Google+

Arama formu

Borovets

Bulgaristan’ın 58 kilometre uzunluğundaki kayak pistleri ile kış...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Ulusal Bayram-Bulgaristan’ın Osmanlı’dan Ayrılması (...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Borovets, başkent Sofya’ya 72 kilometre uzaklıkta bulunan,...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a girmek için...
Devamı oku
Borovets, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın güneydoğusunda, bir diğer...
Devamı oku
Bulgaristan’ın en eski kayak merkezlerinden biri olan Borovets hem kış...
Devamı oku
Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Borovets kasabasının para...
Devamı oku
Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Borovets’nin resmi dili...
Devamı oku
İspanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: BOULEVARD VASSIL LEVSKI NO:80 1000 SOFIA...
Devamı oku
Borovets’de karasal iklim hâkimdir. Her mevsim gidilebilir, en sıcak ayı...
Devamı oku
Borovets’ye en yakın havalimanı Sofya’da bulunan Sofya Havalimanı. Sofya...
Devamı oku
Borovets küçük bir kayak merkezi olduğu için kasaba içerisinde...
Devamı oku
Balkanlar’ın en yüksek dağı olan Rila Dağı’nın eteklerinde kurulu...
Devamı oku
Borovets’de Bulgar, Türk, Çin ve İtalyan yemekleri yapan restoranlar...
Devamı oku
Borovets’de hareketli bir gece hayatı var. Yemekten sonra sakince...
Devamı oku
Borovets’de alışveriş yapmak için yerel birkaç dükkân dışında fazla...
Devamı oku
Dünya Kar Günü (Ocak) Borosport Park Festivali (Ocak) Gençler ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BGN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: düşük / Dil: Bulgarca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Borovets Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borovets.jpg

Borovets, başkent Sofya’ya 72 kilometre uzaklıkta bulunan, Bulgaristan’ın ve hatta Balkanlar’ın ilk kayak merkezi olan şehirdir. 1896 yılında dönemin çarı Ferdinand tarafından av bölgesi olarak kurulmuştur. İsmi ilk olarak bölgedeki yoğun çam ormanlarına dayanarak Türkçe kökenli “Chamkoria” olarak seçilmiştir. Yaklaşık 50 yıl boyunca çarların ve diğer Bulgar aristokratlarının avlanma alanı olarak kullanıldıktan sonra 1942 yılında bugünkü ismi Borovets’yi almıştır. 1960’lardan itibaren de yavaş yavaş kayak merkezi haline gelmeye başlamıştır.

Borovets’nin yumuşak iklimi sayesinde bu bölgede yağan kar diğer bölgelere biraz daha yumuşak oluyor. Aralık ortasında başlayan kar yağışı kış sezonu boyunca çam ormanlarıyla çevrelenmiş kasabada harika bir manzara yaratıyor. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 58 kilometre civarında ve her seviyede kayakçı için pistleri bulunuyor. Bu pistler Sitnyakovo-Martinovi Baraki; Markudjik ve Yastrebets olmak üzere üç bölgeye dağılmış.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=xX5HCnU3Exc

Borovets’de Gezilecek Yerler

Balkanlar’ın en yüksek dağı olan Rila Dağı’nın eteklerinde kurulu Borovets, daha çok kış turizmiyle ünlü. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, her yıl kış aylarında birçok tatilci buraya geliyor. Kayak yapmak dışında Rila Milli Parkı’nda yürüyüş yapabilir, merkezdeki dükkânlarda alışveriş yapabilirsiniz.

 

Rila Manastırı

Rila Manastırı

Borovets merkezinin birkaç kilometre güneyinde yer alan manastır, deniz seviyesinden 1147 metre yüksekliktedir ve temelleri 927 yılında Aziz Rila’lı Ivan tarafından atılmıştır. Bulgaristan’ın en önemli tarihi ve kültürel miraslarından biri olarak kabul edilir ve 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Manastırın kurucusu Rila’lı Ivan’ın hikmetleri 10.yüzyılda Bulgar Çarı’nın kulağına kadar gitmişti. Çar, bu meşhur keşişle tanışmak için manastıra kadar gelmiştir ve keşişe altın teklif etmiştir. Aziz Ivan da bu teklifi kabul etmeyince halkın gözünde değeri daha da artmıştır. Ve Aziz Ivan’ın burada ölmesiyle manastır, ortaçağda Doğu Ortodoks Hıristiyanları için önemli bir kutsal mekân haline gelmiştir. 1400’lü yıllarda Osmanlı akınlarının etkisiyle manastır büyük hasar görmüştür ve ortaçağdan günümüze Hreliova Kulesi gibi birkaç yapı kalmıştır. 19. yüzyıldan itibaren bölgenin lordunun önderliğinde büyük bir renovasyon geçirmiştir ve Slav etkilerinin görüldüğü Bulgar Rönesansı’nın en güzel örneklerinden biri haline gelmiştir.

14. yüzyıl ve 19. yüzyıl sanat anlayışlarıyla çizilmiş duvar resimlerinin ve fresklerinin harmanlandığı manastırda bir de 250 el yazmasının ve 9000’den fazla eski kitabın bulunduğu bir kütüphane yer almaktadır. Ortaçağ’dan aydınlanma dönemine kadar Hristiyan kültürüyle Osmanlı kültürünün harmanlandığı bu manastır, yılda ortalama 900.000 ziyaretçisiyle Bulgaristan’ın en çok ziyaret edilen mekanlarından birisi. Borovets merkezinden de manastıra turlar düzenleniyor.

Borove s şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Villa Kalia, Apartment IVA - Iglika 2, Borovets Gardens Studio. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Chalet Chamkoria, Double Studios, PM Services Villa Park Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Villa Sveti Dimitar, Borovets Holiday Apartments - Different Locations in Borovets, Persey Flora Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Borovets aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tzarska Bistritza

Tzarska Bistritza

1898 yılında yapımına başlanan Tzarska Bistritza, bir kanat ve içerisinde birkaç oda ve çalışma odaları yer alacak şekilde inşa edilmiş. 1914 yılında yapımı tamamlanana dek yemek odası ve daha büyük odalardan oluşan iki kanat daha eklenmiş. Üçüncü Bulgar Krallığı’nın Çar’ı Ferdinand tarafından av köşkü olarak yaptırılan bina, oğlu Çar 3.Boris tarafından da kullanılmış. Kral Ferdinand bu av köşkünün etrafını düzenletip bir park haline getirmiş ve bölgede doğal olarak yetişmeyen değişik ağaç türlerini bu parka getirtmiş. Günümüzde bu bitki türlerini görmek mümkündür.

1945’te komünizme geçen dek krallar tarafından kullanılan bu av köşkünde romantizmin ve Bulgar rönesansının nadide örneklerini görebilirsiniz. Köşkün ilk inşa edilen kanadındaki bir oda kral tarafından bir kamara gibi düzenlemiş. Kral Ferdinand’ın 1902 yılında Brezilya’ya yaptığı ziyarette kullandığı gemiden alınan eşyalar bu odayı dekore etmek için kullanılmış. Siemens tarafından icat edilen ilk jeneratörlerden biri 1912 yılından beri köşkün elektrik ihtiyacını karşılıyor. Borovets’e yaklaşık 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan Tzarska Bistritza, görmeye değer binalardan birisi.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Borovets Nerededir?

Borovets, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın güneydoğusunda, bir diğer kayak merkezi Bansko’nun kuzeyinde yer alır.

Borovets’e Ne Zaman Gidilir?

Borovets’de karasal iklim hâkimdir. Her mevsim gidilebilir, en sıcak ayı temmuzda ortalama sıcaklık 22.1, en soğuk ayı ocakta ise 4.8 derecedir.

Borovets’ye Nasıl Gidilir?

Borovets’ye en yakın havalimanı Sofya’da bulunan Sofya Havalimanı. Sofya’dan otobüslerle Samokov şehrine gelip buradan servislerle Borovets’ye geçebilirsiniz.

Borovets’de Nerede Kalınır?

Bulgaristan’ın en eski kayak merkezlerinden biri olan Borovets hem kış aylarında hem de yaz aylarında tercih edilen bir tatil destinasyonu. Etrafında yer alan çam ormanları, çeşitli açık alan sporlarına ortam yaratan doğal yapısı, uzun ve her seviyeye hitap eden kayak pistleri ile yoğun talep görüyor. Balkanların en yüksek dağı Musala ile doğa sporları cenneti Rila Ulusal Parkı da Borovets’de yer alıyor.

Borovets’de Nerede Kalınır?
 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Borovets otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Borovets Otelleri

Bulgaristan’ın 58 kilometre uzunluğundaki kayak pistleri ile kış aylarının gözde kış sporları merkezi Borovets, başkent Sofya’ya 72 kilometre mesafede yer alıyor. Senenin uzun bir bölümünde kar alan bölgenin hayli donanımlı, her seviyeye hitap eden pistleri ile gece kayak imkânı sağlayan aydınlatmalı pisti; sporcuların bölgeye olan talebini de arttırıyor.

Borovets Otelleri
 
Ülkemize yakın konumu ile kış sporlarını ve outdoor sporları seven tatilcilerimizin de popüler destinasyonlarından birisi Borovets. Yaz sezonu ile birlikte bölgede dağcılık, dağ bisikleti, tırmanış gibi outdoor aktivitelere start veriliyor. Küçük bir kasaba olmasına rağmen, yakın çevresi ile birlikte talebe karşılık verebilecek tesis ve yatak kapasitesine sahip olan kasabada hem konforlu hem de samimi pek çok işletme yer alıyor. Borovets bulunduğu konumun sağladığı avantajların yanı sıra, eğlenceli gece hayatı ile de tatilcilerin tercihleri arasında üst sıralarda kalmayı başarıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Borovets otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Borovets İçi Ulaşım

BorovetsGondola.jpg

Borovets küçük bir kayak merkezi olduğu için kasaba içerisinde yürüyerek gezebilirsiniz. Bazı oteller de misafirlerine servis hizmeti sunabiliyor. Kayak pistleri için de 09.00-16.30 arası hizmet veren teleferikleri mevcut.

Borovets Mutfağı

Borovets’de Bulgar, Türk, Çin ve İtalyan yemekleri yapan restoranlar bulmak mümkün. Bulgar mutfağı, Balkanlar’da farklı kültürlerle etkileşmesi sebebiyle yıllar içerisinde çok zenginleşmiş. Hemen hemen her restorana girdiğinizde masanıza ilk önce yoğurt ve yerel beyaz peynirler servis ediliyor. Kahvaltıda genelde hamur işlerinden yapılma yemekler tercih ediliyor. En bilinenlerinden biri olan banitsa, hamurun içine ıspanak, peynir, et gibi ürünler doldurularak yapılıyor.

Çorbalar ve et yemekleri Bulgar mutfağında önemli bir yere sahip. Çorbalardan Tarator, atıştırmalık olarak salatalık, ceviz, yoğurt ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılıyor. Bulgaristan’ın hemen hemen her bölgesinde bulunan ızgara restoranlarında kuzu çevirme, kapama, köfte ve sucuk gibi yemekleri denemek mümkün.

Popüler restoranlar

Crown Italian Restaurant, The Golden Horn, Mamacita’s, Alpin Restaurant, Hunters.

Bahşiş

Bulgaristan restoranlarında hesabın yüzde 10-15’i gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Borovets Gece Hayatı

Borovets’de hareketli bir gece hayatı var. Yemekten sonra sakince içkinizi yudumlayabileceğiniz barlar da, geç saatlere kadar dans edebileceğiniz hit şarkıları çalan gece kulüpleri de bulabilirsiniz. After Eleveven, The Terrace Lounge, Hotel Rila Nightclub, Buzz Bar popüler mekânlardan.

Borovets’de Alışveriş

Borovets’de alışveriş yapmak için yerel birkaç dükkân dışında fazla seçenek yok. Borovets’ye gelen turistler genelde likör, konyak gibi içkiler, bu içkiler için yapılmış çeşitli bardaklar ve matalar ve oyuncak bebekler alıyor.

Borovets Saat Farkı

İspanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Borovets Para Birimi

Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Borovets kasabasının para birimi Bulgar Levi’dir.

Borovets Resmi Dili

Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Borovets’nin resmi dili Bulgarca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Borovets Türkiye Dış Temsilcilikleri

SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: BOULEVARD VASSIL LEVSKI NO:80 1000 SOFIA REPUBLIC OF BULGARIA

Telefon: 00 359 2 935 55 00

Faks: 00 359 2 981 93 58

embassy.sofia@mfa.gov.tr

http://sofya.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Sofya, Montana, Vidin, Vratsa, Pernik, Köstendil, Blagoevgrad

Borovets Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ulusal Bayram-Bulgaristan’ın Osmanlı’dan Ayrılması (3 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Aziz George Günü ve Bulgaristan Ordusu Günü (6 Mayıs)

Bulgaristan Eğitim ve Kültür Günü (24 Mayıs)

Birleşme Günü (6 Eylül)

Bağımsızlık Günü (22 Eylül)

Bulgar Aydınları Günü (1 Kasım)

Noel Arefesi (24 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

Paskalya (Ortodoks takvimine bağlı olarak değişir)

Borovets İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Borovets Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a girmek için Bulgaristan vizesi alması gerekmektedir.