta boyunca farklı mekânlarda yer alan heyecan verici konserler serisi sergilenmektedir.

Paleo: Nyon yakınlarında düzenlenen ve her yıl yaklaşık 250 bin kişiyi ağırlayan Paleo Festivali temmuz ayında yapılmaktadır. Bir müzik festivali olan Paleo kapsamında 200’e yakın konser verilmektedir.

ForNoise: Ağustos sonunda Pully kasabasında gerçekleşen bir müzik festivalidir. Her yıl, For Noise Festivali rock ve çeşitli yönleri üzerine kurulu bir program sunarken elektronik müzik, hip hop ve caz stillerine de açık bir festivaldir.

Electrosanne: Elektronik müzik festivali olup eylül ayında yapılmaktadır.

BD-FIL: Çizgi roman festivalidir ve eylül ayında yapılmaktadır.

LUFF:Lozan yer altı film ve müzik festivali olup ekimde gerçekleştirilmektedir.

Metropop: Kasım ayında gerçekleşir ve müzik festivalidir. Pop-rock, reggae ve elektronik müzik sevenler için mükemmel bir festival. Fransızca konuşulan İsviçre'de modern müzik için en havalı şehir etkinliği, Lozan'daki Salle Metropolit'te gerçekleşir. Kasım ayı içerisinde olmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Lozan Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2 Ocak: Berchtold Günü

3 Nisan: Kutsal Cuma

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

14 Mayıs: Hz. İsa’nın Göğe yükselişi

25 Mayıs: Kutsal Pazartesi

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Lozan İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 118

Polis:117

Ambulans: 144

Uluslar arası Telefon Kodu: +41

Lozan Dış Temsilcilikleri

Lozan, Türkiye Cumhuriyeti Cenevre Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Cenevre Başkonsolosluğu

Telefon: +41 22 710 9361

Eposta:[email protected]

Adres: ConsulatGénéral de Turquie/T.C.Cenevre Başkonsolosluğu 20, Route de Pré-Bois, 1215 Genève 15 C.P. 1901 (International Center Cointrin (ICC) İş Merkezi D.Blok.3.Kat)

İnternet sitesi: http://cenevre.bk.mfa.gov.tr/

Uyarı: Başkonsoloslukta randevu sistemi uygulanmaktadır. Konsolosluk işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr sitesinden randevu alınmalıdır.

Lozan Para Birimi

Lozan’da İsviçre frangı (CHF) kullanılmaktadır. 1 CHF 3,85 Türk lirasına denk gelmektedir.

Lozan’ın Resmi Dili

İsviçre’nin konumundan kaynaklı olarak ülkede Almanca ve Fransızca konuşulmaktadır. Konuşulan diller şehrin bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Fakat Suisse Romande bölgesinde bulunan Lozan şehrinde daha çok Fransızca konuşulmaktadır.

Lozan Saat Farkı

Normal koşullarda Türkiye’deki saat İsviçre’den 1 saat ilerideydi. Fakat Türkiye’de saat uygulamasının sabitlenmesi nedeniyle bu fark 2 ye çıkmıştır. Yani İsviçre’de saat 10.00 iken Türkiye’de saat 12.00’dir.*

*Bu bilgi 2018 senesi ocak ayında güncellenmiştir.

Lozan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type J / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.3oC
  • Şub 2.8oC
  • Mar 5.5oC
  • Nis 9.2oC
  • May 13.3oC
  • Haz 16.6oC
  • Tem 19.3oC
  • Agu 18.4oC
  • Eyl 15.4oC
  • Eki 10.9oC
  • Kas 5.4oC
  • Ara 2.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 129.383 / Dil: Fransızca, Almanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Yağışlı karasal iklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün