Big Ben Hakkında Genel Bilgiler

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Big Ben, ünlü Parlemento Binası’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken simgesel saatli kulesidir. Bu yüzden, Big Ben’i ziyaret etmeden İngiltere’den ayrılmayın!

Meşhur Parlemento Binası ve Elizabeth Kulesi çoğunlukla Big Ben olarak tanınır ve Londra’nın en önemli simgesi olması sebebiyle mutlaka görülmesi gerekenler listesinde yer alır. Teknik olarak Big Ben, saatli kulenin içerisinde bulunan yaklaşık olarak 13 ton ağırlığındaki büyük ve heybetli bir çandan ismini alır. Bu nedenle kendisine saatli kule de denmektedir.

Big Ben İsmi Nereden Gelir?

İki farklı teori var olmasına rağmen, Big Ben isminin kökeni bilinmez.

  • İlk teoriye göre, Big Ben ismini Sir Benjamin Hall’dan sonra alır. Bu yapısal olarak geniş ve büyük adam, ilk delege çalışanıydı ve Parlemento’da “Big Ben” takma ismi ile bilinirdi.
  • İkinci teoriye göre ise, Big Ben, bir ağırsiklet boks şampiyonu olan Benjamin Caunt’tan sonra isimlendirildi. Benjamin Caunt aynı zamanda “Big Ben” olarak bilinirken, bu takma isim yaygın olarak toplumda kendi klasmanında ağır olan şeylere denirdi.

Big Ben Ne Zaman Yapıldı?

Westminster Sarayı 1834 yılında çıkan bir yangında yok olur. 1844’te bugünkü Parlemento Binası’nın yapılmasına karar verilir. Fakat, yapılacak olan yeni binaya mutlaka bir kule ve saat eklenmeliydi. Ayrıca bir büyük çana ihtiyaç vardı ve ilk çalışmalar çanın kırılmasıyla tamiri mümkün olmayan bir biçimde sonuçlandı. 31 Mayıs 1859’da tüm Westminster boyunca Big Ben ilk kez çalar. Kısa bir süre sonra, Eylül 1859’da, Big Ben tekrar kırılır. Yerine daha hafif bir çekiç yerleştirilir ve çan bugünkü duyduğumuz halini alır.

Elizabeth Kulesi olarakta bilinen Big Ben 96 metrenin üzerinde bir uzunluğa sahiptir. 334 basamak tırmandıktan sonra çan kulesine ve 399 basamak çıktıktan sonra ise kulenin en tepesinde bulunan Ayrton Işığı’na ulaşıyorsunuz.

Big Ben Nerededir?

Big Ben, ThamesNehri’nin yanında, Londra’nın merkezinde bulunan Parlemento Binasının en kuzeyinde yer alır. Kulenin yanından geçen bir kaç otobüs hattı mevcuttur. Aynı zamanda Westminster Tube İstasyonu direk olarak yolun karşısında bulunur ve Jubilee, District ve Circle ağı üzerinden ulaşımı mümkündür. Bunun haricinde bir de kulenin yanında bulunan Westminster iskelesinden birçok nehir otobüsü turları da kuleye gidiş için alternatif yollardır.

Big Ben Nasıl Ziyaret Edilir?

Big Ben’in içini ziyaret genel kamuya açık olmamasına rağmen, İngiltere sakinleri kendi milletvekillerine yazarak ziyaret ayarlayabiliyorlar. Denizaşırı ülkelerden saatli kuleyi ziyaret etmek isteyen kişiler için ise bu mümkün olmuyor. Bunun yerine, Elizabeth Kulesi’nin yanındaki Parlemento Binası’nı ziyaret edebilirsiniz.