Luzern Hakkında Bilinmesi Gerekenler

luzern-2574664_960_720.jpg

İsviçre, 26 eyaletten oluşan bir Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın merkezinde bulunmasına rağmen Avrupa Birliği üyesi değildir ve kendi para birimi olan İsviçre frangı’nı kullanırlar. Konum olarak güneyinde İtalya, batısında Fransa, kuzeyinde Almanya ve doğusunda da Liechtenstein yer alır. Bu yüzden güney kesiminde İtalyanca, batı kısmında Fransızca, kuzey kısmında ise Almanca ağırlıklı olarak konuşulur. Ayrıca bu dillerin dışında küçük bir kesimin konuştuğu Romanca da İsviçre’nin resmi dilleri arasındadır. Dört resmi dili olması dolayısıyla İsviçreliler, kendi bölgelerindeki yaygın olarak konuşulan dilin dışında İsviçre’nin diğer resmi dillerinden birini öğrenmek durumundadır.

12. yüzyılda akarsuyun en dar kısmına köprü kurulması ile birlikte Gotthard GeçişYolu açılmış ve İtalya ile İsviçre arasında bir bağlantı kurulmuş. Luzern’den geçen bu geçiş yolu ile şehrin önemi artmış ve 13. yüzyılda ise Gotthard Tren Tüneli’nin bu şehirden geçmesiyle şehir daha çok önem kazanmaya başlamış.

Şehirde havaalanı olmamasına rağmen İsviçre’deki ulaşım ağı oldukça gelişmiş olduğu için Luzern’e ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Luzern’e Zürih Havalimanı’ndan demir yolunu kullanarak 1 saatte ulaşılabilirsiniz. Ayrıca Luzern’in konumu ve İsviçre’nin mevcut ulaşım ağı sayesinde Luzern ve İsviçre’nin diğer şehirleri arasında kolayca seyahat edebilirsiniz. Luzern şehir merkezinde tren ve otobüs hatları da oldukça dakiktir. Luzern sınırları içindeki Pilatus ve Rigi dağlarına da kolay ulaşılabilmeniz için de seçenekler sunulmuştur. Bu ulaşım araçları için bileti otomatik makinelerden alabileceğiniz gibi telefonunuza indirebileceğiniz ÖV-Ticket adlı uygulamadan da alabilirsiniz.

Luzern’de kış ayları çok sert geçse de kış sporları turizminin önemli rolü vardır. Kış sezonunun dışında bahar ve yaz aylarında havanın ısınmasıyla yeşilliği ve doğasıyla turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Yaz aylarında gündüzleri sıcak olmasına rağmen akşamları soğuk olabileceğinden yanınıza sıcak tutacak kıyafetler almanızda fayda vardır.

Luzern’de Alp Dağları ve Luzern Gölü’nün muhteşem manzarasıyla doğanın keyfini çıkartabilir, eski şehirde Luzern’nin tarihini koklayabilir ve festivallerine katılabilirsiniz. Doğaseverler için Pilatus ve Rigi dağları, müze gezmeyi sevenler için Luzern Ulaştırma Müzesi oldukça popülerdir. Kış aylarında ise kış sporlarına ilgi oldukça fazladır. Bunların yanında alışveriş yapmayı seven turistler için birçok özel tasarım ürünleri sunan bu şehir özellikle üretimini yaptığı çikolataları ve saatleri ile bilinir.

Spor olarak da birçok seçenek sunan Luzern’de buz hokeyi, golf, yüzme, basketbol, ragbi, dağcılık, futbol gibi daha nice sporlar desteklenir. Ayrıca birçok futbol kulübünün bulunduğu bu şehirde, FC Luzern en başarılı olanıdır.

2000 yılındaki değerlere göre popülasyonun %51,7’sinin bir işi vardır ve iş gücünün 47.9%’ini kadınlar oluşturmaktadır. Ayrıca BaselEkonomi Vergi Değeri 2012 yılına göre de 4. sırada yer almaktadır.

Tanıtım Videosu:

Luzern ile İlgili

Luzern Nerededir?

Luzern, İsviçre’nin merkezinde yer alır. Aynı adı paylaştığı Luzern Kantonu’nun başkentidir. 29,04 kilometrekarelik bir alanı kaplar.

Luzern’e Nasıl Gidilir?

switzerland-360738_960_720.jpg

Türkiye’den Luzern’e direkt uçak seferleri yapılmamaktadır. Luzern’e gitmek için önce İstanbul’dan ya da Antalya’danZürih Havaalanı’na gidebilirsiniz. Yolculuk İstanbul’dan yaklaşık 3 saat 10 dakika sürerken Antalya’dan yaklaşık 3 saat 35 dakika sürmektedir. Zürih Havaalanı’ndan İsviçre’nin merkezinde bulunan Luzern şehrine trenle 63 dakikada ulaşabilirsiniz..

Trenlerin dakikliği ile adını duyurmuş olan İsviçre’de tren ile seyahat etmek iyi bir seçenek olabilir. Luzern’den diğer şehirlere direkt tren bağlantıları bulabilirsiniz. Tren şirketinin adı SBB’dir ve www.sbb.ch sitesinden tren saatlerine ulaşabilirsiniz. Biletler otomatik makinelerde satılmaktadır ve ekranın ilk sayfasında İngilizce seçeneğini seçebilirsiniz. Tek yön bilet alabildiğiniz gibi gidiş dönüş alma imkânı da sunmaktadır. 5 yaşına kadar ücretsiz iken, 6 ile 16 yaş arası için fiyatın yarısını ödersiniz. Eğer İsviçre’nin diğer bölgelerini de gezmek istiyorsanız, yarım bilet (half-fare) olarak geçen bu seyahat kartını almayı düşünebilirsiniz. Bu bilet 1 ay için geçerlidir. Ayrıca bu bileti tüm toplu taşıma araçlarında da kullanabilirsiniz. Ya da İsviçre Seyahat Kartı (Swiss Travel Pass) alarak, tüm toplu taşıma araçlarından faydalanmayı ve birçok müzeye ücretsiz girme seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Tren istasyonunda aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Şunu da unutmamalısınız ki eğer tren hareket ettikten sonra geçerli bir biletiniz yoksa belirli bir miktar ceza ödemek zorundasınız.

Luzern’e Ne Zaman Gidilir?

lake-1642724_960_720.jpg

Luzern’de kış çok soğuk geçer. Kentte yaz ayları hafif yağışlıdır. Yılın en sıcak dönemi haziran-ağustos aylarıdır ve bu dönemde en düşük sıcaklık 18 derecedir. Luzern’e turist olarak gitmek için en ideal zaman ağustos ayı olsa da haziran ve temmuz ayları da oldukça güneşli geçer.

Haziran – eylül: Bu aylar turist sayısının zirve yaptığı sezondur. İsviçre’nin ortasında olan Luzern, Alp Dağlarının arasındadır ve yazın gündüzleri sıcak geçse bile akşamları soğuk geçebileceği unutulmamalıdır. Hazirandan ağustosa kadar arasında sıcaklık 12°C ve 24°C arasında değişirken eylüle doğru birkaç derece daha düşüş gösterir. Bu aylar, çevreyi keşfetmek için, doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları için ideal aylardır. Temmuz ve ağustos ayları turistlerin en yoğun geldiği aylar olduğu için aynı zamanda en pahalı olduğu zamanlarıdır. Ayrıca bu aylar festivallerin de yoğun olduğu aylardır.

Ekim- mayıs: Ekim ayı Luzern için kış turizminin başladığı aylardır. Diğer aylara göre daha ucuz olduğu için ucuz gezmek isteyenlere bir alternatif oluşturmaktadır. Kasım ayından nisan ayının ortasına kadar kayak sezonudur. Dünyanın her yerinden kış aktiviteleri için gelen turistler olur. Ekim ayının sıcaklığı 6°C ile 14°C arasında değişirken şubat ayına kadar bu dereceler düşüş gösterir. Sıcaklıklar mart ayından itibaren az da olsa artmaya başlar ama hâlâ soğuktur.

Luzern’de Nerede Kalınır?

İsviçre’nin en güzel şehirlerinden biri olan Luzern, Reuss Nehri’nin kıyısındadır. Orta Çağ ruhunu kaybetmemiş bu şehirde görmeniz gereken birçok tarihî eser vardır. Kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle de dikkat çeken Luzern’de birçok festival de düzenlenmektedir. Mükemmel lezzetleri denemeniz ve müzeleri, küçük dükkânları gezmeniz gereken bu şehirde kalacağınız otel de çok önemlidir. Çok sayıda oteli içinde barındıran Luzern’de farklı kriterlerde ve farklı bütçelere uygun birçok otel bulmanız mümkündür.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Luzern otel fırsatları buradan görebilirsiniz.

Luzern’de Nerede Kalınır – Luzern Bölgeleri

Luzern’de konaklamak için en uygun bölgeler Old Town, Littau, Horw, Kriens ve Meggen bölgeleridir. Bu bölgeler şehir merkezinin çevresinde bulunduğu için turistik mekânlara ve eğlence merkezlerine, restoran ve kafelere yakındır.

