Bozburun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ege’nin gizli hazinelerinden biri olan Bozburun, Marmaris sınırları içerisinde yer alan şirin bir tatil beldesidir. Huzur ve sakinlik arayanların favori adreslerinden biri olan Bozburun bakir koyları, tertemiz havası, bozulmamış doğası ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Sadece 2000 kişinin yaşadığı Bozburun şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak, trafik gürültüsü ve stresten vücudunu arındırmak isteyenlerin adeta sığınma noktasıdır. Ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri konumunda olan Bozburun’un geçmişi dört bin yıl öncesine dayanmaktadır. Karia halkı tarafından MÖ 2000’li yıllarda Larymna olarak adlandırılan Bozburun’da yaşayanlara da Kum halkı denilmiş. Başta Bybassos, Hygassos, Syrna, Amos ve Kasara olmak üzere Bozburun Yarımadası’nda 10 antik kent bulunmaktadır. Antik kentlerin büyük bir çoğunluğu yıkılmış olsa da aralarında bugüne kadar korunarak gelenler de mevcuttur.

Marmaris’e 50 kilometre uzaklıkta bulunan Bozburun’a özel aracınızla gelmek isterseniz yolculuk ortalama bir saat sürmektedir. Datça yolunu takip ederek Hisarönü sapağından sonra kolaylıkla ulaşabileceğiniz Bozburun, Datça’ya 80 kilometre uzaklıktadır. Bozburun’a özel aracıyla gelmek istemeyenler için şehirlerarası otobüsler de ulaşım alternatifleri arasındadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi illerden günde iki kere Marmaris’e sefer düzenlenmektedir. Marmaris Otogarı’na ulaştıktan sonra Bozburun minibüslerine binerek ortalama bir saatte beldeye ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi size fazla uzun geliyorsa Bozburun’a en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan haftanın her günü direkt uçuşların yapıldığı Dalaman Havalimanı’ndan araç kiralayabilir veya transfer firmaları ile Bozburun’a yaklaşık 2,5 saatte varabilirsiniz.

Eşsiz koyları ve doğal güzellikleri ile Ege’nin cennet köşesi olarak adlandırılan Bozburun gulet yapımı ile de adından söz ettirmektedir. Ülkemizin önde gelen gulet imalat ve işletmecisi olan Bozburun’un ünü dünyaya da yayılmıştır. Başta Almanya, İngiltere, Hollanda olmak üzere birçok ülke gulet siparişini Bozburun’daki atölyelere vermektedir. Birbirinden değerli guletler her yıl ekim ayında Bozburun Gulet Festivali’nde görücüye çıkartılmaktadır. Mavi tur teknelerinin ve yatların da uğrak noktası olan Bozburun’da günlük tekne turlarına katılabilir, bakir koylarda yüzme şansı bulabilirsiniz. Eğer kalabalık arkadaş grubunuzla deniz tatili yapmayı düşünüyorsanız Bozburun’dan haftalık tekne kiralayabilir, her gün farklı bir koyda güne başlamanın tadını çıkarabilirsiniz. Eğer Schengen vizeniz varsa Bozburun Limanı’na sadece 6,5 kilometre uzaklıkta bulunan Simi Adası’nı da rotanıza ekleyebilirsiniz.

Ada Boğazı, Üç Taş ve Akvaryum; Bozburun’un cennet gibi koylarından sadece birkaçıdır. Cam gibi sularda yüzerken yanınıza mutlaka şnorkelinizi almanızı tavsiye ederiz. Ada Boğazı’nın arka kısmında yer alan Tavşan Adası’nı da listenize eklemelisiniz. Bozburun çevresinde keşfetmeniz gereken daha birçok koy sizleri bekliyor. Denizin üzerinde yürüme imkânı sunan Kızkumu, Orhaniye köyünde yer alıyor. Bozburun’dan aracınızla ortalama 50 dakikada ulaşabileceğiniz Kızkumu’nda çam ormanları arasında deniz, kum ve güneşin keyfini sürebilirsiniz. Bozburun’dan sadece yedi kilometre uzaklıkta bulunan Selimiye’yi de mutlaka görmelisiniz. Bozburun gibi sakinliğin ve huzurun adresi olan Selimiye’de tüm gün denize girdikten sonra nefis deniz ürünleri ile karnınızı doyurabilirsiniz. Bozburun’a sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan Söğüt köyü tatilinizden daha fazla keyif almanızı sağlayabilir. Thyssanos Antik Kenti’ne ait kalıntıların da yer aldığı Söğüt köyü muhteşem denizi ile tatilcilerin beğenisini kazanmaktadır. Gün batımı eşliğinde rakı - balık keyfi yapabileceğiniz salaş restoranları, misafirperver halkı ve sürekli esen tatlı rüzgârı ile Söğüt köyü Ege’nin dinginliğini sonuna kadar hissedeceğiniz yerlerden biridir.

Her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri sunan Bozburun’da şirin bir pansiyonda konaklayabileceğiniz gibi sadece tekne ile ulaşılabilen butik otelleri de tercih edebilirsiniz. Haziran - eylül ayları arasında Bozburun otellerinde fiyatlar biraz artış gösterse de sonbahar ve kış aylarında oldukça makul ücretlerde konaklayabilirsiniz. Üstelik Bozburun’un kışı son derece keyiflidir. Yılın büyük bir bölümü güneşli olan Bozburun’da kışın yağmur yağsa bile mis gibi toprak kokusu ile birlikte güneş kendisini kısa sürede gösterir. Mayıs ayından itibaren deniz sezonunun açıldığı Bozburun’da ekim sonuna kadar denize girebilirsiniz. Eğer hâlâ Bozburun’a gelmediyseniz mutlaka birkaç gün de olsa bu güzel beldeyi ziyaret etmelisiniz. Bozburun’u bir kere keşfettikten sonra bir dahaki seyahatinizi iple çekeceğinizden emin olabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı