İlginç Seyahat Rotaları Bölüm 4: Trenle İlginç Rotalar

Çocukluğumdan beri tren gezilerini çok severim. Ancak tarihi Haydarpaşa Garı ne yazık ki kapanınca Pendik’e gitmektense Avrupa yakasında oturanlar için Atatürk Havaalanına gidip uçağa binmek daha kolay oldu. Birkaç sene önce, Haydarpaşa’dan binerek gittiğim Eskişehir’den sonra bu kış bir tren gezisi yaptım. Kar manzaraları eşliğinde Şark Ekspresi ile Nostaljik Kars gezisi... İlk kez bindiğim hızlı trenle Ankara’ya, oradan da Kars’a hareket ettik. Eski keyfi bulamasam da nostalji oldu. Yemekli vagon olmadığından o keyfi de yaşayamadık; tadı hala damağımda olan bazı yemekler yine damağımda ve aklımda kaldı ve zamanımızı hep kompartımanımızda geçirdik.

Serüven meraklısıysanız, unutulmaya yüz tutmuş tren yolculuğuna çıkıp lüks bir ortamda seyahat etmek çok ilginç olmaz mı? Uzun zamandır duyduğum tren turlarının çoğunu inceledim, hepsi de çok güzel destinasyonlarda yol alıyor ve kulağa çok keyifli geliyor. Ancak hem uzun hem de oldukça pahalı. Belki bir gün… Ya da “bir gün mutlaka” diyorum :) Bu destinasyonlara bir göz atalım hep birlikte.

TRANS-SİBİRYA – Dünyanın en uzun ve en ilginç tren turlarından biri olan bu tren hattının uzunluğu 9000 kilometreden fazla. Moskova’dan hareket ederek Volga Nehri üzerinde bulunan Tataristan’ın başkent Kazan, Uralların başkenti Yekaterinburg, Novosibirsk, Sibirya’nın Paris’i Irkutsk, Buryat Cumhuriyeti’nin başkenti Ulan Ude, Baykal Gölü, Moğolistan’ın başkenti Ulaan Baatar gibi çok ilginç şehirlerde duruyor ve tüm bu şehirler geziliyor. Çin sınırına yakın Shilka ve Amur nehirleri yakınlarında Vladivostok’da son bulan bu ilginç gezi 15 gün kadar sürüyor.

TARİHİ İPEK YOLU – Efsanelerin masala dönüştüğü, Türki Cumhuriyetlerindeki İslam mimarisinin en güzel örneklerinin görüleceği, sizi 1001 gece masallarına götürecek, bir zamanlar kervanların geçtiği ilginç bir rota. Bazı turlara bazı Çin kentleri dahil edilse de çoğunlukla gidilen şehirler şöyle: Almati, Buhara, Kızıl Kum Çölü, Issık Gölü, Semerkand, Taşkent, Türkistan ve buralardaki saraylar, türbeler ve camiler... İslam mimarisinin güzellikleri sunuluyor.. yöresel danslar izleniyor, ilginç yöresel yemekler yeniyor.

TRANS KANADA – Atlantik Okyanusu’ndan Pasifik Okyanusu’na kadar doğudan batıya Kanada’nın büyüleyici bir manzara eşliğinde yemyeşil ormanlarından geçerek yapılacak masalsı ve romantik bir gezi. Heybetli şelale Niagara ve Kanada’nın güzel şehirleri ile yemyeşil doğası… Sizce de çok güzel olmaz mı?

AFRİKA – Afrika kıtasının muhteşem manzaraları, doğal yaşam, vahşi tabiat ve hayvanlar, belki de beklediğimizden çok daha fazlasını sunacak bize. Belki elmas madenleri gezileri biz hanımların gözlerini kamaştıracak. Güney Afrika, Ümit Burnu, Ulusal Parklar, Zululand, Durban, Drakensberg, Botswana gibi ilginç yerleri gezilecek. Zaman zaman karada safari turları, belki dünyanın en görkemli şelalelerinden Victoria Şelaleleri görülecek. Tabii tüm bunlara lüks bir tren eşlik edecek. 

ORIENT EXPRESS –  130 yıldan fazla bir süredir kıtaları, medeniyetleri birleştiren, filmlere konu olmuş nostaljik bir tren yolculuğu. Paris – İstanbul arası giden seferlere dünyaca ünlü isimler katılmış; kralları, diplomatları, siyasetçileri, Agatha Christie’yi gezdirmiş ünlü bir tren Orient Express. 

Endülüs'deki Fantastik Tren Turu'nu unutmayalım. Sevilla, Jerez, Granada, Cordoba'yı ziyaret eden bu tren adeta Endülüs'de raks ediyor. Belki bu tur diğerlerine göre daha makul olabilir.

HİNDİSTAN - Lüks bir trenle Delhi’den Varanasi’ye Hindistan’ı gezmek otantik mi olur; yoksa ülke gerçeklerini görmezliğe mi gelmek olur bilmiyorum. Belki Hindistan’a gitmek isteyen, Tac Mahal’i, racaları, filleri görmek isteyen ama gitmeye çekinenler için bir seçenek olabilir.

ALASKA – Yaptığım tek güzel tren yolculuğu, Wilderness Express. Ancak bu diğer turlar gibi yatılı değil, bir gün boyunca Denali-Anchorage arasında inanılmaz manzaralar arasından, üstü tamamen cam bir trenle seyahat ediyorsunuz. Hiç unutamadığım bir yolculuk, detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz. Mevsim de sonbahar olunca etrafımızdaki ormanda sarı, kahve, kızıl, turuncu renklerinin nehirlerle buluşarak birbirleriyle dansı gerçekten muhteşemdi. 

Glacier Express - Tünellerden, ilginç köprülerden geçen ünlü, ilginç bir günlük bir tren gezisi. Sevgili Tuğçe’nin yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Bu trenlerin hepsi otel odalarını aratmayan kompartımanlara sahip. Hatta suit odalar, restoran ve barları ile oldukça konforlu ve lüks bir seyahat imkanı veriyor. Lüksle birlikte nostalji ve otantiği birlikte sunan geziler ve tabii oldukça pahalılar. Olanakları olanlar için çok hem güzel rotalar hem de çok keyifli ve ilginç geziler olacağı kesin. Ne dersiniz? :) Belki bir gün…

Yarın son bölümde diğer ilginç seyahatler ve rotalar var… Sevgiyle kalın.

 

Etiketler

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.