Luzern’de en çok tercih edilen ulaşım biçimleri yürüme ve bisiklete binmedir. Aynı zamanda oldukça gelişmiş bir otobüs hattına sahip olan Luzern’de şehir içinde kolayca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İsviçre’nin diğer kentlerine ulaşmak için ise demir yolu ve deniz yolunu tercih edebilirsiniz.

Old Town Bölgesindeki Luzern Otelleri

Luzern’in eski şehrindeki otellerde konaklayarak şehrin tarihî yapısıyla iç içe olabilir ve şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Tüm turistik merkezlere yürüme mesafesinde olan şehir merkezinde Reuss Nehri’ni seyrederken şık restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

 • Hotel des Balances
  Özellikler:
  Park yeri, havaalanı servisi, bar, restoran, aile odaları, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 305 € - 412 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel des Balances

 • Hotel Des Alpes
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, kafe, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 103 € - 184 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • HITrental Chapel Bridge Apartments
  Özellikler:
  Aile odaları, hiking, ücretsiz Wi-Fi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 124 € - 201 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Tourist City & River Hotel Luzern
  Özellikler:
  Park yeri, aile odaları, tur masası
  Fiyat: Geceliği 155 € - 285 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel De la Paix
  Özellikler:
  Park yeri, restoran, sigara içilmeyen odalar, golf sahası, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 135 € - 241 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel De la Paix

Littau Bölgesindeki Luzern Otelleri

Tarihi oldukça eskiye dayanan bu bölge, çoğunlukla tarım alanları ve yeşillikten oluşur. Büyük bir alanı kaplayan bu bölgede aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Birçok mağaza, restoran, eğlence mekânı, park bulabileceğiniz bölgede konaklamak avantajlı olacaktır.

 • Hotel Thorenberg
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, teras, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 135 € - 227 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Thorenberg

 • Business Apartments Anstatthotel
  Özellikler:
  Park yeri, sigara içilmeyen odalar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 113 € - 201 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • B&B Haus im Löchli
  Özellikler:
  Park yeri, kafe, teras, bahçe, hiking, kayak
  Fiyat: Geceliği 76 € - 198 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Easy - Living Apartments
  Özellikler:
  Park yeri, sigara içilmeyen odalar, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 140 € - 315 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Easy - Living Apartments

Horw Bölgesindeki Luzern Otelleri

Mükemmel bir manzaraya sahip olan Horw bölgesi, nehir manzarası ve yeşillikleriyle dikkat çeker. Tarihi 13. yüzyıla kadar dayanan bölge birçok turistik esere ev sahipliği yaptığı gibi, en lüks oteller de bu bölgede bulunur.

 • Gasthaus zur Waldegg
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, aile odaları, bar, restoran, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 114 € - 232 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Gasthaus zur Waldegg

 • Gasthaus Schwendelberg Luzern-Horw
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 101 € - 175 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Felmis
  Özellikler:
  Park yeri, restoran, teras, bahçe, masa tenisi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 106 € - 143 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Seehotel Sternen
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, teras, bahçe, hiking, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 127 € - 245 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kastanienbaum Swiss Quality Seehotel
  Özellikler:
  Park yeri, teras, SPA ve sağlık merkezi, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 133 € - 256 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Kastanienbaum Swiss Quality Seehotel

Kriens Bölgesindeki Luzern Otelleri

Şehrin biraz güneyinde bulunan bu bölge, Pilatus Dağı’nın eteklerindedir. Uzun ve dopdolu bir tarihe sahip olan bölge, günümüzde de önemli bir yere sahiptir. Ulaşım açısından da çok avantajlı olan bu bölgede birçok kültürden lezzetler sunan restoranlar ve kafeler bulabilirsiniz.

 • Hotel Pilatus-Kulm
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, engelli konuklar için olanaklar, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 358 € - 390 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Pilatus-Kulm

 • ibis Luzern Kriens
  Özellikler:
  Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 106 € - 223 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Himmelrich
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, bar, restoran, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 56 € - 180 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bellpark Hostel
  Özellikler:
  Park yeri, oyun odası, ortak salon ve mutfak
  Fiyat: Geceliği 29 € - 86 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Sonnenberg
  Özellikler:
  Park yeri, restoran, teras, bahçe, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 93 € - 163 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Sonnenberg

Meggen Bölgesindeki Oteller

Nehrin kıyısında bulunan Meggen bölgesi çok canlı bir bölgedir. Meggenhorn Kalesi, kiliseler gibi turistik yapılar dışında birçok mağaza ve restoranın da bulunduğu bu bölge; oteller açısından da oldukça zengindir.

 • Bio B&B La Tortuga
  Özellikler:
  Park yeri, teras, yüzme havuzu, aile odaları, golf sahası
  Fiyat: Geceliği 164 € - 183 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Bio B&B La Tortuga

 • Hotel Balm
  Özellikler:
  Park yeri, bar, restoran, teras, bahçe, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 93 € - 195 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Ristorante Schlössli
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bahçe, restoran, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 105 € - 124 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Gasthaus zum Kreuz
  Özellikler:
  Park yeri, sigara içilmeyen odalar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 69 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Gasthaus Badhof
  Özellikler:
  Park yeri, teras, bar, restoran, hiking, golf sahası
  Fiyat: Geceliği 157 € - 190 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Gasthaus Badhof

Luzern'de bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Luzern Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Luzern otellerini görmek için tıklayın.

Luzern Otelleri

Reuss Nehri’nin kıyısında bulunan ve Luzern kantonunun da başkenti olan Luzern, harika manzaraya sahip bir Orta Çağ kentidir. Chapelle Köprüsü, Aslan Anıtı, meclis binası, müzeler, kiliseler, tarihî binalar gibi görmeniz gereken birçok eser barındıran şehir, tam bir kültür ve sanat şehridir. Luzern’e gitmişken yerel lezzetleri ve çikolataları denemeyi, antikacıları ve hediyelik eşya dükkânlarını gezmeyi ihmal etmeyin.  

Luzern’deki seyahatinizde kalacağınız oteli de dikkatli seçmelisiniz. Otellerin de şehir kadar güzel ve farklı olduğu Luzern’de kendi bütçenize uygun oteli hiç zorlanmadan bulabilirsiniz. 100’den fazla otelin bulunduğu şehirde butik otellerden hostellere kadar birçok farklı tesis arasından her bütçeye uygun bir konaklama imkânı bulunmaktadır. Yoğun dönemlerde otellerde doluluk olabileceğinden erken rezervasyon yaptırmanız avantajlı olacaktır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Luzern otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Luzern’de Gezilecek Yerler

Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Luzern’de görülmesi gereken yerleri sizin için derledik. Doğası ve festivalleri ile ünlü bu şehir aynı zamanda müze ve kilise gibi kültürel seçenekleri de ziyaretçilerine sunar. Her bir müzede göreceğiniz yağlı boya koleksiyonlar ve antika eşyalar sizi bambaşka bir dünyaya götürürken şehrin meydanlarındaki canlılık için de “iyi ki buraya gelmişim” diyeceksiniz.

Bu şehir eski dönemlerden itibaren çok iyi korunarak günümüze gelmiştir ve zarif tarihsel evleri ve neşeli atmosferi ile İsviçre’nin en popüler turist merkezlerinden biridir. Birçok ziyaretçi yazın gerçekleşen orkestra, solo, orkestra gibi müzik festivalleri ve blues, piyano, bando gibi etkinlikler içeren diğer festivaller için gelir. Luzern’de her şey çok yakın olduğu için gezilmesi kolaydır. Eski şehir ve diğer asıl gezilmesi gereken yerler tren istasyonundan yürüyüş mesafesindedir. Doğa tutkunu turistler için Rigi, Pilatus, Titlis ve Jungfraujoch dağlarına da Luzern’den kolay ulaşılabilmektedir.

Luzern'de Gezilecek Yerler

Luzern oldukça küçük bir şehir olup görülmesi gereken yerlerin hepsi kayda değer. Bu yüzden sizin için en turistik 10 adresi derledik. Dağlarının güzelliği ile bahsettiğimiz İsviçre’nin Luzern şehrinde Pilatus Dağı ve Rigi Dağı; eski evlerin bulunduğu eski şehir ve görülmesi gereken Musegg Duvarı ve Aslan Anıtı; Alp Dağları ile ayrı güzellik sunan Luzern Gölü, şehrin simgesi Şapel Köprüsü, müze gezmeyi sevenler için İsviçre Ulaştırma Müzesi ve Rosengart Koleksiyonu; 17. yüzyıldan kalma ibadethanesi Jesuit Kilisesi’ne kadar hepsini yazımızda okuyabilirsiniz. Bu ziyaret noktalarında Luzern’i ve İsviçre’yi daha yakından tanıma imkânı bulacaksınız.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Luzern Şehir İçi Ulaşım

switzerland-3080445_960_720.jpg

Luzern’de toplu taşıma sistemi otobüs ve yerel trenlerden oluşmaktadır ve küçük bir şehir olmasına rağmen geniş bir ağa sahiptir. Kaldığınız yere otobüsle de gitmeyi tercih etseniz trenle de gitmeyi tercih etseniz kolaylıkla bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Turistlerin gezmeyi tercih ettiği eski şehrin olduğu kısım sadece yayalara açıktır. Şehrin diğer kısımlarını gezmek isterseniz ise otobüs bileti alabilirsiniz. Bilet fiyatları gideceğiniz mesafeye göre değişir. Otobüsler temiz ve güvenlidir. Otobüsle ulaşımınızı sağlamak, yürümek ve taksiye binmek yerine iyi bir alternatif oluşturur. Eğer isterseniz, iki günlük geçerli olan bir bilet alıp otobüse istediğiniz kadar binebilirsiniz. Eğer gölün diğer kısmına geçmeyi ya da gölde keyifli vakit geçirmek istiyorsanız bot turları mevcuttur. Ayrıca dağın zirvesine çıkmayı planlıyorsanız da teleferik ile ulaşabilirsiniz.

Biletleme sistemi oldukça basittir. Luzern bölgelere ayrılmıştır. Luzern şehrinin numarası 10’dur. Bu alan tüm şehri ve aynı zamanda Kriens, Emmenbrücke, Meggen, Littau gibi bölgeleri de kapsamaktadır. Biletler sadece seçilen bölge için geçerlidir. Turistler için 10. bölge büyük ihtimalle yeterli olacaktır. Popüler Pilatus Dağı’na çıkmak için gitmeniz gereken teleferik istasyonu da bu bölge içerisinde yer almaktadır. Tüm bu biletler makineden nakit ya da kredi kartı ile alınabilmektedir. Ayrıca, bu biletleri telefonunuza indirebileceğiniz ÖV-Ticket adlı uygulama üzerinden de alabilirsiniz.

Luzern’deki şehir ulaşımı 05.00 - 00.30 arasında çalışmaktadır. Gece otobüsleri cuma ve cumartesi geceleri mevcuttur ve yakın çevrelere gitmenizi sağlar. Bileti şoförden alabilirsiniz. Günlük kullanımlık ve diğer biletler gece otobüsleri için geçerli değildir.

Taksi

Luzern’de yaklaşık 500 lisanslı taksi bulunmaktadır. Bu taksiler genellikle temiz, güvenli ve pahalıdır. En yoğun saatlerde bile taksi bulmak çok kolaydır. Taksi şoförleri taksimetreyi açarlar ve dolandırıcılık oldukça azdır. 2 parça el bagajı ücretsizken valizler, köpekler ve ekstra el bagajı için parça başına ek ücret alınabilir.

Bisiklet

Şehirde gezerken kullanabileceğiniz diğer ulaşım aracı ise bisiklettir. Havaların iyi olduğu zamanlarda iyi bir alternatif sunar.

Araba Kiralamak

İsviçre’de araba kiralamak oldukça basittir. İhtiyacınız olan sadece kredi kartı, kimlik ve geçerli bir ehliyettir. Bazı şirketler ayrıca yaşa ve kaç yıllık deneyiminiz olduğuna bakabilir. Trafik kuralarına uymanızı özellikle yaya geçidinde yayalara öncelik vermeniz beklenir. Ayrıca trafik sağ taraftan akar.

Pilatus Finiküler

1889 yılında hizmet vermeye başlayan bu finiküler ile Pilatus Dağı’nın 1.635 metre yüksekliğine yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Dışardan bakıldığında korkutucu gözüken bu finiküler dünyanın en dik finiküleri olarak da bilinir. Pilatus Teleferiği

Bu teleferik Pilatus Dağı’nın zirvesine yani deniz seviyesinden 2.132 metre yüksekliğe ulaşmanızı sağlar.

Feribot

Feribot Alp dağları ile sarılmış Luzern Gölü’nün keyfini çıkartabilmeniz için seçenek sunar.

Luzern Mutfağı

chocolate-799397_960_720.jpg

İsviçre’de 450’ye yakın peynir türü vardır ve peynirden de anlaşılacağı üzere süt ve süt ürünleri oldukça yaygındır. Peynir ve şarap ikilisi İsviçre’nin olmazsa olmazlarındandır. İsviçre’ye gidip de yemeklerinden tatmadan dönmek olmaz diyen turistler için önerebileceğimiz birkaç yemek ilginizi çekebilir. Peynirleriyle ün salmış İsviçre’de peynir fondü minik bir ateş üzerinde ekmeğin ya da patatesin erimiş peynire bandırarak yenilir. Et fondü ise çiğ olarak gelmiş etlerin kızgın yağda istediğiniz süre kadar kızarttıktan sonra yanındaki soslarla yenmesidir. Peynir ve et fondüsünden bahsettikten sonra çikolatasıyla ün salmış İsviçre’nin çikolata fondüsünü de unutmamalısınız. Lindt, Cailler, Toblerone, Frey, Nestle, Milka ve Swiss gibi adını duyurmuş birçok İsviçre çikolatasının tadına burada bakabilirsiniz. Bu markaların dışında Luzern’de tadına bakabileceğiniz başka markalar da bulunmaktadır. Max Chocolatier bunlardan bir tanesidir.

