Trat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trat, Tayland’ın 76 ilinden biridir. İlin Kamboçya ile olan doğu sınırını Cardamom Dağları oluşturmaktadır. Trat’ın Kamboçya’nın Battambang, Pursat ve Koh Kong olmak üzere üç şehriyle sınırı bulunmaktadır. Tayland’ın Phuket ve Ko Samui adalarının ardından üçüncü en büyük adası Ko Chang, Trat’a bağlıdır. İle bağlı diğer adalar ise Ko Kham, Ko Mak ve Ko Phi’dir.

Trat’ın tarihi, 17. yüzyılın erken dönemlerinde bölgede hüküm sürmüş Ayutthaya Krallığı’na kadar götürülebilir. Resmi olarak “Mueang Thung Yai” olarak bilinen kent, stratejik konumundan dolayı, ülkenin gelişmesinde ve ekonomisinin istikrarlı olmasında büyük rol oynamıştır. Ayutthaya Krallığı’nın 1767’de bölünüp Burmese istilacıları tarafından ele geçirilmesinin ardından Trat, tampon bölge işlevi görmeye başlamıştır. Kral Taksin’in Burmese istilacılarını bölgeden sürmesiyle bölge, bağımsız hale gelmiştir.

Günümüze daha yakın dönemde ise; 1940-41 yıllarındaki Fransa-Tayland Savaşı’nda, Vichy Fransası’nın donamasıyla kenti ele geçirme teşebbüsü Tayland savaş gemilerini hazırlıksız yakalamıştır. Fransa tarafında hiç zayiat olmamakla birlikte; Tayland üç adet gemisini batmaya terk etmek zorunda kalmıştır. Japon hükümetinin ateşkes müzakereleri sonucunda daha fazla çatışma olmadan savaş son bulmuştur.

Vietnam 1985’te Kızıl Kmerleri Kamboçya’dan devirdikten sonra örgütün lideri Pol Pot Tayland’a kaçmıştır. Tayland askerleri tarafından Trat’ın yanında inşa edilen ve “Office 87” adı verilen köşk, Pol Pot’un idari işlerini yürüttüğü yer olmuştur.

Trat Nerededir?

Trat, Hindiçin Yarımadası’nın ortasındaki Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’ın bir ilidir. Ülkenin doğu illerinden biri olan Trat, kuzeyde Chanthaburi iliyle, doğuda Kamboçya ile sınır komşusudur. İlin batısı ise Tayland Körfezi kıyısıdır. Trat, ülkenin başkenti Bangkok’a 315 kilometre mesafededir.

Trat’a Nasıl Gidilir?

Trat’ta yalnızca Bangkok Havayolları’nın sefer düzenlediği çok ufak bir havaalanı hizmet vermektedir. Alternatif olaraksa ve çok daha ucuza, Trat’a direkt otobüs hizmetiyle Bangkok’taki Suvarnabhumi Havalimanı bulunmaktadır.

Trat’a otobüsle ulaşmak içinse Bangkok’tan 5 saat süren seferler düzenlenmektedir.

Trat’ta Görülecek Yerler

Ao Tan Khu, yerel halkın tatil için tercih ettikleri, güzel bir kumsala sahip sahil şerididir.

Mu Ko Chang Ulusal Parkı ise bir deniz ulusal parkıdır. 650 kilometrekare alana sahip olan park, 52’den fazla adayı kapsamaktadır. Parkta, mercan resiflerinin de bulunduğu Ko Chang takımadaları koruma altındadır. Ulusal park, anakaradaki nehir akıntılarından uzakta bir konuma sahip olduğundan, parkın özellikle uzaktaki güney kısmında bulunan Ko Mak adasında deniz suyu son derece berrak ve temizdir.

Ko Mak Adası, üzeri sık çalılık, hindistancevizi korulukları ve kauçuk ağaçlarıyla kaplı bir adadır. Pitoresk güzellikteki koyu, kumlu plajı ve adayı saran kristalimsi suyu eşsiz bir doğa deneyimi sunmaktadır.

Küçük bir ada olan KoPui ise her mevsim ulaşıma açık gizli bir bölgedir. Rahatlamak ve dinlenmek için ziyaret edilen ada hindistancevizi korularının, çeşitli otların, “Dinso Phong” denilen beyaz kilin bulunduğu yerdir.

Ülkenin üçüncü en büyük adası KoChang önceden yerleşime açık değilken, şimdi gemilerin muson yağmurlarından korunmak için sığındıkları, yemek ve su buldukları önemli bir limandır. Adanın yapısı yüksek dağlardan ve falezlerden meydana gelmektedir.

Wat Phai LomTapınağı ise Budistlerin bahçesinde herkese açık meditasyon yaptığı bir yerdir. Burada aynı zamanda Budist Anıtı Müzesi de yer almaktadır.

Trat’taki krala ait tek tapınak olan Wat Yotha Nimit, Ayutthayan Krallığı’nın papazlığa atanma törenlerinin yapıldığı salon olma işlevi görmüştür. Burada birçok antika da saklanmaktadır.