En Düzenli 10 Şehir

Şehir planlaması özellikle günümüzün çok nüfuslu, kültür sanattan sanayiye, eğitimden spora her alanı bünyesinde toplayan metropoller için  olmazsa olmaz bir konu. Yaşanabilir şehirlerin yolu planlı şehirleşmeden geçiyor. Dünyanın farklı bölgelerinden 10 düzenli şehri listelediğimiz yazımızda bir şehri en yaşanılır yapan başlıca unsurları bulacaksınız. 

Pekin, Çin 

Çin’in başkenti Pekin, ünlü yapılar olan Yasak Kent, Cennet Tapınağı, Tiananmen Meydanı’na ev sahipliği yapıyor. Ancak bu kadarla sınırlı değil. Gelenelsel mimari ile modernizmin harmanlandığı şehirde 798 sanat merkeziyle parklar, tapınaklar ve antik sokaklar harmanlanarak oldukça hoş bir planlamayla dizayn edilmiş. Ayrıca şehirde geniş bir bisiklet paylaşım uygulaması bulunuyor. Şehirdeki eski yapıların Feng-Shui’ye göre tasarlandığını da unutmayalım.

Seul, Güney Kore 

Seul, güvenli, kolay ve hızlı bir yolculuk sağlayan, iyi hazırlanmış bir ulaşım ağına sahip. Şehirde konutlar, ticaret binaları ve eğitim bölgeleri ayrı yerleşime sahiptir. Seul'un 2020 hedefinde çevre dostu altyapı, kentsel refah gibi ilkelere dayalı bir kentleşme politikası bulunmaktadır. Şehirde stratejik olarak doğal bir dağ ve akarsu sistemi ile Feng-Shui ilkelerine göre tasarlanmış bir yerleşim bulunmaktadır. 

Kopenhag, Danimarka 

1947’de oluşturulan “Beş Parmak Planı” ile gelişen Kopenhag, günümüzün en planlı şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezinden beş parmak şeklinde genişleyen yeşil alanlar ve tren hatları şehirdeki düzeni tesis etmektedir. Bisiklet şeritleri ise kent geneline yaygın şekilde dağılmıştır. Şehirde uygulanan en son yönetmeliğe göre yeşil alanlar ile konutlar arasındaki mesafe en fazla 300 metre olmalıdır. Bu da her köşede yeşil alanların olması demek.

Brasilia, Brezilya 

Uydu görüntülerinden bile anlayabileceğiniz üzere Brasilia oldukça planlı bir şehir. “Fonksiyonel şehir” konseptiyle oluşturulan dengeli bir çevrede şehir, konut, dinlenme, iş ve ulaşımın planlı ilerlemesi söz konusu. Brasilia’nın merkezde birbirini kesen iki ekseni vardır ve kavisli bir şekilde ilerleyen iki kanat boyunca konut bölgesi bulunmaktadır. Anıtsal eksende ise sivil, idari ve dinlence bölgeleri bulunur. Bankacılık ve ticaret bölgeleri iyi tasarlanmış olup kavşak üzerinde konuşlanmıştır.

Singapur, Singapur 

Singapur ülkesinin başkenti de Singapur ismini taşıyor. Şehir planlamasında en önemli şeylerden biri de atık yönetimi. Singapur’da yüksek yoğunluklu bir çevre ve atık uygulaması var. Atıklar düzenli olarak yakılmakta ve küller deniz kumuyla birleştirilerek ülkenin toprak kütlesi artırılmaktadır. Ayrıca kanalizasyon yüksek teknoloji ile temiz suya dönüştürülmektedir. 

Amsterdam, Hollanda

Kanallar şehri Amsterdam’da sıra sıra renkli binaların oluşturduğu sokaklara bisikletler hâkim. 1600’lerde kazılmış kanallar hala işlevsel ve şehir savunmasında büyük öneme sahip. Kuzey Avrupa’nın en iyi tasarlanmış kentlerinden olan Amsterdam, hoşgörü ve saygı şehri olarak da biliniyor.

Çandigarh, Hindistan 

Hindistan’da bağımsızlık kazanıldıktan sonra planlanıp kurulmuş bir şehir olan Çandigarh ülkenin en temiz ve en yeşil şehri. Fransız mimar şehri tasarlarken insan bedeninden ilham almış. İdari merkez insan kafasını, şehir merkezi kalbi, yeşil alanlar akciğerleri, taşıt yolları ise damarları temsil ediyor.

Canberra, Avustralya

1908’de “yeni bir başkent” planı ile tasarlanan Canberra, Amerikalı bir mimarın imzasını taşıyor. Sidney ve Melbourne’un ortasına kurulan şehrin uydu görüntüsü ise tasarımın doruk noktasını gözler önüne seriyor.

Zürih, İsviçre 

İsviçre’nin en planlı şehri olan Zürih’te toplu taşıma araçları; otobüs, tren, tramvay ve vapurlar şehrin her yerine ulaşımı oldukça dakik ve geniş çapta sağlıyorlar. Şehrin hava kirliliği minimal boyutlarda tutulurken doğa dostu enerji üretim kaynakları geliştiriliyor. Zürih, yeşil alanların korunduğu bir planlamaya sahip.

Montreal, Kanada 

Çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik konusunda ön sıralarda bulunan Kanada’nın en planlı kenti Montreal’dir. Şehrin göbeğindeki Mont Royal tepesi etrafına kurulmuş şehirde binalar kent dokusunu bozmayacak şekilde inşa edilmiş. 25 bin tasarımcıya ev sahipliği yapan kent adeta tasarımcılığın ev adresidir.