Artvin’e Nasıl Gidilir?

 

Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin en doğusunda Gürcistan sınırında bir il olması nedeniyle ülkemizin yoğun nüfusu olan yerlerine uzak yerleşim yerlerinden biridir. Ancak bu durum Artvin’e ulaşımı zorlaştırmamaktadır. Artvin iline kara yolu ve hava yolu ile kolayca ulaşmak mümkünken dolaylı yoldan tren ile de ulaşılabilir.

Artvin’e havalimanı ile doğrudan ulaşım için Gürcistan sınırları içinde bulunan Artvin Hopa Havalimanı tercih edilmelidir. Artvin Hopa Havalimanı, Batum Havalimanı içerisinde ayrı bir terminal olarak işlemektedir ve İstanbul’dan Artvin’e ulaşmak için Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferleri ile buraya ulaştıktan sonra ücretsiz Havaş servisleri ile Hopa ilçe merkezine geçiş sağlanmaktadır. Eğer havalimanına 75 kilometre uzaklıkta bulunan Artvin il merkezine gidilecek ise havalimanından 18 TL ücret karşılığında Artvin il merkezine ulaşmak mümkündür. İki ayrı havalimanı gibi hizmet veren Batum Havalimanının BUS ve XHQ olmak üzere iki ayrı havalimanı kodu bulunmaktadır. Artvin’e geçecek olan yolcuların ücretsiz Türkiye’ye geçiş imkânından faydalanmaları için Artvin Hopa Havalimanı olarak geçen XHQ kodundan rezervasyonlarını yaptırmaları gerekmektedir. Artvin Hopa Havalimanı yerine şehre en yakın havalimanları olan Trabzon ve Kars Havalimanları da Artvin’e ulaşım için tercih edilebilir. Trabzon veya Kars’avardıktan sonra otobüslerle veya araba kiralayarak 250 – 300 kilometrelik bir yolculuk sonrası Artvin merkezine ulaşılabilir.

Artvin’e ulaşmak için bir diğer önemli seçenek karayoludur. Her ne kadar Türkiye’nin önemli metropollerine uzakta kalsa da Türkiye’nin neredeyse her yerinden kalkan otobüsler ile Artvin merkezine ulaşabilmek mümkündür.

Artvin’e kendi aracıyla gitmeyi tercih edenler ise İstanbul’dan sırasıyla Sakarya, Bolu, Merzifon, Ordu, Trabzon ve Rizerotası üzerinden 1.365 kilometrelik yolculuk sonrasında yaklaşık 17 saatte Artvin’e ulaşabilir. Ankara üzerinden Artvin’e ulaşmak ise Çorlu, Merzifon rotasından sonra aynı sırayı takip ederek 1.045 kilometrelik bir yolculuk gerektirmektedir.

Her ne kadar Artvin’e trenle doğrudan ulaşım olmasa da Erzurumveya Kars’a trenle gelip bu şehirlerden kara yolu ile Artvin’e ulaşabilmek mümkündür.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı