Google+

Borovets

Borovets - : - / -
--℃
1 BGN=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: düşük / Dil: Bulgarca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Borovets.jpg

Borovets, başkent Sofya’ya 72 kilometre uzaklıkta bulunan, Bulgaristan’ın ve hatta Balkanlar’ın ilk kayak merkezi olan şehirdir. 1896 yılında dönemin çarı Ferdinand tarafından av bölgesi olarak kurulmuştur. İsmi ilk olarak bölgedeki yoğun çam ormanlarına dayanarak Türkçe kökenli “Chamkoria” olarak seçilmiştir. Yaklaşık 50 yıl boyunca çarların ve diğer Bulgar aristokratlarının avlanma alanı olarak kullanıldıktan sonra 1942 yılında bugünkü ismi Borovets’yi almıştır. 1960’lardan itibaren de yavaş yavaş kayak merkezi haline gelmeye başlamıştır.

Borovets’nin yumuşak iklimi sayesinde bu bölgede yağan kar diğer bölgelere biraz daha yumuşak oluyor. Aralık ortasında başlayan kar yağışı kış sezonu boyunca çam ormanlarıyla çevrelenmiş kasabada harika bir manzara yaratıyor. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 58 kilometre civarında ve her seviyede kayakçı için pistleri bulunuyor. Bu pistler Sitnyakovo-Martinovi Baraki; Markudjik ve Yastrebets olmak üzere üç bölgeye dağılmış.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=xX5HCnU3Exc

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Balkanlar’ın en yüksek dağı olan Rila Dağı’nın eteklerinde kurulu Borovets, daha çok kış turizmiyle ünlü. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, her yıl kış aylarında birçok tatilci buraya geliyor. Kayak yapmak dışında Rila Milli Parkı’nda yürüyüş yapabilir, merkezdeki dükkânlarda alışveriş yapabilirsiniz.

 

Rila Manastırı

605 Oca 2017Gezilecek Yerler

Rila Manastırı

Borovets merkezinin birkaç kilometre güneyinde yer alan manastır, deniz seviyesinden 1147 metre yüksekliktedir ve temelleri 927 yılında Aziz Rila’lı Ivan tarafından atılmıştır. Bulgaristan’ın en önemli tarihi ve kültürel miraslarından biri olarak kabul edilir ve 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Manastırın kurucusu Rila’lı Ivan’ın hikmetleri 10.yüzyılda Bulgar Çarı’nın kulağına kadar gitmişti. Çar, bu meşhur keşişle tanışmak için manastıra kadar gelmiştir ve keşişe altın teklif etmiştir. Aziz Ivan da bu teklifi kabul etmeyince halkın gözünde değeri daha da artmıştır. Ve Aziz Ivan’ın burada ölmesiyle manastır, ortaçağda Doğu Ortodoks Hıristiyanları için önemli bir kutsal mekân haline gelmiştir. 1400’lü yıllarda Osmanlı akınlarının etkisiyle manastır büyük hasar görmüştür ve ortaçağdan günümüze Hreliova Kulesi gibi birkaç yapı kalmıştır. 19. yüzyıldan itibaren bölgenin lordunun önderliğinde büyük bir renovasyon geçirmiştir ve Slav etkilerinin görüldüğü Bulgar Rönesansı’nın en güzel örneklerinden biri haline gelmiştir.

14. yüzyıl ve 19. yüzyıl sanat anlayışlarıyla çizilmiş duvar resimlerinin ve fresklerinin harmanlandığı manastırda bir de 250 el yazmasının ve 9000’den fazla eski kitabın bulunduğu bir kütüphane yer almaktadır. Ortaçağ’dan aydınlanma dönemine kadar Hristiyan kültürüyle Osmanlı kültürünün harmanlandığı bu manastır, yılda ortalama 900.000 ziyaretçisiyle Bulgaristan’ın en çok ziyaret edilen mekanlarından birisi. Borovets merkezinden de manastıra turlar düzenleniyor.

-

Borovets lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Villa Kalia, Eliza Apartment Sequoia, Resmi Holiday Homes. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Dragushinovo Boutique Chalet Hotel, Villa Four Seasons gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Flora Apartment 619, Iceberg Apartment 50, VILLA BOROVETS otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Borovets aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tzarska Bistritza

505 Oca 2017Gezilecek Yerler

Tzarska Bistritza

1898 yılında yapımına başlanan Tzarska Bistritza, bir kanat ve içerisinde birkaç oda ve çalışma odaları yer alacak şekilde inşa edilmiş. 1914 yılında yapımı tamamlanana dek yemek odası ve daha büyük odalardan oluşan iki kanat daha eklenmiş. Üçüncü Bulgar Krallığı’nın Çar’ı Ferdinand tarafından av köşkü olarak yaptırılan bina, oğlu Çar 3.Boris tarafından da kullanılmış. Kral Ferdinand bu av köşkünün etrafını düzenletip bir park haline getirmiş ve bölgede doğal olarak yetişmeyen değişik ağaç türlerini bu parka getirtmiş. Günümüzde bu bitki türlerini görmek mümkündür.

1945’te komünizme geçen dek krallar tarafından kullanılan bu av köşkünde romantizmin ve Bulgar rönesansının nadide örneklerini görebilirsiniz. Köşkün ilk inşa edilen kanadındaki bir oda kral tarafından bir kamara gibi düzenlemiş. Kral Ferdinand’ın 1902 yılında Brezilya’ya yaptığı ziyarette kullandığı gemiden alınan eşyalar bu odayı dekore etmek için kullanılmış. Siemens tarafından icat edilen ilk jeneratörlerden biri 1912 yılından beri köşkün elektrik ihtiyacını karşılıyor. Borovets’e yaklaşık 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan Tzarska Bistritza, görmeye değer binalardan birisi.

-
Borovets şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Sofya'dan: Plovdiv'e Tam Günlük Servis Otobüs Turu (35 €), Sofya'dan: Vitosha Dağı'nda Snowshoe Yürüyüşü (39 €), Sofya: 3 Saatlik Komünist Araç Turu (40 €), Sofya Komünist Turu (39 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Borovets, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın güneydoğusunda, bir diğer kayak merkezi Bansko’nun kuzeyinde yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Borovets’de karasal iklim hâkimdir. Her mevsim gidilebilir, en sıcak ayı temmuzda ortalama sıcaklık 22.1, en soğuk ayı ocakta ise 4.8 derecedir.

Borovets’ye en yakın havalimanı Sofya’da bulunan Sofya Havalimanı. Sofya’dan otobüslerle Samokov şehrine gelip buradan servislerle Borovets’ye geçebilirsiniz.

Borovets’de her bütçeye uygun birçok otel, butik otel ve dağ kulübesi bulmak mümkün. Bu otellerin çoğu teleferiklerin etrafında bulunuyor ve SPA, havuz, bar, gece kulübü, kayak malzemeleri gibi birçok hizmeti de sunuyor.

Borovets onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Borovets Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Borovets Otelleri

En Uygun Fiyatlı Borovets Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Borovets Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Borovets Otelleri

BorovetsGondola.jpg

Borovets küçük bir kayak merkezi olduğu için kasaba içerisinde yürüyerek gezebilirsiniz. Bazı oteller de misafirlerine servis hizmeti sunabiliyor. Kayak pistleri için de 09.00-16.30 arası hizmet veren teleferikleri mevcut.

Borovets’de Bulgar, Türk, Çin ve İtalyan yemekleri yapan restoranlar bulmak mümkün. Bulgar mutfağı, Balkanlar’da farklı kültürlerle etkileşmesi sebebiyle yıllar içerisinde çok zenginleşmiş. Hemen hemen her restorana girdiğinizde masanıza ilk önce yoğurt ve yerel beyaz peynirler servis ediliyor. Kahvaltıda genelde hamur işlerinden yapılma yemekler tercih ediliyor. En bilinenlerinden biri olan banitsa, hamurun içine ıspanak, peynir, et gibi ürünler doldurularak yapılıyor.

Çorbalar ve et yemekleri Bulgar mutfağında önemli bir yere sahip. Çorbalardan Tarator, atıştırmalık olarak salatalık, ceviz, yoğurt ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılıyor. Bulgaristan’ın hemen hemen her bölgesinde bulunan ızgara restoranlarında kuzu çevirme, kapama, köfte ve sucuk gibi yemekleri denemek mümkün.

Popüler restoranlar

Crown Italian Restaurant, The Golden Horn, Mamacita’s, Alpin Restaurant, Hunters.

Bahşiş

Bulgaristan restoranlarında hesabın yüzde 10-15’i gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Borovets’de hareketli bir gece hayatı var. Yemekten sonra sakince içkinizi yudumlayabileceğiniz barlar da, geç saatlere kadar dans edebileceğiniz hit şarkıları çalan gece kulüpleri de bulabilirsiniz. After Eleveven, The Terrace Lounge, Hotel Rila Nightclub, Buzz Bar popüler mekânlardan.

Dünya Kar Günü (Ocak)

Borosport Park Festivali (Ocak)

Gençler ve Çocuklar için Samokov Turnuvası (Şubat-Mart)

Petar Popangelov Turnuvası (Mart)

Mare de Deu de la Salut (Eylül)

Festa de l'Estendard (Aralık)

Borovets’de alışveriş yapmak için yerel birkaç dükkân dışında fazla seçenek yok. Borovets’ye gelen turistler genelde likör, konyak gibi içkiler, bu içkiler için yapılmış çeşitli bardaklar ve matalar ve oyuncak bebekler alıyor.

İspanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Borovets kasabasının para birimi Bulgar Levi’dir.

Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Borovets’nin resmi dili Bulgarca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: BOULEVARD VASSIL LEVSKI NO:80 1000 SOFIA REPUBLIC OF BULGARIA

Telefon: 00 359 2 935 55 00

Faks: 00 359 2 981 93 58

embassy.sofia@mfa.gov.tr

http://sofya.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Sofya, Montana, Vidin, Vratsa, Pernik, Köstendil, Blagoevgrad

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ulusal Bayram-Bulgaristan’ın Osmanlı’dan Ayrılması (3 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Aziz George Günü ve Bulgaristan Ordusu Günü (6 Mayıs)

Bulgaristan Eğitim ve Kültür Günü (24 Mayıs)

Birleşme Günü (6 Eylül)

Bağımsızlık Günü (22 Eylül)

Bulgar Aydınları Günü (1 Kasım)

Noel Arefesi (24 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

Paskalya (Ortodoks takvimine bağlı olarak değişir)

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a girmek için Bulgaristan vizesi alması gerekmektedir.