Nice Hakkında Bilinmesi GerekenlerBir Akdeniz şehridir Nice; masmavi suların kıyısında kendi halinde akıp giden kültürlerin, yaşanmışların ve yaşanacakların şehri. Bir yanda mavi diğer yanda yeşilin buluştuğu, kırmızı çatılı, şirin, aşık olunası ve yaşanılası bir kent. Şayet burası ne bu dünyadan ne de başka bir dünyadan öyleki burası Tanrı’nın gökyüzündeki cennetinden bir parça. Bu güzel şehir halk arasına "Nice La Belle" yani Güzel Nice olarak anılıyor.

Fransa’nın güneydoğusunda, Akdeniz kıyılarında parıldayan Nice, Fransız Rivierası’nın merkezinde doğa ile bütünleşmiş bir Fransız kentidir. Fransa’nın en büyük 5. kenti olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında ülkenin Paris’ten sonra en çok ziyaret edilen turizm noktasıdır. Dolayısıyla da Paris'teki havalimanlarından sonra Nice Côte d’Azur Havalimanı ülkenin en yoğun 3. havalimanıdır. Côte d’Azur olarak anılan Güney Fransa sahilinin incisi Nice'i ziyaret edince neden yüzyıllar boyunca sanatçıların ve aristokratların tatil yeri olduğunu anlamak mümkün. II. Dünya Savaşı'ndan sonra da dünyanın dört bir yanından turistler Nice'i tatil rotası olarak seçmeye başlamıştır.

Nice, Terra Amata olarak bilinen Paleolitik dönemden kalma bir şehrin sınırlarında kurulmuştur. Bu arkeolojik alanda ateş yakıldığına ve barınaklar kurulduğuna dair bulgular keşfedilmiştir. Bugünkü şehrin temellerinin ise M.Ö. 350 yılındaFoça'dan gelip Marsilya'ya yerleşen Yunanlar tarafından atıldığı düşünülür. Bu dönemde adı Yunan Zafer Tanrısı Nike'ın anısına Nikaia olarak konulmuştur. Bunun sebebi de Yunanların şehrin bulunduğu bölgeyi İtalya'da yaşayan Ligurlar'a karşı bir zaferle kazanmasıdır. Ayrıca Foçalı Yunanların şehirde ticareti başlatmasıyla şehir günümüze kadar önemli bir liman şehri olarak gelmiştir. Orta Çağ'da, 8. yüzyılda Nice, Ceneviz Cumhuriyeti'nin bir parçası olmuştur. İtalya'da Cenovalılar ve Pisalılar arasında yaşanan savaşlarda da paylaşılamayan bir bölge olmuştur. Ayrıca Provence Kontları da şehri ele geçirmek istemiştir. 14. yüzyılda Savoy Dükalığı'nın bir parçası olan Nice zaman zaman başka devletlerin işgaline uğrasa da uzun bir dönem dükalığa bağlı kalmıştır. 16. yüzyılda Fransa Kralı Fransuva ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken arasındaki ezeli mücadelede şehirde nasibini alıp ağır hasar görmüştür. 1543 yılında Barbaros Hayreddin Paşa önderliğindeki Fransız-Osmanlı donanması şehri ele geçirmiştir.

500 yıl kadar Savoy Dükalığı'nın hakimiyet sürdüğü şehir bu dönem içerisinde Fransa topraklarına da katılmıştır. İki ülkenin de sahip olmak istediği şehir 1860 yılında yapılan Turin Anlaşması ile tamamen Fransa'ya katılmıştır. Bu tarihten itibaren modernleşmenin etkisiyle şehrin alt yapısı hızlı bir şekilde gelişmiştir. İngiliz ve Rus aristokratlar da bu dönemlerde şehrin güzelliğini keşfedip yazlıklar yaptırmaya başlamıştır. Hatta İngiltere Kraliçesi Victoria da tatillerini Nice'te geçirmiştir. II. Dünya Savaşı'nda Nazi yanlısı Vichy hükümetinin baskıları Nice'te yoğun bir şekilde hissedilmiştir. Doğu Avrupa'dan kaçıp Nice'e gelen Yahudiler buradan Kuzey Afrika gibi noktalara kaçmak durumunda kalmışlardır. Mücadeleler ve savaşlarla dolu bir tarih geçiren Nice'te bu dönemlerden günümüze gezilecek yerler kalmıştır.

Nice geçmişte uzun yıllar İtalyan kültürüne sahip Savoy Dükalığı sınırları içerisinde yer almıştır. Bu yüzden kentte İtalyan havası ağırlıktadır. Bugün bir Fransız şehri olsa da esasen İtalyan kimliğini kaybetmiş değildir. Şehrin mutfağında da bu etkileri görmek mümkündür. Şehirde pek çok İtalyan restoranı bulunur ve ön plana çıkan yemekler genellikle İtalyan yemekleridir. Midye, istiridye, kalamar ve daha pek çok deniz mahsulü pişiren restoranlardan gelen kokular iştahınızı açacaktır. Akdeniz'de bulunan Nice'in iklimi de gezmeye çok uygundur. Kış ayları çok soğuk olmamakla beraber yaz ayları da bunaltıcı olmaz. Deniz her noktada temiz olduğu için şehir merkezinden de rahatlıkla denize girilebilir.

Nice doğal plajları ve berrak suları ile kusursuz bir tatil sunar. Vieux Nice adında kentin ilk kurulduğu bölgede rengarenk tarihi yapıların arasından kenti keşfetmeye başlayabilirsiniz. Vieux Nice, Nice’in en gözde semtidir. Butikleri, en güzel restoranları ve kafeleri bu tarihi sokaklarda bulabilirsiniz. Nice Katedrali önünde bulunan dondurmacıda birbirinden lezzetli dondurmalar yiyebilirsiniz. Meşhur Promenade des Anglais'de, İngiliz Kaldırımı'nda, sabah-akşam yürüyüşler yapabilir ve aynı zamanda kaldırım boyunca uzanan plajda kendinizi Nice'in turkuaz rengi sularına atabilirsiniz. Nice Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi'ni gezip çağdaş sanatın gelişmesine yol veren ünlü Fransız sanatçı Yves Klein'in eserlerini keşfedebilirsiniz.

Tanıtıcı Video: