Google+

Arama formu

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

İlginç Seyahat Rotaları ve Değişik Turlar yazı dizimde Yurt İçi ve Yurt Dışı Lezzet Turları, Tren Turları hakkında bilgiler edindik. Son bölümünde de birkaç değişik rotalara ve turlardan bahsedelim. Bu turların dışında, belki de sizlerin bildiği daha yüzlercesi vardır. Tur almadan gezen; kendi turlarını, rotalarını çizen milyonlarca insan var. Kısacası seyahat etmek, gezmek, dünyayı keşfetmek harika bir duygu… Öyle değil mi? :) Şimdi gelin birkaç tur daha inceleyelim.

GEMİ - CRUISE Turları – Yüzen dev tatil köyleri… Deniz sevenler için denizin üzerinde olmakla birlikte denizden biraz uzakta kalınan turlar. Ancak çok da keyifli yanları var elbette. Her gün yeni bir ülke ve yeni bir şehirde gözünüzü açmak da ilginç bir seyahat deneyimi. Ya gemide geçirilen zaman? Sıkılmak için zaman yok; açık-kapalı havuzlar, spa, kuaför, oyun salonları, casino, showlar, tiyatro ve müzikaller, hatta buz pateni, canlı müzik barları, değişik mutfak lezzetleri sunan restoranlar… Bir kez olsun denenmeli derim… Daha detaylı bilgiler için bu linklerden faydalanabilirsiniz: 
https://gezimanya.com/Yazilar/gemi-turlari-hakkinda-faydali-olabilecek-bilgiler 
https://gezimanya.com/Yazilar/dunyanin-en-buyuk-gemisi-ile-akdenizin-incilerine

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -1

MAVİ YOLCULUK – Bir deniz tutkunu ve yelkenci olarak denizden uzak yaşamak bana çok zor gelirdi sanırdım. Ege’nin ya da Akdeniz’in mavi, lacivert, turkuaz sularına yelken açmak, denize yakın olmak ve sabahları iyot kokuları ile denizin üzerinde uyanmak muhteşem bir duygu. Ülkemizde çok popüler olan mavi yolculuklar genellikle ahşap ve yelkenli teknelerle (yelken fazla kullanılmasa da) yapılıyor. Hatta yurt dışından bu turlar için gelen turistler de var. Ülkemizin masmavi sularında, yemyeşil koylarında yüzmek ayrı bir keyif. Aşçıların hazırladığı müthiş mezeleri yemek, gece ya dolunay ya da yıldızları izleyerek uyumak da paha biçilmez. Konuyla ilgili bir yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz. Güney Fransa ve Adriyatik denizi kıyılarındaki ülkelerde de oldukça lüks teknelerle bu turlar yapılsa da bizim kıyılarımızda gezmek benim için her zaman daha keyifli.

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -2

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -3

DALIŞ - YELKEN TURLARI – Tatil yörelerimizde günlük olduğu gibi haftalık dalış ve yelken kursu turlarını da unutmayalım. Son yıllarda yurt dışına dalış turuna gidenlerin de sayısı azımsanamayacak kadar çok, hem de adını bile duymadığınız adalarda.

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -4

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -5

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -6

DÜNYA MİRASI GEZGİNLERİ – Ben seyahat etmeyi çok seven; gezmeyi ve yeni yerler görmeyi bir tutku olarak yaşayan ve her seyahatte ufkunun biraz daha genişlediğini düşünen bir “gezginim”. Evet, kendimi bir gezgin olarak görüyorum. Zira seyahat etmeden uzun süre yerimde duramıyorum. Türkiye’mizin veya dünyanın herhangi yerine, herhangi bir nedenle gidebilirim ama gittiğim her yerde veya yakınında bir Dünya Mirası varsa mutlaka rotamı o yöne çeviriyorum. Bu nedenle de sanırım kendimi bu grup gezginlerden sayılabilirim. Bu grupta, bu tür geziler yapan, sık sık birlikte seyahat ettiğimiz pek çok dostum da var elbette. 
Dünyada 1024 adet, Türkiye’de ise 15 adet Unesco Dünya Mirası bulunuyor. Sadece 200’ünü görmüş biri olarak daha çok gezmem gerekiyor :) Zira her sene yeni yerler listeye alınıyor. Hepsini görme oldukça güç olsa da gördüğüm her yeri kar haneme yazıyor ve mutlu oluyorum. Bu linkten Dünya Mirasları ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -7

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -8

DENİZ FENERİ GEZGİNLERİ – Bir düşünelim: Dünyanın yüzde 80’i sularla kaplı ve bu suların yüzde 97’si de deniz ve okyanus. Bu denizlerin milyonlarca koyları ve bu koylarda burunlar, adalar, adacıklar var. Hepsinde de denizcilere kara parçalarını, kayacıkları haber veren birer Deniz Feneri. Günbatımı ve gündoğumunda harika manzaralar oluşturan bu fenerler de sanırım gezmekle bitmez. Cabo da Roca Burnu da bunlardan biri. Burun, Lizbon’dan 40 kilometre, Sintra’dan ise 18 kilometre uzaklıkta ve gene Sintra-Cascais Milli Parkı sınırları içinde. Avrupa kıtasının en batı noktası olmayıp aynı zamanda bütün Euro-Asya bölgesinin, İber Yarımadası'nın ve Portekiz'in en batı noktasıdır.

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -9

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -10

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -11

BALAYI ROTALARI – Genç çiftler unutulmayacak bir balayı yaşamak için bembeyaz kumsallar, romantik, egzotik bir ortam, nefes kesen doğal güzellikleri olan beldeler, adalar ya da uzak rotalar ararlar, tabii beş yıldızlı lüks oteller de… En çok tercih edilen şehirlerden hemen aklıma gelenlerlerden birkaçı şöyle: Venedik, Roma, Floransa, Amalfi Kıyıları, Portofino, Paris, Prag, New York, Miami… Ada isteyenlerin tercihleri ise Kanarya Adaları, Bahamalar, Barbados, Hawaii, Maldive, Seyşeller, Mauritus, Bora Bora ve Koh Samui gibi romantik adalardan yana oluyor. Bu liste uzayabilir elbette.

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -12

İLGİNÇ SEYAHAT ROTALARI BÖLÜM 5: DİĞER TURLAR -13

Sevgiyle kalın… Seyahatsiz kalmayın ve zaman ayırın...
 


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...