Almanya'nın Tarihi Kaleleri

Günümüzün sanayi ve teknoloji devi Almanya, güçlü ekonomisinin ardında adeta bir peri masalı barındırıyor. Nice savaşlara, şövalyelere, düklere şahitlik eden ve ev sahipliği yapan kaleler artık siz değerli seyyahların yolunu gözlüyor.

Eğer Almanya’ya bir seyahat planladıysanız bizce bu kalelerin hepsini gezmek için vakit ayırmalısınız. Fakat eğer seyahatiniz kısa sürecekse de mutlaka birkaç kaleyi görerek Almanya’yı doyasıya deneyimlemelisiniz.

 

Lichtenstein Kalesi

Adının aksine Lihtenştayn’da olmayan ve görünümünün aksine pek de eski olmayan kale 1800’lü yılların sonlarında inşa edilmiş. Aslında 1200’lü yıllardan beri duran kalıntıların kapsamlı bir restorasyonu sonrası ortaya çıkmış.

4

Reichsburg Kalesi

Henüz Birinci İmparatorluk zamanında, 1000'li yıllarda inşa edilen kale 17. yüzyıl’daki Fransız işgalinde yerle bir edilmiş. Eski kalenin nasıl olduğunu bilemiyoruz fakat yerine yapılanı mükemmel bir Neo-Gotik eser. 12. yüzyılda yapımı sonlanan bu kaleyi kesinlikle görmelisiniz.

Mespelbrunn Kalesi

1400’lü yıllarda bir nehir kıyısına basit bir şövalye konağı olarak inşa edilen yapı, şövalyeyle birlikte güç kazanmış anlaşılan. Ev formunu nispeten koruyan kale, oldukça turistik şu günlerde. 1569 yılından beri ziyaretçi kabul eden kalenin mimari tarzları ise Romanesk mimari ve Rönesans mimarisidir.

Heidelberg Kalesi

Bir dağ yamacının 80 metre üstünde konuşlanmış olan kale, eski Heidelberg kentinin bakıcılığını üstleniyor. 13. yüzyılda inşa edilmiş olsa da pek çok defa restorasyon süreci geçirmiş. Heidelberg’in en önemli sembollerinden olan kale 1214’te açılmış.

1

 

Wartburg Kalesi

11. yüzyılda inşa edilmesine rağmen yarım milenyum sonra Martin Luther ile ünlenen Wartburg Kalesi, İncil’in İngilizce’ye ilk olarak tercüme edildiği yer olduğundan, kulesinde koca bir haç barındırıyor.

Hohenschwangau Kalesi

Avusturya sınırına yakın bir konumu olan bir kasabanın dışında yer alan Hohenschwangau Kalesi, Orta Çağ kalıntılarının üstüne 1800’lü yıllarda inşa edilmiş. Alman İmparatoru II. Maximillian için bir emeklilik hediyesi olan kale, şimdilerde bir müze.

 

Burg Eltz Kalesi

Moselle Nehri kıyısında, ormanın içinde bir koca kaya zemine oturtulmuş olan Burg Eltz Kalesi, yapıldığı dönemin mimarisiyle korunmuş ender Orta Çağ kalelerinden bir tanesidir. Wierschem’de konumlanmış kalenin sahipleri Eltz ailesinin günümüzdeki üyeleridir.

2

Hohenzollern Kalesi

Adını aldığı Hohenzollern Dağı tepesinde yer alan kale, Stuttgart’ın 50 kilometre dışında yer alıyor. Prusya krallarının hazinelerinin tutulduğu kale, günümüzde özel mülk. olarak kullanılıyor.

Neuschwanstein Kalesi

Fransa’nın Eiffel’i varsa Almanya’nın da kesinlikle Neuschwanstein Kalesi var. Ülkenin en çok fotoğraflanan yapısı olan kale, Walt Disney’e de logosunu bulmasında ilham kaynağı olmuş.

 

Schwerin Kalesi

Schwerin Gölü üstünde yer alan ve 1 milenyumu devirmiş olan kale, günümüzde eyaletin parlamentosunu ve kapsamlı bir müzeyi içeriyor.

3

 

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.