Google+

Arama formu

Borovets’de Gezilecek Yerler

Borovets’de Gezilecek Yerler

Balkanlar’ın en yüksek dağı olan Rila Dağı’nın eteklerinde kurulu Borovets, daha çok kış turizmiyle ünlü. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, her yıl kış aylarında birçok tatilci buraya geliyor. Kayak yapmak dışında Rila Milli Parkı’nda yürüyüş yapabilir, merkezdeki dükkânlarda alışveriş yapabilirsiniz.

 

Borovets lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Villa Kalia, Eliza Apartment Sequoia, Resmi Holiday Homes. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Rila Park Luxury Apartments, Rivendell Borovets Gardens Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Iglika 2 Top Floor Apartment, Borovets Gardens deluxe studios, Rivendell Apartments Villa Park otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Borovets aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Rila Manastırı

Rila Manastırı

Borovets merkezinin birkaç kilometre güneyinde yer alan manastır, deniz seviyesinden 1147 metre yüksekliktedir ve temelleri 927 yılında Aziz Rila’lı Ivan tarafından atılmıştır. Bulgaristan’ın en önemli tarihi ve kültürel miraslarından biri olarak kabul edilir ve 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Manastırın kurucusu Rila’lı Ivan’ın hikmetleri 10.yüzyılda Bulgar Çarı’nın kulağına kadar gitmişti. Çar, bu meşhur keşişle tanışmak için manastıra kadar gelmiştir ve keşişe altın teklif etmiştir. Aziz Ivan da bu teklifi kabul etmeyince halkın gözünde değeri daha da artmıştır. Ve Aziz Ivan’ın burada ölmesiyle manastır, ortaçağda Doğu Ortodoks Hıristiyanları için önemli bir kutsal mekân haline gelmiştir. 1400’lü yıllarda Osmanlı akınlarının etkisiyle manastır büyük hasar görmüştür ve ortaçağdan günümüze Hreliova Kulesi gibi birkaç yapı kalmıştır. 19. yüzyıldan itibaren bölgenin lordunun önderliğinde büyük bir renovasyon geçirmiştir ve Slav etkilerinin görüldüğü Bulgar Rönesansı’nın en güzel örneklerinden biri haline gelmiştir.

14. yüzyıl ve 19. yüzyıl sanat anlayışlarıyla çizilmiş duvar resimlerinin ve fresklerinin harmanlandığı manastırda bir de 250 el yazmasının ve 9000’den fazla eski kitabın bulunduğu bir kütüphane yer almaktadır. Ortaçağ’dan aydınlanma dönemine kadar Hristiyan kültürüyle Osmanlı kültürünün harmanlandığı bu manastır, yılda ortalama 900.000 ziyaretçisiyle Bulgaristan’ın en çok ziyaret edilen mekanlarından birisi. Borovets merkezinden de manastıra turlar düzenleniyor.

Tzarska Bistritza

Tzarska Bistritza

1898 yılında yapımına başlanan Tzarska Bistritza, bir kanat ve içerisinde birkaç oda ve çalışma odaları yer alacak şekilde inşa edilmiş. 1914 yılında yapımı tamamlanana dek yemek odası ve daha büyük odalardan oluşan iki kanat daha eklenmiş. Üçüncü Bulgar Krallığı’nın Çar’ı Ferdinand tarafından av köşkü olarak yaptırılan bina, oğlu Çar 3.Boris tarafından da kullanılmış. Kral Ferdinand bu av köşkünün etrafını düzenletip bir park haline getirmiş ve bölgede doğal olarak yetişmeyen değişik ağaç türlerini bu parka getirtmiş. Günümüzde bu bitki türlerini görmek mümkündür.

1945’te komünizme geçen dek krallar tarafından kullanılan bu av köşkünde romantizmin ve Bulgar rönesansının nadide örneklerini görebilirsiniz. Köşkün ilk inşa edilen kanadındaki bir oda kral tarafından bir kamara gibi düzenlemiş. Kral Ferdinand’ın 1902 yılında Brezilya’ya yaptığı ziyarette kullandığı gemiden alınan eşyalar bu odayı dekore etmek için kullanılmış. Siemens tarafından icat edilen ilk jeneratörlerden biri 1912 yılından beri köşkün elektrik ihtiyacını karşılıyor. Borovets’e yaklaşık 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan Tzarska Bistritza, görmeye değer binalardan birisi.