Lopburi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tayland’ın “Maymunlar Şehri” olarak bilinen Lopburi aynı zamanda ülkenin en eski şehirlerinden biridir. Kral Narai döneminde ülkenin ikinci başkenti olan Lopburi, Kmer ve Ayuthaya imparatorluklarına ait çok sayıda saray ve tapınaklara ev sahipliği yapmaktadır. Kral Narai’nin 1688 yılında vefat etmesinden sonra eski gücünü kaybeden şehir 1856’da Kral Mongkut tarafından restore edilmiş ve yaz aylarındaki ikametgâhı burası olmuştur.

Lopburi küçük bir şehir olduğu için bir günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Ancak kırsal bölgeleri de keşfetmek istiyorsanız gezinizi iki gün olarak planlamanızı tavsiye ederiz. Lopburi eski ve yeni şehir olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Gezilip görülmesi gereken çoğu yer eski şehir bölümündedir. Şehirdeki tapınakların büyük bir kısmında makak maymunları ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. Çünkü Lopburi maymunların şehir yaşamında özgürce dolaşabildiği şehirlerden biri.

Lopburi Nerede?

Lopburi, Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Tayland’ın önde gelen şehirlerindendir. Lopburi eyaletinin de başkenti olan şehir son yıllarda turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Lopburi’ye Nasıl Gidilir?

Lopburi’ye ulaşmanın en kolay yolu trendir. Haftanın her günü Bangkok’un HuaLampong istasyonundan hareket eden trenlerle yaklaşık üç saatte Lopburi’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren biletinin ücreti ise 13 baht ile 370 baht aralığındadır. (2,5 TL - 70 TL) Lopburi tren istasyonu oldukça merkezi bir konumdadır. Bangkok ile Lopburi arası mesafe yaklaşık 150 kilometredir. Bangkok’tan araç kiralamayı düşünüyorsanız yaklaşık 2,5 saatlik yolculukla tarihî şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Lopburi Para Birimi Nedir?

Lopburi’de para birimi olarak Tayland bahtı kullanılmaktadır. 1 Tayland bahtı yaklaşık 0,20 TL’dir. (Kur bilgisi Eylül 2018’de güncellenmiştir.)

Lopburi’ye Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklim kuşağında yer alan Tayland’a gitmek için en ideal dönem kasım ve şubat ayları arasındaki dönemdir. Bu dönem serin mevsim olarak adlandırılır ve sıcaklık ortalama 25 derece civarındadır. Mart ve haziran ayları arasında ise Lopburi başta olmak üzere diğer Tayland şehirlerini ziyaret etmek için uygun değildir çünkü bu dönemde sıcaklıklar 35 - 40 derecelere çıkar. Temmuz ve ekim ayları arasında ise muson yağmurları kendisini gösterir. Hemen her gün yağışların yaşandığı muson dönemi turistlerin nispeten daha az olduğu dönemdir.

Lopburi Gezilecek Yerler

Gerek şehrin küçük olması gerekse toplu taşıma araçlarının çok az olması nedeniyle Lopburi’yi yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Ancak şehri daha detaylı keşfetmek isterseniz motosiklet kiralamanızı tavsiye ederiz. Şehirde taksiler az olmakla birlikte fiyatları yüksek olduğu için binmek zorunda kalırsanız pazarlık yapmayı unutmayın.

Şehri günübirlik gezmeyi düşünüyorsanız rotanıza ilk olarak 12. yüzyıldan bir manastır olan Wat Phra Sri Rattana Mahathat’tan başlayabilirsiniz. Giriş ücreti kişi başı 50 baht olan manastırdan sonra Phra Narai Ratchanivet’i ziyaret edebilirsiniz. Kral Narai’nin Sarayı olarak da bilinen yapı 1677 yılında inşa edilmiş, 1924 yılında ise müzeye dönüştürülmüştür. Haftanın her günü 08.30 - 16.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeyi 150 baht ücret ödeyerek gezebilirsiniz. Phra Kan Tapınağı etrafı makak maymunları ile çevrili ünlü tapınaklardan biridir. Tren istasyonuna oldukça yakın olan tapınakta maymunlarla birlikte fotoğraf çektirme şansı bulabilirsiniz. Khmer tarzı bir tapınak olan Phra Prang Sam Yot’u da listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Eğer vaktiniz varsa Lopburi’nin 17 kilometre doğusunda bulunan Wat PhraPhutthabat Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burası Tayland’ın en eski Budist tapınakları arasındadır.

Lopburi’de Ne Yenir?

Asya mutfağının farklı lezzetlerini denemeyi seviyorsanız Lopburi’de yemek seçerken zorluk çekmezsiniz. Özellikle akşam saatlerinden itibaren Lopburi sokaklarında tezgâhlar kurulmaya başlar ve şehri yemek kokuları sarar. Tayland mutfağında pirinç önemli bir yer kaplamaktadır. Kızarmış pirinç olarak bilinen khao phat deneyebileceğiniz lezzetli yemeklerden biridir. Tayland’ın millî yemeği ise phadThai’dir. Karides ve acı biberle birlikte hazırlanan erişte yemeğinin yanı sıra dana biftekle hazırlanan yam nua doyurucu bir lezzettir. Restoranda yemeyi tercih edenler New World Steak House, White House ve School Milk’e uğrayabilir. Lopburi gece hayatı sakin geçmekle birlikte ButterflyBar ve Come On Bar şehirde sosyalleşmek ve bir şeyler içmek için ideal adreslerdir.