Bir diğer peynirli yemek ise raclette. İnek peynirinin bir türünün adı olsa da yemeğe de adını vermiş olan bu tür çeşitli malzemeler konularak peynirin tavada pişirilmesiyle yapılıyor. Beyaz şarabın eşliğinde raclette’in tadını çıkartabilirsiniz. Bern bölgesinden gelen rösti yemeği ise rendelenmiş patateslerin kızartılmasıyla yapılır ve kahvaltıda tercih edilse de her öğün yiyebileceğiniz bir yemektir.

Lozarner chügelipastete,Luzern için başta gelen yerel bir tattır. Dana eti ve mantarlı puf böreğinin kremalı sosla servis edilmiş halidir. Luzern için özel bir tat olan armutlu ekmek ise tatlı bir tat tatmak isteyenler için bir seçenek oluşturuyor. Alpine macaroni elma sosu ile servis edilen bir yemektir. Bu yemeğin çok uzun zaman önce keşfedildiği söylenir. Rathaus Brauerei, Wirtshaus Galliker ekmeği ve makaroniyi keşfedebileceğiniz yerler arasındadır.

Luzern’de Alışveriş

candy-store-1761527_960_720.jpg

Luzern’de şaşırtıcı derece de geniş alışveriş seçenekleri mevcuttur. Sayıları etkileyici derecede çok olan moda butikleri, uluslararası lüks markalar, daha az bilinen uluslararası tasarımcıların parçalarını bulabilirsiniz. Ayrıca birçok uluslararası lüks marka mağazalarının yanında daha az bilinen İsviçreli ve uluslararası tasarımcılarının ürünlerini de bulabilirisiniz. Bunların yanında çikolata ve diğer yiyecekler de oldukça iyi sergilenmektedir. Lindt, Cailler, Toblerone, Frey, Nestle, Milka ve Swiss İsviçre çikolatalarının tadına yerinde bakabilir ve daha sonra yemek için yanınıza alabilirsiniz. Bu markaların dışında Luzern’de tadına bakabileceğiniz başka markalar da vardır. Max Chocolatier bunlardan bir tanesidir.

Saatleri ile meşhur olan bu ülkeden saat almak isterseniz eğer, Luzern seçeneğinizin en fazla olduğu şehirdir. Bucherer saat mağazası 4-5 katlı bir müzeyi andırsa da neredeyse tüm saat markalarını erişiminizi sağlıyor. Fiyat açısından oldukça pahalı olan bu mağazadan alışveriş yapmasanız da gezmenizi öneririz.

Zaman zaman indirime giren Import Parfumerie’den ise parfüm ve makyaj malzemesi almak isteyenler için önerebileceğimiz bir mağazadır.

Süpermarket olarak da Coop ve Migros en yaygın marketlerdir. Cumartesi günü sabah saatlerinde 1-2 saatliğine kurulan pazarlardan taze sebze, meyve, et, ekmek alabilirsiniz ama market fiyatlarından daha pahalıdır.

Hediyelik eşya almak isteyenler için en iyi seçenek Casagrande mağazasıdır. Göl ve eski şehir arasında kalan Schwanenplatz bölgesindedir. Burada İsviçre çikolatası, İsviçre çakısı, gugukkuşlu saat gibi İsviçre’ye özgü hediyelikler bulabilirsiniz.

Luzern’de alışveriş yapabileceğiniz iki ana nokta bulunmaktadır. Birincisi eski şehirdedir (Schwanplatz bölgesi ile batıdaki Mühlenplatz bölgesi). Eski şehirde butikler, ayakkabı mağazaları ve antik eşya mağazaları bulabilirsiniz. Diğeri ise Neustadt dedikleri yeni şehirdir (Tren istasyonu ve Hirshengraben Caddesi). Şehrin dışındaki alışveriş merkezleri ise bildiğimiz mağazalar, elektronik ürünler, gözlükler, bahçe eşyaları bulabilirsiniz.

