Google+

Arama formu

Luzern

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CHF = 0.00
Priz Tipi Type J250V-10 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -0.2℃
Şub 1.3℃
Mar 4.4℃
Nis 8.2℃
May 12.5℃
Haz 15.5℃
Tem 17.9℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 9.3℃
Kas 4.1℃
Ara 0.7℃
Kısa Kısa...
Ülke: İsviçre / Nüfus: 81.057 / Resmi Dil: Almanca / Fransızca / İtalyanca / Para Birimi: İsviçre Frangı (CHF) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 7.54 (Türkiye $ 3.87)

Luzern Hakkında Bilinmesi Gerekenler 


Luzern şehri, İsviçre'nin kuzeyinde bulunan ve İsviçre'nin ikinci başkenti sayılan bir şehirdir. Luzern Gölü kıyısındaki şehirde Almanca konuşulmaktadır ve şehir 1386 senesinde asıl şehir benliğini bulmuş ve bağımsızlığını kazanmıştır. Luzern, İsviçre'nin başkenti Zürih'e 1 saatlik mesafede yer almaktadır. Luzern'de Orta Çağ döneminden kalan birçok yapı bulunmaktadır ve dokusu itibariyle de Orta Çağ havasını kaybetmemiş şehirler arasındadır. İsviçre'nin tarihini yansıttığı için tarihî merkez olarak da bilinmektedir. 18. yüzyıldan bu yana tarihe şahitlik ettiği için turizm ve hediyelik eşya ticareti bu şehirde çok önemlidir hatta ticaretin büyük çoğunluğunu hediyelik eşya dükkânları karşılamaktadır.  

Luzern'e Nasıl Ulaşılır? 

Uçak ile İstanbul'dan direkt olarak Luzern uçuşu bulunmamaktadır. Bu nedenle ilk olarak Zürih'e uçup orada tren ile Luzern’e geçilmesi gerekmektedir. Uçak yolculuğu yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir.
 
Tren ile
 
İsviçre'nin demir yolu ağının geniş olması ve Luzern'in konumundan dolayı İsviçre'de hemen hemen her şehirden trenle şehre ulaşım mümkün olmaktadır. Özellikle Zürih, Berne gibi büyük şehirlerden ulaşımı kolaydır. Trenle Zürih - Luzern arası yaklaşık 1 saat sürmektedir. Trenle her yere ulaşım olduğu için otobüs İsviçre'de tercih edilmemektedir. 

Luzern İklimi 

Sıcak ve ılıman iklimin hâkim olduğu Luzern’de normalden fazla yağış görülmektedir. Temmuz ayı 18 derece ile en sıcak ayken, ocak ayı 0 derece ile en soğuk aydır. Yıllık ortalama sıcaklığı ise 9 derecedir ve kurak aylarda bile yağış miktarı normalden fazladır. Bu nedenle şehre gidilmesini önereceğimiz aylar yaz ayları olacaktır. Yaz aylarında gidiyor olsanız bile yanınıza kalın giysiler almanızı öneririz. 

Lucerne Gezilecek Yerler 

Şapel Köprüsü (The Chapel Bridge)
 
Şapel Köprüsü 14. yüzyıl yapısı olmakla birlikte Avrupa'nın en eski ahşap köprüsü olarak bilinmektedir. Köprü, şehrin korunması için inşa edilmiştir ve bazı önemli savaşlarda büyük rol oynamıştır. Şapel Köprüsü, 1993'de yanmıştır ve tekrar inşası yapılmıştır. Köprünün bir de kulesi bulunmaktadır ve günümüzde hala ayaktadır. Özellikle bahar aylarında gidildiğinde köprünün altındaki çiçekler çok hoş bir hava oluşturmaktadır. Luzern’e gittiğinizde bu köprüyü mutlaka görmenizi öneririz.
 
Belediye Meydanı (Old City Square)
 
Eski Şehir Meydanı olarak Türkçeye çevirtebileceğimiz meydanın ortasında renkli bir çeşme bulunmaktadır. Buradan şehrin biraz daha modern kısmına ulaşmak mümkündür. Burada alışveriş için mağazalarü, çeşitli kafeler ve restoranlar da bulunmaktadır. Belediye Meydanı aslında çikolatacı dükkânlarıyla da ünlüdür. Her türlü çikolatanın üretildiği bu dükkânlarda çikolata tutkunlarının kendine çok fazla çeşit bulması mümkün olmaktadır.
 
Cizvit Kilisesi (Jesuitenkirche)

İsviçre'de 1667'de inşa edilen ilk büyük Barok kilise olan Cizvit Kilisesi, bir Katolik kilisesidir. Cizvit tarikatı tarafından inşa edilmiştir. Finans problemleri dolayısıyla kilise tek seferde tamamlanamamış, parçalar halinde tamamlanabilmiştir. Kuleleri tek tek tamamlanmış ve kilisenin kuleleri yokken açılışı yapılmıştır. İçi de dışı kadar etkileyici olan kilise güzel bir Orta Çağ kilisesi örneğidir.
 
Fransisken Kilisesi (Franzizkanerkirche)
 
Fransisken Kilisesi, Rönesans ve Barok çağlarının arasındaki dönemde inşa edilmiştir. Tipik Orta Çağ Gotik mimarisiyle yapılmıştır. 13. yüzyılın ikinci yarısında inşası başlamıştır, sonlarında inşası tamamlanmıştır ve İsviçre'deki kiliselerden en güzel minbere sahip olan kilisedir. Fransisken Meydanı’nda bulunmaktadır.
 
Gütsch Şatosu (Château Gütsch)
 
1888 yılında mimar Emil Vogt tarafından yapılmış olan özel konut, eskilerde işkence evi olarak kullanılmaktaydı. Şu anda ise ünlü bir otel ve restoran olarak varlığını devam ettirmektedir. Gütsch Şatosu, Bavyera'daki Neuschwanstein Şatosu'ndan esinlenerek yapılmıştır.
 
Zyt Kulesi
 
Zyt Kulesi, Avrupa'nın en iyi korunmuş surlarındaki 3 kuleden biridir. Bu surlar 600 yıllık geçmişi barındırmaktadır ve her kule birbirinden farklıdır. Bu kulenin özel olmasının sebebi ise Luzern'in en eski saatinin burada bulunmasındandır.
 
Şarap Meydanı (Weinmarkt)
 
Bu meydan Luzern'in en ünlü ve ana meydanıdır. Bu meydanda Orta Çağ döneminde asiller ve aristokratların evleri bulunurmuş. Bu evler en lüks ve en ihtişamlı evlermiş. Meydandaki bütün evler ve binalar döneminin önemli binaları olsa da en gösterişli ve en güzel bina eczane binasıdır. Bu bina 1530'larda yapılmıştır.
 
Aslan Heykeli (Löwendenkmal)
 
Aslan heykeli Denkmalstrasse Caddesi’ndedir. Lucerne aslanı olarak da bilinen bu heykel, Bertel Thorvalsen tarafından tasarlanmıştır fakat heykel yapma fikrini ona veren kişi Karl Pfyffer von Altishofen'dir. 1792 yılında katledilen İsviçreli askerlerin anılması adına yapılmış olan heykel, İsviçre'deki ünlü heykellerden biri olarak bilinmektedir. Heykelin yazıtında öldürülen askerlerin isimleri de yer almaktadır. Heykel aslında ölmekte olan bir aslanı tasvir etmektedir. Heykelin altında yapay bir göl bulunmaktadır.