İstanbul Akvaryum

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu sayılan İstanbul Akvaryum,Aqua Florya Alışveriş Merkezi’nin içinde yer almaktadır. Haziran 2011’den beri hizmet veren bu tesis, Karadeniz’den Pasifik Okyanusu’na birçok coğrafyayı içine alan 16 tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşur. Bu coğrafyalara özgü unsurlarla zenginleştirilen tematik alanlarda çeşitli ses ve ışıklandırma çalışmaları da yapılmıştır. Bölgenin kültürel, mimari, tarihi özelliklerini yansıtan filmler, oyunlar ile informatik görseller Akvaryum gezinizi oldukça bilgilendirici kılıyor.

 

Tematik alanlar:

Karadeniz, İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık Boğazı, Doğu Atlantik (batık gemi), Orta Atlantik, Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik, Nautilus (denizaltı), Yağmur ormanı.
 
17.000 canlı türünü barındıran Akvaryum’da 2.5 metrelik anakondadan köpekbalığına, vatozlara on binlerce kara ve deniz canlısını görme şansına sahipsiniz. Ayrıca Amazon Yağmur Ormanı’nda tehlikeli canlılar arasında ufak bir gezinti yapabilir, kasırga simülatöründe biraz heyecan yaşayabilir, aynalı labirentte Amazon’un Gizemli Antik Totemi'ni arayarak eğlenebilir, köpekbalıklarıyla dalış yapabilir ve Flyride helikopter simülasyonu ile Türkiye veya dünya üzerinde dolaşabilirsiniz. İstanbul Akvaryum’da her yaşa hitap eden yapılacak birçok aktivite var. Hem eğelneceli hem de bilgilendirici bir gün için İstanbul Akvaryum’u ziyaret etmelisiniz.

İstanbul Akvaryum Nerededir?
 
İstanbul Avrupa Yakası, Şenlikköy Mahallesi, Bakırköy sınırları içinde bulunur.

Adres: Şenlikköy, Yeşilköy Halkalı Cad. No:93, 34153 Florya/Bakırköy/İstanbul

İstanbul Akvaryum Ziyaret Saatleri Nedir?

İstanbul Akvaryum, hafta içi 10.00 – 19.00 saatleri arası ve hafta sonu 10.00 ile 20.00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaret edilebilir.

İstanbul Akvaryum Giriş Ücretleri Nedir?

Tam-Yetişkin 53 TL, Çocuk (3-16 yaş) 35 TL, İndirimli (öğrenci, öğretmen, gazi, engelli ve 65 yaş üstü misafirler için geçerlidir) 35 TL, 3 Kişilik Aile Bileti 135 TL, 4 Kişilik Aile Bileti 170 TL’dir. Ayrıca bazı aktivitelerin dahil olduğu paketler mevcuttur; Gold Paket - Yetişkin (Aynalı Labirent ve Türkiye Helikopter Turu dahildir) 75 TL, Gold Paket - Öğrenci 52 TL, Premium Paket (Aynalı Labirent  dahildir) – Yetişkin 60 TL, Premium Paket - Öğrenci 40 TL’dir.
0-2 yaş ücretsizdir, 17 yaş ve üstü ise tam bilet sınıfına girer.

İstanbul Akvaryum’a Nasıl Gidilir?

Florya’da bulunan İstanbul Akvaryum’a kara ve demir yolu kullanarak ulaşım mümkündür. Geleceğiniz yöne göre en uygun ulaşım rotasını belirleyerek metrobüs, metro ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Metrobüs ile Beşyol durağında inip Florya minibüslerine binebilirsiniz.  

İETT otobüslerinin BN1 Halkalı – Eminönü, BN2 Küçükçekmece – Eminönü, BN3 Halkalı – Yenikapı, 73Y YENİBOSNA Metro-Akvaryum, 73T Florya – Bakırköy ve 73F Florya - Taksim hattı otobüsleri İstanbul Akvaryum'un önündeki Belediye Tesisleri durağına kadar ulaşmanızı sağlar.
Havalimanı Metrosu ile Yenibosna durağında inerek 73Y Yenibosna – Akvaryum İETT otobüs hattına binebilir ve Akvaryum’a ulaşabilirsiniz.

Marmaray ile geliyorsanız Kazlıçeşme istasyonunda indikten sonra sahil yolundan geçen BN1 Halkalı Eminönü, BN2 Küçükçekmece-Eminönü ve BN3 Halkalı - Yenikapı hattı otobüslerini kullanarak İstanbul Akvaryum'un hemen önünde bulunan Belediye Tesisleri durağına ulaşabilirsiniz.
Deniz yolu ile İDO Bakırköy iskelesinden indikten sonra sahil yolundan geçen BN1 Halkalı Eminönü hattı, BN2 Küçükçekmece-Eminönü ve BN3 Halkalı - Yenikapı hattı otobüslerini kullanarak İstanbul Akvaryum'un hemen önünde bulunan Belediye Tesisleri durağında inebilirsiniz.

Ayrıca Mihar Tur’dan İstanbul Akvaryum giriş biletlerinizi alırsanız birkaç farklı noktadan ücretsiz servislerleİstanbul Akvaryum’a ulaşabilirsiniz. Biletler servis kalkış noktalarında temin edilmektedir. Servisler, Sultanahmet Meydanı Alman Çeşmesi yanındaki ATM’lerin önünden saat 11.30 ve 13.30’da, Sahil yolu üzerindeki Sirkeci Otobüs Durağından 11.35 ve 13.35’de, Taksim Atatürk Kültür Merkezi önünden 11.00 ve 13.00’de hareket eder.
Florya Akvaryum Penguen
Florya Akvaryum’un en çok ilgi çeken tatlı hayvanları şüphesiz ki “Canlıların Korunaklı Bölgelerde Yetiştirilmesi” programı kapsamında, İspanya’dan getirilen Gentoo cinsi 12 penguen. Aynı zamanda Dünya Akvaryumlar ve Hayvanat Bahçeleri Birliği (WAZA) üyesi Florya Akvaryum, bu sevimli İspanya’daki Valencia Oceanographic Akvaryumu’ndan evlatlık getirildi. Sevimli hayvanlar yediden yetmişe herkesin sevgilisi olmayı ve hayranlıklarını kazanmayı başardılar. Penguenler günün çoğunu yüzmeye ve kendi kişisel bakımlarına ayırıyor. Buradaki yeni yaşam alanlarına adaptasyonları tahmin edilenden çok daha rahat olmuş ve gayet mutlular. Sağlıkları da yerinde ve beslenmeleri de gayet iyi durumda. Ve enteresan bir bilgidir ki Bir penguen günde yaklaşık 1-1,5 kilogram balık tüketiyor. İstanbul Akvaryum penguen meraklılarını, bu ziyafete yerinde tanıklık etsinler diye Florya’ya davet ediyor.