​Bulgaristan'da Kayak

Türkiye’nin komşusu Bulgaristan, 2000’lerin başından beri turizme ciddi yatırımlar yapıyor ve ülkeye gelen turist sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Yaz turizmi için Karadeniz sahilleri, kültür turizmi için tarihi mirasları, kış turizmi içinse pek çok kayak merkezi mevcut. Özellikle son yıllarda Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkeden kayakseverler kış aylarında Bulgaristan’a gitmeye başladı. Uludağ, Kartalkaya, Palandöken gibi yerlerden sıkılanlar ve Alpler’deki pahalı merkezlere gitmek istemeyenler için Bulgaristan kayak merkezleri çok popüler bir tercih oldu. Bu rotalardan şu an en popüleri Bansko. Ancak Bansko dışında da Bulgaristan’da bir sürü kayak merkezi bulunuyor. Balkanlar’ın en yüksek dağı Musalla Dağı’nın bulunduğu ülkede, pek çok kayak merkezinin de yer aldığı Rodoplar, Rila ve Pirin Dağları da bu anlamda önemli bir yere sahip. Bu destinasyonların kimisi daha sakin, kimisi daha hareketli, kimisi büyük pistlere, kimisi de daha mütevazi pistlere sahip.

Daha yakın, daha ucuz

Bulgaristan’da kış turizminin hızla gelişmesinin nedenlerin biri Alpler’deki kayak merkezlerinin bir hayli pahalı olması ve buna kıyasla Bulgaristan kayak merkezlerin çok daha ucuz olması. Bu bölgedeki oteller müşterilerine uygun fiyatlara pek çok hizmet sunuyor. Ayrıca bu kayak rotalarında bulunan pistler özellikle başlangıç seviyesinde ve orta seviyede kayak yapanlar için çok uygun. Başlangıç seviyesindeki bir pistte kaymaya başladığınız zaman, Alpler’in aksine, kendinizi bir anda zorlu bir pistte bulmuyorsunuz. Bu nedenlerle her yıl başta İngilizler, Yunanlar ve Ruslar olmak üzere yüzlerce turist Bulgaristan’da kayak yapmaya gidiyor.

Bulgaristan’ın Bansko, Pamporovo ve Borovets gibi başlıca kayak merkezlerinin dışında Vitosha, Osogovo, Dobrinishte, Smolyan, Uzana gibi daha küçük ve sakin pek çok kayak destinasyonu vardır.
Bansko Kayak Merkezi
Pirin Dağları’nda Yunanistan ve Makedonya sınırlarına yakın bir konumda bulunan Bansko son yılların en popüler kayak rotalarından birisidir. Havanın açık olduğu günlerde bazı noktalardan Ege Denizi’ni bile görmek mümkündür.

Bansko, tarihi Ortaçağ’a dayanan eski bir köydür. Yaklaşık 15 sene önce iyi bir kayak merkezi olabileceği düşünülerek buraya büyük yatırımlar yapılmıştır. Ve zamanla Avrupa’nın en popüler kayak merkezlerinden biri haline gelmiştir. Hatta son yıllarda Bansko dünya çapında düzenlenen kayak turnuvalarına ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Yalnız Bansko köyü ile kayak merkezi aynı yerde değildir, pistlerin bulunduğu alan ile köy merkezi arasında biraz mesafe vardır. Bu yüzden Bansko’da otel bakarken otelin köyde mi yoksa pistlerin bulunduğu oteller merkezinde mi bulunduğuna dikkat etmek gerekir.

Bansko artık çok popüler bir destinasyon olduğu için özellikle yılın belli dönemlerinde çok kalabalık oluyor. Noel zamanı, şubat ayı sonu ve İngilizler’in okul tatillerinde Bansko’da kayak yapabilmek için uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bansko aynı zamanda Bulgaristan kayak merkezleri arasında en çok kar yağışı alan ve karın en uzun süre yerde kaldığı bölge olarak biliniyor. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 70 kilometreyi buluyor ve farklı seviyelerde 17 pist bulunuyor. Adını ünlü kayakçı Alberto Tomba’dan alan Tomba Pisti 2600 metre yükseklikte bulunuyor ve bu pistlerden en zoru olarak kabul ediliyor.

Kayak takımlarınızı ne kadar uzun süreli kiralarsanız o kadar çok indirim yapılıyor. 4 günlük kayak takımı kirası ortalama 50 Euro (100 Leva) civarındadır. Gondolda ve Ski Pass’te genel olarak çok sıra olacağından erken davranmak gerekiyor. Gondol girişindeki gişelerden 55 Leva’ya günlük Ski Pass almak mümkündür. Yarım günlük ücreti de 42 Leva olduğundan Bulgarlar ve turistler bu iş için bir çözüm bulmuş; öğle saatlerinde giderseniz başkalarından daha ucuz fiyata yarım günlük Ski Pass alabilirsiniz.

Bansko’da kayak sonrası aktiviteleri için çeşitli mekanlar bulabilirsiniz. Bölgede pek çok bar, lounge, taverna ve gece kulübü bulunuyor.

Bansko hakkında daha fazla bilgi için:https://gezimanya.com/bansko
 

Borovets Kayak Merkezi

Başkent Sofya’ya 73 kilometre uzaklıkta bulunan Borovets’e Sofya’da aktarmalı otobüslerle gitmek mümkündür. Rila Dağı’nın eteklerinde bulunan Borovets, Avrupa’nın gözde kayak destinasyonlarından birisidir. Ayrıca Bulgaristan’ın en eski kayak merkezidir ancak Bansko’nun hızla artan popülaritesine yetişememiştir.

Borovets’de iki tane kayak merkezi bulunuyor. Bunlardan biri iki tane teleski ve daha kısa pistleriyle daha küçük. Diğeriyse daha uzun ve yüksek pistlere sahiptir. Borovets pistlerinin toplam uzunluğu 58 kilometreyi buluyor.

Pistlerin etrafında bulunan restoranlar nispeten pahalı olsa da Borovets genelinde uygun fiyata güzel yemekler yemek mümkündür. Kasabada Çin, İtalyan, Türk mutfaklarından yemekler yapan restoranlar da bulunuyor.

Borovets hakkında daha fazla bilgi için:https://gezimanya.com/borovets
 

Pamporovo Kayak Merkezi

Rodoplar’ın eteklerinde bulunan Pamporovo, Avrupa’nın en güneydeki kayak rotasıdır. Başkent Sofya’ya 240 kilometre uzaklıktadır ve Bulgaristan’ın Türkiye’ye en yakın kayak merkezidir. Deniz seviyesinden 1650 metre yüksekte bulunan Pamporovo’da pistler 1950 metre yüksekliğe ulaşabilmektedir. Yılda ortalama 240 gün güneş olan bölge, güneşli bir kayak yeridir. Yoğun kar yağışı alsa da çığ ve fırtına olma ihtimali çok azdır.

Pamporovo’da 18 adet pist bulunuyor ve bu pistler genel olarak başlangıç seviyesinde kayanlar için daha uygundur. Orta seviyedekiler için de pistler bulunsa da bu pistler fazla zorlayıcı değildir.

Pamporovo’da kayak sonrası için pek çok seçenek mevcuttur. Gece kulüplerinde, Türkiye’deki veya Alpler’deki merkezlerde gideceğiniz gece kulüplerine kıyasla yarı fiyatına eğlenebilirsiniz.
 

Bulgaristan kayak merkezlerine ulaşım

Bulgaristan küçük bir ülke olduğu için ülke içinde havayolu ulaşımı çok gelişmemiştir. En işlek havalimanı Sofya’da bulunan Sofya Havalimanı’dır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Sofya’ya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Bulgaristan içerisinde ulaşım daha çok otobüs ve trenle sağlanır. Ancak tren otobüse göre hem daha yavaştır hem de güzergahları çok daha kısıtlıdır. Sofya Otobüs Terminali’nden Bulgaristan’ın pek çok şehrine seferler düzenlenir. Bulgarca Kiril harfleriyle yazılsa da otobüs terminalinde İngilizce tablolar bulmak mümkündür. Bazı otellerin belli başlı kentlerden servis hizmetleri bulunabiliyor. Ayrıca Türkiye’de pek çok tur ve organizasyon kapsamında başta Bansko olmak üzere pek çok yere geziler düzenleniyor.


 

Bulgaristan kayak turları

Bulgaristan kayak merkezlerine gitmenin bir yolu da Bulgaristan kayak turlarıdır. Pek çok şirket, Bulgaristan kayak turu düzenler. Bu turlar otobüsle ya da uçakla olmak üzere ikiye ayrılır. Ortalama üç gün sürmektedir. Dolayısıyla kış aylarında uzun hafta sonları için Bulgaristan kayak turları güzel bir alternatiftir. En popüleri şüphesiz Bansko kayak turlarıdır. Bunun yanı sıra Borovets ve Pamporovo kayak turları da sık tercih edilen turlar arasındadır.
Bulgaristan kayak turları için:http://tur.gezimanya.com/Bulgaristan
 

Etiketler