Luzern Hakkında Bilinmesi Gerekenler

luzern-2574664_960_720.jpg

İsviçre, 26 eyaletten oluşan bir Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın merkezinde bulunmasına rağmen Avrupa Birliği üyesi değildir ve kendi para birimi olan İsviçre frangı’nı kullanırlar. Konum olarak güneyinde İtalya, batısında Fransa, kuzeyinde Almanya ve doğusunda da Liechtenstein yer alır. Bu yüzden güney kesiminde İtalyanca, batı kısmında Fransızca, kuzey kısmında ise Almanca ağırlıklı olarak konuşulur. Ayrıca bu dillerin dışında küçük bir kesimin konuştuğu Romanca da İsviçre’nin resmi dilleri arasındadır. Dört resmi dili olması dolayısıyla İsviçreliler, kendi bölgelerindeki yaygın olarak konuşulan dilin dışında İsviçre’nin diğer resmi dillerinden birini öğrenmek durumundadır.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Luzern’de Gezilecek Yerler

Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Luzern’de görülmesi gereken yerleri sizin için derledik. Doğası ve festivalleri ile ünlü bu şehir aynı zamanda müze ve kilise gibi kültürel seçenekleri de ziyaretçilerine sunar. Her bir müzede göreceğiniz yağlı boya koleksiyonlar ve antika eşyalar sizi bambaşka bir dünyaya götürürken şehrin meydanlarındaki canlılık için de “iyi ki buraya gelmişim” diyeceksiniz.

Bu şehir eski dönemlerden itibaren çok iyi korunarak günümüze gelmiştir ve zarif tarihsel evleri ve neşeli atmosferi ile İsviçre’nin en popüler turist merkezlerinden biridir. Birçok ziyaretçi yazın gerçekleşen orkestra, solo, orkestra gibi müzik festivalleri ve blues, piyano, bando gibi etkinlikler içeren diğer festivaller için gelir. Luzern’de her şey çok yakın olduğu için gezilmesi kolaydır. Eski şehir ve diğer asıl gezilmesi gereken yerler tren istasyonundan yürüyüş mesafesindedir. Doğa tutkunu turistler için Rigi, Pilatus, Titlis ve Jungfraujoch dağlarına da Luzern’den kolay ulaşılabilmektedir.

Luzern'de Gezilecek Yerler

Luzern oldukça küçük bir şehir olup görülmesi gereken yerlerin hepsi kayda değer. Bu yüzden sizin için en turistik 10 adresi derledik. Dağlarının güzelliği ile bahsettiğimiz İsviçre’nin Luzern şehrinde Pilatus Dağı ve Rigi Dağı; eski evlerin bulunduğu eski şehir ve görülmesi gereken Musegg Duvarı ve Aslan Anıtı; Alp Dağları ile ayrı güzellik sunan Luzern Gölü, şehrin simgesi Şapel Köprüsü, müze gezmeyi sevenler için İsviçre Ulaştırma Müzesi ve Rosengart Koleksiyonu; 17. yüzyıldan kalma ibadethanesi Jesuit Kilisesi’ne kadar hepsini yazımızda okuyabilirsiniz. Bu ziyaret noktalarında Luzern’i ve İsviçre’yi daha yakından tanıma imkânı bulacaksınız.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Luzern Nerededir?

Luzern, İsviçre’nin merkezinde yer alır. Aynı adı paylaştığı Luzern Kantonu’nun başkentidir. 29,04 kilometrekarelik bir alanı kaplar.

Luzern’e Ne Zaman Gidilir?

lake-1642724_960_720.jpg

Luzern’de kış çok soğuk geçer. Kentte yaz ayları hafif yağışlıdır. Yılın en sıcak dönemi haziran-ağustos aylarıdır ve bu dönemde en düşük sıcaklık 18 derecedir. Luzern’e turist olarak gitmek için en ideal zaman ağustos ayı olsa da haziran ve temmuz ayları da oldukça güneşli geçer.

Devamını Oku

Luzern’e Nasıl Gidilir?

switzerland-360738_960_720.jpg

Türkiye’den Luzern’e direkt uçak seferleri yapılmamaktadır. Luzern’e gitmek için önce İstanbul’dan ya da Antalya’danZürih Havaalanı’na gidebilirsiniz. Yolculuk İstanbul’dan yaklaşık 3 saat 10 dakika sürerken Antalya’dan yaklaşık 3 saat 35 dakika sürmektedir. Zürih Havaalanı’ndan İsviçre’nin merkezinde bulunan Luzern şehrine trenle 63 dakikada ulaşabilirsiniz..

Devamını Oku

Luzern’de Nerede Kalınır?

İsviçre’nin en güzel şehirlerinden biri olan Luzern, Reuss Nehri’nin kıyısındadır. Orta Çağ ruhunu kaybetmemiş bu şehirde görmeniz gereken birçok tarihî eser vardır. Kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle de dikkat çeken Luzern’de birçok festival de düzenlenmektedir. Mükemmel lezzetleri denemeniz ve müzeleri, küçük dükkânları gezmeniz gereken bu şehirde kalacağınız otel de çok önemlidir. Çok sayıda oteli içinde barındıran Luzern’de farklı kriterlerde ve farklı bütçelere uygun birçok otel bulmanız mümkündür.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Luzern otel fırsatları buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Luzern Otelleri

Reuss Nehri’nin kıyısında bulunan ve Luzern kantonunun da başkenti olan Luzern, harika manzaraya sahip bir Orta Çağ kentidir. Chapelle Köprüsü, Aslan Anıtı, meclis binası, müzeler, kiliseler, tarihî binalar gibi görmeniz gereken birçok eser barındıran şehir, tam bir kültür ve sanat şehridir. Luzern’e gitmişken yerel lezzetleri ve çikolataları denemeyi, antikacıları ve hediyelik eşya dükkânlarını gezmeyi ihmal etmeyin.  

Luzern’deki seyahatinizde kalacağınız oteli de dikkatli seçmelisiniz. Otellerin de şehir kadar güzel ve farklı olduğu Luzern’de kendi bütçenize uygun oteli hiç zorlanmadan bulabilirsiniz. 100’den fazla otelin bulunduğu şehirde butik otellerden hostellere kadar birçok farklı tesis arasından her bütçeye uygun bir konaklama imkânı bulunmaktadır. Yoğun dönemlerde otellerde doluluk olabileceğinden erken rezervasyon yaptırmanız avantajlı olacaktır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Luzern otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Luzern Şehir İçi Ulaşım

Luzern’de toplu taşıma sistemi otobüs ve yerel trenlerden oluşmaktadır ve küçük bir şehir olmasına rağmen geniş bir ağa sahiptir. Kaldığınız yere otobüsle de gitmeyi tercih etseniz trenle de gitmeyi tercih etseniz kolaylıkla bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Devamını Oku

Luzern Mutfağı

chocolate-799397_960_720.jpg

İsviçre’de 450’ye yakın peynir türü vardır ve peynirden de anlaşılacağı üzere süt ve süt ürünleri oldukça yaygındır. Peynir ve şarap ikilisi İsviçre’nin olmazsa olmazlarındandır. İsviçre’ye gidip de yemeklerinden tatmadan dönmek olmaz diyen turistler için önerebileceğimiz birkaç yemek ilginizi çekebilir. Peynirleriyle ün salmış İsviçre’de peynir fondü minik bir ateş üzerinde ekmeğin ya da patatesin erimiş peynire bandırarak yenilir. Et fondü ise çiğ olarak gelmiş etlerin kızgın yağda istediğiniz süre kadar kızarttıktan sonra yanındaki soslarla yenmesidir. Peynir ve et fondüsünden bahsettikten sonra çikolatasıyla ün salmış İsviçre’nin çikolata fondüsünü de unutmamalısınız. Lindt, Cailler, Toblerone, Frey, Nestle, Milka ve Swiss gibi adını duyurmuş birçok İsviçre çikolatasının tadına burada bakabilirsiniz. Bu markaların dışında Luzern’de tadına bakabileceğiniz başka markalar da bulunmaktadır. Max Chocolatier bunlardan bir tanesidir.

Devamını Oku

Luzern’de Gece Hayatı 

lucerne-952333_960_720.jpg

Luzern’de İsviçre’nin her yanında meşhur olan bir gece hayatı vardır. Şehirde gece eğlenilecek ve her zevke hitap edecek kadar sayısız barlar ve kulüpler vardır. Zelenih BeretkiCaddesi gece hayatının en yoğun yaşandığı caddelerden bir tanesidir. City Lounge ve City Pub gecenin başlangıcı için iyi bir tercih olabilir. Eğlenceli grupları dinlerken içkinizi yudumlayabilirsiniz. Zelenih Beretki Caddesi’nin bir ileriki caddesinde bulunan Muvekita Caddesi’nde CheersPub’da yarı Boşnak yarı İngilizce rock şarkılarını dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda yine aynı cadde üzerinde bulunan The Old Bell Pub’da caz müzik eşliğinde sokağı izleyip sosyalleşebilirsiniz.

Devamını Oku

Luzern Festivalleri

carnival-2100125_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Luzern turistlere ve birçok kesime eğlence imkânı sunar. Luzern’de gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Fumetto – Uluslararası Komedi Festivali: Luzern’de 14 - 22 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 50.000 ziyaretçinin katıldığı en büyük festivallerden biridir. Bu 9 gün içerisinde, 12 ana ve 40 ek çalışma sergilenir ve bu sergilenen eserler günümüzün trendleri ve dünyanın yansımasının komik bir şekilde aktarılma biçimiyle ziyaretçilerle buluşuyor.

Devamını Oku

Luzern’de Alışveriş

candy-store-1761527_960_720.jpg

Luzern’de şaşırtıcı derece de geniş alışveriş seçenekleri mevcuttur. Sayıları etkileyici derecede çok olan moda butikleri, uluslararası lüks markalar, daha az bilinen uluslararası tasarımcıların parçalarını bulabilirsiniz. Ayrıca birçok uluslararası lüks marka mağazalarının yanında daha az bilinen İsviçreli ve uluslararası tasarımcılarının ürünlerini de bulabilirisiniz. Bunların yanında çikolata ve diğer yiyecekler de oldukça iyi sergilenmektedir. Lindt, Cailler, Toblerone, Frey, Nestle, Milka ve Swiss İsviçre çikolatalarının tadına yerinde bakabilir ve daha sonra yemek için yanınıza alabilirsiniz. Bu markaların dışında Luzern’de tadına bakabileceğiniz başka markalar da vardır. Max Chocolatier bunlardan bir tanesidir.

Devamını Oku

Luzern Saat Farkı

İsviçre, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Luzern Para Birimi

İsviçre’nin para birimi İsviçre frangı’dır. 1 İsviçre frangı yaklaşık olarak 4,24 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi Nisan 2018’de güncellenmiştir.

Luzern’in Resmi Dili

İsviçre’nin 4 resmi dili olmasına rağmen sadece 3 tanesi eşit konumdadır. Bunlar; Almanca, Fransızca ve İtalyancadır. Dördüncü dil olarak da Romanca gelir. Luzern şehri ise Almanca konuşan nüfusun yaşadığı bir bölgedir.

Luzern Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2 Ocak: Aziz Berchtold Günü

30 Mart: Kutsal Cuma

1 Nisan: Paskalya Pazar’ı

2 Nisan: Paskalya Pazartesi’si

10 Mayıs: Göğe yükselişin 40. Günü

20-21 Mayıs: Pentecost (Paskalya’dan sonraki 7. pazar günü)

31 Mayıs: Katolik Yortusu

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Bayramı

15 Ağustos: Hazreti Meryem’in göğe yükselmesi bayramı

2 Ekim: Aziz Leodegar Günü

1 Kasım: Azizler Yortusu

8 Aralık: Immaculate Conception (Meryem Ana’nın günahlarından arınmış olarak dünyaya gelmesi)

Devamını Oku

Luzern Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.2oC
  • Şub 1.3oC
  • Mar 4.4oC
  • Nis 8.2oC
  • May 12.5oC
  • Haz 15.5oC
  • Tem 17.9oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9.3oC
  • Kas 4.1oC
  • Ara 0.7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 81.057 / Dil: Almanca / Para Birimi: İsviçre frangı / İklim: Soğuk iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün