Türkiye'deki Büyük Akvaryumlar

İnsanoğlu için sualtı asırlardan beri hep büyük bir merak konusu olmuştur. Gelişen teknolojiye rağmen gizemini hala koruyan sualtı dünyasında ne tür canlıların yaşadığı, nasıl ortamların olduğu her zaman öğrenilmeye çalışılmıştır. İnsanoğlunun bu merakı sonucunda sualtı dünyasını gözler önüne serebilmek için akvaryumlar tasarlanmıştır. Akvaryum denince akla gelen ilk şey evlerimizdeki belli bir yerde duran ufak çaplı haznelerdir. Ancak şimdiki konumuz bunların ötesinde devasa deniz canlılarını dahi insanların karşısına çıkarabilen eşsiz büyük tematik akvaryumlar. Dünyada pek çok yerde olağanüstü güzelliklerde çalışmaların yapıldığı akvaryumlar konusunda ülkemiz de hiç geride kalmamıştır. Türkiye hem ülke hem de dünya çapında takdire şayan akvaryumlarıyla bu alanda söz sahibi bir ülkedir. Şimdi Türkiye’de bulunan büyük akvaryumlara daha yakından bakalım.

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum İstanbul’da, Türkiye’de hatta Dünya’da gidebileceğiniz sayılı akvaryumlardan birisi. 17 tema ile 1 yağmur ormanı, gezi güzergahı, etkileyici temalandırması, interaktif yapısı ve üst seviye teknolojisi ile İstanbul Akvaryum, küresel çaptaki rakiplerini geride bırakıp lider olmaya aday. Akvaryumun etkileyici temalandırması ayarlanırken, düzenlenecek alanların kültürel, coğrafi, mimari ve tarihsel özellikleri göz önüne alınarak bu doğrultuda bir tasarım planlanmaktadır. Bu yönüyle İstanbul Akvaryum, temalandırma konusunda farkını ortaya koyuyor.

İstanbul Akvaryum’u ziyaretinizde sizi bekleyen sürprizlerden birisi Amazon yağmur ormanı. Her türlü sıcaklık, nem vs. değerlerin uygun bir şekilde ayarlandığı ortam, Kosta Rika’dan gelen bitkilerin de etkisiyle sizi tam olarak yağmur ormanlarındaymışsınız gibi hissettirecek.
Türkiye’nin en büyük akvaryumlarından birisi olan İstanbul Akvaryum’da, kuşkusuz çok geniş bir canlı topluluğu bulunuyor. Akvaryum’da karşılaşacağınız en büyük canlı Limon Köpekbalığı. Ortalama 25 yıllık ömürlerinde solungaçlarının oksijeni geçirme sistemlerinden dolayı hiç durmadan yüzen bu canlıları İstanbul Akvaryum’da yakından görebilirsiniz.

Akvaryumun orijinal üyelerinden birisi de dinozorlardan beri yaşamını sürdüren nadir balık türlerinden Rus mersinleridir. İstanbul Akvaryum’un canlı topluluğu içerisinde şahit olabileceğiniz ilginç bir birliktelik de palyaço balıkları ve anemonlar arasında yaşanmaktadır. Zehirli bir deniz canlısı olan anemonların zehri yalnızca palyaço balıklarını etkilemez. Dolayısıyla bir arada yaşayabilen bu iki tür de İstanbul Akvaryum’da aynı dünyada buluşmuşlardır. İstanbul Akvaryum’u ziyaretiniz sırasında karşılaşacağınız bir diğer canlı türü de kan kokusunu 2 km uzaktan dahi alabilen kırmızı karınlı piranalardır. Bu balıkları gördüğünüz zaman korkmamak için önceden hazırlıklı olmaya dikkat edin.

Devasa yılan türü anakonda, vatozlar, piranalar, köpekbalıkları ve daha pek çok farklı canlıyı görebileceğiniz yegâne yer olan İstanbul Akvaryum’u tüm meraklıların ilgisini üzerine çekiyor.
Birbirinden farklı pek çok canlı ile heyecanlı bir şekilde tanışacağınız İstanbul Akvaryum’da gerçekleştirebileceğiniz çeşitli aktiviteler de bulunuyor. Bunlardan en meşhuru köpekbalıklarıyla dalış.

Köpekbalıklarıyla Dalış

İstanbul Akvaryum’da köpekbalıkları ve vatozların beraber yaşadığı 4 bin metreküp suyla dolu olup 5 bin canlıyı içerisinde barındıran ana tank bulunuyor. İstanbul Akvaryum’da söz konusu bu tankta köpekbalıkları ile beraber dalış tecrübesini yaşayabilirsiniz. Ayrıca 30 dakikalık dalış gerçekleştiren kişilere dalış sertifikası da veriliyor.

Balık Besleme Saatleri

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum’da köpekbalıklarından timsahlara kadar birçok farklı canlı türünü besleyebilirsiniz.
Bunlar haricinde İstanbul Akvaryum’da pankart açma organizasyonu, düğün nişan vs. etkinlikleri de yapabileceğiniz aktiviteler arasında yer alıyor.


İstanbul Sea Life Akvaryum

Türkiye’deki sayılı akvaryumlar arasında yer alan SEA LIFE İstanbul, birçok farklı bölümü ve zengin canlı ağıyla ziyaretçilerini bekliyor. Şimdi bu bölümlere daha yakından bir göz atalım.

Köpekbalığı Krallığı

SEA LIFE İstanbul’da 15 farklı türden bir araya gelen 61 adet köpekbalığı bulunuyor. Zebra, Kum Kaplanı, Çekiçbaş, Siyah Yüzgeçli ve Gri Yüzgeçli köpekbalıkları gibi daha pek çok türde köpekbalığı bu akvaryumda yaşamını sürdürüyor. Köpekbalığı çeşitliliği açısından tam not alan SEA LIFE İstanbul, bu canlıların uygun yaşam koşullarına sahip olması için de gerekeni ortamı sağlamış. Özellikle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Çekiçbaş köpekbalıklarının da yer aldığı akvaryum, aynı zamanda Avrupa’nın en uzun okyanus tüneline sahip akvaryumu unvanını da elinde bulunduruyor. 83 metre uzunluktaki bu tünelde yukarıda da belirttiğimiz 15 farklı türdeki 61 köpekbalığı ile adeta burun buruna gelme deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.


 

Tematik Bölümler

Akvaryumun bu bölümlerinde diğer bölümlere kıyasla daha farklı niş topluluklar görebilmekteyiz. Ziyaretçilerin keşfetmesi için bekleyen bu bölümleri kısaca aktaralım:

Vatoz Koyu: Bu bölümde 220 voltluk elektrik ile avını sersemletme yeteneğine sahip olan torpil balığını görebilirsiniz. Öte yandan yüz ifadeleri ile adeta gülümsemeyi anımsatan diken kuyruklu dev vatoz, benekli kartal vatozu ve bal peteği vatozuna da yine bu bölümde yakından şahit olabilirsiniz.

Okyanus Odası: Hiç kuşkusuz akvaryumun en ilgi çekici yerlerinden birisi de burası. 270 derecelik panoramik görünüşüyle bu oda size okyanusun derinliklerindeymiş hissini yaşatacak.
SEA LIFE İstanbul’da bu yerlerin haricinde deniz analarını izleyebileceğiniz ve deniz kaplumbağalarının kurtarılış öykülerini öğrenebileceğiniz bölümler de heyecan verici bir şekilde mevcut.

Resim Akvaryum: Geziler sırasında özellikle çocukların da ilgisinin çekilmesi olmazsa olmazdır. Resim Akvaryum bölümü çocuklu aileler için biçilmiş kaftan. Ziyarete gelen çocuklar bu bölümde hayal ettikleri balıkların gerçeğe dönüştüğü sihirli bir teknoloji ile karşılaşacaklar.

83 metre uzunluğu ile Avrupa’nın en geniş okyanus tüneline ve yine zengin köpekbalığı çeşitliliği ile de bu alanda Avrupa’da liderliğe sahip olan SEA LIFE İstanbul, az önce değindiğimiz Resim Akvaryum sistemi ile de Avrupa’da ilk ve tek olma özelliğine sahiptir.
Kaya havuzları, tropik resifler ve palyaço balıklarından oluşan bir kasabanın bulunduğu akvaryumda, çocuklarınızı güvenle bırakabileceğiniz bir çocuk oyun alanı da yer alıyor.

Özel Etkinlikler

Zengin canlı çeşitliliği ve etkileyici bölümleriyle adından çokça söz ettiren SEA LIFE İstanbul, özel etkinlikler için de tercih edilen uğrak yerler arasında. İlgililer bu akvaryumda kurumsal etkinlikler, marka için reklam ve düğün, davet gibi faaliyetleri de gerçekleştirebiliyorlar. Geçtiğimiz dönemlerde haberlere de yansıyan SEA LIFE İstanbul’da, zaman zaman evlilik teklifleri için planlar dahi yapılabiliyor.

Akvaryum’daki Canlılar

İstanbul’un gözde akvaryumlarından SEA LİFE İstanbul’da çok sayıda canlı türü barınıyor. Akvaryum bünyesinde deniz atları, ahtapotlar, denizanaları, kaplumbağalar, köpekbalıkları ve vatozlar gibi çok sayıda çeşitli canlı bulunmaktadır.

Aqua Vega Akvaryum

Ankara'da Nata Vega Outlet'in 2. katında bulunmaktadır. Dünyanın her yerinden çeşit çeşit canlının getirildiği Aqua Vega, ziyaretçilerine 12.000 deniz canlısıyla tanışabilecekleri bir tünel yolculuğu sunuyor. Akvaryum toplamda 98 metre uzunluğunda ve 4.5 milyon litre kapasiteli devasa bir su haznesi. Ayrıca Aqua Vega 24 farklı akvaryumdan meydana gelmiş birleşik bir yapıdır.

Bu özellikleri ile Avrupa'nın en büyük 3. tünel akvaryumu olmuştur. Aqua Vega'da Koi balıkları, Napolyon balıkları ve daha pek çok canlı çeşidini görebilirsiniz. Aqua Vega Akvaryumu diğer pek çok akvaryum gibi vahşi doğadan çeşitli canlılara ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bazıları şunlar:

FemishDevTavşanı: Dünya'nın en büyük tavşanı olan bu canlının anavatanı Belçika.
Marmoset: Dünyanın en küçük primatlarından olup ipek maymunu adıyla da bilinir.
Evcil Dağ Gelinciği: Evcil dağ gelincikleri Sansargiller ailesine mensup ufak bir etçil memelidir.
Nil Timsahı: Akvaryumda görebileceğiniz bir diğer canlı türü Afrika'daki üç timsah türünden en büyüğü olan Nil Timsahı'dır.
At nalı yengeçleri: Dinozorların bir dönem hayat sürdüğünü ve felaketler sonucu yok olduğu bilinen bir gerçek. Bu felaketlere kafa tutan bazı canlılar da yok değildi elbette. At nalı yengeçleri bu canlılardan biri. Çok eski bir geçmişi olan bu canlıları Aqua Vega'da yakından görebilirsiniz.

Antalya Aquarium

Ülkemizde yer alan dünyanın sayılı akvaryumlarından birisi de Antalya Aquarium’dur. 131 metre uzunluk ve 3 metre genişliğe sahip tünel akvaryumun bulunduğu tesiste 40 adet tematik akvaryum yer alıyor.

Su altındaki gizemli dünyayı iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu akvaryumda bulunan Buz Müzesi ve Kar Müzesi ile de gerçek karın tadını çıkarabilirsiniz. Sinematik teknolojilerden de yararlanılan Antalya Aquarium, vahşi doğa ortamı konusunda da diğer akvaryumların gerisinde kalmıyor.
Akvaryum geziniz sırasında her türlü alışveriş ihtiyacınızın da düşünüldüğü Antalya Aquarium, meraklıları için biçilmiş kaftan.

Aktiviteler

Konyaaltı’na 70 km. mesafede yer alan Antalya Aquarium’da gerçekleştirilen başlıca aktiviteler çim alanı etkinlikleri ve balık besleme etkinlikleri. Gruplara yönelik etkinliklerin düzenlenebildiği tesiste, özel organizasyonlar için de önceden rezervasyon yapılabiliyor.
 

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.