Mağazaların çoğu pazartesiden cumaya 09.00-18.30 saatleri arasında, perşembe günleri 21.00’a kadar çalışır. Cumartesi günü çalışma saatleri ise 08.00- 16.00/17.00 arasındadır. Pazar günleri ise ana tren istasyonları dışında mağazalar kapalıdır.

Luzern’de Gece Hayatı 

lucerne-952333_960_720.jpg

Luzern’de İsviçre’nin her yanında meşhur olan bir gece hayatı vardır. Şehirde gece eğlenilecek ve her zevke hitap edecek kadar sayısız barlar ve kulüpler vardır. Zelenih BeretkiCaddesi gece hayatının en yoğun yaşandığı caddelerden bir tanesidir. City Lounge ve City Pub gecenin başlangıcı için iyi bir tercih olabilir. Eğlenceli grupları dinlerken içkinizi yudumlayabilirsiniz. Zelenih Beretki Caddesi’nin bir ileriki caddesinde bulunan Muvekita Caddesi’nde CheersPub’da yarı Boşnak yarı İngilizce rock şarkılarını dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda yine aynı cadde üzerinde bulunan The Old Bell Pub’da caz müzik eşliğinde sokağı izleyip sosyalleşebilirsiniz.

Bu şehirde herkes için bir eğlence vardır. Dileyenler hafif bir müzik eşliğinde barda içkisini yudumlayabilir, dileyenler de bir gece kulübünde gönlünce dans edebilir. Mekânlar hafta içi hafta sonuna göre daha erken kapansa da hafta içi de eğlenebileceğiniz mekânlar bulmak da mümkündür.

Gece kulüplerinin önde gelenleri Bar Seehotel Hermitage, BLUE, Brooklyn Club & Lounge, Casineum, Hotel Des BalancesBar, Konzerthaus Schüür, Louis Bar, Lounge at Seeburg, Mekong Bar, Music Restaurant Stadtkeller, Pacifico- Mexican Bar, Penthouse, SchweizerhofBar, Sedel, Südpol, The Lounge- The Hotel’dir. Dilerseniz bu gece kulüplerinden birinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Akşam dans etmeyi değil kültürel etkinlikleri tercih edenler için sinema ve tiyatro salonları şehirde mevcuttur. Luzern Theater ve Kleintheater Luzern gibi tiyatro ve konser salonlarının sunduğu etkinliklere internetten ulaşabilir ve zevkinize hitap eden ve seyahat tarihlerinize uyan gösteriler için bilet alabilirsiniz.

Grand Casino Lucerne ise Luzern’de bulabileceğiniz bir kumarhane alternatifidir. Avrupa’da kumarhaneler yasak değildir ve hem yerliler hem de turistler tarafından çok tercih edilen mekânlardandır. Göl kenarında bulunan bu kumarhane Luzern’de ziyaret edebileceğiniz ünlü bir yerdir. Klasik tarzdaki bu binada etkileyici oyun odaları ve değişik etkinlikler ve eğlenceler mevcuttur. Buranın barında komedi, sihirbazlık ve müzikgösterileri izleyebilirsiniz. Giriş yapabilmek için en az 18 yaşında, şık giyimli olmanız gerekmektedir. Ayrıca geçerli bir pasaport, Avrupa’da geçerli olan kimlik kartı ya da ehliyetten birinin yanınızda bulundurmalısınız.

Hafta sonu mevcut olan gece otobüsleri ile de eğlenceniz tamamlandıktan sonra kaldığınız yere gitmek konusunda sorun yaşamayacağınızı tekrardan hatırlatalım.

Luzern Festivalleri

carnival-2100125_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Luzern turistlere ve birçok kesime eğlence imkânı sunar. Luzern’de gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Fumetto – Uluslararası Komedi Festivali: Luzern’de 14 - 22 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 50.000 ziyaretçinin katıldığı en büyük festivallerden biridir. Bu 9 gün içerisinde, 12 ana ve 40 ek çalışma sergilenir ve bu sergilenen eserler günümüzün trendleri ve dünyanın yansımasının komik bir şekilde aktarılma biçimiyle ziyaretçilerle buluşuyor.

Blue Balls Festivali: 20 - 28 Temmuz tarihleri arasındaLuzern’de gerçekleştirilen ve 100.000’den fazla katılımcısıyla Blue Balls Festivali, İsviçre’nin en geniş çaplı müzik ve sanat etkinliğidir. 100’den fazla performansın sergilendiği bu uluslararası müzik festivalinde blues, jazz, soul, funk, rock ve pop konserleri dinleyebilir aynı zamanda fotoğraf, sokak sanatları, video, film gibi diğer etkinliklerine katılabilirsiniz.

Luzern Yaz Festivali: 17 Ağustos’ta başlayıp 16 Eylül’de son bulan bu festival klasik müzik zevkini tadabilirsiniz. Bu etkinlik İsviçre’nin klasik müziğin kalbi olarak geçmektedir. Riccardo Chailly, Andris Nelsons ve Simon Rattle gibi kondüktörlere ev sahipliği yapmaktadır.

Luzern Piyano Festivali: Luzern’de 17-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival bu yıl 20. yılını kutluyor. Grigory Sokolov, András Schiff, Igor Levit ve Andreas Haefliger, Cameron Carpenter ve daha nice sanatçıyı dinleme imkânı bulabilirsiniz.

İsviçre Şehir Maratonu – Luzern: 28 Ekim’de gerçekleştirilecek bu etkinlik koşuseverlerin katılmak isteyeceği bir etkinlik olabilir. Luzern Gölü boyunca, KKL Luzern ve eski şehri geçtikten sonra İsviçre Ulaştırma Müzesi’nde bitiş çizgisine ulaşabilirsiniz. Bu maraton 3 farklı seçenek içermektedir. Bunlar maraton, yarı maraton ve 5 mil koşusudur. Bunun dışında 30’dan fazla müzik performansını dinleme imkânı bulabilirsiniz.

Lucerne Blues Festival: Her çeşit blues performansını içeren bu organizasyona 10 - 18 Kasım tarihlerinde Luzern’de katılabilirsiniz. Bu festival Avrupa’da en iyi blues etkinlikleri arasında bulunmaktadır.

Luzern Paskalya Festivali: Daha çok dini müzik etkinliği olan bu festival 6 - 14 Nisan arasında gerçekleştirilmektedir.

Luzern Yat Yarışları 13 - 15 Temmuz’da 100 yılı aşkın bir süredir geleneksel bir şekilde gerçekleştirilen bu etkinlik, ulusal ve uluslararası kürek çekme gösterilerini içerir. Her yıl yaklaşık dünyanın en iyi 1.000 kürekçisi Rot Gölü’nde yarışır.

Atletlerin Buluşması9 Temmuz’da İsviçre’nin öncelikli spor etkinliğidir. Bu etkinliğe 200 İsviçreli atlet ile 40’dan fazla ülkeden gelen 150’nin üzerinde uluslararası atlet katılmaktadır. Olimpik ve dünya kupası performansları koşu, zıplama, atış gibi farklı disiplinlerde gerçekleştirilir. Ayrıca bu etkinlik çocuk ve genç etkinliklerinin yanında tekerlekli sandalye yarışlarını da içermeye başlamıştır.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Luzern Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2 Ocak: Aziz Berchtold Günü

30 Mart: Kutsal Cuma

1 Nisan: Paskalya Pazar’ı

2 Nisan: Paskalya Pazartesi’si

10 Mayıs: Göğe yükselişin 40. Günü

20-21 Mayıs: Pentecost (Paskalya’dan sonraki 7. pazar günü)

31 Mayıs: Katolik Yortusu

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Bayramı

15 Ağustos: Hazreti Meryem’in göğe yükselmesi bayramı

2 Ekim: Aziz Leodegar Günü

1 Kasım: Azizler Yortusu

8 Aralık: Immaculate Conception (Meryem Ana’nın günahlarından arınmış olarak dünyaya gelmesi)

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Noel’in ertesi günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Mayıs: Göğe Yükseliş Perşembe’si (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Luzern İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 118

Polis: 117

Ambulans: 144

Luzern Para Birimi

İsviçre’nin para birimi İsviçre frangı’dır. 1 İsviçre frangı yaklaşık olarak 4,24 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi Nisan 2018’de güncellenmiştir.

Luzern’in Resmi Dili

İsviçre’nin 4 resmi dili olmasına rağmen sadece 3 tanesi eşit konumdadır. Bunlar; Almanca, Fransızca ve İtalyancadır. Dördüncü dil olarak da Romanca gelir. Luzern şehri ise Almanca konuşan nüfusun yaşadığı bir bölgedir.

Luzern Saat Farkı

İsviçre, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Luzern Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.2oC
  • Şub 1.3oC
  • Mar 4.4oC
  • Nis 8.2oC
  • May 12.5oC
  • Haz 15.5oC
  • Tem 17.9oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9.3oC
  • Kas 4.1oC
  • Ara 0.7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 81.057 / Dil: Almanca / Para Birimi: İsviçre frangı / İklim: Soğuk iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün